Tehotenské storyTehotenské story

7 vecí, ktoré nehovorte snažilkám

 Annie   09.01.2017   0

Mama dvoch chlapcov, Wendy Wisner, spísala vo svojom blogovom príspevku pre portál Scary Mommy 7 viet, ktoré nešla predýchať v čase, keď sa pokúšali s mužom o bábätko.

Ingimage

 

„Na prvom dieťati sme robili dlhých 18 mesiacov a bolo to strašné. Teraz viem, že to nebolo až tak dlhé obdobie. Mala som šťastie, že sa to na koniec podarilo.

Po takmer 18 mesiacoch snaženia sme zašli za endokrinológom a dali sme si urobiť všetky možné testy. Vyšlo z nich, že môj muž mal problém s nedostatkom spermií a niekoľko jednoduchých zmien v jeho životnom štýle pomohlo, aby som otehotnela.

Hoci sa nemôžem teraz sťažovať, tých 18 mesiacov som si zapamätala ako jedno hrozné, stresujúce a emocionálne intenzívne obdobie.

Túžila som byť mamou, odkedy som mala šesť rokov a odkedy som sa stala veľkou sestrou. Keď sa veci nediali dosť rýchlo, bola som zúfalá.

Všetci vedeli, ako riešiť môj problém

Moje dve blízke kamarátky sa v tom istom čase pokúšali otehotnieť a podarilo sa im to takmer okamžite, na rozdiel odo mňa. Už boli dávno aj porodené, kým u mňa sa nič nedialo.

Najťažšie na tom všetkom bolo, že som stále musela počúvať neželané rady od všetkých. Od kamarátky maminej najlepšej kamarátky, od cudzích ľudí z internetu až po čašníka v kaviarni. Všetci vedeli presný dôvod, prečo nemôžem otehotnieť a všetci poznali riešenia na môj problém.

Viem, že nie je ľahké odhadnúť, čo povedať niekomu, kto nemôže otehotnieť, no toto sú veci, na ktoré definitívne zabudnite:

 

Len sa uvoľni

Toto je tak často používaná fráza, že sa z nej stalo klišé. Ani nemôžem spočítať, koľkokrát som ju počula.

V ten mesiac, kedy som naozaj otehotnela, som bola pod väčším stresom, ako kedykoľvek predtým, pretože mi lekár povedal, že ak sa niečo nestane s mužovými spermiami, naša jediná možnosť bude umelé oplodnenie, a ani tu nám nedával 100 % šancu na úspech.

 

Tehotenstvo je aj tak príšerné

Po tom, čo som bola dvakrát tehotná a nie som zrovna fanda tehotenstva, už rozumiem. Ale načo to vôbec hovoriť niekomu, kto si najviac na svete želá otehotnieť?

Tehotenstvo môže byť najhoršia a najmučivejšia skúsenosť, ale pre toho, kto sa zúfalo pokúša o bábätko, to nie je vôbec dôležité. Sem s nevoľnosťami!

 

Možno ti teraz nie je súdené mať dieťa

Výraz „nič sa nedeje bez príčiny“ sa môže veľmi dotknúť človeka. Nie, občas biológia nie je vašej strane, ale to neznamená, že niekomu nie je súdené, aby sa stal rodičom.

 

Zmeň stravu, jedz vitamíny a uvidíš, že otehotnieš

V niektorých prípadoch som za alternatívny prístup, ktorý môže pomôcť aj pri problémoch s plodnosťou. Samozrejme, môj muž začal brať aj vitamíny, aby sa mu zlepšil spermiogram, ale boli to veci, ktoré sme robili pod dozorom odborníka a boli šité na mieru.

 

Možno by bolo najlepšie, keby si sa prestala snažiť

Toto je podobné fráze „Len sa uvoľni“ a môžu ísť obidve do čerta. Neexistuje dôkaz, že „uvoľniť sa“ pomôže ženám otehotnieť.

 

Ja otehotniem zakaždým, len sa na mňa môj muž pozrie

Niekoľko ľudí mi hovorilo takéto veci, fakt! Myslím, že sa vysmievali sami sebe, ale aj tak sa ma to dotklo. Nemusíte všetkým oznamovať, že ste bohyňa plodnosti, ďakujem neprosím.

 

Vždy si môžeš adoptovať dieťa

Osvojenie je prekrásna vec a dokonalé riešenie pre mnohé neplodné páry. Ale takisto je to hlboko osobné rozhodnutie, ktoré musí priniesť pár v pravý čas na pravom mieste. Nie je to veta, ktorú môžete niekomu povedať, lebo si myslíte, že sa bude cítiť lepšie. Neviete, ako sa cíti pár na svojej ceste za bábätkom, tak radšej mlčte.

Ľudia, ktorí majú problém s plodnosťou, sa chcú rozprávať. Potrebujú záujem, spoluúčasť, rameno na vyplakanie. Nechajte ich, aby vám povedali všetko, čo ich trápi. Vypočujte si ich, ale nedávajte im rady, ktoré nepotrebujú, len aby ste zmenšili ich bolesť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised