pondelok 28.11.2022 | meniny má Henrieta  

LNsP Liptovský Mikuláš

Adresa:

LNsP MUDr. Ivana Stodolu Liptovský Mikuláš,
Palúčanská 25, 031 01 Liptovský Mikuláš

tel: 044/5563289
email:
web: www.nsplm.sk

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 634
Pôrody sekciou 187
Pôrody s epiziotómiou 207
Pôrody s EDA

Extra:

NieTitul "Baby friendly hospital"
NiePerinatologické centrum
ÁnoNadštandardná pôrodná sála
NieMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
ÁnoEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
NieNadštandardná izba na šestonedelí
ÁnoPoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
ÁnoPrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Štatistika aktualizovaná 18. júna 2018.

Predpôrodná starostlivosť

Cvičenie aj  besedu  zažijete ak sa prihlásite na predpôrodnú prípravu v tejto nemocnici. Partner sa tiež môže zúčastniť. Všetko to prebieha priamo v nemocnici, v telocvični. Rozsah je desať hodín a platí sa 2€.

Viac informácií vám poskytnú na mailovej adrese raba(at)sailing.sk.

Mamičky majú možnosť pozrieť si pôrodnú sálu, oddelenie šestonedelia aj novorodenecké oddelenie.

Ak sa chystáte rodiť práve v Liptovskom Mikuláši, najneskôr od 38. týždňa tehotenstva by ste tu mali chodiť do poradne pre tehotné. Telefónne číslo je 044/5563291 a ordinačné hodiny sú utorok a štvrtok - od 9,00 do 13,00 hod.

V dotazníku však pôrodnica uvádza, že nie je potrebné sa vopred objednávať, priniesť so sebou treba tehotenskú knižku. Pokiaľ si však prajete, môžete sa objednať na presnú hodinu cez portál www.nestojvrade.sk.

Potešiteľná správa pre niektoré žienky bude, že akceptujú individuálne pôrodné želania. Je však dobré ich ešte pred pôrodom prísť prekonzultovať.

Osoby pri pôrode

V tejto pôrodnici akceptujú pri pôrode kohokoľvek, podľa výberu rodičky, maximálne dve osoby. A podmienky prítomnosti uvedené v dotazníku sú tieto: „doprovod akceptuje prevádzku oddelenia, musí mať prezuvky a odev“.  

Doprovod s vami ostáva hneď, ako prídete do pôrodnice a po pôrode počas celej štvrtej doby pôrodnej, v dotazníku pôrodnice sú uvedené až tri hodiny. Poplatok 20 € zaplatíte až po pôrode vo forme priamej platby.

V tejto pôrodnici zatiaľ neponúkajú možnosť vybrať si k pôrodu konkrétneho pôrodníka alebo pôrodnú asistentku. Nemôže vás sprevádzať ani obvodný gynekológ, alebo pôrodník či pôrodná asistentka z iného zdravotníckeho zariadenia.

Pôrod

Od príjmu budete tráviť čas priamo na pôrodnej sále. V Liptovskom Mikuláši majú dva oddelené pôrodné boxy, ktoré uvádzajú ako nadštandardné a sú bez poplatku. Nájdete v nich klasickú pôrodnú aj nemocničnú posteľ, polohovateľné pôrodné kreslo, sociálne zariadenie, pôrodný vak, veľké lopty.

Je tu i prehrávač na hudbu a dá sa tu stlmiť svetlo. Rovnako je tu kreslo pre doprovod a miesto pre novorodenca, aby tu s vami mohol stráviť čas po pôrode. 

Sprcha je vám k dispozícii neobmedzene. A majú tu dokonca aj vaňu na prvú dobu pôrodnú, v ktorej môžete relaxovať.  Môžete sa prechádzať v priestoroch pôrodného traktu aj celého pôrodníckeho oddelenia. Je dovolené jesť aj prijímať nápoje.

O možnosti využiť analgetiká alebo anestetiká personál ženy informuje po nástupe silných kontrakcií. V tejto nemocnici je možné rodiť s využitím epidurálnej analgézie, ale musíte o ňu dopredu samé požiadať, absolvovať pohovor s anesteziológom a spísať zmluvu. Poplatok je 100 €. EDA je dostupná 24 hodín denne.  

O aplikácii klystíru vás poučia a vy sama sa rozhodnete. Holenie odporúčajú iba v opodstatnených prípadoch - napríklad v prípade hustého ochlpenia pri cisárskom reze.

Počas druhej doby pôrodnej majú skúsenosť s polohou v ľahu na chrbte.

Ak chcete požiadať o odber pupočníkovej krvi, je potrebné to oznámiť dopredu – ošetrujúcemu lekárovi.

Cisársky rez

Ak by ste náhodou, či plánovane, rodili dieťatko cisárskom rezom, váš partner môže byť aj na operačnej sále a potom pri ošetrení novorodenca. V tomto zariadení je možný kontakt telo na telo matky a novorodenca hneď po cisárskom reze.

V dotazníku píšu: "matka má dieťa tak dlho na hrudi, že majú dostatok času sa zoznámiť, pokúsiť sa o prvé dojčenie (Dieťa nie je odnášané hneď po položení, môže zotrvať u mamy dlhšie obdobie, dostatočné napr. na prvé prisatie bábätka.)

Máte tu možnosť zvoliť si typ anestézie, pokiaľ to dovoľuje váš stav. Využívajú celkovú, epidurálnu, alebo spinálnu anestéziu.

A za akých podmienok je zdravé dieťatko umiestnené pri vás nastálo? Obvykle po 24 hodinách. Partner v tejto nemocnici môže byť s vami po cisárskom reze na oddelení, resp. na izbe - ale len počas dňa.

V prípade veľkých komplikácií bábätká prevážajú do univerzitnej nemocnice v Martine.

Novorodenec

Po pôrode vám dieťatko položia na bruško, umožnia prvé prisatie (realizujú aj samoprisatie) odnášajú.

Prvé potrebné vyšetrenia dieťatka sa robia na bruchu matky, ďalšie pokračujú v tej miestnosti kde sa narodilo, tak aby ste naňho videli. Počas dvoch hodín od pôrodu môže byť drobec na vašom bruchu - v kontakte koža na kožu.

Oddelenie šestonedelia

V tomto zariadené majú všetky izby rooming in, kde vám vašu ratolesť prinesú nastálo od prvej hodiny po preložení na oddelenie. Nestáva sa tu situácia s preplneným oddelením. Izby sú usporiadané do bunkového systému. Dve dvojposteľové izby tak majú jedno spoločné sociálne zariadenia.

Dve nadštandardné izby majú WC a sprchy samostatné. Okrem toho je v nich TV a hlavne možnosť neobmedzených návštev.

Priplatíte si 10 € na deň. Zatiaľ tu nemajú možnosť ubytovať s vami na oddelení vašu blízku osobu, na nadštandardoch však môže byť pri vás prítomný partner či iná blízka osoba počas dňa. Môže si objednať aj celodennú stravu za poplatok 7 €.

Dojčenie

V tejto pôrodnici ponúkajú na podporu dojčenia zoznam kvalifikovaných poradkýň. Ak máte záujem, môže vybraná z nich prísť za vami aj do nemocnice a pomôcť vám. Okrem toho nájdete na nástenke písomné podklady ohľadom podpory dojčenia. A písomné materiály dostane aj priamo do rúk. Po príchode domov sa môžete na personál telefonicky obrátiť so žiadosťou o radu. Na oddelení sú  k dispozícii ručné odsávačky.

Na dokrmovanie novorodencov sa používa odstriekané materské mlieko, pri nedostatku materského mlieka  umelou mliečnou formulou. Dokrmujú cievkou popri prsníku alebo lyžičkou. K dokrmovaniu pristupujú pri kontraindikáciách zo strany matky alebo  dieťaťa. Domov odchádza cca 97,6 % detí plne dojčených.

Návštevné hodiny

Návštevy prebiehajú vo vyhradenom spoločnom priestore alebo priamo v nadštandardnej izbe. Návštevy prebiehajú s dieťaťom. Čas návštev je určený medzi 14,00 a 19,00 hodinou, každý deň. V nadštandardných izbách neobmedzene.

Domov odchádzate na tretí deň po vaginálnom pôrode a na štvrtý deň po cisárskom reze.

Fotografiu vášho dieťatka publikujú na web stránke nemocnice alebo v lokálnej tlači. Je možné dať dieťaťu prepichnúť ušné lalôčiky a zapožičať si monitor dychu pre novorodenca. 

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

20 €

Samostatný pôrodný box

X

Výber lekára

X

EDA

100€

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

10 €

Strava pre sprevádzajúcu osobu

7 €/deň

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme MUDr. Oldřichovi Drahovzalovi, primárovi GPO.  

Mapa


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape

Fotogaléria

Izba čakateliek
Pôrodná sála
Pôrodná sála
Pôrodnica
Pôrodnica
Novorodenecké oddelenie

Hodnotenia mamičiek

Hodnotenia mamičiek za rok 2011
Hodnotenia mamičiek za rok 2012
Hodnotenia mamičiek za rok 2013
Hodnotenia mamičiek za rok 2014
Hodnotenia mamičiek za rok 2015
Hodnotenia mamičiek za rok 2016
Hodnotenia mamičiek za rok 2017
Hodnotenia mamičiek za rok 2018

Nemocnica: treeLevel=3
Komentáre k článku
Lucia napísané 24.06.2022 21:58

Nič ma tak nezaujalo ako to kojenie

Lucia napísané 24.06.2022 21:59

Nič ma tak nezaujalo ako to kojenie Ako to kto vymýšľal článok ohľadom kojenia ? Tak ja som tam žiadne kŕmenie cez cievku nevidela . Dajú umelé mlieko cez fľašu bez toho aby vás na to upozornili cumel taktiež . O 3 ráno som im plakala s krvavými bradavkami povedali mi že to musím prežiť . Zápal prsníka ? Vôbec to neriešili dali mi odsávačku z ktorej som tak dostala zlatého stafylokoka keďže som už mala otvorené rany na bradavkach . Pôrod bol fajn sestričky zlate nemôžeš nič povedať ale kojenie nula bodov toto čo sa píše je čisté klamstvo . Chyba tam laktačná poradkyňa ktorá úsmerni a to že sa váži dieťa pred a po kojení je tiež dobra somarina. Neviem ja som si v tej nemocnici prišla ako keby rodín v roku 1990 . Tie zastaralé praktiky . Dieťatko dajú hneď na telo v tomto idú z dobou ale čo sa týka kojenia to zostalo v roku 1990.

Aneta napísané 16.07.2021 15:02

Rodila som v Liptovskom mikulasi a môžem povedať že najlepsi personál aký som zažila … ležala som aj na gynekológii MUDr. Alenka Krekacova je žena s veľký Ž. Ženám pomáha nerobí len od stola je to úžasný človek vďaka ktorému sa mi podarilo otehotnieť i keď mo nikto šance nedával sestry na pôrodnici úžasne odporúčam

barbora 1989 napísané 01.04.2019 12:42

Aj ja môžem na pôrodnicu v LM napísať len to najlepšie!

Na samotný pôrod budem mať len tie najkrajšie spomienky, hoci som sa všetkého ako prvorodička veľmi obávala... Keďže pôrod bežal bez komplikácií, takmer celú prvú dobu pôrodnú som mohla tráviť tak, ako som sama pokladala za najlepšie. Nemali sme vytvorený žiaden "špeciálny pôrodný plán", no bonding nám bol dopriaty na 100%, čo malo 2 obrovské pozitíva... Dojčenie sa rozbehlo bez najmenších problémov a šitie epiziotómie som tiež vnímala niečo lepšie. Starostlivosť personálu na pôrodnici i novorodeneckom oddelení perfektná !!!

Simona napísané 31.03.2019 20:35

Mám tri detičky, ktoré sa narodili v pôrodnici LM cisárskym rezom. Pri druhej dcérke som mala plánovaný cisársky rez a bol to najkrajší zážitok, keď mi ju hneď ako ju vybrali dali na prsník. Som rada, že táto pôrodnica umožňuje bonding aj pri cisárskom reze. So starostlivosťou od príjmu až po prepustenie sme boli maximálne spokojní smile

Pavlina napísané 31.03.2019 06:03

Mam dve deti pricom to prve som rodila v USA kde som bola obklopena luxusom a technikou o ktorej nase porodnice mozu len snivat. Avsak az po porode v Liptovsky Mikulas som pochopila ze prostredie v ktorom rodim je to posledne na com naozaj zalezi pretoze taka skvela starostlivost aku sme dostali v LM je na nezaplatenie!

Pri oboch porodoch bol manzel az na to ze v USA mal pri mne postel a tu sedel na drevenej stolicke. Bolo mi ho trosku luto :-) mohli by tam dat aspon nejake vyklopne kreslo.

Pri prvom porode som dostala na poziadanie epiduralku. V LM mi ju najprv nedali lebo bolo prilis skoro a potom uz bolo neskoro - a chvala bohu ze mi ju nepichli, zvladla som to v pohode aj bez nej a po porode ma aspon nebolel chrbat.

Rozdiel bol tiez v technike rodenia. V USA som mala nohy hore na koze a drzala som si ich. Z jednej strany ma stlacala sestricka a z druhej manzel pricom v LM som mala tiez nohy na koze ale v rukach madla na zapretie a nikto mi nepomahal.

V USA mi nedali babatko hned ale najprv ju trosku utreli a dali jej na hlavicku ciapocku. Hned potom mi ju dali “skin to skin” a hned sa prisala na prsnik - tesila som sa, ale az v porodnici v LM som sa naucila tu spravnu techniku kojenia pretoze tam mi babatko dali hned (bez ciapocky :-() a ked sa prisala tak mi sestricka vysvetlila ze to ze visi na bradavke este neznamena ze papa a ukazala mi ako na to.

V Mikulasskej nemocnici by nechali babatko na mne aj dve hodiny ale bola som velmi unavena takze som ich poprosila aby ju zobrali. Na izbu mi ju doniesli hned ako som sa zobudila a osprchovala.

Samozrejme som ziadala vlastnu izbu ale kedze nebola volna bola som na izbe s inou maminou co bolo super pretoze aspon nam nebolo smutno :-) maminy zo samostatnych izieb chodili na pokec k nam.

Starostlivost v LM bola skvela. Ukazali, vysvetlili. Velmi dobre som sa tam citila.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Aktuálne články