33. týždeň tehotenstva

Milá mamička

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 33 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 31 týždňami.

Ktorý mesiac tehotenstva je 33. týždeň? Ste v 3. trimestri - v 9. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).

Ak ste tak už neurobili, od budúceho týždňa zrejme nastúpite na materskú dovolenku a začnete poberať materské. Až do pôrodu budete mať nárok aj na tehotenské.

Pozrite si naše video: 

Ako rastie vaše bábätko

Bábätko je teraz veľké asi ako ananás a môže vážiť 2 kilogramy.

Už má možno vybraté meno, nakúpené všetky vecičky a vy premýšľate, čo by ste ešte zdokonalili. Nuž, vaše dieťa je dokonalé, a hoci by ste nič pripravené nemali, bude potrebovať hlavne vás a vašu lásku a pozornosť.

Už teraz vás vníma všetkými zmyslami. Pozná vašu vôňu, počuje škŕkať vaše vnútornosti a upokojuje ho tlkot vášho srdiečka. Keď zjete niečo horké alebo kyslé, tak sa mu to nepáči a plodovú vodu hltá omnoho menej, ako keď zbaštíte nejakú sladkú dobrotu.

Telesné príznaky

Vaše bruško je teraz už naozaj veľké a môže vám spôsobovať rôzne ťažkosti. Váš hmotnostný prírastok môže byť aj pol kila týždenne.

S rastúcim bruškom a ťažšou váhou sa môžu objaviť hemoroidy, kŕčové žily, zápchy. Stavte na kvalitnú stravu. Tou môžete mnoho vyriešiť.

Okrem klasickej pšenice či ryže, si doprajte aj ďalšie druhy – pohánku a proso. Sú vynikajúcim zdrojom železa, zinku, vitamínov b, vlákniny, stopových prvkov a bielkovín…

Čo najčastejšie biely chlieb a pečivo nahraďte celozrnným, vyskúšajte ryžu natural (treba ju variť dlhšie) pri varení zmiešať 1:1 s obyčajnou. A takisto  grahamové a celozrnné cestoviny môžete variť spoločne s klasickými.

Ak ešte nepoznáte pohánku, pšeno či amarant, pridajte ich postupne do polievky ku knedličkám alebo zamiešajte do ryže.

Najmä pohánka vám môže pomôcť, keď vás trápia hemoroidy a kŕčové žily, obsahuje totiž veľa rutínu (vitamínu p) a bioflavonoidy. Ten sa využíva pri cievnych poruchách ako hemoroidy, kŕčové žily, popraskané cievky, opuchy nôh apod.

Príprava na pôrod

Niektoré mamy už majú zabalenú tašku do pôrodnice. Nemalo by v nej chýbať pohodlné oblečenie, toaletné potreby, spodné prádlo, papuče, doklady, vložky... každá pôrodnica to môže mať inak.

Odporúčame tento zoznam, čo všetko budete potrebovať do pôrodnice. Je minimalistický - len to, čo sa naozaj oplatí mať prichystané.

Na budúci týždeň by ste mali nastúpiť na materskú dovolenku. Zistite si už teraz, čo všetko treba vybaviť. A potom, potom si už len užívajte. Berte tých 6 týždňov do pôrodu ako „predpôrodné šestonedelie“.

Užívajte si spoločné chvíľky s partnerom a staršími deťmi, ak ich už máte. Choďte do kina, do divadla – po narodení dieťatka sa dlho nikam nedostanete. Veľa spite a oddychujte, choďte si zaplávať, oddychujte.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú

V tomto období by ste už mali byť rozhodnutá, v ktorej pôrodnici chcete rodiť. Budete tam totiž chodievať i do poradne.

Ak ešte stále váhate, odporúčame vám preštudovať si internetového Sprievodcu pôrodnicami - tu nájdete všetky informácie o pôrodniciach, ktoré budete potrebovať. 

Tip:

Zamyslite sa tiež nad dýchaním počas pôrodu. Alebo si naštudujte dýchacie techniky na kurze, prípadne v literatúre.