sobota 17.03.2018 | meniny má Ľubica  

Nemocnica a.g. L. Svobodu Svidník

Adresa:

Nemocnica arm. gen. L. Svobodu Svidník, a.s.,
MUDr. Pribulu 412/4, 089 22 Svidník

tel: 054/7860231
email:
web: www.sk.svetzdravia.com; www.mojaporodnica.sk

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 376
Počet novorodencov 377
Pôrody sekciou 104
Pôrody s epiziotómiou 112
Pôrody s EDA 34

Extra:

NieTitul "Baby friendly hospital"
NiePerinatologické centrum
ÁnoNadštandardná pôrodná sála
ÁnoMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
ÁnoEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
ÁnoNadštandardná izba na šestonedelí
ÁnoPoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
ÁnoPrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 1. júna 2017.

Predpôrodná starostlivosť

Cvičenie, video a besedy s partnermi a dokonca aj praktickú výuku kúpania a prebaľovania môžete zažiť, ak sa prihlásite na predpôrodnú prípravu v tejto nemocnici. 

Viac informácií vám poskytnú na čísle 054 78 60 247.  Mamičky majú možnosť pozrieť si pôrodnú sálu, oddelenie šestonedelia aj novorodenecké oddelenie.

Cena jedného stretnutia: 5,50 € Cena celého kurzu (8 stretnutí): 29 € Pre mamičky, ktoré sa rozhodnú porodiť dieťatko v našej pôrodnici vo Svidníku, je táto predpôrodná príprava zadarmo.

Ak chcete v tejto pôrodnici rodiť, nie je potrebné o tom vopred informovať. Nemusíte tu navštevovať ani poradňu pre tehotné, ale je vhodné poradňu navštevovať od 36. týždňa tehotnosti.

A potešiteľná správa je, že akceptujú individuálne pôrodné želania. Je však dobré ich ešte pred pôrodom prísť prekonzultovať.

Viac informácií získate na čísle: +421 (0)915 987 714, alebo cez  kontaktný formulár:porodnyplansvidnik@svetzdravia.com.

Osoby pri pôrode

Pri pôrode môže mamičke pomáhať maximálne jedna blízka osoba - rodinný príslušníci alebo  kamarátka. Doprovod musí ešte pred pôrodom minimálne jedenkrát navštíviť predpôrodnú prípravu. A samozrejme zaplatiť poplatok. Ten je stanovený na 25 €. Uhradiť poplatok sa dá v hotovosti na oddelení, po pôrode.

Blízka osoba môže so ženou ostať hneď od príchodu do pôrodnice. Po pôrode ostáva pri rodičke celé dve hodiny štvrtej doby pôrodnej, až do prevozu na oddelenie šestonedelia.  

V tejto pôrodnici je možné vybrať si k pôrodu konkrétneho pôrodníka za poplatok 150 €. Podmienkou je súhlas konkrétneho pôrodníka.

Situácia,  že sa objednaný lekár z akéhokoľvek dôvodu nedostaví, „sa tu nestáva“.

Nie je možné zavolať si k pôrodu pôrodnú asistentku alebo pôrodníka z iného zdravotníckeho zariadenia.

Pôrod

Vo Svidníku majú 3 pôrodné boxy. Hneď od príjmu do pôrodnice budete čas tráviť práve tam. Jeden pôrodný box má vlastnú sprchu a WC.

Využiť môžete klasickú pôrodnú a nemocničnú posteľ, pôrodnú stoličku, polohovateľné pôrodné kreslo, veľké lopty. Majú tu i pomôcky na muzikoterapiu a aromoterapiu. Taktiež môžete využiť žinenky na polohovanie a na úľavové techniky na zemi.

Počas pôrodného procesu sa môžete neobmedzene sprchovať a voľne sa pohybovať v priestoroch pôrodného traktu. Vyškolené pôrodné asistentky vám môžu poskytnúť masáž, stačí o ňu požiadať. V tejto pôrodnici ja taktiež možné prijímať tekutiny, ale nie tuhú stravu.

Klystír  aj holenie odporúčajú všetkým rodičkám, ak však žena odmietne, vyhovejú jej.

A aké polohy počas druhej doby pôrodnej môžu ženy využiť? Najčastejšie tu ženy rodia "v gynekologickej polohe".

V tejto pôrodnici vo všeobecnosti medikamenty neodporúčajú. Rodičkám ponúkajú iné formy miernenia bolesti napríklad masáž, hydroterapiu alebo aromoterapiu. Ak však chcete, môžete využiť aj analgetiká alebo epidurálnu analgéziu.

Možnosť využiť EDA je 24 hodín denne. Potreba vybaviť si ju dopredu je bez časového obmedzenia.  Je vhodné ešte pred pôrodom absolvovať pohovor u anesteziológa.  Poplatok za EDA je 100 €.

Odber pupočníkovej krvi robievajú, stačí to oznámiť pôrodníkovi.

Novinkou je naplánovanie si pôrodu formou pôrodného plánu a predpôrodná psychofyzická príprava zdarma pre ženy, ktoré sa rozhodnú rodiť v tejto pôrodnici.

Cisársky rez

Ak by ste náhodou, či plánovane, rodili dieťatko cisárskom rezom, váš partner priamo pri sekcii na operačnej sále byť nemôže. Taktiež vám nemôže pomôcť na oddelení šestonedelia s bábätkom. Pomáhať vám tam bude detská sestra.

V tomto zariadení zatiaľ nie je možný kontakt telo na telo matky a novorodenca po cisárskom reze.

Využívajú všetky druhy anestézie (celkovú, spinálnu, epidurálnu), metódu si môžete vybrať.

A za akých podmienok je zdravé dieťatko umiestnené pri vás nastálo? „Od 3. dňa. Podľa zdravotného stavu matky a dieťaťa“. A ak by malo vaše bábätko vážne komplikácie, prevezú ho na spádové špecializované pracovisko.

Novorodenec

Po pôrode vám dieťatko položia na bruško a po chvíľke odnášajú.  Prvé potrebné vyšetrenia dieťatka sa robia v špeciálnej miestnosti, kam môže ísť aj vaša sprevádzajúca osoba.  Priestorové možnosti vo svidníckej pôrodnici neumožňujú spoločný pobyt matky a dieťatka počas dvoch hodín po pôrode. Kým vy ešte budete na pôrodnej sále, bábätko bude na novorodeneckom oddelení. 

Novorodenci sa prikladajú prvýkrát k prsníku pár minút od narodenia, po ošetrení a oblečení dieťatka.

Šestonedelie

Na oddelení šestonedelia sú izby rooming in typu, kde vám bábätko prinesú po šiestich hodinách pozorovania na novorodeneckom oddelení. Počas týchto hodín je dieťa približne každé dve hodiny prikladané k prsníku matky.

V tomto zariadení sa nestáva, že by bolo oddelenie plné a museli by vás premiestniť inde.

Sociálne zariadenia sú spoločné pre všetky izby na oddelení. V každej sú maximálne tri postele.

Vo Svidníku majú i tri nadštandardné izby. A to za poplatok 7 a 14 €/noc. Majú samostatné kompletné sociálne zariadenie. Pre bábätko je tu kúpací a prebaľovací box i postieľka. Okrem toho tu nájdete komodu aj skriňu na odkladanie vecí, ohrievač, televízor, chladničku. Na túto izbu vám, ak budete chcieť, donesú i jedlo. Majú možnosť ubytovať s vami aj blízku osobu a návštevy môžu chodiť priamo k vám na izbu.

Dojčenie

Na oddelení je personál kvalifikovaný a vyškolený ohľadne podpory dojčenia.  Písomné podklady sú na nástenke. Zavolať a požiadať o radu môžete aj po príchode z pôrodnice domov. Ponúkajú aj zoznam kvalifikovaných laktačných poradkýň, ktoré vás môžu navštíviť aj na oddelení.

Na oddelení sú k dispozícii ručné odsávačky.

Novorodencov vážia každý deň ráno.

Detičky dokrmujú iba v zdravotne indikovaných prípadoch, podľa ordinácie lekára. Dokrmujú striekačkou.

Percento plne dojčených detí pri odchode z pôrodnice uvedené v dotazníku bolo 80%.

Návštevné hodiny

Oficiálne návštevné hodiny sú počas pracovných dní od 15,00 do 17,00 a cez víkendy od 14,00 do 16,00 hod. „V ostatnom čase sú návštevy umožnené len so súhlasom lekára.“

Bábätká sa však s príbuznými uvidia až doma. Počas návštev sú totiž na novorodeneckom oddelení.  Stretnúť sa môžete v spoločnom návštevnom priestore alebo priamo na nadštandardnej izbe.

Domov môžete ísť na štvrtý až piaty deň po normálnom pôrode. Po cisárskom reze na štvrtý-piaty deň. Pridajú vám aj fotografiu novorodenca.Možnosťou je zapožičanie monitorov dychu domov a prepichnutie ušníc dieťatka.

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

25 €

Samostatný pôrodný box

X

Výber lekára - pôrodníka

150  €

EDA

100 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

7-14 €

Zapožičanie monitora dychu najmenej na 6 mesiacov

36 €

Prepichnutie ušníc

6,60€

 

 

Mapa


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape

Fotogaléria

usg vyšetrenie
nadštandardná izba
izba pre mamičky
norodenecké oddelenie

Hodnotenia mamičiek

 

Hodnotenia mamičiek za rok 2011
Hodnotenia mamičiek za rok 2012
Hodnotenia mamičiek za rok 2013
Hodnotenia mamičiek za rok 2014
Hodnotenia mamičiek za rok 2015
Hodnotenia mamičiek za rok 2016
Nemocnica: treeLevel=3