ŠestonedelieŠestonedelie

Kedy po pôrode sa mi vráti menštruácia a môžem otehotnieť, keď dojčím?

 Marcela Beňová   19.02.2020   2

Jedna z otázok, ktoré ženy po pôrode zaujímajú, je návrat menštruácie. Niektoré čerstvé mamičky dúfajú, že sa ich ženské dni nebudú týkať čo najdlhší čas.

Iné sa naopak tešia, že sa telo vráti do normálu, môžu si opäť sledovať plodné dni, prípadne plánujú ďalšie tehotenstvo.

Shutterstock

 

Ako sa ženský cyklus po pôrode zmení a kedy môžete jeho očakávať?

Krvácanie v šestonedelí nie je menštruácia

Prvé dni a týždne po pôrode sú spojené so zmenami v organizme. Na jednej starne sa rozbieha dojčenie, na druhej sa telo regeneruje. Očisťujeme sa, prebieha zavinovanie maternice a liečia sa poranenia či stehy.

Ženy môžu pociťovať bolesti, a to predovšetkým v oblasti podbruška. Šestonedelie sprevádza krvácanie, ktoré postupne slabne, objavuje sa zvýšená teplota, zápaly prsníkov a bolesti hlavy.

Aj preto treba počas prvých týždňov a mesiacov dbať na to, aby sa mamička cítila v emocionálnej pohode a vyhýbala sa nadmernej fyzickej námahe. Stres a únava majú vplyv na menšiu tvorbu hormónu oxytocínu, ktorý urýchľuje zvinutie maternice a regeneráciu organizmu.

Bolesti sa častejšie prejavujú pri dojčení, a sú úplne normálne, pretože oxytocín sa viac uvoľňuje práve pri kŕmení bábätka.

Prečítajte si aj: Ako prežiť šestonedelie? Túto otázku si prekvapivo kladie málo žien

 

Krvácanie počas šestonedelia nie je menštruácia, ale očista tela. Mamičky by sa mali pri hygiene vyhýbať tempónom a dať prednosť klasickým vložkám.

Rovnako sa oplatí investovať do pohodlných bavnených nohavičiek namiesto syntetických materiálov, aby látka zbytočne nedráždil drobné poranenia.

Kedy sa mi vráti menštruácia?

Že je každé telo iné, nie je len fráza. Návrat menštruácie ovplyvňuje predovšetkým pôsobenie hormónov ako estrogén a prolaktín, ale aj dojčenie.

Pokiaľ žena z nejakých dôvodov nedojčí, dostaví sa menštruácia po šestonedelí či po dvoch mesiacoch. Ak dojčí, môže jej návrat očakávať po niekoľkých mesiacoch, niekedy až rokoch.

Podľa prieskumov Ligy pár páru, ktorého sa zúčastnilo 422 mamičiek, prichádza 1. menštruácia v polovici 8. mesiaca po pôrode. Existujú menšie rozdiely medzi mamičkami, ktoré dojčia na požiadanie, a tými, ktoré dojčia v určených intervaloch (napríklad každé tri hodiny).

Mamičky, ktoré dojčia na požiadanie, dostali menštruáciu o niekoľko mesiacov neskôr.

Shutterstock

 

Existujú však aj ženy, ktoré dostanú menštruáciu dva roky po pôrode. Jej odklad sa zyvčajne spája s dlhodobým dojčením.

Aj počas dojčenia môžete otehotnieť

Mnoho mamičiek verí, že dojčenie má na organizmus vplyv ako prirodzená antikoncepcia. Nespoliehajte sa na to. Hoci prvé týždne po pôrode sa pravdepodobnosť otehotnenia blíži k nule, pokiaľ žena nedojčí, čoskoro sa ženský cyklus obnoví.

Pri dojčení platí, že prvé tri až šesť mesiacov je šanca počať dieťa len niekoľko percent. Po pol roku však môže opäť nastúpiť ovulácia, ktorá prichádza ešte pred menštruáciou.

Niekedy majú ženy aj prvú varovnú menštruáciu, ktorá je krátka a slabá, a upozorňuje na obnovenie ženského cyklu. Aj preto treba okrem menštruácie sledovať aj príznaky ako hlien, ktoré upozorňujú, že napriek dojčeniu môžete otehotnieť.

Pre mnohé ženy, ktoré chcú ďalšie tehotenstvo oddialiť, prípadne plánuje dve deti za sebou čo najskôr, je sledovanie ovulácie pomôcka ako rozpoznať plodné dni.

Ako sa mení cyklus po pôrode?

Niekoľko cyklov po návrate menštruácie môže byť pre vás prekvapením. Menštruácia môže mať odlišnú dĺžku a krvácanie býva slabšie alebo naopak silnejšie, než bola žena zvyknutá.

Prečítajte si aj: Nechajte mamy v šestonedelí na pokoji!

 

Postupne sa však telo vráti do normálu. Ak mala mamička pravidelný cyklus pred pôrodom, bude ho mať aj po ňom. Niekedy sa stáva, že sa cyklus skráti o jeden či dva dni.

Pôrod však veľakrát pomôže ženám, ktoré mali problém s nepravidelnosťou či bolasťami. Mnohé mamičky sa tešia, pretože nepravidelná menštruácia sa zvykne prirodzene upraviť a je menej bolestivá ako pred pôrodom.

Pokiaľ trvá menštruácia dlhšie ako sedem dní alebo je veľmi bolestivá, určite navštívte gynekológa. Počas dojčenia vám od bolestí pomôže odvar z kapsičky lekárskej alebo zázvor.

Čo sa týka predmenštruačného syndrómu, môže po pôrode ustúpiť či naopak zosilnieť - jeho prejavy sú predovšetkým otázkou hormonálnej rovnováhy organizmu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Eva napísané 04.06.2020 14:28

ako sa najlepsie chranit bez hormonov a tazkej chemie pred otehotnenim pocas dojcenia ? baby co ste pouzivali vy ?

gabika napísané 04.06.2020 16:29

MY S KONDOMAMI ZO SUPERLOVE - DUREX INTENSE ALEBO REAL FEEL A UZ TRI ROKY SOM NEOTEHOTNELA

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised





Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
Eva napísané 04.06.2020 14:28

ako sa najlepsie chranit bez hormonov a tazkej chemie pred otehotnenim pocas dojcenia ? baby co ste pouzivali vy ?

gabika napísané 04.06.2020 16:29

MY S KONDOMAMI ZO SUPERLOVE - DUREX INTENSE ALEBO REAL FEEL A UZ TRI ROKY SOM NEOTEHOTNELA

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised