Gravitačné polohy pri pôrode (2)

Ľuba Lapšanská 0

Dnes sa na záver cyklu o polohách pri pôrode pozrieme na gravitačné polohy, napomáhajúce príťažlivou silou Zeme pôrodu.

Patria medzi ne: sed (predošlá časť gravitačných polôh), drep, stoj a kľak – v rôznych obmenách.

Kľak a stoj sme už spomínali pri gravitačne neutrálnych polohách. Vtedy sme však hovorili o kľaku a stoji v hlbokom predklone.

Dnes to bude inak. Ak si predstavíte ženské telo alebo krivku pôrodných ciest, keď máte predstavu ako je uložené dieťa v maternici a ako jeho hlavička (prípadne zadoček) vstupuje do panvy, je jasné, že celá váha dieťatka, ak má byť nápomocná práve gravitácia, sa musí sústrediť na naliehajúcu časť jeho telíčka.

Ako náhle si prednú časť tela hlboko predkloníte, presunie sa váha na vašu brušnú stenu. Čo ale niekedy má zmysel!

Pripomínam, že využitie týchto polôh nie je dané príkazmi ani zákazmi. Vaše telo bude reagovať samo, pretože vie, čo má robiť. Vy mu týmito polohami môžete iba napomôcť.

Drep

Dá sa využiť v prvej i druhej dobe pôrodnej. Drep je vynikajúca poloha na zväčšenie panvového vchodu – cestičky pre dieťatko. Niektoré zdroje uvádzajú rozšírenie až o 28%!. Okrem toho sa v tejto pozícii urýchľuje postup dieťaťa a priestor mu umožňuje, ak je to potrebné, napraviť uhol hlavičky v panve. Čo pre bábätko iste nie je zanedbateľné. Taktiež predlžuje ženin trup, poskytuje viac pohyblivosti panvových spojení než iné polohy. Pri drepe však nezabudnite na niektoré zásady:

  • Vždy majte na zemi celé chodidlá. Ak budete stáť iba na špičkách, všetky svaly (zadok, stehná, i panvové dno) sa vám stiahnu. Taktiež i zvierače (všetky tri „dierky“) sa stiahnu. A to pri pôrode nechceme. Je potrebné otvoriť sa, uvoľniť, aby dieťatko malo jednoduchšiu cestu na svet. Takže znova – majte celé chodidlá na podložke, okrem iného si zabezpečíte „kontakt so zemou“, „pevnú pôdu pod nohami“.

  • Medzi kontrakciami sa občas postavte. Poloha v drepe je veľmi fyzicky namáhavá. Ako podpora vám môžu slúžiť nízke pôrodné stoličky. Ale i napriek tomu, sa treba z času na čas postaviť, aby nedošlo k stlačeniu ciev pod kolenami. Vyhnete sa tak nepríjemným kŕčom.

Vždy majte na zemi celé chodidlá. Ak budete stáť iba na špičkách, všetky svaly (zadok, stehná, i panvové dno) sa vám stiahnu. Taktiež i zvierače (všetky tri „dierky“) sa stiahnu. A to pri pôrode nechceme. Je potrebné otvoriť sa, uvoľniť, aby dieťatko malo jednoduchšiu cestu na svet. Takže znova – majte celé chodidlá na podložke, okrem iného si zabezpečíte „kontakt so zemou“, „pevnú pôdu pod nohami“.

Medzi kontrakciami sa občas postavte. Poloha v drepe je veľmi fyzicky namáhavá. Ako podpora vám môžu slúžiť nízke pôrodné stoličky. Ale i napriek tomu, sa treba z času na čas postaviť, aby nedošlo k stlačeniu ciev pod kolenami. Vyhnete sa tak nepríjemným kŕčom.

Kedy nie gravitačné polohy?

  • Ak je dieťatko zle naliehajúce, tlak hornej časti tela na maternicu mu nedovolí upraviť sa a dieťa tak vstupuje do panvy.

  • Gravitačné polohy väčšinou neznesú ani ženy, ktoré sú utlmené liekmi, či dostali epidurálnu analgéziu. Vtedy je buď potrebná veľká pomoc osôb pri pôrode, alebo sa týmto pozíciám vyhnite, pretože je možné že sama neudržíte dostatočnú stabilitu.

  • Veľká únava je ďalší faktor, ktorý môže ovplyvniť polohu v drepe alebo v stoji. Ak nemáte pri sebe pomáhajúcu osobu, radšej sa im vyhnite.

Ak je dieťatko zle naliehajúce, tlak hornej časti tela na maternicu mu nedovolí upraviť sa a dieťa tak vstupuje do panvy.

Gravitačné polohy väčšinou neznesú ani ženy, ktoré sú utlmené liekmi, či dostali epidurálnu analgéziu. Vtedy je buď potrebná veľká pomoc osôb pri pôrode, alebo sa týmto pozíciám vyhnite, pretože je možné že sama neudržíte dostatočnú stabilitu.

Veľká únava je ďalší faktor, ktorý môže ovplyvniť polohu v drepe alebo v stoji. Ak nemáte pri sebe pomáhajúcu osobu, radšej sa im vyhnite.

Stoj

Veľmi podobne pôsobiacou pozíciou je rovný stoj. Pre mnohé ženy je však ešte viac fyzicky namáhavý ako drep. Ideálny je postoj, ktorý nazývame aj „opica“. Kolená sú pokrčené, panva predsunutá… (Požičajte si v knižnici knihu Alexandrovej techniky… )

Je ľahko realizovateľná ak máte k dispozícii lano alebo kus látky visiaci zo stropu. Jedna nemenovaná firma ich už dokonca vyrába ako súčasť kompletných pôrodných sál. (viď obrázok).

Kľak

Kedy je horná časť tela ženy vzpriamená sa vyskytuje zriedka, ale i to je jedna z možností, ktorú ak budete mať potrebu, môžete využiť.

Asymentrické polohy

A úplne na záver nesmiem zabudnúť na asymetrické polohy. Tie sú mamkami úplne bežne intuitívne využívané. Takže…

Pri asymetrických kolmých (telo ženy je vzpriamené) polohách dochádza k zväčšeniu priemeru panvového východu na danú stranu (dvihnutá noha mierne natiahne svaly a „posunie“ sedaciu kosť, čím priestor uvoľní, zväčší). Môže to byť napríklad stoj s jednou nohou vyvýšenou, kľak s oporou a jednou nohou vystretou, sed – jedna noha je spustená pozdĺž tela, druhá je pri tele a pod. Mamičky ich celkom intuitívne (ak majú možnosť voľného pohybu) využívajú najmä pri prudkých bolestiach v chrbte, ktoré asymetria dokáže zmierniť. Taktiež napomáhajú správnej rotácii dieťatka do predného postavenia. Ak hlavička nalieha v nesprávne, alebo treba upraviť jej rotáciu. Dajú sa použiť počas prvej i druhej doby pôrodnej.

Želám vám nádherné intuitívne polohy počas pôrodov

Za spoluprácu ďakujeme popradskej pôrodnici, ktorá poskytla priestory na fotenie, fotografovi Richardovi Gerenyimu a mamičke Katke.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu.

články autora...

Pridaj komentár