Popôrodný problémológ II

Evelína 1

Samozvaný popôrodný problémológ vám dával v prvej časti rady, ktoré sa týkali len vás a vášho viac – či menej rýchlo sa zotavujúceho tela. Teraz sa vrhneme na oblasť úskalí, ktorým sa pravdepodobne nevyhnete v súvislosti s vašim čerstvým potomkom.

Tu sú najbežnejšie varianty:

Neprebuditeľný spachtoš

Bábätko si kľudne prespí celý deň i noc. Na prvý pohľad to vyzerá ideálne a spoluležiace mamičky, ktorým sa práve narodili šialení krikľúni a hladoši vám len závidia. Ale časom začnete rozmýšľať nad tým, že by malo aj čosi konzumovať. A ak vás takáto úvaha nenapadne samovoľne, dovedú vás k nej vaše čím ďalej tým väčšie a tvrdšie prsia, ktoré sa samé od seba len tak „nespľasnú“(kritický je cca druhy – tretí deň po pôrode). Takýmito spachtošmi sú väčšinou bábätká zdolávajúce novorodeneckú žltačku. Majú tendenciu prespať celý čas, v čom ich podporuje aj liečba phenobarbitalmi, ktorá ich ešte väčšmi utlmuje.

Rady:

Niektoré detičky sú schopné vrhnúť sa na prsník ako lev a sať o „zlom krky“ aj počas spánku. Vtedy máte vyhrané. Nech si teda spí. No ak to vaše nepatrí zrovna medzi levy, snažte sa pod chvíľou bábätko budiť. Ideálne je rozbaliť ho – pri prebaľovaní sa väčšinou preberú (ale nie je vylúčené že opäť zaspí ako drevo ešte skôr , ako ho stihnete zabaliť), alebo štipkať ho na koži za uškom, líčkach, na krku pod ušami…. Určite to vyznieva sadisticky „štípať dvojdňové nemluvňa“, ale ak sa dá nejako prebrať k jedlu, je to fajn. Pre vás pre oboch. Odstriekavajte si mlieko z prsníkov. Bude to dosť únavné, ale tá najväčšia fuška bude trvať len deň – dva. To zvládnete. A okrem iného – no čo by ste tam robili? Bábätko vám spí a vy máte čas. Tak sa snažte. Je len na vás, či vám vyhovuje odstriekavanie rukou alebo s odsávačkou. Treba vyskúšať, čo vám lepšie „zafunguje“.

Ak ste sa na vyprázdňovanie prsníkov nevrhli dosť zavčasu, je možné , že na hrudi už máte dve tvrdé futbalové lopty. Tu je lepšie začať horúcou sprchou, masážou (pozor, ak sa budete veľmi masírovať pod horúcou sprchou, môžete mať na prsiach modriny), nahrievaním soluxovou lampou (vypýtajte si ju od sestričky). Vo veľmi krajných prípadoch , kedy futbalové lopty prechádzajú do stavu „skamenelín“ je možné dostať aj injekciu na spustenie mlieka. Snažte sa však nedostať až do tohoto štádia.

Vrieskajúci hladoš

Bábätko je ticho len v prípade, ak má v ústach bradavku vášho prsníka, resp. ak má malú prestávku medzi jedením a chvíľu si zdriemne. Možno tak pol hodinku. A potom zasa spustí svoj nie veľmi ľubozvučný „song“ a strúha na vás zobáčik stále hladného mláďatka. A vy ho v záujme zachovania si zdravého sluchu (a samozrejme aj z lásky k tomu malému telíčku, ale to tu opisovať netreba) zasa len kojíte a kojíte a stále viac sa utvrdzujete v tom, že jeho bruško je bezodná studňa. A určite by skonzumoval aj žeriav, keby ste mu ho nastrúhali.

Tu je dosť pravdepodobné, že sa vaše bradavky, ktoré až na takú tvrdú robotu neboli pripravené popraskajú, začnú trochu krvácať, budú veľmi citlivé.

Rady:

Snažte sa počas „dovolenky medzi kojením“ poskytnúť bradavkám vzdušný kúpeľ. Čo znamená – nezakrývať si prsia plienkou, alebo tampónmi, ktoré o chvíľu navlhnú a budú vás sparovať. Po každom kojení si nechajte kvapku mlieka zaschnúť na bradavke. Materské mlieko má aj pre vás a vaše prsníky hojivý, protizápalový účinok. Niekedy pomôže regenerácii aj dobrý krém napr. zo včelieho vosku. Niektoré nemocnice si ich pripravujú podľa vlastných receptov a poskytujú ich pacientkám. Pri jednom kojení ponúknite dieťaťu len jeden prsník, aby mal ten druhý vždy prestávku na zotavenie. Bude to pre vás vyčerpávajúce, ale nech vás posmelí to, že bradavky sa za pár dní „otužia“, zvyknú si na záťaž, ktorú predtým nenacvičovali a aj bábätko si nájde svoj papkací režim, ktorý bude určite lepší. A vy sa konečne vyspíte aspoň zopár hodín.

Žltačkové bábo

Patria tiež medzi veľkých spachtošov. Horšie je to v tom, že tieto detičky trávia väčšinou značnú časť dňa na fototerapii , „pod lampou“ ako sa to ľudovo povie. Nemáte ich teda pri sebe a nemôžete sa ani snažiť niečo podnikať pre to, aby začali papať. Keď vám ich donesú na kojenie, spia. Snažíte sa všemocným spôsobom ich zobudiť, väčšinou márne. A potom ich o hodinku zasa odnesú . Vám zostanú dva problémy: opäť tie nalievajúce sa prsníky, ktoré treba vyprázdňovať. Ten druhý problém je to vaše „psycho“, ktoré zažívate z toho, že neustále myslíte na bábätko, ktorému – ak sa zobudí práve „pod lampou“- určite niečo dajú (v niektorých pôrodniciach materské mlieko z banky, inde umelé, prípadne glukózu, niekde fľašou, inde lyžičkou, alebo striekačkou). A tak vám zasa na kojenie donesú bábätko, ktoré nezobudíte, lebo je vlastne najedené , vám sa stále nalieva mlieko, ktoré nemá kto vypiť, a zasa nezostáva nič iné, len ho odstriekavať. Cyklus je uzavretý a vy sa idete z toho zblázniť. (teda pardón – Vy nie, lebo vy práve čítate tento článok a nebudete už prekvapená)

Rady:

Spomínané „psycho“ vás pravdepodobne neminie. Snažte sa ho aspoň trochu eliminovať svojou vedomosťou o tom, že za všetku tú vašu precitlivelosť môžu hormóny, ktoré po pôrode zaplavili vaše telo . O pár dní pôjdete domov (pozor, žltačka vám môže o nejaký ten deň predĺžiť pobyt v pôrodnici), tam už vám nikto odoberať bábo nebude, a ešte sa stihnete naučiť všetko v rátane kojenia. A ak vás bude niekto strašiť, že keď sa „nechytilo“ ani na tretí, či štvrtý deň, tak už sa asi nechytí, neverte mu. Poznám bábätká, ktoré boli v inkubátore, k mame sa dostali až po 4-5. týždňoch a s kojením to zvládli. Vy to zvládnete určite tiež. Samozrejme – ak si budete veriť. To je to najdôležitejšie. No a dovtedy vám nezostáva nič iné, len svedomito pracovať – teda odstriekavať.

Záverom

Možno to vaše novorodeniatko nebude ani jedným zo spomínaných „týpkov“ a zvládnete všetko ľavou zadnou. A vy, ktoré sa v pôrodnici namáhate s prebúdzaním neprebuditeľného spachtoša, môžete po príchode domov zistiť, že sa zo dňa na deň zmenil na vrieskajúceho hladoša, a pod. Tak hlavu hore, nič nie je také ako sa na prvý pohľad zdá. Aspoň nie na dlho.

Máte skúsenosť aj s inými „týpkami“ bábätiek a s nimi súvisiacimi mamičkovskými problémami? Doplňte tento započatý zoznam. Napíšte nám cez diskusné fórum pod článkom.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dojcene cez klobuciky

     

    Vy dojcit normalne nebudete, mate ploche a male bradavky – zaznelo uz pri porodnej posteli a mne nepomohol ani predporodny kurz, kde do nas hudli, ake dolezite je dojcit a prilozit dieta cim skor.

    Proste na kurze mi nikto moje bradavky neskontroloval (naco aj, ked dojcit sa da aj s plochymi, ale to som ja netusila…). Zato sestricka v porodnici sa pozrela konkretne na moje bradavky a jednoznacne zhodnotila, ako to je.

    Maly sa zle prisal – jasne, zavinuty v zavinovacke nejako zboku prilozeny, aj sa cudujem, ze som ho vlastne nejak tak divne dokazala udrzat na prsniku, mi komplet dokusal obe bradavky uz tam – na sale, hodinu po porode.

    Nasledne sa uz nikto ani nepokusal mi vysvetlit, ze ho vlastne zle prikladam, ved pri malych a plochych to nema ziaden vyznam a treba kupit klobuciky, manzel ich doniesol a zacal sa nekonecny kolotoc problemov s jedenim a spanim, popritom koliky, ktory trval v podstate az do doby, kedy som ho zacala prikrmovat kasickami a pyreckami v 6.mesiaci…

    Dufam a verim, ze teraz pri druhom to zvladneme lepsie a bez klobucikov – drzte palce…! 🙂

Pridaj komentár