Na konci 40-týždňového čakania je pôrod, narodenie dieťaťa, začiatok nového života. Pôrod, dej pri ktorom sa dieťa dostáva z maternice matky na svet, môže mať veľa variácií. Môže prebiehať spontánne- teda bez vonkajších medicínskych zásahov, prirodzenou cestou, alebo operačne (okrem cisárskeho rezu sú to aj iné operačné zákroky počas pôrodu prirodzenou, teda vaginálnou cestou). Inou variantou je pôrod medikamentózny, keď sa podávaním rôznych látok ovplyvňuje priebeh pôrodu. Jenou z možností medikamentózneho pôrodu je aj indukovaný – teda vyvolaný pôrod. Na podanie akéhokoľvek lieku musí samozrejme existovať medicínsky podložený dôvod, všetko podlieha prísnym pravidlám. Samozrejme špeciálne pravidlá a postupy platia pri viacplodových tehotnostiach, ktoré sa tu pre obšírnosť problematiky rozoberať nedajú. Takisto pôrod pri polohe plodu panvovým koncom si vyžaduje špecifický prístup. Ďalšou špeciálnou kapitolou je predčasný pôrod – pôrod pred dokončením 37.gestačného týždňa. Ak je riziko hroziaceho predčasného pôrodu rozpoznané, budúca mamička je hospitalizovaná v takom nemocničnom zariadení, v ktorom je špecializované gynekologicko-pôrodnícke a pediatrické, resp. neonatologické pracovisko. O spôsobe vedenia pôrodu sa potom rozhoduje podľa viacerých medicínskych faktov.
Spontánny pôrod prebieha v troch pôrodných dobách, každá má svoju charakteristiku a svoje trvanie (pre jednoduchosť hovoríme o spontánnom pôrode záhlavím, teda o najčastejšom prípade, kedy je dieťa v pozdĺžnej polohe, pričom hlavička je uložená dole). Prvá pôrodná doba sa nazýva otváracia, u prvorodičiek trvá priemerne 6-7 hodín, u viacrodičiek 3-4 hodiny. Svalové vlákna maternice sa pravidelne sťahujú (kontrahujú), pričom frekvencia a intenzita týchto kontrakcií sa postupne zvyšuje. Úlohou kontrakcií v tejto fáze je dostatočne otvoriť krčok maternice. Ak si krčok maternice predstavíme ako valec, stredom ktorého vedie kanál, tak práca kontrakcií tento valec postupne skracuje, až prakticky zmizne, zároveň sa rozširuje kanál krčka, akoby sa k sebe približovali jeho dve ústia. Po ich spojení už hovoríme o bránke, ktorá sa ďalej rozširuje, až sa takisto stráca, odborné označenie je, že zaniká. Zánikom bránky sa už začína druhá pôrodná doba. Druhá pôrodná doba sa nazýva vypudzovacia, ktorá trvá 5-10 minút u viacrodičky a 15-20 minút u prvorodičky. Počas druhej doby prestupuje plod porodnými cestami za pomoci kontrakcií maternice (ktorých intenzita počas tejto fázy vrcholí) a vôľovo ovládateľných svalov brušného lisu. Tretia pôrodná doba predstavuje pôrod placenty a plodových obalov. Po pôrode plodu sa maternica retrahuje – prispôsobuje sa svojmu zmenšenému objemu, čo spôsobí prerušenie cievnych komunikácií medzi placentou a stenou maternice, placenta sa postupne odlučuje od steny maternice. Po krátkej dobe kľudu nastupujú znovu kontrakcie, čo napomáha dôkladnému odlúčeniu placenty, ktorá sa dostáva pôrodnými cestami von. Spolu s placentou sa dostávajú von aj plodové obaly. Tretia doba trvá približne 5-10min.
Už počas návštev v poradni v poslednom mesiaci tehotnosti je vhodné informovať sa, kedy treba prísť do pôrodnice a čo je potrebné si so sebou vziať. Do pôrodnice budúca mamička prichádza pri nástupe pôrodnej činnosti, čiže pravidelných kontrakcií, alebo pri odtoku plodovej vody. Ak sa tak nestane do vypočítaného dátumu pôrodu, po termíne, resp. po niekoľkých dňoch je pacientka prijatá na pôrodnícke oddelenie. Ďalej sa už postupuje individuálne, po zvážení rôznych medicínskych faktov sa prípadne pristupuje k indukcii, čiže k vyvolaniu pôrodu.
Po príchode do pôrodnice rodičku vyšetrí lekár a určí ďalší postup. Obvykle sa podáva klyzma, ktorá má svoje opodstatnenie. Súčasťou tzv. vstupného vyšetrenia môže byť aj ultrazvukové vyšetrenie, odber krvi na laboratórne vyšetrenie, odber materiálu na mikrobiologické vyšetrenie. Všetky informácie získané od rodičky a všetky výsledky vyšetrení sa zaznamenajú do pôrodopisu. Dôležitým vyšetrením počas prvej doby pôrodnej je kardiotokografia (ctg). Je to vyšetrenie, pri ktorom sa prístrojom-kardiotokografom sleduje frekvencia srdca plodu a intenzita kontrakcií. Meniaci sa rytmus srdca dáva informáciu, ako je dieťa zásobené kyslíkom. Lekár pôrodník v určitých časových intervaloch pôrodníckym vyšetrením zisťuje zmeny na krčku maternice – ako postupuje prvá doba – a kontrakcie sa stávajú častejšími a intenzívnejšími, krčok maternice sa skracuje a otvára, zostáva z neho tzv. bránka, ktorá na konci prvej a na začiatku druhej doby mizne. Popri tom sa hlavička dieťaťa dostáva nižšie, tlačí na panvové dno, tento stav je sprevádzaný nutkavými pocitmi na tlačenie. Začína sa druhá doba pôrodná, ktorá si vyžaduje aktívnu spoluprácu rodičky. Podľa výzvy lekára a pôrodných asistentiek treba zosúladiť aktívne tlačenie brušnými svalmi s kontrakciami maternice. Odmenou za vyčerpávajúcu prácu je narodenie dieťaťa. Pôrodník podviaže a prestrihne pupočnú šnúru a odovzdá dieťa pediatrovi na základné ošetrenie a vyšetrenie. Začína sa tretia doba pôrodná, ktorá je v podstate pasívna zo strany mamičky aj zo strany pôrodníka. Čaká sa na samovoľné odlúčenie placenty od steny maternice, po jej odlúčení sa rodí placenta spolu s plodovými obalmi. Stáva sa, že z rôznych príčin k spontánnemu odlúčeniu placenty nedôjde. Vtedy je potrebné prikročiť k vybratiu placenty – zákrok sa nazýva manuálna evakuácia placenty a vykonáva sa v celkovej narkóze. Po pôrode placenty lekár vyšetrí pôrodné cesty pomocou pošvových zrkadiel. Starostlivo skontroluje krčok maternice a steny pošvy a prípadné trhliny ošetrí naložením stehov. Každé nepovšimnuté poranenie by mohlo byť zdrojom krvácania vo včasnom popôrodnom období a spôsobiť zbytočné straty krvi. Nástrih hrádze sa ošetrí zošitím (vstrebateľným šicím materiálom) pri lokálnom znecitlivení. Mamička zostáva na pôrodnej sále 2 hodiny po pôrode, potom je odvezená na oddelenie šestonedelia, súčasťou ktorého je (dnes už štandardne) systém starostlivosti rooming in.