Piť či nepiť pri pôrode?

Hana Celušáková 9

Na otázku: „Môžem piť počas pôrodu?“ si ešte stále väčšina žien na Slovensku vypočuje zápornú odpoveď.

Miesto vody vám najčastejšie ponúknu infúziu s fyziologickým roztokom, zvlhčené gázové štvorce alebo vatu.

Pôrod je pre väčšinu žien fyzicky náročná práca, telesný výkon, pri ktorom je dostatok tekutín základným predpokladom dostatku síl. Preto zakazovanie pitia pri pôrode väčšinu tehotných nepríjemne zaskočí.

Prečo sa zakazuje piť pri pôrode?

V štyridsiatych rokoch, keď sa na celkovú anestézu (uspanie) pred operáciou používali nepriehľadné celotvárové masky, mohlo zvracanie a následné vdýchnutie (aspirácia) obsahu žalúdka spôsobiť vážnu komplikáciu a i spôsobiť smrť. A tak sa obmedzovanie jedenia a pitia pred operáciou rozšírilo aj na rodiace ženy.

Doba však pokročila, o takmer 70 rokov neskôr sa väčšina pôrodov cisárskym rezom robí v lokálnej – spinálnej – anestézii, kedy je rodička je pri vedomí. 

Ak je kvôli náhlym komplikáciám nevyhnutná celková narkóza, používa sa na uspanie priesvitná maska, kde by vracanie bolo viditeľné. Moderné anesteziologické postupy zároveň umožňujú v prípade potreby aj intubovať.

Riziko vracania však stále vysvetľuje len zákaz jedenia počas pôrodu. Prečo sa z jedla stalo „non per os“ – zákaz akéhokoľvek prijímania potravy ústami je len ťažko vysvetliteľné. Tekutiny sa totiž zo žalúdku vstrebávajú rýchlo.

Čo hovoria o zákaze pitia pri pôrode štúdie?

WHO radí obmedzovanie pitia a jedenia počas pôrodu medzi praktiky, ktoré sa často používajú nevhodne.

Štúdia M. Singata, z nemocnice East London Hospital Complex v Juhoafrickej Republike, ktorá sledovala priebeh pôrodu u 2426 nízkorizikových rodičiek dokázala, že ženy, ktoré počas pôrodu mohli jesť a piť mali rovnaké percento sekcií, ako ženy, ktorým umožnili len piť vodu a zároveň pri pôrode nevracali častejšie.

V Holandskej štúdii dokonca ženy, ktoré mohli počas pôrodu jesť ľahké jedlo mali menšie percento inštrumentálnych ukončení pôrodu pre nepostupujúcu druhú dobu pôrodnú.

Piť či nepiť pri pôrode?

Odporúčania o pití či nepití pri pôrode sa v jednotlivých našich pôrodniciach rôznia – podrobnosti o postoji tej vašej si prečítajte v Sprievodcovi pôrodnicami.

Potešiteľné je, že sa pitie pri pôrode aspoň v niektorých stáva normálne. Nepotešiteľné naopak to, že to ešte stále nie je ani samozrejmosť, ani jasné odporúčanie.

Prečo piť pri pôrode?

Zo štúdií vyplýva, že ak nemáte žiadne komplikácie, pre ktoré by bol cisársky rez plánovaný už v priebehu tehotenstva, je vhodné pri pôrode piť.

Dostatok tekutín pri pôrode vám môže pomôcť zmierniť únavu, zlepšiť náladu, nahradiť tekutiny stratené potením, predýchavaním kontrakcií, odtekaním plodovej vody, predísť bolestiam hlavy, problémom s krvným tlakom.

Na pitie počas pôrodu by nemala zabúdať ani vaša sprevádzajúca osoba – verím, že oteckovia odpadávajú (ak vôbec odpadávajú) skôr z nedostatku cukru a tekutín, ako z iných príčin.

Čo piť pri pôrode?

Pri pôrode je najlepšie piť niečo nedráždivé, čo vám nerobí kyselinu 

– vodu, nesýtenú minerálku, čaj – mierne osladený medom.

V zahraničí odporúčajú aj riedené džúsy, iontové nápoje, kávu. Rozhodnite sa, na čo budete v tej chvíli mať chuť. Ak ste ešte doma, môžete si pripraviť čaj na podporu sťahov podľa I. Stadelman a priebežne ho popíjať, obsahuje: škoricu, klinček, zázvor, verbenu, ostružinu malinovú.

Pite v menších dávkach

Ideálne sa javí popíjať tekutiny priebežne, po malých hltoch, zhruba po každej druhej kontrakcii. Malé množstvá tekutín sa ľahko vstrebávajú v žalúdku. Vyhnete sa riziku zvracania, ako ak by ste pili rovno „trojdecáky“ na jeden hlt.

Ak to naozaj nejde, môžte si skúsiť ovlažovať pery zvlhčenými gázovými štvorcami, alebo cmúľať ľadové kocky, alebo si ústa aspoň vypláchnuť vodou a vypľuť.

Prevencia je fajn, ale neprepadajme panike:)

Maratón alebo túru na Lomničák by vás bez vody ani nenapadlo risknúť. V mene prevencie by asi nemal jesť a piť ani žiadny športovec, hasič, chodca na prechode alebo šofér, čo ak by potreboval anestézu?

Aké sú vaše skúsenosti? Pili ste pri pôrode, či nie?

Použitá literatúra: H. Goer: Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu, OWP, 1999, www.webmd.com

Umožnili vám v pôrodnici piť počas pôrodu?

Máte jedinečnú možnosť vyjadriť svoj názor a prispieť k zlepšeniu podmienok v slovenských pôrodniciach. Kliknite  a ohodnoťte svoju pôrodnicu. Ďakujeme!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. ja som rodila v saci v kosiciach a tam vyslovene odporucaju pit vodu – minerálku po malych davkach pocas celej doby porodu a je to velmi fajn, dokonca aj po porode chcu aby ste sa doslova nalievali vodou

  2. Prvykrat som rodila pred 22 rokmi v Detve a ked som sa priblizila k umyvadlu, okrikla ma sestra, aby som sa neopovazila pit vodu – malo to aj pozitivum, po okriknuti sa bolesti na cca 5 min. zastavili.Pred 8 rokmi som rodila v Banskej Stiavnici, kde som pocas porodu mala dokonca odporucene po duskoch popijat horucu cokoladu na energiu a posilnenie. Tie hlty sa mi vtedy fakt zdali ako zivotabudic.

  3. Vsak ako vam to mozu zakazat, a ako si to odkontroluju, ked si vas tam aj tam moc nevsimaju, hlavne ak rodite dlho, a umyvadlo je poruke, pripadne pojdem na wc, to mi zakazat nemozu, a tam je umyvadlo na isto….. Ja som sa teda nikoho nepytala zwinker vsak co som v muciarni, ci co????

  4. Mohol by niekto zdravotnikom vysvetlit ze ak zena chce pit, maju nulovu sancu jej to zakazat. Ved je to svojpravna dospela osoba, akym pravom jej chcu zakazovat pit? Maximalne tak mozu odporucit. Neviem ako by to chceli vymahat. Co na nu zavolaju policiu? Za to ze pije? Alebo vypnu vodu? Mohli by sa naozaj uz doktori spamatat ze nemaju pravo nikomu nic zakazovat.

  5. No mne teraz na priprave na Antolskej vraveli, že sa piť nesmie. Kamoška tam pila počas pôrodu. Tak ako je to vlastne? Vraciame sa do stredoveku?

  6. No ja som pila úúúplne podla vôle, aj viac ako 5 1/2 flaší. Dokonca na Kramároch. Zabudli mi povedať, že nesmiem Big Grins a zároveň si celú dobu mysleli, že nerodím Rolleyes. Tak som si „nerodiciaca“ pila do sýtosti, len v soku boli, keď som po pôrode potrebovala cikaťsmile

Pridaj komentár