ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŠestonedelieNovorodenec

Nielen baby shower. Takto slávia narodenie dieťaťa mamičky v rôznych kútoch sveta

 Marcela Beňová   02.10.2018   0

Kým na Slovensku sa po narodení zvykne zísť predovšetkým najbližšia rodina a priatelia, aby obdarovali čerstvé bábätko, v zahraničí sa k oslavám príchodu na svet pridávajú rôzne zvyky a tradície.

Niektoré by sa celkom úspešne ujali aj na Slovensku, nemyslíte?

shutterstock

 

Nemci zdobia domácnosť

Nemci sú v obdarúvaní dieťaťa pomerne konzervatívni a všetky oslavy a rady nechávajú až na chvíľu, keď sa mamička vráti domov z pôrodnice.

V niektorých častiach krajiny pri narodení dcéry rodičia na jej počesť zasadia strom. V minulosti bolo zvykom, že keď sa mladá dáma rozhodla vydať, rodičia drevo stromu použili na zafinancovanie domácnosti novopečenej manželky.

Obľúbeným zvykom je aj to, že blízka rodina ozdobí dom, v ktorom pribudol nový prírastok, detským oblečením, soškami a drobnosťami, aby takto privítala bábätko v rodine. Jednou z tradícií je aj to, že budúci rodičia si zvyknú nechávať meno bábätka pre seba a rodine ho prezradia až vtedy, keď prídu potomka navštíviť.

Jednou z obľúbených tradícií, ktorá si našla cestu aj k nám, je vyrábanie odtlačkov rúk a nôh malého bábätka.

Fínske mamičky sa tešia z darčekového boxu

Už takmer 80 rokov vládne vo Fínsku tradícia, ktorú si obľúbili predovšetkým mamičky. Každá rodička dostane spolu s novorodencom darčekový box, ktorý predstavuje akýsi štartovací balíček do života bábätka.

Mamičky v ňom nájdu oblečenie, posteľnú bielizeň či hračky. Samotný box je taký veľký, že si v ňom niektoré fínske mamičky často fotia bábätko ako v postieľke. Štát namiesto boxu ponúka aj jednorazovú finančnú výpomoc. Napriek tomu sa však drvivá väčšina žien rozhodne práve pre darovaný box.

Vajíčka pre čínskych rodičov

V Číne víta rodina novorodenca až mesiac po narodení. V ten deň sa stretnú všetci príbuzní a obdarúvajú rodičov a bábätko darčekmi. Dary pre rodičov sa líšia podľa regiónu, ale najobľúbenejším darom je červené vajíčko, ktoré je symbolom šťastia a harmónie a zároveň pripomína plynutie života. 

Starí rodičia zvyčajne vnúčatá obdarúvajú zlatom či striebrom, zvyšok rodiny nosí najmä hračky, oblečenie a knižky a darčekové poukážky. Všetky darčeky sa balia do červeného papiera, pretože červená farba symbolizuje v čínskej kultúre radosť.

shutterstock

 

Kráľovské zvyky na anglický spôsob

V Anglicku sa tradície k narodeniu dieťaťa viažu predovšetkým na kráľovskú rodinu. Celá Británia po narodení detí Kate Middleton sledovala, či mamička dodrží zvyky, ktoré sa s narodením šľachtického potomka viažu už celé generácie. 

Jednou z tradícií je, že prvá sa o narodení kráľovského potomka dozvedá samotná kráľovná, až potom všetci ostatní. Ďalšou ojedinelou tradíciou je, že kým väčšina detí má dvoch krstných rodičov, kráľovské deti ich majú o niečo viac. Napríklad princ George až sedem, princezná Charlotte päť.

Tradície si však užívajú aj bežné anglické deti. Jedným z typických darov, ktoré malí Angličania dostávajú, je strieborná súprava, ktorá obsahuje hrnček, lyžičku a vidličku. Tento zvyk poznajú Briti ešte zo 16. storočia a spája sa so známym výrokom „narodiť sa so striebornou lyžičkou v ústach“.

Americké baby shower si získava popularitu aj u nás

Američanky si užívajú obdarúvanie niekoľko týždňov pred pôrodom. Súčasťou večierka je zábava a občerstvenie spojené s rozbaľovaním krásnych, neraz poriadne drahých darov, ktoré si najmä v poslednom čase mamičky vyberú vopred a nákupy rozhodia medzi kamarátky.

Baby shower sa nezaobíde bez výzdoby v ružovej či modrej farbe, podľa toho, či kamarátky oslavujú blížiace sa narodenie chlapca alebo dievčaťa a veľkej plienkovej torty, ktorá symbolizuje príchod novým mamičkovských povinností. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised