Rozprávka o pôrode? Kde sa vzala?
Ešte pred Veľkou nocou sme si v jednej z bratislavských čajovní vypočuli a zažili Pôrodnú rozprávku. *
Česká klinická psychologička Michaela Mrowetz, venujúca sa najmä problematike bondigu, nadviazala na program španielskych aktivistiek na podporu návratu k prirodzenému pôrodu (je podporovaný španielskym ministerstvom zdravotníctva a vládou a bol vytvorený pre deti od 2-6 rokov), nám porozprávala, s pomocou premietaných ilustrácii, rozprávku o Ruženke a Lacovi a o dieťatku, ktoré narástlo v Ruženkinom brušku.
Do príbehu sa mohli deti jemne interaktívne zapájať
Po takomto „teoretickom“ prebratí pôrodu si ho deti mohli „prakticky“ vyskúšať s bábikou schovanou v brušku (pod tričkom) a „v plodových obaloch“ (dievčatá; chlapci pomáhali vytvárať bezpečné prostredie pre pôrod svojou bdelou prítomnosťou).
Nechýbala ani placenta a podstatná súčasť hry bolo aj prvé „prisatie“ novonarodeného dieťatka – bábiky a dôležitá informácia o dotepaní pupočnej šnúry, ktorej prerušenie mohlo byť vykonané najskôr až po prvom nadojčení.
Nasledovalo spoločné pozretie premietaných obrázkov z ľudskej i zvieracej ríše zachytávajúce tehotenstvo, popôrodné zvítanie, ako aj dojčenie, a to dojčenie aj starších detí či dojčenie tehotnými mamičkami. Na záver si deti mali možnosť upevniť svoju skúsenosť a načerpané zážitky kreslením.
Pani Mrowetz nám povedala i o svojej zaujímavej skúsenosti s Pôrodnou rozprávkou v Čechách. Podľa pôvodných španielskych inštrukcii bola bábika s placentou jedna a dievčatká ju „po pôrode“ a „bondingu“ odovzdávali, s čím v Španielsku zrejme problém nebol.
České dievčatká však odmietli bábiku vracať
– keď si dieťatko porodili, kam by ho dávali, no nie? Jedno z vysvetlení, ktoré vidí pani Mrowetz, je, že v Španielsku je podstatne nižšia miera popôrodnej separácie, zatiaľ, čo u nás (a v Čechách) sa stala separácia kolektívnou traumou s viacgeneračným presahom, na ktorú dievčatá podvedome reagovali.
Od vtedy dáva pani Mrowetz bábiky s placentou vyrábať, nosí ich so sebou viac a dievčatká z rozprávky odchádzajú s bábikou, ktorú porodili a priložili v náručí.
Ponechanie bábiky sa tak stalo jedným z drobných ale tak prepotrebných nástrojov liečiacich našu doráňanú spoločnosť.
Fotografie:
V článku: OZ Kvapka
V galérii: autorka
krasne, kedy bude dalsia rozpravka niekde v okoli BA? rada by som prisla s dcerkami
Skvele, a keby niekto porozpraval rozpravku aj tym milym ujom doktorom, co maju naponahlo, tak by tie dievcatka nezazili za par rokov pri realnom porode taky sok….
Chystáme sa teraz na Boning, som zevdavá na pani Mrowetz
http://www.dietaaja.sk/podpora-raneho-kontaktu-bonding-mrowetz-bratislava.php