6. týždeň tehotenstva

Milá mamička,

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 6 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 4 týždňami.

Ktorý mesiac tehotenstva je 6. týždeň? Ste v 1. trimestri - v 2. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).

Bábätko v 6. týždni tehotenstva

Veľkosť bábätka je 5 mm. Vaše bábätko je teraz veľké ako zrnko ryže či jadierko z jabĺčka, ale už sa objavujú púčiky rúk i nôh. Hlava ja v porovnaní s telom priveľká.

šiestom týždni tehotenstva sa dajú zreteľne rozoznať časti telíčka, z ktorých neskôr vznikne hlava, svalstvo či kostra.

Srdiečko bábätka bije rýchlosťou 140-150 úderov za minútu - takmer 2x rýchlejšie ako vaše.

Prečítajte si viac, ako rastie: Bábätko v 6. týždni tehotenstva

Tehotenské príznaky v 6. týždni

Bežná býva ranná nevoľnosť, pocit na zvracanie, zvracanie, nafúknuté brucho, napätie v prsníkoch, zmeny na bradavkách.

Tieto zmeny, aj keď sú otravné, majú svoj zmysel – nútia nás zmeniť zvyky často ešte v čase, keď si neuvedomujeme, že sme tehotné. Väčšia potreba spánku, nechuť k starším jedlám, nevoľnosť pri cigaretovom dyme, zvracanie z kávy... to všetko pomáha bábätku.

Ak vás trápi extrémna únava, snažte sa oddychovať čo najviac večer a cez víkend. Dobrá správa je, že druhý trimester už nebudete trpieť "spavou nemocou".

Prečítajte si, ako sa stravovať v tehotenstve a prečo vynechať úplne alkohol.

Pocity v 6. týždni tehotenstva

Možno práve v tomto čase ste naplno pocítili dopad hormonálnych zmien na vaše telo i psychiku. Zdá sa, že vaše telo už vie, čo sa bude s vami diať v nadchádzajúcom období.

Okolie to môže zistiť vašou premenlivou náladou, podráždenosťou, prípadne plačlivosťou. Keďže však ide o príznaky veľmi podobné predmenštruačnému syndrómu, máte sa na čo vyhovoriť, pokiaľ zatiaľ neplánujete verejne oznamovať, že čakáte bábätko.

O niečo komplikovanejšie to môže byť, pokiaľ pre nevoľnosti trávite viac času na toalete ako na pracovisku. V takom prípade treba zvážiť, či tehotenstvo oznámiť zamestnávateľovi, k čomu budete potrebovať aj lekárske potvrdenie.

Možno by vám pomohlo, ak by ste chvíľku nechodili do práce a ostali doma. Tak sa ranné tehotenské problémy prekonávajú jednoduchšie.

Máte rizikové povolanie?

Tehotné ženy nesmú byť zamestnávané prácami, ktoré sú pre ne fyzicky neprimerané alebo škodia ich organizmu, ani prácami, ktoré podľa lekárskeho posudku ohrozujú tehotenstvo zo zdravotných príčin. Prečítajte si zoznam zakázaných a rizikových prác pre tehotné, vrátane povinností vyplývajúcich pre zamestnávateľa.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú

Medzi 6. - 8. týždňom tehotenstva by ste mali navštíviť svojho gynekológa. Je dobré sa na vyšetrenie vopred objednať. Po potvrdení gravidity vás čaká aj základné vstupné vyšetrenie, a to zahŕňa pomerne veľa testov - krvné testy, skríningové vyšetrenie moču, testy na odhalenie závažných infekcií a pod.

Prečítajte si viac: Prvé vyšetrenie v tehotenstve - potvrdenie gravidity

Tip:

Ak vás zaujíma, ako budú prebiehať jednotlivé tehotenské poradne, prípadne, kedy dostanete tehotenskú knižku (preukaz pre tehotné), prečítajte si, aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve.

Ak ste zamestnaná, možno sa pýtate, či môžete navštevovať preventívne lekárske prehliadky, prípadne predpôrodné kurzy (dobrovoľné) počas pracovnej doby - na čo máte ako tehotná zamestnankyňa nárok a aké sú povinnosti zamestnávateľa si môžete prečítať v článku Tehotná a zamestnávateľ.