Zvažujete využitie Entonoxu pri pôrode?

Mária Kopčíková 2

Entonox – inhalačná analgézia – je rodiacim ženám u nás k dispozícii od r. 2010. Ide o medicinálny plyn zložený z oxidu dusného a kyslíka v pomere 1:1.

Treba pri pôrode tlmiť bolesť?

Odpoveď na túto otázku je predmetom mnohých diskusií. A zrejme nemáme na ňu jednoznačnú odpoveď.

Ak sa žena pozerá na pôrodnú bolesť ako na niečo prirodzené, smerujúce k zrodeniu nového života a niečoho pre oboch rodičov krásneho, akceptuje ju, k tlmeniu bolesti potom mnoho razy nie je potrebné pristúpiť.

Každá žena má však iný prah bolesti, preto je vhodné, aby sa o možnostiach úľavy od bolesti počas prvej i druhej doby pôrodnej informovala vopred, aby zistila ich výhody, či nevýhody a potom sa mohla informovane rozhodnúť. 

Aké sú možnosti tlmenia bolesti pri pôrode? Čítajte u nás.

Čo je Entonox

Už vyššie sme spomenuli, že sa jedná o stlačený plyn, ktorého dýchaním sa tlmí bolesť. A nielen tá pôrodná, využíva sa napr. aj v stomatológií.

Pôrodná analgézia okrem účinku tlmiaceho bolesť nesmie negatívne ovplyvniť fyziológiu pôrodu a zdravie matky a dieťaťa. Podľa lekárov Entonox tieto požiadavky spĺňa.

Pre lekárov a medicínskych odborníkov sa ako jeho veľké plus javí jeho jednoduchá aplikácia, veľmi rýchly nástup tlmenia bolesti (do 3 minút) a následné rýchle odznenie účinku (do 5 minút).

V pôrodníctve sa oxid dusný – známy aj ako „rajský plyn“ používa od 2. polovice 19. storočia. Pôvodne sa podával len v kombinácii so vzduchom. V 60. rokoch 20. storočia bol vyvinutý Entonox. Vyvinuli ho v podobe prístroja pre inhaláciu presného a konštantného pomeru oxidu dusného a kyslíka, 1:1.

Lekári majú skúsenosť, že tento spôsob analgézie si pri pôrode volia tie ženy, ktoré odmietajú epidurál alebo iné metódy analgosedácie.

Ako Entonox funguje a ako sa podáva

Oxid dusný je v krvi veľmi málo rozpustný, takže dochádza k rýchlemu vyrovnaniu jeho koncentrácie v pľúcnych alveolách a koncentrácie v krvi. Tento fenomém je príčinou rýchleho nástupu analgetického účinku.  

Prvým príznakom nástupu účinku oxidu dusného je mierny pocit omámenia, u niekoho s točením hlavy. Niekedy dochádza k „mravenčeniu“ v rukách i nohách. Dostavuje sa pocit tepla, nasleduje analgézia a potom prichádza pocit eufórie.

Krvný tlak a tep srdca najskôr mierne stúpajú, rovnako aj dychová frekvencia. Periférne cievy sa rozširujú, takže dochádza k začervenaniu, napr. v tvári.

Účinok oxidu dusného na obehový systém je klinicky nevýznamný, neovplyvňuje prietok krvi orgánmi, takmer nie je metabolizovaný a z veľkej časti je opäť vylúčený pľúcami. Neviaže sa na hemoglobín a neovplyvňuje tak okysličovanie organizmu.

MUDr. Pařízek uvádza, že podľa starších údajov nízke koncentrácie oxidu dusného majú taký analgetický účinok, ktorý zodpovedá 15mg morfínu podaného subkutánne (pod kožu).

Entonox ženám podávajú zaškolené pôrodné asistentky. Žena dostane dýchaciu masku alebo náustok pripojený k hadici.

Zdravotníci vo svojich hodnoteniach medzi prínosy Entonoxu zaraďujú aj priaznivý vplyv na pokoj ženy a jej psychické uvoľnenie, bez straty schopnosti komunikovať.

Tiež hovoria o dobrej využiteľnosti tejto metódy spolu s iným analgetickými metódami, napr. pri doznievaní podaného epidurálu alebo ako doplnok pri regionálnej anestézii pri ošetrovaní popôrodných poranení.

Kontraindikácie a nežiaduce účinky

Podanie oxidu dusného sa neodporúča v I. a II. trimestri tehotnosti.

Nežiaduce účinky sú popisované minimálne. MUDr. Pařízek a kol. uvádzajú, že v asi 5 % prípadov môžu nastať krátkodobé bolesti hlavy po inhalácii. U citlivých osôb sa niekedy popisuje zvracanie, či nevoľnosť.

Samotné ženy, ktoré Entonox pri pôrode využili, sa v rôznych diskusiách rozdeľujú v zásad na dve skupiny. Na tie, ktoré boli s Entonoxom spokojné a na tie, ktoré spokojné neboli, nakoľko podľa nich nazabral alebo spôsobil ďalšie komplikácie.

Príklad negatívnych skúseností žien:

„Entonox nezabral, kontrakcie som cítila, ale bolo mi to tak nejak jedno“, „Nadýchla som sa asi 4x a omdlela som, nevedela som spolupracovať, videla som rozmazane a cítila som sa sfetovane. Bolela ma hlava, nereagovala som na personál. Nikdy viac.“

Je teda namieste si uvedomiť, že podobne ako iné analgetiká, aj pri Entonoxe sa prejaví individuálna reakcia organizmu, ktorá pochopiteľne súvisí s načasovaním jeho podania (mal by sa začať podávať pomerne včasne, nie až na konci I. doby), ako aj s intenzitou vdychovania. 

Ako sa pripraviť na pôrod? Napr. hľadať vnútornú cestu k bábätku…

Entonox je schválený Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (2010) a jeho podanie nie je hradené z verejného zdravotného poistenia. O úhrade sa informujte v pôrodnici, ktorú ste si vybrali.

S použitím: Analgezie a anestezie v porodnictví, Galen 2012

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Komentáre k článku

  1. nepomohlo mi nič a aj tak to skončilo cisarskym rezom a tu pravu bolest som zažila aý po cisarskom reze, ked som začala citit ranu. Bez analgetik, ktore bolest zredukuju iba na polovicu to najozaj nejde

Pridaj komentár