16. týždeň tehotenstva

Milá mamička

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 16 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 14 týždňami.

Ktorý mesiac tehotenstva je 15. týždeň? Ste v 2. trimestri - v 4. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).

V tomto čase by už mohol lekár rozlíšiť pohlavie vášho bábätka. Mamy viacrodičky už môžu čochvíľa pocítiť prvé pohyby bábätka. 

Pozrite si naše video: 

Ako rastie vaše bábätko

Bábätko má už 100 g. A môže merať aj 16 cm. Vaše dieťatko vyzerá ako malá bábika z domčeka na hranie. Alebo ako také menšie avokádo.

  • Pokožku má ešte veľmi jemnú a kosti tenučké, ale už sa pohybuje len taká radosť.
  • Nožičky sú konečne dlhšie ako ruky, prstíky sú pekne sformované, „ako naozajstné“, nechtíky narastené.
  • Všetko je ešte jemné, mäkké, poddajné. Len tá hlavička je ešte disproporčne veľká. Ale kým príde na svet, i to sa samozrejme upraví. 
  • Telo bude odteraz rásť trochu rýchlejšie.

Pohyby bábätka v 16. týždni tehotenstva

Už čochvíľa zaznamenáte prvé pohyby bábätka. Možno aj v tomto týždni - ak nie ste tehotná prvýkrát.

Aj keď zrejme nebudete mať ešte nejaký čas istotu, či to jemné žblnkanie je naozaj vaše bábätko alebo len chiméra. Je to také úžasné a neuveriteľné zároveň, však?

Kým bábätko necítime, vieme síce, že sme tehotné, tešíme sa a veríme tomu, ale s pohybmi nadobúdame úplnú istotu prítomnosti dieťatka. Začíname tehotenstvo prežívať novým, veľmi intenzívnym spôsobom.

Telesné príznaky

Telo sa vám už pravdepodobne celkom vyrovnalo s tehotenstvom a prestalo vydávať protestné signály.

Bruško vám rastie, maternica sa zväčšuje. Už zasahuje až do brušnej dutiny a začína tlačiť na vnútorné orgány a panvu. Zvyšuje sa obsah krvi a ďalších telesných tekutín vo vašom tele.

A možno nepriberáte len vy, ale aj budúci otecko. Nie sú za tým hormóny, ani tehotenské chute, ale spravidla zmena životného štýlu, menej adrenalínových športov v prospech polihovania na gauči, alebo naopak, viac pracovného nasadenia a sedenia za počítačom, ak muž cíti tlak lepšie zabezpečiť rodinku. 

Mnoho párov zvykne viac variť doma, vyhýbať sa polotovarom, dbajú na kvalitnejší jedálniček. Nezabúdajte však ani na pohyb, to platí pre obdivoch budúcich (priberajúcich) rodičov. Aj ten je správnym dielikom do skladačky.

Prečítajte si tiež: Prvé pohyby bábätka v brušku

Aké sú vaše pocity

Myslite na svoje dieťa každý deň, nájdite si naňho čas už teraz. Keď pôjdete večer do postele, predstavte si, čo ten drobec vo vašom brušku vystrája. Pláva, robí kotrmelce, skúša kopať, hmatá okolo seba – proste, chce vám urobiť radosť svojou aktivitou.

Ono vás cíti celou svojou osobnosťou. I vám chce dopriať to potešenie. Ak nie tento týždeň, tak onedlho sa mu to podarí.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú

Odber krvi na biochemický skríning, alebo tzv. AFP (alfatetoprotein) či tripple test. Dá sa z neho zistiť možný predpoklad (neľakajte sa ak budú zlé, ešte raz upozorňujeme iba predpoklad) na vrodené genetické vývojové poruchy. Napríklad Downov syndróm a rázštep chrbtice.

Tieto testy kalkulujú iba riziko, nedokážu povedať, či dieťatko je alebo nie je poškodené. Inými slovami, testy iba predpovedajú, či je zvýšená šanca na vrodené vady. Nedokáže povedať, či dieťatko je alebo nie je skutočne poškodené.

Prečítajte si viac v článku: Ako funguje AFP alebo tripple test

Ak budú výsledky z tohto odberu zlé, lekár vám pravdepodobne odporučí amniocentézu – odber plodovej vody. Cez brušnú stenu a cez stenu maternice sa zavedie dlhá ihla a odoberie kúsok plodovej vody, ktorá sa pošle na rozbor. Rozmyslite si, či chcete tento úkon absolvovať. Nie je celkom bez rizika.

Tipy:

  • aj matka, ktorá nie je vydatá, má nárok na príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom, ku ktorej viaže otca dieťaťa. A to nezávisle od ďalšej vyživovacej povinnosti, ktorú má otec voči dieťaťu.
  • zákon o rodine rozlišuje v tomto prípade dva príspevky, a to: príspevok na výživu nevydatej matke v trvaní najviac dvoch rokov odo dňa pôrodu a príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom,
  • prečítajte si viac v článku Výživné pre slobodnú matku.

@ Ďalšie týždne tehotenstva si nájdete na TEHOTENSKY KALENDAR »»»