Dva roky a 20 týždňov

Milí rodičia, vaše dieťatko bude mať o 10 dní dva roky a 5 mesiacov (29 mesiacov).

ROZVÍJA SA, ROZVÍJAJME HO

Priestorová orientácia

Dieťa začína rozoznávať priestorové pojmy – pred, za, vedľa, hore, dolu, nad, pod, blízko, ďaleko. Pretože nie je ľahké osvojiť si tieto pojmy, je potrebné využiť všetky príležitosti, aby si ich dieťa osvojovalo.

Akonáhle sa dieťa vie orientovať  prostredí, ktoré ho obklopuje, ľahšie chápe grafické a numerické znaky. Dieťa, ktoré má problémy s priestorovou orientáciou, má potom aj tendenciu k obracaniu písmen, pretože si nevšíma ich orientáciu. Môže zamieňať hlásky p, b, d pretože nerozlišuje, či je bruško hore, dole, vpravo, vľavo.

Schopnosť orientácie v priestore sa uplatní neskôr pri čítaní a písaní. Nasledujúce cvičenia slúžia na upevnenie priestorových pojmov.

Cviky a hry pre dieťa: 

  1. Dieťa lezie alebo sa plazí pod stolom, pod stoličkou.
  2. Dieťa chodí okolo stoličiek rozostavaných po miestnosti.
  3. Na vašu žiadosť sa dieťa posadí na stoličku, prelezie pod stolom.
  4. Požiadajte dieťa, aby šlo do predsiene, do kúpeľne...
  5. Dieťa ukladá kocky postupne podľa vašich inštrukcií: za dvere, pod stoličku, pred skriňu, na okno, do kúpeľne...  fantázii sa medze nekladú!

Pomôcť vám môžu i tieto tipy  - Ako učiť deti narábať s číslami.

VÝCHOVA

Rozlišujte medzi zámerným vzdorom a detskou neposlušnosťou

Dieťa by ste nemali trestať za správanie, ktoré nie je zámerne vzdorovité. Keď ho poúčate, v čom si má počínať lepšie, robte tak so všetkou vľúdnosťou. Až v prípade, že na vaše trpezlivé vysvetľovanie nereaguje, nastáva ten vhodný okamžik, vyvodiť z toho niektoré presne vymedzené dôsledky (napríklad aby vec, s ktorou zle zaobchádzalo, nemohlo ďalej používať).

Jednako detská nezodpovednosť je niečo úplne iné než zámerný vzdor a treba jej čeliť s väčšou trpezlivosťou.

ZDRAVÉ A SPOKOJNÉ

Viete ako správne fúkať nos?

...možno banalita a možno práve správnym vyprázdňovaním nošteka predídete zväčšenej nosnej mandli a jej vyberaniu.

Tak teda: 

Najprv poriadne vyfúkať jednu nosovú dierku a až s druhým výdychom druhú. Nerobte „prehadzovačku“, t.j. počas jedného výdychu striedať upchatie nosových dierok. Povzbudzujte dieťa, aby vykašliavalo, čo najviac. Nevadí, ak vykašlané hlieny nevie vypľuť, ale ich prehltne. Je to menšie zlo, ako ich nechať v dýchacích cestách.

Skúste s deťmi pri smrkaní tieto finty.

A keď už viete fúkať nos, tak sa ešte otestujte, či ste zorientovaný v spomínanej problematike nosnej mandle. Ak sa chcete na test vopred pripraviť a aj sa čo-to dozvedieť, prečítajte si...

TIPY  OD RODINKY

Súrodenecká žiarlivosť

Čakáte druhorodeného? Je pravdepodobné, že toto staršie bude naň žiarliť, v lepšom prípade už od prvej chvíle.

Žiarlivosť môže mať skutočne rôznorodú podobu. Je preto dobré, ak vášho prvého potomka na príchod súrodenca pripravíte. Máme pre vás pripravené rady, ktoré vám pomôžu „zmierniť“ žiarlivosť, pocit neistoty a otvoriť srdce staršieho dieťaťa.