Rok a 20 týždňov
Milí rodičia, vaše dieťatko bude mať o 10 dní rok a 5 mesiacov (17 mesiacov).
ROZVÍJA SA, ROZVÍJAJME HO
Čo dospelí zvyčajne robia a ako to robiť inak
Keď dospelí čítajú knihu s dieťaťom, čítajú ju od začiatku do konca. Nechajte dieťa vybrať knihu, otvoriť ju a listovať, hoci aj odzadu. Dozviete sa, čo dieťa zaujíma, porozprávajte sa o tom. Nečítajte knihy „od slova do slova“, meňte hlas, vymýšľajte si príbeh, opierajte sa o obrázky a vychádzajte z toho, čo dieťa zaujíma.
Keď dospelí kúpu dieťa, chcú ho čo najrýchlejšie okúpať od hlavy po päty. Nechajte dieťa experimentovať s vodou, aj keby ste z toho mali vyjsť obaja mokrí. Ponúknite mu rôzne hračky a nechajte ho objavovať časti tela. Dozviete sa, či mu dnes máte umyť prvé brucho alebo hlavu, alebo dokonca obkladačky okolo vane.
Keď si dospelí kreslia s dieťaťom, chcú, aby sa čiary podobali na ľudí, autá, stromy a domy. Nechajte dieťa experimentovať s ceruzkou. Obrázok sa nemusí na nič podobať. Namiesto toho vám dieťa povie, čo nakreslilo. Len sa ho spýtajte.
Keď sa stane niečo nezvyčajné – buchnú dvere, v parku sa rozplače dieťa, zašteká pes – dospelí mlčky pokračujú v tom, čo práve robia. Povedzte dieťaťu, čo sa stalo. Vysvetlite mu to, aj keď si myslíte, že tomu nerozumie. Deti sa zaujímajú o nezvyčajné alebo pokazené veci. Povedzte mu, ako situáciu vyriešiť.
Keď dospelí kŕmia dieťa alebo sedia pri spoločnej večeri, sústredia sa hlavne na konzumáciu jedla – ako dieťa používa príbor, či všetko zjedlo a vypilo, či rozpráva s plnými ústami. Možno vám vaše dieťa chce ukázať jeho špinavé ruky, spadnutú lyžičku alebo veľkú muchu na stene. Možno dnes chce zjesť najprv zemiaky a potom až polievku ...
Keď je dieťa smutné, dospelí ho povzbudia. Keď je dieťa veselé, tešia sa s ním. Keď je dieťa unavené, uložia ho spať. Keď je dieťa nahnevané, snažia sa odpútať jeho pozornosť. Vyjadrite pocity dieťaťa slovami. Možno vám dieťa povie alebo ukáže, prečo sa tak cíti. Hovoriť o pocitoch je dôležité.
VÝCHOVA A VZŤAHY
Biť či nebiť ?
29% nebije svoje deti nikdy, 28% výnimočne, 3% raz mesačne, 4% raz za týždeň a opäť 3% jedenkrát denne. Až celých 32% používa bitku niekoľko krát denne.
Každý z nás by chcel mať slušného a vychovaného potomka, len kde vziať tie správne metódy?
Viac si prečítajte v článku: Facky a varechy so výchove out. Čo je in? |
---|
ZDRAVÉ A SPOKOJNÉ
Čo je naše dieťa ?
O tom, ako ideálne kŕmiť svoje dieťa v prvom roku sa píše na každom kroku: dojčiť, postupne zavádzať ostatné potraviny, niektorým sa vyhýbať... no po prvom roku, kedy dieťa už môže jesť takmer všetko, nás tá sloboda výberu potravín niekedy zmôže.
Naučiť naše deti jesť zdravé potraviny je ťažké, ale dôležité... Osvojenie si správnych stravovacích návykov v detskom veku sa považuje za jednu z najúčinnejších foriem prevencie rôznych chorôb.
Inšpirujte sa: Zopár tipov do jedálneho lístka pre ročné a staršie deti. |
---|
TIPY OD RODINKY
Jasle - škôlka?
Možno v tomto období začnete zvažovať zaradenie vášho dieťatka do kolektívu. I keď by sa tak malo udiať až o rok, môžete sa zorientovať v jasličkovo - škôlkových témach.
Prečítajte si niečo zaujímavé
5 spôsobov, ako deťom povedať NIE inak
Toto robte pre zdravý vývin mozgu dieťaťa
Môžem podnikať, keď som na materskej?
Kedy dať dieťaťu do ruky prvú farbičku
Dobrá kniha
Láska a kázeň ve výchově dětí
James Dobson
Návrat domů
V dnešnej dobe rozšíreného užívania drog, pohlavných chorôb a násilia nesmieme spoliehať na to, že sa u našich detí samy od seba vytvoria správne postoje.
Deti najzdravšie vyrastajú v ovzduší lásky, s rozumne uplatňovanou a dôsledne dodržiavanou kázňou.
Vaše fórum
Rozprávajte sa v diskusnom fóre s inými maminami, ak na to máte chuť »»»
Ak sa potrebujete poradiť s odborníkmi, navštívte naše poradne.