32. týždeň tehotenstva
Milá mamička
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 32 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 30 týždňami.
Ktorý mesiac tehotenstva je 32. týždeň? Ste v 3. trimestri - v 8. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/ desať lunárnych mesiacov/ zhruba 9 kalendárnych mesiacov).
V tomto týždni tehotenstva už môžu zamestnané ženy nastúpiť na materskú dovolenku, spravidla tak robia pri rizikovom tehotenstve.
Ako rastie vaše bábätko
Bábätko je teraz veľké asi ako čínska kapusta.
Má dĺžku 42 cm a váži približne 1,8 kg. Hmotnosť placenty je asi 380 g.
Väčšina detí narodených v tomto týždni je schopná prežiť vďaka vyvinutým pľúcam a silnému imunitnému systému.
Väčšina detí v tomto týždni tehotenstva je už v polohe dole hlavičkou a ak nie, stihnú to do 36. týždňa. Táto poloha je najideálnejšia na pôrod. Hlavička je najťažšia a najširšia a pripraví cestu pre telíčko, ktoré potom ľahšie vykĺzne vonku. Naliehanie hlavičky na kŕčok maternice mu pomáha pri otváraní v prvej dobe pôrodnej.
Že je bábätko v tejto polohe, môžete aj cítiť. Pohyby bábätka sú teraz silnejšie v hornej časti bruška.
Niektoré detičky sa však uvelebia v maternici hlavou hore a nechcú sa otočiť. 3-4 % detí sú v polohe koncom panvovým – skratka KP - ešte v termíne pôrodu. Väčšinou je to v dôsledku anatomických pomerov v maternici (dĺžka pupočnej šnúry, jej obtočenie okolo bábätka, umiestnenie placenty).
Lekár vám môže v prípade polohy koncom panvovým odporučiť cisársky rez, ale nie je to jediné riešenie pôrodu. Aby sa predišlo vaginálnemu pôrodu koncom panvovým, alebo častejšie indikácii na cisársky rez, odborník vám môže ponúknuť aj zákrok, tzv. obrat vonkajšími hmatmi.
Telesné príznaky
Počas tretieho trimestra by mala žena pribrať asi ešte štyri kilogramy (340 až 450 g týždenne), t. zn. 30 – 40 % celkového prírastku hmotnosti v tehotenstve.
Prírastok na váhe väčší ako odporúčaný, napríklad viac ako 20 kilogramov, môže nepriaznivo vplývať na zdravotný stav tehotnej ženy a spôsobiť zdravotné problémy, ako napríklad tehotenskú cukrovku, zvýšený krvný tlak a iné.
Nejasné sťahy maternice sa môžu objavovať už niekoľko týždňov alebo dní pred pôrodom. Nemalo by ich ale byť viac ako 10 za deň. Častá činnosť maternice upozorňuje budúcu mamičku, že prepína svoje sily a mala by viac oddychovať.
Braxton-Hicksove kontrakcie - voláme ich aj poslíčky, prípravné, cvičné alebo falošné kontrakcie. Ženy ich pociťujú ako tvrdnutie bruška alebo pichanie v oblasti podbruška či krížov. Obvykle sú nepravidelné. Pripravujú nás na veľké finále. Pôrod.
Príprava na pôrod
Určite ste sa už neraz zamysleli nad pôrodom. Možno máte obavy. Ak čakáte dieťatko prvýkrát, je pre vás predstava, že bábätko musí ísť vonku tadiaľ kade prišlo, možno i desivá. Neobávajte sa dopredu.
Pôrod sa dá úžasne prežiť, na bolesti máme rôzne postupy a techniky ako ich zmierniť. Najdôležitejšie zo všetkého je ale byť v pohode a veriť prírode, že to zariadila ako najlepšie vedela.
Epidurálna analgézia je jedným z prostriedkov na miernenie bolesti. Ak ste nad ňou rozmýšľali, dajte si prosím vysvetliť dopredu nielen pozitíva ale i negatíva tejto metódy.
Vyšetrenia:
Približne od 32. týždňa čaká mamičky vyšetrenie, pomocou ktorého lekári sledujú srdcovú činnosť bábätka. CTG alebo kardiotokografia, ktoré rodičky zvyknú nazývať aj „pásy“, je vyšetrenie, ktoré zaznamenáva ozvy srdca bábätka (tepovú frekvenciu), a zároveň aj sťahovanie maternice.
Vyšetrenie sa spočiatku opakuje raz za 2 týždne, od 36. týždňa raz za sedem dní. Mamičky, ktoré bábätko prenášajú, ho musia absolvovať raz za dva dni. CTG vyšetrenie je aj pevnou súčasťou pôrodu.
Gynekológ vie z tohto vyšetrenia vyčítať napríklad aj to, či vám nehrozí pôrod pred termínom, a aký je celkový stav bábätka. Okrem toho ukazuje, či má dieťa dostatok kyslíka. Výsledkom vyšetrenia býva kardiozáznam, ktorý ukazuje ozvy srdiečka a zároveň sťahy maternice.
Tip:
- keď začnete poberať materské, môžete ešte stále - do pôrodu - poberať zároveň aj dávku tehotenské,
- po pôrode si môžete požiadať o príspevok pri narodení dieťaťa, ak ste pravidelne od 4. mesiaca tehotenstva navštevovali poradne pre tehotné, na jeho plnú výšku však budete mať nárok, až keď sa bábätko dožije 28 dní
- prečítajte si aj, aké peniaze dostane na dvojičky,
Zaujímavé linky na webe:
Pôrod za dverami a bábätko sa ešte neotočilo?
Ako sa prejavujú falošné kontrakcie pred pôrodom?
Dojčenie v pôrodnici
7 formalít, na ktoré treba myslieť počas tehotenstva
Sprievodca pôrodnicami
UŽITOČNÝ TIP
Placenta raz môže vášmu dieťaťu pomôcť pri liečbe. Hoci si ju na Slovensku domov z pôrodnice neodnesiete, existujú možnosti ako zachovať jej veľký liečebný potenciál do budúcnosti. Vďaka unikátnym bunkám, ktoré obsahuje, je práve placenta veľkou nádejou modernej medicíny. Placenta sa odoberá vždy v kombinácii s pupočníkovou krvou a s tkanivom pupočníka - takto získate široké spektrum buniek a možnosť viacnásobného využitia pri liečbe rôznych ochorení. Vypočujte si rozhovor so špecialistom na hematológiu a onkológiu o využití pupočníkovej krvi v súčasnosti a o možnostiach, ktoré v medicíne otvára placenta :
Ak ste sa na odber pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka ešte neregistrovali, je najvyšší čas. Je dobre to urobiť v predstihu, aby sme v pôrodnici zabezpečili všetko potrebné na odber. Urobiť tak môžete jednoducho na bezplatnej infolinke 0800111233 alebo prostredníctvom formulára na webe.