Slovenská pediatrická spoločnosť (SPS), ktorá je od roku 2014 garantom programu BFHI na Slovensku, považuje za nevyhnutné, aby podľa zásad programu BFHI pracovali všetky slovenské nemocnice s pôrodnicou.
Podľa medializovaných informácií, SPS tvrdí, že je vraj najprv potrebné celú iniciatívu zrevitalizovať.
Zároveň hovoria aj o potrebe pravidelnej kontroly dodržiavanie zásad programu.
Platný a pravidelne kontrolovaný certifikát BFH je známkou kvality a serióznosti nemocnice v oblasti starostlivosti o matku a dieťa.
shutterstock Vyjadrenie Doc. MUDr. Milan Kuchtu, CSc. prezidenta SPS Dodnes nikto oficiálne „nezrušil“ platnosť plakiet BFHI (nemocníc priateľských deťom).
V čase keď uvedené nemocnice získavali tieto plakety, ešte nebola stanovená podmienka periodických recertifikácií. Toto sa stalo oficiálnou požiadavkou WHO UNICEF až po roku 2009, keď vznikla Smernica v ktorej sa to požaduje. V nej je taktiež uvedené, že perióda pre opätovné posúdenie pre udržanie plakety BFHI má byť 3-5 rokov, v závislosti od špecifických podmienok danej krajiny.
Nakoľko v súčasnosti sú na nemocnice kladené zo strany rodičiek čoraz väčšie nároky a zvýšil sa aj dôraz na kvalitu poskytovanej starostlivosti, a máme veľa exaktných dôkazov aj o dlhodobom zdravotnom význame dojčenia, pripravujeme v spolupráci s MZ SR (ktoré má zodpovednosť za jeho realizáciu aj na základe prijatých medzinárodných dokumentov), proces recertifikácie nemocníc pre iniciatívu BFHI.
Zo strany Slovenskej pediatrickej spoločnosti (SPS) je tento proces už pripravený. BFHI neznamená len úlohy a aktivity pôrodníckych oddelení, je to nemocnica priateľská k deťom” a tak je to celý komplex aktivít, úloh a podmienok, ktoré musí splniť nemocnica, ktorá o plaketu žiada.
Je tam napríklad zahrnuté aj dodržiavanie Kódexu náhrad materského mlieka a podobne.
Platný a pravidelne kontrolovaný certifikát BFH je známkou kvality a serióznosti nemocnice v oblasti starostlivosti o matku a dieťa a je plne v súlade s humanizáciou zdravotníctva i jeho preventívnym zameraním a vlastnenie tohto titulu by malo byť v záujme manažmentu každej nemocnice.
10 pravidiel BFHI 1. Všetci zdravotnícki pracovníci majú k dispozícii koncepciu laktačného programu, ktorý je platný v ich zdravotníckom zariadení.
2. Na dodržiavanie tejto koncepcie je nevyhnutné, aby boli zdravotnícki pracovníci dôkladne poučení o význame dojčenia.
3. Všetky tehotné ženy majú byť poučené o výhodách materského mlieka a o prednostiach dojčenia.
4. Novorodenci majú byť priložení k prsníku už v prvej polhodine po narodení.
5. Matky musia byť inštruované o správnom spôsobe dojčenia a o tom, ako si majú udržať laktáciu, ak sú dočasne odlúčené od dieťaťa.
6. Dojčeným novorodencom nedávať inú výživu okrem materského mlieka (s výnimkou medicínskych indikácií).
7. Matky nemajú byť odlúčené od svojich novorodencov vo dne ani v noci (systém „matka s dieťaťom“ – rooming in).
8. Dieťa má byť dojčené podľa vlastnej potreby (vždy, keď sa „hlási“).
9. Dojčenému dieťaťu sa nesmie dávať cumlík.
10. Treba podporovať zakladanie spolkov a združení, ktoré stimulujú a podporujú dojčenie. Odporučiť matkám, aby po prepustení z pôrodnice nadviazali kontakt s týmito inštitúciami.
Loading...