Miniklyzma z pohľadu pôrodnej asistentky

Bc. Radka Babjaková, pôrodná asistentka 1

KLYZMA je črevný výplach; nálev tekutiny vstrekovanej do hrubého čreva cez konečník; klystír. Stáva sa, že rodičky pred pôrodom nesúhlasia s podaním klyzmy a vo svojich pôrodných plánoch odmietajú podanie klyzmy.

Odmietnutie klyzmy je nadväzujúce na informáciu od známych o bolestivom aplikovaní klyzmy, o komplikovanej príprave, o bolestivom vyprázdňovaní. Toto všetko však môže byť minulosť a v niektorých pôrodniciach začali aplikovať miniklyzmu od spoločnosti Walmark. Miniklyzmu si rodička donesie do pôrodnice alebo pôrodnícke oddelenie ponúkne rodičke miniklyzmu ako nadštandard za úhradu.

Miniklyzma obsahuje 70 ml sterilného roztoku. Príprava podania miniklyzmy je jednoduchá. Obsah roztoku sa pretrepe do spenenia, odpojí sa konus uzáver, na aplikátor sa môže naniesť rektálna masť. Rodička je v polohe v ľahu na boku, v stoji alebo v predklone. Samotná aplikácia trvá niekoľko minút. Je nebolestivá, bez kŕčov a bolestivého nutkania na stolicu. Vyprázdnenie nastane do 30 minút od aplikácie miniklyzmy. Obsah miniklyzmy je pre ešte nenarodené bábätko neškodný.

Miniklyzma Klyzma
Obsah 70ml cca 2000ml
Použitie jednorazové nádoba na viacnásobné použitie /irigátor/
Tolerancia pri kontrakcii dobrá pri silných a častých kontrakciách rodičky klyzmu zle znášajú
Manipulácia jednoduchá manipulácia PA musí zabezpečiť správnu teplotu vody, pripraviť pomôcky na podávanie klyzmy
Vyprázdnenie do 30 minút bez silných tlakov v podbruší a na konečník podľa množstva podanej tekutiny, nutkanie na vyprázdnenie črevného obsahu podobajúcemu sa začiatku II. doby pôrodnej
Pôrod Novorodenec sa nerodí do znečisteného prostredia. Pri nedokonalom vyprázdnení hrubého čreva sa novorodenec rodí do znečisteného prostredia.
Súhlas/nesúhlas pri podaní klyzmy Rodičky miniklyzmu neodmietajú Nesúhlas rodičky s podaním klyzmy už v pôrodnom pláne

Príprava a aplikácie miniklyzmy je pre rodičku aj pôrodnú asistentku, ktorá ju podáva rýchla, jednoduchá, technické prevedenie fľašiek zaručuje jednorazovú aplikáciu.

Z osobnej skúsenosti pôrodnej asistentky Bc. Radky Babjakovej, Gyn.-pôr. oddelenie Liptovský Mikuláš.

Ilustračné foto: www.sxc.hu

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ja by som otazku polozila uplne inac: Treba vobec robit crevny vyplach pocas porodu?

    Uz pocas mojho studia porodnej asistencie som sa ucila, ze tento zakrok je nepotrebny. Hrube crevo sa casto vyprazdni same na zaciatku ci pocas porodu, bez klystiru. Zatial som pri mojej praci nezazila, ze by obsah hrubeho creva brzdil porod, resp. zeby nejakym sposobom uskodil dietatu… Odmietnutie klystiru nie je odovodnene len neprijemnymi skusenostami, ale casto aj vedomim o jeho nepotrebnosti! Studie potvrdili neopodstatnenost rutinne vykonavaneho klystiru, mozete si to precitat aj v odporucaniach Svetovej zdravotnickej organizacii.

Pridaj komentár