31. týždeň tehotenstva

Milá mamička

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 31 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 29 týždňami.

Ktorý mesiac tehotenstva je 31. týždeň? Ste v 3. trimestri - v 8. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).

Pozrite si naše video:

Ako rastie vaše bábätko

Bábätko je teraz asi také dlhé ako pór. Má dĺžku 40 cm a váži 1,6 kg. Rastie rýchlo.

V maternici má čím ďalej, tým menej miesta. A už s vami aktívne komunikuje. Hlavne, keď chcete spať.

I vám sa stáva, že celý deň leží v kľude, nekope a drichme a keď si konečne ľahnete do postele začne „humbug“?

Áno, je to pomerne častý úkaz. Váš oddych je jeho aktívnou fázou a naopak. Kým chodíte, hýbete sa, bábätko je vašim pohybom ukolísané, spokojné. A keď si ľahnete, zobudí sa a chce sa hrať. Chce sa ďalej hojdať.

Venujte mu trochu pozornosti. Zaspievajte mu, rozprávajte sa s ním. Táto jeho bdelá fáza nepotrvá dlho a znovu zaspinká. Ale rozhovorom s ním dieťatko získa omnoho viac ako len uspanie. Už v maternici mu dávate základ reči.

Výskumy dokázali, že dieťa po narodení celkom presne rozozná svoj materinský jazyk. I keď ešte nerozumie významu jednotlivých slov, vníma melódiu, rytmus a aj farbu vášho hlasu. A to sa mu veľmi páči.

Telesné príznaky

Objem Vašej krvi sa veľmi zvýšil, vaše srdce teraz obsahuje asi o 75 ml viac krvi ako pred tehotenstvom alebo po ňom.

Môžete mať opuchy nôh, aj rúk. Dávajte si však pozor na opuchy vtedy, ak zároveň aj príliš naberáte na hmotnosti. Povedzte o tom urýchlene svojmu gynekológovi.

Váš tlak sa počas tehotenstva bedlivo sleduje v každej poradni. Prudké zvýšenie krvného tlaku môže signalizovať začiatok neskorej gestózy (preeklampsie). Ak sa zachytia príznaky tohto ochorenia v jeho ranných štádiách, možno ho zvládnuť.

Príprava na pôrod

Ešte predtým, než pôjdete do pôrodnice je výhodné urobiť niekoľko vecí:

  • nájsť si pediatra,
  • zabezpečiť niekoho, kto pripraví (uprace, vyvetrá a pod.) byt tesne pred tým ako sa vrátite z pôrodnice,
  • pripraviť zoznam pokynov, čo treba počas vašej neprítomnosti urobiť (postarať sa o psa, poliať kvety, zaplatiť účty...)
  • pripraviť si zásoby jedla aspoň na dva týždne po pôrode - keď varíte v tomto období, jednoducho uvarte dvojnásobnú dávku ako obvykle a dajte časť zmraziť, aby ste potom už nestrácali čas varením, jedlo vyberiete a ohrejete.
  • začať baliť tašku pre dieťa, ktorú vám prinesie otecko do pôrodnice, keď pôjdete domov (autosedačku, 2ks-3ks bavlnených plienok, prípadne 2ks jednorazových plienok, košieľku - body, zavinovačku alebo fusak do autosedačky, čiapočku, podľa ročného obdobia aj svetrík alebo kombinézku).
  • napíšte si zoznam na tašku pre seba, na cestu z pôrodnice domov – tiež vám ju potom prinesie otecko (zväčša je ešte vhodné oblečenie, ktoré ste nosili počas tehotenstva).
  • V aute majte stále vankúš a deku, nezabudnite na dostatok benzínu.

    Ak ste to ešte neurobili, stále je čas navštíviť buď sama alebo s otcom dieťatka kurz prípravy na pôrod a šestonedelia.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú

Buď minulý alebo tento týždeň by ste mali absolvovať tretie ultrazvukové vyšetrenie. Ak máte bolesti v podbrušku alebo iný problém, lekár vám pravdepodobne urobí i vaginálne vyšetrenie a skontroluje krčok maternice. U druhorodičiek a viacrodičiek sa stáva, že je už v tomto období pootvorený. V literatúre je dokonca informácia, že môže byť počas posledného trimestra otvorený i na tri cm.

Tip:

Začnite pomaly ale isto myslieť i na čas šestonedelia. Počítajte s tým, že keď sa dieťatko narodí, budete všetok čas venovať len a len jemu. Zabudnite na prácu, zabudnite na domácnosť. V tejto chvíli budete potrebovať pomoc.

Jedno dojčenie s prebaľovaním vám môže zabrať cca hodinu. Asi tak 12 x za 24 hodín. Popritom sa budete musieť často sprchovať – umyť očistky. Pripočítajte si čas. A sem tam by ste sa mali i najesť. Znovu pripočítajte. Našli ste si ešte čas na varenie? Hm mm...