17. týždeň tehotenstva

Milá mamička

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 17 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 15 týždňami. 

Ktorý mesiac tehotenstva je 17. týždeň? Ste v 2. trimestri - v 5. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).

Pozrite si naše video: 

Ako rastie vaše bábätko

Vaše bábätko vážia viac ako placenta. Môže mať aj 140 g. Asi ako menšia hruška.

  • I keď je hlavička ešte stále v nepomere s telom, už môžeme rozoznať krk.
  • Stále viac sa vyvíjajú a zdokonaľujú tvárové svaly. Drobček skúša grimasy, mračí sa usmieva, špúli pusinku. Všetko musí fungovať, keď sa narodí.
  • Koža bábätka je pokrytá chĺpkami (lanugo), ktoré jej pomáhajú regulovať telesnú teplotu
  • Už teraz kosti vášho bábätka obsahujú vápnik a budú čím ďalej silnejšie, no ostanú dostatočne flexibilné, aby mohli prejsť pôrodnými cestami
  • Rukami aj nohami robí dieťa koordinované pohyby - už čoskoro ich pocítite

Telesné príznaky

Doteraz ste mohli pribrať aj 5 kilogramov. Ale neobávajte sa, ak ste pribrali viac alebo menej. V priebehu tehotenstva priberiete od 9 do 16 kg.

Bruško sa zväčšuje. Rastú vám prsia, mliečne žľazy sa pripravujú na dojčenie, už teraz sa v nich tvorí prvé mlieko - kolostrum.

Môžete spozorovať i rozšírené cievky. Je to spôsobené väčším objemom telesných tekutín. Pravdepodobne sa začnete i viac potiť. Môže sa stať, že pri smrkaní budete krvácať z nosa

Možno sa vám počas tehotenstva vytvoria na brušku strie. Tvoria sa v dôsledku nedostatočnej elasticity pokožky, keď sa akosi nestíha prispôsobiť rastúcemu objemu tela tehotnej ženy.

Aj keď ideálne je sa k striám "nedopracovať," nemusíte sa báť, po pôrode vyblednú a bude ich ledva vidieť. Snažte sa nepribrať veľa kilogramov, cvičte, zdravo jedzte a nezabúdajte piť dosť vody, to by malo udržať vašu pokožku pružnú. Pomôcť so striami môžu aj prírodné oleje.

Ak sa vám zle spí, pokúste sa ľahnúť na ľavý bok, zlepší sa tak cirkulácia krvi. 

Aké sú vaše pocity

Vaše pocity z rastúceho bruška môžu byť naozaj rôznorodé. Od eufórie a lietania v oblakoch až po deprimujúce pohľady do zrkadla, strach či dokonca odmietanie.

Každú ženu, aj tú, ktorá sa o dieťatko dlho dlho usilovala, môžu prekvapiť pocity akoby z opačného pólu. Niektoré ženy môžu mať pocit, že to dieťatko je taký malý votrelec, že už sa s tým nedá nič robiť a celý ich doterajší život sa tehotenstvom zmenil a už nikdy sa nevráti. Zbohom sloboda...

Áno, i toto sú normálne stavy mysle počas tehotenstva. Netreba sa ich báť. Deväť mesiacov trvá tehotenstvo aj preto, aby sme si na prítomnosť dieťatka zvykli. Pomaly, postupne. Snažte sa svoj strach, hnev či zúfalstvo vyrozprávať. Najlepšie s partnerom – je možné, že má veľmi podobné pocity. Nezameriavajte ich ale na dieťatko.

Už v tomto období sa môžete spojiť i s dulou – vyškolenou sprievodkyňou tehotenstva, pôrodu a materstva. Poskytne vám mnoho užitočných informácií. Keď sa bábätko narodí, bude to vaša veľká odmena.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú

Od 16. až do 20. týždňa gravidity je možné urobiť vyšetrenie, ktoré sa volá amniocentéza - odber plodovej vody.

Prebieha tak, že cez brušnú stenu a stenu maternice sa zavedie ihla, ktorou sa odoberie malé množstvo plodovej vody. Pri tomto výkone nie je potrebná anestézia. Všetko sa kontroluje pomocou ultrazvuku.

Vo všeobecnosti sa odporúča absolvovať amniocentézu tým ženám, u ktorých je potenciálne zvýšené riziko, že sa dieťatko narodí s nejakou poruchou. Na Slovensku toto vyšetrenie absolvuje asi 2000 - 3000 žien za rok.

Ako najväčší stres mamky opisujú čakanie na výsledky. Obava z rozhodnutia, čo potom, ak by náhodou, je na nich 24 hodín denne. Je to ťažké "neriešiť", ale lepšie ako stresovať seba, a mimochodom, svojimi pocitmi i dieťa v brušku.

Ak ste však rozhodnutá donosiť svoje dieťatko až do pôrodu a milovať ho akékoľvek bude, možno amniocentéza nie je nič pre vás. Spája sa totiž i s malým rizikom (cca do 1%) potratu dieťatka. 

Prečítajte si tiež: Všetko, čo chcete vedieť o amniocentéze, odbere plodovej vody

Tip:

  • aj keď je vám to možno nepohodlné, nezabúdajte sa v aute zapásať. Nastávajúce mamičky si často myslia, že im bezpečnostný pás môže pri autonehode ublížiť a ohroziť ich dieťa. Nie je to tak.
  • ako použiť trojbodový pás: vrchná časť bezpečnostného pásu musí viesť stredom hrudníka medzi prsiami a bokom vedľa brucha. Spodná časť čo najhlbšie pod bruškom.
  • môžete si tiež zaobstarať špeciálny pás pre tehotné.
  • upravte si aj sedadlo, posuňte ho ďalej od airbagu.
  • všetky dôležité informácie o cestovaní s bábätkom v brušku si prečítajte v článku: Tehotná v aute.