Rok a 8 týždňov
Milí rodičia, vaše dieťatko má o niekoľko dní rok a dva mesiace (14 mesiacov).
Na dnes sme si pre vás pripravili užitočnosti o čitateľských zručnostiach vášho dieťatka, ale aj o zručnostiach nočníkových, lebo prichádza vhodný čas.
Príjemné čítanie!
ROZVÍJA SA, ROZVÍJAJME HO
Čitateľské schopnosti
Dieťa začína používať prvé slová aj pri čítaní kníh, chápe obrázok ako symbol.
- Spoznáva jednoduché obrázky alebo fotografie, ktoré mu pripomínajú obľúbené
- osoby, zvieratá, hračky alebo jedlo.
- Spoznáva známe aktivity na obrázkoch (kúpanie, jedenie ...)
- Prináša knihu do vašej blízkosti, aby ste mu ju čítali.
Pri čítaní môžete:
- podávať knihu dieťaťu, aby vám ukázalo, ktoré obrázky ho zaujímajú;
- pomôžte dieťaťu pomenúvať obrázky;
- používajte jednoduché slová alebo dvojslovné kombinácie;
- zahrajte to, o čom v knihe čítate (napríklad zaklopte, keď čítate o klopaní, utrite vreckovkou špinavú tvár dieťaťa na obrázku a pod.)
Voľte knihy, v ktorých sa často opakujú tie isté slová (tzv. kľúčové slová). Knihy môžu opisovať denné rutiny, ako kúpanie sa, jedenie, obliekanie. Celkový text knihy by mal byť písaný krátkymi, dvoj- až trojslovnými vetami. Vhodné sú však aj knihy bez textu.
VÝCHOVA A VZŤAHY
O sebe...
Ako tak ubiehajú čísielka na plechovom elektromere pred vašim bytom, zväčšuje sa halda použitých papierových plienok na miestnej skládke, pochádzajúca práve z vášho koša, z bábätka sa stáva “naozajstný človek”.
"Ultramaminovské hormóny” by mali postupne ustúpiť a Vám zostať čisté srdce na vnímanie potrieb svojho dieťatka a čistá hlava, ktorou sa začnú preháňať konečne už opäť aj iné témy, ako to bolo doteraz (teda papanie, kakanie, hajkanie, plakanie...a opäť dookola).
Básnická otázka znie: Kedy je ten ideálny čas, na takého “vytriezvenie”? Určite to nenájdeme vo “Veľkej knihe o matke a dieťati”, ani v časopise “Dieťa” . Tak ako to prišlo, a oplieskalo nás ako puberta, malo by to pomaličky ustúpiť a okrem dieťatka, ktoré nám zostane k potešeniu, radosti (no a i k starosti), sa opäť vrátiť do normálneho života.
Prečo sú mnohé z nás presvedčené, že to najlepšie, čo môžu pre svoje dieťa urobiť, je urobiť “všetko” – bez ohľadu na samú seba? Nemali by sme radšej prijať hypotézu, že pre dieťa je dôležitejšia šťastná a vyrovnaná matka, ako presné dávky vyváženej stravy, všade na 101 % hygienické prostredie, na minúty načasovaný životný režim, ...? Večne frustrovaná, vystresovaná, nadmieru úzkostlivá žena, ktorá má všetko “pod kontrolou” podľa odporúčaní z odbornej literatúry, každú miernu odchýlku ihneď konzultuje s lekármi a piatimi kamarátkami po telefóne, nedáva slobodu ani sebe ani svojmu dieťatku. Pouvažuj, či naozaj nechceš niečo zmeniť.
ZDRAVÉ A SPOKOJNÉ
Nočníková téma
Síce prízemná, ale zato veľmi praktická. Názorov, kedy je vhodný čas za učenie na nočník, je veľa: niektorí tvrdia, že najvhodnejšia doba je okolo 2 rokov. Zástancovia bezplienkovej výchovy posúvajú hranice do extrémnych 4 mesiacov aj menej... Uznávaný český detský psychológ Zdeněk Matejček sa na túto tému vyjadril:
"Približne od 12- 15 mesiaca je u väčšiny detí vhodná doba, aby sa učili na nočník. Až teraz okolo 15 mesiaca, je nervový systém dieťaťa k takémuto nácviku vyzretý. Teraz je kapacita močového mechúra už dostatočne veľká, takže dieťa vydrží suché aj niekoľko hodín. A čo je najdôležitejšie: samo si plnosť mechúra uvedomuje a vie dať svojmu okoliu vedomé a rozhodné znamenie, že teraz sa mu „chce“."
Zopár dôležitých zásad:
- Situácia nočníkovania má byť pre dieťa príjemná. Nebudeme teda v strese a okolo nočníku nebudeme robiť paniku a napätie. Ani nočník by nemal byť studený a vratký, či akokoľvek inak dieťaťu "podozrivý".
- Dieťaťu má byť jasné, čo sa od neho očakáva. A tak sa precvičte v pantomíme a zrozumiteľne mu to znázornite.
- Opakovanie celého aktu má byť jednotné a dôsledné. Teda na jeden nočník, na jedno miesto...
- A to najdôležitejšie: po správnom výkone následuje vždy náležitá odmena vo forme pochvaly a ocenenia.
|
---|
TIPY OD RODINKY
Ako s deťmi čítať knihy
Ako s deťmi čítať knihy - tipy a triky, odkedy, aké knihy ...
Prečítajte si niečo zaujímavé
Prečo čítať kojencom dennú tlač ...
7 aktivít pre batoľatá, ktoré majú veľa energie
Z postieľky do veľkáčskej postele
Ktoré lieky nepoužívať na znižovanie teploty u detí
Dobrá kniha
Prvorozené dítě
Jiřina Prekopová
Portál, 2009
O sourozenecké pozici. Psychologické výzkumy ukazují, že pořadí, ve kterém se děti rodí, významně ovlivňuje rozvoj jejich osobnosti. Zvláště to platí o prvorozených – pokud se narodí další sourozenci, musí se vzdát své role „jedináčka“.
Vaše fórum
Rozprávajte sa v diskusnom fóre s inými maminami, ak na to máte chuť »»»
Ak sa potrebujete poradiť s odborníkmi, navštívte naše poradne.