V Žilinskej pôrodnici som rodila trikrát

mamička Andrea 0

Ja som rodila v žilinskej pôrodnici minulý rok. Šlo o moje tretie tehotenstvo, takže som dobre vedela, do čoho idem.

Viem, že niektoré mamičky sa radšej vyberú do Martina, alebo do inej blízkej pôrodnice, ale toto ja osobne považujem za zbytočnosť. 

Personál v pôrodnici sú podľa mňa naozaj odborníci, o obe moje deti tu bolo postarané, takže som sa nebála ani do tretice.

shutterstock

Materiálne vybavenie

Pôrodnica v Žiline za tie roky neprešla nejakou zásadnou obmenou či rekonštrukciou, čo je škoda. Samotná nemocnica má príjemné priestory, v areáli je toho dosť k dispozícii, napríklad lekárne a obchodíky, takže keď som čokoľvek potrebovala, manžel len zabehol a bolo.

Ja som nebola nikdy na bežnej izbe, aj pri treťom som sa rozhodla trošku „rozmaznať“ a dala som si nadštandard. Izba bola celkom pekná, mala som hlavne vlastnú kúpeľňu, čo mi vyhovovalo, lebo ostatné mamičky sa museli spoľahnúť len na staré sprchy na chodbe.

Inak je materiálne vybavenie v pôrodnici skôr postaršie, ale všade je čisto, a pokiaľ môžem povedať, aj príjemne. Čo je trochu problém, ak ste na bežnej izbe a príde k vám návšteva, musíte s nimi byť na chodbe, kde si nie je kam poriadne sadnúť.

Veľmi by som si priala, aby si mamičky v prvých dňoch po pôrode mohli užiť návštevy v príjemnom prostredí, ale to sa žiaľ asi priestorovo v našich pôrodniciach nedá.

Odbornosť personálu

Ja som dostala staršieho skúseného pôrodníka, takže som bola v dobrých rukách. Na druhej strane som už aj vedela, čo ma čaká. Pôrod mi nekomplikovali žiadne zbytočné vyšetrenia, pán doktor ma jednoducho skontroloval a šlo sa rodiť.

Pri treťom pôrode, aspoň podľa môjho názoru, už úplne stačí dobrý doktor a ide to samo. Ja som odrodila viac – menej bez pomoci, pán doktor ma len priebežne informoval o tom, ako sme na tom a kedy treba tlačiť.

Keď si tento pôrod porovnám s predchádzajúcimi, bol veľmi prirodzený, rýchly a pohodový. Po pôrode som okamžite dostala synčeka na bonding, pán doktor aj so sestričkou mi zagratulovali a pochválili ma, čo každej mame padne dobre, nie?

Nakoľko žijem v blízkosti Žiliny a mám skúsenosti aj s inými oddeleniami, bola som pokojná, že v prípade komplikácií bude okolo mňa dostatok odborníkov, čo nakoniec ani nebolo treba.

Komunikácia s personálom

Toto je téma, ktorá podľa mňa rezonuje u mnohých žien. Myslím, že tu sa robia obrovské pokroky. Aspoň ja, keď porovnám prvý a tretí pôrod, vidím, ako sa snažia lekári aj sestry.

Napríklad vysvetľovanie jednotlivých zákrokov. Alebo mi hneď po príchode sestra povedala, teraz ideme robiť toto, potom bude nasledovať to. Vysvetlili mi aj, čo sa bude robiť s bábätkom, za čo som neskutočne vďačná, aj keď je to tretie dieťa.

Sestra mi pekne prišla povedať, narodilo sa zdravé, miery má takéto, zdravotný stav perfektný. Myslím, že zo strany personálu bola veľká ochota a milota.

Rovnako sa chodia pýtať, či nič nepotrebujete, ako sa a darí s dojčením a či nemáte bolesti čo problémy. Ja som vďačná práve za ten záujem, lebo napríklad nejaké odborné informácie sú pre mňa ako čerstvú mamičku druhoradé.

Ocko pri pôrode

Ocino pri pôrode je už myslím všade samozrejmosť, aj v žilinskej pôrodnici. My sme prišli spolu s mužom, ktorý bol so mnou, ale priamo pri samotnom pôrode už nie, lebo sa na to necítil.

Ale hneď potom ho sestra poslala ku mne a on vlastne prvý raz videl čerstvo narodené bábätko, tak to bol zážitok. Myslím, že aj tu sa ocko pri rodiacej žene berie ako bežná vec.

Čo si ale chválim, je prístup k návštevám. Mamičku mohol prísť otecko pozrieť takmer kedykoľvek, nevyháňali ich a bolo to super. Mnoho mužov si takto návštevu prispôsobilo práci a ostatným deťom. Toto je niečo, na čom by mali popracovať aj ostatné pôrodnice, aspoň podľa mňa.

Posledná vec, ktorú by som rada vyzdvihla v žilinskej pôrodnici, je popôrodná starostlivosť o matku a dieťa. Dobrá strava a napríklad aj ochota sestier postarať sa o novorodenca, ak to matka z nejakých dôvodov nezvláda.

Sestry sa normálne prišli spýtať, či chcem, aby bábätko spalo pri mne, alebo ho majú na noc vziať k sebe, aby som sa vyspala, že mi ho donesú na dojčenie. A ja som to veru prvú noc s radosťou využila.

Žilinskú pôrodnicu by som sa nebála odporučiť

Záleží od vašich nárokov, pochopiteľne. Ale pokiaľ mamička hľadá dobrý a spoľahlivý personál, ochotu a odbornosť, nevidím dôvod, prečo nie.

Pôrodnica ponúka rovnaké vymoženosti ako kdekoľvek inde a mamičkám vychádza v ústrety. Ja veľmi oceňujem to, že som si odtiaľ domov priniesla už tri zdravé bábätká.

Ako ste boli spokojní so svojou pôrodnicou vy?

Máte jedinečnú možnosť vyjadriť svoj názor a prispieť k zlepšeniu podmienok v slovenských pôrodniciach. Ohodnoťte svoju pôrodnicu. Ďakujeme!

Chcete sa podeliť so svojim pôrodným príbehom? Napíšte nám. Radi uverejníme aj ten váš: marcela.benova(at)rodinka.sk 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár