2 týždne
Vaše dieťatko má 2 týždne.
(newslettre pre vaše dieťatko budete dostávať každé DVA týždne)
Ak je všetko v poriadku, boli ste prepustená z pôrodnice, odovzdali ste vašu prepúšťaciu správu pediatrovi, ktorého ste si vybrali a úvodná návšteva pediatričky u vás doma už prebehla.
Pri odchode z novorodeneckého odelenia ste dostali Zdravotný preukaz dieťatka, obsahujúci aj Očkovací preukaz, s ktorým budete navštevovať preventívne prehliadky a v ambulancii pediatra. Najbližšia bežná prehliadka vás čaká v 4. týždni bábätka. Spisujte si otázky, ktorá vám postupne napadnú a na spýtajte sa pediatra na všetko, čo potrebujete vedieť. Dovtedy - ak by ste chceli niečo vedieť - môžete využiť aj archív našej poradne pediatra.
Kedy môžete ísť s dieťatkom von
Existujú rôzne odporúčania, v princípe je to však niekedy medzi 7 - 14 dňom od narodenia. V lete skôr, v chladnejšom počasí neskôr. To všetko, samozrejme, za podmienky, že je bábätko zdravé a so zohľadnením aktuálneho počasia. V zimných mesiacoch je potrebné dieťatko na takúto zmenu pripraviť, postupne ho privykať od prvého dňa doma. Obliecť ho a dať do kočíka na balkón či k otvorenému oknu – prvé dni len na niekoľko minút, postupne čas predlžovať. Miestnosť, v ktorej dieťatko spinká, neprehrievať.
Optimálna teplota v spálni je 19 stupňov, počas bdenia 20-22 stupňov Celzia, pri kúpaní 23 -24 stupňov.
Ako bábätko komunikuje
Jednou z najdôležitejších činností je tzv. zrkadlenie. Je to niečo, čo akosi prirodzene robí každý, kto má vo svojej blízkosti bábätko. Pozorne sa díva na jeho tváričku a zopakuje takmer všetko, čo bábätko spraví, zvuky, ktoré vydáva apod. Skrátka s ním komunikuje. Prečo je to dôležité aj keď dieťatko ešte „nerozumie“ tomu, čo mu hovoríme?
Ak opakujeme to, ako sa ono tvári, jeho pohyby, zvuky, dávame mu najavo, že ho vnímame, že vieme o jeho existencii. Dieťa sa rodí bez toho, aby si samo seba uvedomovalo ako samostatnú bytosť. Akoby nemalo akési psychologické ohraničenie. Zrkadlením mu pomáhame k tomu, aby začalo seba oddeľovať od okolia.
Ako sa vaše dieťatko správa
Bábätko nerozoznáva takú širokú škálu pocitov ako dospelý človek. Nepozná radosť, smútok, bezmocnosť, veselosť apod. Pozná len pocit spokojnosti a nespokojnosti.
Aj pomocou zrkadlenia a pomenovania pocitov („To je radosť, že!“, „Jojój, teraz si smutný/smutná.“) ho učíme pocity rozoznávať a odlišovať. Je dôležité, aby mamička bola vnímavá k celej škále pocitov dieťatka a jeho nespokojnosť, prípadne nepokoj sa snažila hneď riešiť. Dieťa nám svojou nespokojnosťou chce niečo dať najavo, že niečo nie je v poriadku. Inak nám to povedať nevie. Čiže by sme mali pátrať po tom, čo dieťatku vadí - chlad, teplo, hlad, únava ... a tento zdroj nespokojnosti by sme mali odstrániť.
Správne prisatie pri dojčení
Na začiatku dojčenia môžete riešiť niekoľko problémov. Je to úplne normálne, ale treba ich riešiť v zárodku.Možno vám pomôže kontakt na laktačnú poradkyňu.
Ako vyzerá správne prisatie dieťatka k prsníku?
- Dieťa obopne perami nielen bradavku, ale i časť dvorca.
- Bradavka smeruje k detskej hornej pere.
- Brada dieťaťa sa dotýka prsníka.
- Asymetrické prisatie je správne, ak má dieťa v puse viac dvorca zachyteného spodnou perou a menej vrchnou perou.
- Telo a nôžky dieťatka by mali byť pritlačené k telu matky.
- Hlavičku dieťatka iba podopierame, netlačíme k prsníku.
- Dieťa musí mať veľmi otvorené ústa – to docielime tak, že mu bradavkou prejdeme po hornej pere.
- Dieťa prikladáme skôr než začne plakať alebo kričať. Ak dieťa plače, má jazyk dvihnutý dohora a prisatie bude pravdepodobne nesprávne.
A čo vaše telo?
Svaly panvového dna sa počas tehotenstva roztiahli. Pri pôrode možno nastalo ich natrhnutie alebo prerušenie (nástrih hrádze). V každom prípade je nutné ich posilniť. Svaly panvového dna sú veľmi dôležité pre ovládanie močenia a vyprázdňovania. Svaly podporujú orgány v oblasti panvy (močový mechúr, maternica) a okrem toho hrajú nezanedbateľnú úlohu pri dosahovaní orgazmu.
Dôležitá je prevencia poklesu orgánov a pevnosť svalov zvyšuje sexuálne uspokojenie ženy a jej partnera. Cviky na posilnenie svalov panvového dna môžete začať cvičiť dva až tri týždne po pôrode alebo hneď ako hrádza prestane byť bolestivá. Niektoré z nich nájdete a v tomto článku .
Ak vek vášho bábätka nesedí s dátumom v tomto maili, upresnite dátum narodenia vášho dieťatka vo vašich nastaveniach. Alebo vám rád pomôže váš admin Gabo .
Prečítajte si niečo zaujímavé:
Takmer všetko o kúpaní bábätka
Balenie naširoko - áno či nie?
Kedy a ako strihať nechty
Polohovanie na bruško
Pomoc, máme reflux!
Dojčenie v kocke
Šestonedieľka do kúta!
Ako pomôcť so zavinovaním maternice
Oznámkujte Vašu pôrodnicu
Vytvorte si metrík pre bábetko
Nájdite radu v našich poradniach
Archív poradne dojčenia
Poradňa gynekológa
Peniaze a zákony pre rodičov
Dobrá kniha
DIEŤA A JA. Od narodenia do piatych narodenín.
Penelope Leach
Ottovo nakladateľstvo, 2000.
Táto kniha vám jednoducho vysvetlí ,ako sa vysporiadať s problémami v živote s dieťatkom od narodenia po 5 rokov. Je to názorná kniha o výchovných metódach a každodennej starostlivosti. Nájdete v nej všetko, čo budete potrebovať - prečo sa dieťa správa tak ako sa správa. Na každú situáciou je popísaných niekoľko alternatív riešenia – čo iste oceníte, pretože vám kniha dáva na výber. Konečné rozhodnutie je vždy na vás, na rodičoch.
Vaše fórum
Rozprávajte sa vo fóre - v bábätkách podľa kalendára s ostatnými maminami, ktoré majú detičky rovnako staré ako vy, alebo v bábätkách bez rozdielu veku, alebo všetkých témach so všetkými. Ak sa potrebujete poradiť s odborníkmi, navštívte naše poradne.