Pôrod po slovensky

Martina Ološtiaková, pôrodná asistentka v Nemecku 27

Na podnet jednej priateľky som sa rozhodla napísať tento článok. Je o „normálnom“ pôrode v jednej bratislavskej nemocnici. Píšem ho z pohľadu pôrodnej asistentky a -aj keď sa budem snažiť o vecný článok – aj z pohľadu človeka, ženy… Odborné výrazy a komentáre obmedzím na potrebné minimum.

Momentálne pracujem ako samostatná pôrodná asistentka v Nemecku, čo sa už spoľahlivo rozšírilo medzi mojimi známymi (aj neznámymi) na Slovensku. A tak som sa koncom septembra ocitla na Slovensku, pripravená sprevádzať pôrodom mojich známych, Dášu a Petra, ktorí čakali svoje prvé dieťa.

Príprava

Dáša si praje pôrod doma, no v momentálnej situácii, keď zrovna prerábajú domček, si to nevie predstaviť. Termín pôrodu sa blíži a je treba pripraviť plán. Postupujem tak ako aj pri mojej práci v Nemecku – urobím si „anamnézu“, preberieme otvorené otázky okolo pôrodu vrátane prianí, strachov a neistôt. Snažím sa odpovedať neutrálne a vecne, nikdy by som k domácemu pôrodu nikoho nepresviedčala.
Dohodneme sa, že ma zavolajú, keď bude mať Dáša pocit, že sa začína pôrod, ja prídem a keď bude všetko v poriadku, ostaneme doma čo najdlhšie. K samotnému pôrodu pôjdeme do nemocnice. Ak bude po pôrode všetko v poriadku, mohli by sme ísť domov, kde by som sa o nich ďalej starala. V prípade, že by šlo o rýchly pôrod, prinesiem si aj všetky veci k domácemu pôrodu. S jednou pôrodnou asistentkou z pôrodnice, kde chce Dáša ísť, si dohodneme stretnutie na druhý deň. Máme sa prísť počas jej rannej služby predstaviť a porozprávať.

Deň „D“

Hneď na druhý deň ráno okolo ôsmej mi volá Dáša, že by som pomaly aj mohla prísť. Kontrakcie začali už nad ránom, teraz sú pravidelné, plodová voda ešte neodtiekla. Po príchode skontrolujem ozvy srdiečka dieťaťa a na Dášine prianie ju vyšetrím. Krčok maternice je už spotrebovaný a otvorený na 3 centimetre. Všetci sa z toho tešíme a Dáša sa nikým nerušená „venuje“ ďalej svojim sťahom. Mení pozície, predýchava. Ja priebežne kontrolujem Doptonom ozvy srdiečka. Po zhruba dvoch hodinách ju znovu vyšetrujem: 4 centimetre. Nastavenie hlavičky nie je celkom optimálne, preto Dáši navrhujem pár pozícií, ktoré môžu nastavenie trochu korigovať – čo sa aj v tomto prípade podarí.
Dáša je ešte stále v pohode, len je unavená, polihuje. Sťahy tiež „zaspávajú“. Nechám ju trochu oddýchnuť a potom navrhujem prechádzku (bývajú pri lese). Dáša uznáva, že nemá zmysel to „naťahovať“, neskôr nebude sviežejšia… A tak sa prechádzame po lese, zbierame huby, keď príde sťah, Dáša sa zastaví, predýchava. Je krásny slnečný deň. Z nazbieraných masliakov a suchohríbov si všetci okrem „rodičky“ dáme na obed praženicu. Dáša nemá z pochopiteľných dôvodov chuť na jedlo, ale pravidelne pije,
aby doplnila tekutiny, ktoré hlbokým dýchaním a potením stráca.
Kontrakcie naberajú na intenzite, krčok maternice je otvorený asi na 5 centimetrov, ozvy srdiečka sú v poriadku. Vyrážame do nemocnice, aby sme stihli dohodnuté stretnutie s tamojšou pôrodnou asistentkou.

Nemocnica – iný svet

Prichádzame na pôrodnú sálu, krátko sa rozprávam s pôrodnou asistentkou, ktorej práve končí služba a tá ma posiela za primárom, aby som sa s ním porozprávala. Dáša odchádza na príjem, ešte jej rýchlo poviem, nech si nedá urobiť klystír ani sa oholiť. Peter nesmie ísť s Dášou dnu. Prvé nepríjemné prekvapenie.

V pôrodnici, kde som v rámci školy v Nemecku pracovala, mohol ženu sprevádzať každý, koho žena chcela mať pri sebe. Často to okrem muža bola priateľka, sestra či matka. Niekedy aj dve-tri osoby. A prijímacia miestnosť nebola o nič väčšia …

Chcem ostať vecná, o rozhovore s primárom preto nebudem písať. Nakoniec mi ako jedinú možnosť, aby sme mohli byť ja aj Peter pri pôrode, navrhuje zaplatiť si nadštandardný, separátny „pôrodný box“ za 2 500 Sk. Plus dvakrát po päťsto korún za dve osoby pri pôrode.

(V Nemecku mi nikto nechce veriť, že za prítomnosť otca či inej blízkej osoby pri pôrode treba platiť.)

S touto novinkou prichádzam na pôrodnú sálu, Dáša leží na chrbte, lebo sa práve píše CTG- záznam (= záznam o činnosti srdiečka dieťaťa a kontrakciách maternice). Dozvedám sa, že je už otvorená na osem centimetrov. Krása! Už je oholená – nestihla nič povedať…

CTG -záznam sa môže písať v akejkoľvek polohe. Počas pôrodu je pre ženu oveľa prijateľnejšie, keď môže pritom ležať aspoň na boku alebo sedieť či stáť. Poloha na chrbte je nielen bolestivejšia, ale môže dôjsť k stlačeniu dolnej dutej žily (ktorá prebieha zhruba medzi maternicou a chrbticou) a spôsobiť, že žene začne byť zle, niekedy až na odpadnutie (kolabuje krvný obeh). Tým sa samozrejme zhoršuje aj zásobovanie plodu kyslíkom a živinami. Tento vena-cava-syndróm nebýva u každej ženy rovnako silný, ale väčšina žien sa posledné mesiace či týždne tehotenstva necíti dobre, keď leží dlhšie na chrbte.

Krátko ku klystíru a holeniu: rutinný výkon oboch zásahov je Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) označovaný ako zbytočný až škodlivý. Ja som tak videla prvý raz v živote oholenú ženu pri spontánnom pôrode! Aj z psychického hľadiska to považujem za nevhodné, narušujúce celistvosť a dôstojnosť človeka.

Nastávajúci rodičia sa rozhodnú pre nadštandard, aby som mohla byť pri pôrode. Bohužiaľ Len ako sprevádzajúca osoba… Avšak súkromie, ktoré tým získavame je k nezaplateniu. Cítim, že nás nechávajú viac na pokoji, lebo vedia, že som pôrodná asistentka – dokonca zo „západu“…

Som im za to vďačná. Milá pôrodná asistentka, ktorá nás má na starosti (bohužiaľ jej čoskoro končí služba), prináša fit-loptu. Trochu sa vypytujem a dozvedám sa, že skoro vždy vyšetruje a pôrod odvádza lekár/lekárka. Pôrodná asistentka len vtedy, keď doktor(ka) nestíha. Už aj v Čechách má pôrodná asistentka viac právomocí pri fyziologickom pôrode ako u nás.

O chvíľu prichádza lekárka, vyšetruje (krčok je už takmer celkom otvorený) a skôr než si stihnem uvedomiť, čo to berie do ruky, prepichuje plodový vak. Bez opýtania, bez upozornenia… Pre mňa nepredstaviteľné.

Dáša dostáva silné kontrakcie, čo nastáva vždy po prepichnutí plodového vaku (= amniotómii). Kvôli tomu sa píše po amniotómii CTG-záznam, aby sa vedelo ako na to reaguje dieťa. Dáša leží naďalej na chrbte, sťahy sú pre ňu bolestivejšie. Pomôžem jej otočiť sa na bok. CTG-záznam je úplne v poriadku, Dáša zlieza z postele a pohrúži sa znova do seba. Vonku je už skoro tma, na Dáškine prianie zhasíname veľké ostré osvetlenie a zažíname malé „intímne“ svetlo. Personál sa trochu čuduje, ale nechávajú nás tak.

Asi po dvoch hodinách prichádza pani doktorka, vyšetruje a konštatuje, že už ubehlo dosť času, dieťa ešte nie je tu a preto by Dáša mala dostať infúziu na zosilnenie sťahov (jedná sa o synteticky vyrobený hormón oxytocín). Tu sa zapájam ja – nevidím dôvod na urýchľovanie, Dáša má pravidelné silné kontrakcie a ozvy plodu sú tiež veľmi dobré. Nech nám ešte nechá trochu času, aspoň pol hodinu. Súhlasí, ale Dáša musí podpísať, že odmietla infúziu, ktorú naordinoval sám primár. (Podotýkam, že rodičku nevyšetril, videl ju len krátko na príjme.) Doktorka a pôrodná asistentka odchádzajú. Dáša sa voľne pohybuje, zaujíma rôzne polohy. Ukážem jej pozície vhodné na efektívne tlačenie. Je už unavená, ale zvláda to veľmi dobre. Asi po štvrť hodine sa jej pýtam, či môžem pozrieť, ako vysoko je hlavička – kvôli mne si nemusí ľahnúť na posteľ na chrbát, vyšetrujem ju takpovediac v sede (mám so sebou vlastné sterilné rukavice). Hlavička pekne klesá, v duchu to odhadujem ešte zhruba na trištvrte hodiny až hodinu. Asi po štvrť hodine prichádza doktorka, Dáša si musí ľahnúť na chrbát. Pani doktorka vyšetruje a zvolá „Rodíme!“

Pôrod

Nielen Dáša a Peter -ale aj ja (!) som úplne „prevalcovaná“. Je to ako v akčnom filme: Zažnú sa všetky silné svetlá, do miestnosti sa nahrnú dve pôrodné asistentky, asi šesť študentov medicíny (s Dášiným súhlasom) a ku koncu pôrodu prichádzajú ešte dve detské sestry (aspoň si to myslím – nepamätám si, že by všetci z prítomných mali na odeve pripevnené štítky s menom a označením povolania). V momente sa pripevňujú na posteľ strmene, pôrodná asistentka vykladá Dáši nohy. Chce ich uviazať, zrazu sa zarazí, pozrie na mňa – na Dášu –na mňa: „Ehm, chcete zaviazať alebo netreba?“ To sme nečakali, zmätene sa s Dáškou na seba pozrieme… Pôrodná asistentka upúšťa od svojho zámeru. Všetko je pripravené, ja s Petrom stojíme Dáši za hlavou a držíme jej každý jednu ruku. Z oboch strán stoja pôrodné asistentky, jedna z nich ju povzbudzuje k úplne nefyziologickému tlačeniu, hlavu jej tlačí dopredu na hruď, doktorka sa pridáva k povzbudzovaniu a Dáša tlačí o dušu. Pri ďalšom sťahu Dáši tlačí pôrodná asistentka na brucho, doktorka robí nástrih hrádze „Tlačte, ešte tlačte ďalej!“ doktorka berie znova nožnicky a nastriháva ďalej. Ja by som sa najradšej nepozerala…

Konečne sa rodí hlavička a doktorka vyťahuje celé dieťa. Hneď prestriháva pupočnú šnúru. Ukazuje novopečeným rodičom ich ružovučkú dcérku. V tom „prichádzajú na scénu“ detské sestry, držia v ruke niečo ako antikorový pekáč (fakt som niečo také ešte nevidela) a doktorka doň kladie dieťa. Už-už chcú s ním odísť, v tom Dáša zvolá, nech ju ešte neodnášajú, že si ju chce aspoň chytiť… Chvíľku drží svojej dcére ručičku, Peter smie ešte urobiť pár fotiek a maličká je preč.

Z mojich vedomostí a skúseností viem, že fyziologický „normálny“ pôrod sa dá sprevádzať oveľa menej stresujúco a bez zbytočných zásahov, akým je tlačenie na brucho, aktívne tlačenie počas celej kontrakcie bez prestania, nástrih hrádze a pod. Všetky tieto zásahy môžu mať v určitých kritických situáciách (ktorých je našťastie málo) svoje opodstatnenie, no rutinne používané nemajú zmysel, môžu spôsobiť žene či dieťaťu poranenie a žene dajú pocit, že nie je schopná sama porodiť dieťa.

Nástrih hrádze (= epiziotómia) je vlastne rezná rana spôsobená lekárom (pôrodnou asistentkou), preto treba dôkladne zvážiť nutnosť tohto zákroku. V podstate existuje jediná oprávnená indikácia: keď treba v prípade kritického stavu dieťaťa urýchliť pôrod hlavičky (na posúdenie slúži CTG -záznam, príp. analýza okysličenia fetálnej krvi počas pôrodu). Percento nástrihov na Slovensku (často až 98%!), je neuveriteľne vysoké. Napriek tomu, že existuje niekoľko štúdií potvrdzujúcich nezmysel rutinného nástrihu hrádze. Argument, že sa tým predíde natrhnutiu neobstojí, pretože rodička – ak tlačí šetrne, tak ako to cíti – sa často nenatrhne vôbec alebo len minimálne. Natrhnutie vzniká prirodzene na najslabšom mieste a obyčajne sa hojí lepšie ako epiziotómia. Pri nástrihu dochádza v oveľa väčšej miere k poraneniu/prestrihnutiu nervových vlákien a krvných cievok. Nástrih sa taktiež môže pri prechode hlavičky ešte ďalej natrhnúť.

Dôležitá je aj poloha pri pôrode. Poloha na chrbte je vhodná akurát tak pre pôrodníka, lebo sa nemusí zohýbať či kľaknúť si. Tí, ktorí vo svojom živote museli v nemocnici vykonávať veľkú potrebu na mise v posteli, vedia aké je to tlačiť po ležiačky. Poloha na chrbte neexistuje dlho, začali ju presadzovať muži – pôrodníci približne v osemnástom storočí.
Vhodné polohy pri pôrode sú všetky vertikálne polohy, ktoré rodičke najviac vyhovujú a pri ktorých môže aktívne rodiť. Vo vertikálnej polohe má dieťa v panve viac miesta na prechod pôrodným kanálom, taktiež zásobovanie plodu kyslíkom a živinami je lepšie ako pri ležaní na chrbte. Okrem toho pôrod uľahčuje aj zemská príťažlivosť.

Aby som nikoho nenudila odbornými detailmi, vynechám opis pôrodu placenty. Hádam len toľko, že sa mi podarilo odvrátiť neopodstatnené podanie silného kontraktačného lieku.

Potom prišlo na rad šitie. Lokálna anestézia však nebola dostačujúca a Dáša sa zvíjala v bolestiach, zatínala mne a Peťovi prsty do dlaní. Počas šitia priniesla detská sestra zabalené dieťa na priloženie. No už ako ho prinášala som videla, že malá Hanka ešte nie je na to pripravená. Z úst jej vyšlo pár bubliniek plodovej vody, nebolo badať ešte žiaden hľadací či sací reflex. A tak aj bolo – Hanka mamine len trochu oslintala bradavku.

Potom sme sa dozvedeli, že oddelenie šestonedelia je plné a Dáša preto pôjde na oddelenie gravidity. Hanka pôjde na kojenecké oddelenie, pokým sa neuvolní miesto na šestonedelí. Dáška a Peter, unavení a neschopní spracovať tak strašne rýchlo plynúce udalosti sa rozhodli, že Dáša ostane s malou na noc v nemocnici. Dáša dostala Hanku až na ďalší deň na obed, keď sa konečne presťahovala na oddelenie šestonedelia. Nakoniec strávili v nemocnici pár dní, ale to už presahuje rámec tohto článku.

Na záver…

Rada by som ešte podotkla, že existuje niečo také, ako práva pacienta (mnohé z nich boli v tomto prípade viacnásobne porušené!). Dáša mi pri jednej mojej návšteve v nemocnici doniesla malú brožúrku „Práva pacientov v reformných zdravotníckych zákonoch“ vydanú v roku 2004 Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky. (Vrelo odporúčam prečítať si!) Bola na oddelení len tak niekde vyložená. Možno by si ju mal prečítať aj zdravotnícky personál…

Martina Ološtiaková,
pôrodná asistentka

PS: Zmena nenastane sama od seba, personál nášho zdravotníctva sa nevzdá dobrovoľne svojich pozícií (vynímajúc vzácne výnimky). Bola by som rada, keby môj článok podnietil laickú i odbornú verejnosť k premýšľaniu a diskusii, podľa možnosti vecnej a s rešpektom. Rada sa na nej zúčastním.

(Keďže som sa rozhodla neuvádzať – v tomto článku – nemocnicu a personál menovite, zmenila som pre zachovanie súkromia aj mená mladých rodičov.)

9. 11. 2007

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (68 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Zachraňoval dieťa ten otecko- aj ked nie podla predstav zdravotníkov-ja by som urobil to iste.Treba sa starať o to dieťa a nie o dvere, robiť tam rozruch-potom si padnut do narucia-otecko sa ospravedlnil.Ešte Vam donesie potom čokoladu, keby ste chceli.

    Ďalej to neriešiť.

    Keby ste sestricky požiadali o pomoc tých čo sedeli v čakarni tak by Vam pomohli.Možno aj otecko od šťastia

    /neporovnávat sa s inými Nikdo proti Vam nič nemá milé sestričky

    Na takéto niečo nie sú pravidla.

  2. Nedavno-nevieme či je to pravda.Informacia.

    Otecko sa bal o svoje dieťa tak že vyklopaval na dvere, a ked nikto neotvaral,nasilim ich otvoril.

    Vystrašena sestrička nevedela čo ma robit, zasahovali iní-bude sa to riešiť proti oteckovi na uradoch.Stačí pokuta menšia

    Sestričky a zdravotníci takéto situacie neviete zvládnuť ked sa rodič bojí o dieta?

    Treba mat zdravotníkov, ktorý z takéhoto nemaju nervy,zdravotníci

    maju byt silní zvladnuť takéto niečo.

    Dvere sa daju opravit.

    Niekto nakričí a celá krajina je v pozore?

    Bal sa o dieta. On tomu nerozumie.

  3. ZIAL, vela veci si clovek na Slovensku musi vyboxovat a nie len v nemocnici.

    Po 3 porodoch, musim povedat, ze ani pri jednom som si nevyboxovala 100%. Ale to, co som vyslovene nechcela, nakoniec respektovali, hoci stalo sa napr., ze nadurdena setricka, co mi chcela tlacit na brucho, odisla so suhlasom lekarky prec zo saly. No a co! Ked ine slubia a ine potom robia, ja sa uz nedam. Dokonca pri tretom porode, kedy som uz fakt vedela, co chcem a co nie, porodna asistentka (mierne) nazlostena odisla a nechala starostlivost o mna na dve studentky. Boli nesmierne zlate a ochotne, lekar tiez a asistentka mala pokoj od matky, co cuduj sa svete, chcela rodit na polohovacom kresle a nie na starom lehatku, co mozno pamatalo este manzelov porod (ten vek lezadla by mi nevadil, ale porodna poloha na lezato by mi teda vadila urcite). Nuz, nepresvedcili ma. Ale keby tam nebol so mnou manzel, isto by to inak dopadlo.

    1) Setricky aj lekari si na zenu trufnu viac, ked je sama.

    2) Maloktora zena si trufne naozaj jednoznacne, ale samozrejme slusne, povedat svoje poziadavky. Boji sa odplaty personalu pocas alebo po porode. Radsej ticho trpi a stazuje sa potom na forach podobnych tomuto.

  4. ….ten clanok ma desi…a obavam sa ze bude pravdivy..aby som vas trochu ukludnila tak ani vedla v CR to nie je uplne ruzove.

    porod sice nemame za sebou ale nejake tie vysetrenia uz ano, a preto celko m verim, ze niekedy clovek nestaci nic….len nemo sleduje v uzase, ze sa to moze….jednoducho ano, uprimne vas to zaskoci, ze ktosi vleti dnu a vy ani neviete, ci ide o medika, lekara, zdravotnu sestru, kedze to dnes moze byt i chlap

     

    co je podla mna najviac absurdne je to, ze sa medzi nadstandard dostavaju uplne standardne veci – a to komunikacia s buducimi rodicmi, rozumiem, ze stareho pana gynekologa moze iritovat mlada dvojica porodnym planom, najma ak ma pocit, ze sa deje nieco nie uplne fyziologicke ale nerozumiem ako je i dnes mozne, ze vam v nemocnici ktokolvek vleti dnu a vy sa s tym mate vyrovnat, bez ohladu na to s akou trivialnostou si pride pokecat, ze vam nik neda na vyber ci tam medikov chcete alebo nie – autorka pise ze to bolo u nich zo suhlasom ale velakrat nie je a ja len nechapem ako je to este i dnes mozne

     

    a co to je za absurdistan, ked sa ma rodicka prisposobit operacnemu timu a nie oni su ako backup niekde pobliz ak by sa cosi dialo….ako je mozne, ze doteraz nikomu nedocvaklo, ze vyladena buduca mamina, ktora sa neboji, nema obavy je de facto prinosom pre vsetkych – skor skonci sichta, nie je to take drahe, nebude treba pri komplikacii pouzit neviem co vsetko…ak uz ziaden iny dovod v dnesnej spolocnosti nefunguje, pretoze chapem, ze etika ide bokom, ze nahota uz skoro nikomu nevadi, lebo je vsade a tak niekto kto by chcel mat traumu z medikov, ci 10na vizite vid presov, tak je temer na smiech, kedze oni vsetci su tam profesionali, a konaju v prospech babatka….akoby to, ze je niekto gynekolog zmensilo tu traumu z ponizujuceho zazitku, ktory mi popisovala kamaratka a to vitanie doktorov v style – cela izba mamiciek na posteli, nohavicky dole, roztiahnute nohy a 10ks obhliadajucich……..to je toto v poriadku? to este nikoho nenapadlo panovi primarovi v presove vysvetlit, ze by to slo i inak?

     

    uprimne proti tomu riesit veci ako holenie, neholenie, prestrihnutie, neprestrihnutie ako detail, ked sa tam absolutne nechape a potlaca intimita a to, co sa respektuje i vo veterine…myslim, ze ak je ktosi mvdr. tak vie, ze ku kravke cakajucej male musi pristupit s dakym prihovorenim sa….nemoze tam na nu len tak vlitnut …. tak ma dost sokuje ze je to mozne, bezne, ze je to dokonca rutina a ze to ani tak nevadi….lebo sa spolieha, ze hormony maminkam zaberu tak, ze to zvladnu,ved uz porodili….

     

    ale to, ze si to kazda z nich par mesiacov po porode zacne uvedomovat ako kamaratka to netrapi vobec nikoho?

     

    v prvom rade by sa mala respektovat buduca mamicka

    potom by sa konecne mala respektovat entita mamina a babatko, co je ci sa to novorodeneckemu lubi alebo nie, „jedna bytost“ do troch rokov dietata to tak jednoducho je a babatko by sa nemalo bez nejakych dovodov stresovat a nechavat napospas zdravotnikom na inom oddeleni – to ani nevravim ako to preziva vacsina mamiek, ked nemaju moznost byt chvilku po porode s babatkom

     

    pricom je vsetkym jasne, ze su stavy pri ktorych to nejde…dieta potrebuje zasah a lekarsku starostlivost ale ak vsetko prebieha tak ako ma, tak akoze dieta silno podrastie ak sa odmeria az po polhodinke?

     

    pride mi to rovnake ako to, ze lekar nema cas na komunikaciu s pacientom/mamickou…ako nema? ved sa od neho nechce tyzdenny pobyt s nou, ani nemusi polhodinu prednasat…..ale uz len preto, ze je pri tom, ze je to akcia dosti intimna, by asi mal nejaku minutu buducej mamine venovat – a tym vazne nemyslim 3-10na bielo oplastikovanych supov, co vas pridu okukovat na vizitu.

     

    autorke za clanok dakujem, je asi tazke ist v sr s kozou na trh, pretoze u nas je bezne obvinit toho,kto je v tom nevinne a nestihol ani makke „f“ – viem, co pisem, kedze tiez som si sama mohla za to ako dopadlo moje ultrazvukove setrenie v najlepsej nemocnici v CR – Apolinari.

     

    kedze ja som bola ten co bol v tazkom soku ze pan doktor, kapacita neonatologicka, takze ako mi maminky vysvetlili na fore, mozem byt len rada, bez toho aby sa pozdravil, cosi povedal kvoli comu vlastne dosiel…mi hned ako prve stahuje nohavice i nohavicky no pol stehien …..kedze som si ich vytahovala spat…tak to bolo prenho slaby signal, ze to asi nechcem, aspon tak argumentuje on. O tom, ze vas bude vysetrovat vaginalne, vas upovedomi asi tak ako bola asi mamina v clanku do minuty vyholena, to znamena, ze si nasadil kondom a mne roztiahol nohy sam ..a este vraj mam byt rada….neviem kto koho strasi,…ale mne nepride fer dovolit si k tehotnej cokolvek iba preto ze tu mame profylaxiu a vyssi zaujem chranit dieta, ktore mna automaticky kladie do role osoby vydieratelnej, pretoze cokolvek sa da zamiest s tym, ze oni konaju v prospech babatka a ja si toto nezelam? ja toto pre babatko nezvladnem?

     

    ano zvladnem, cokolvek, velmi chcem…len mi pride hrozne nefer, kvoli babatku sa nechat obhliadat kazdym kto vkroci do nemocnice a nechat na seba hukat povely akoby som bola nesvojpravna …a pride mi, ze to je ten zaklad na co chcela autorka poukazat…teda ze vsetko vratane rodicky svisti v rytme nemocnice a doktorov, i ked nemocensku platime na to, aby to bolo obratene,…aspon fyziologicky porod, ktory tam de facto nepatri, by mohol tento status mat.

     

    a to ci s nastrihom alebo bez, ci s nohami za hlavou alebo na kolenach by som nechala na kazdej buducej mamine, pretoze je to individualne.

     

    ..k tym korunkam co tu nejaka mamina spominala, tak u mna je to napriklad tak, ze budem platit za nadstandard aby sa mi dostal podla mna standard – lekar, ktory o vas ma zaujem, jeden, nie dvesto, nie kazdych 5 minut iny, ochotny sa s vami o tom porozpravat, ochotny vas vypocut, intimny priestor pre chvilu, ktora si to zasluzi….a cela spolocnost sa tvari, ze je za to dokonca buducim maminam neskonale vdacna….tak by asi konecne mohla zacat byt viac tato vdacnost citit….myslim ze to nie je tak vela.

     

    neocakavam, ze mi z nemocnice niekto spravi hilton a bude nosit ranajky do postele, dokonca ani nepocitam s tym, ze by strava mohla byt jeditelna a je mi uplne jedno ci budem mat telku a rohovu vanu,…ale trochu ucty by si snad hadam tehotna zena mohla zasluzit nie?

     

    a tu si ja nepredstavujem ako cca 20ruk, ktore maju byt priebezne pocas tehotenstva vo mne

    a netusim kolko oci…co by sa rado prislo pokukat…..za seba okrem rutiny, ze sa to tak robi, a ze je to v poriadku pre lekarov v tom nejaky efekt pre dane damy nevidim

     

    a to, ze to ponizujuce je,….to by si mozno medici mohli vyskusat ak by si na chvilu na tu kozu vyskocili a nechali sa okukovat kolegami a kolegynami… ano niekde sa musia ucit, ale asi sa da i predtym zistit, kto z danych ludi je ochotni ich pri porode mat a v akom pocte …asi ak by to bola vzdy jedna osoba ktora by maminu pobytom v nemocnici spevadzala, tak by to bolo pre mnohe prijatelne…ale to by zas kladlo naroky jak na nemocnicny personal tak na studentov a to je predsa jednoduchsie prihrmiet …vybavit a zasa zmiznut…

     

    …..to jedine vysvetluje, preco zas su i maminky, ktore na rozdiel od tych co su radi ak maju klud bez personalu, maju pocit, ze sa im personal nevenoval….je lahsie vybavit vsetky zenske za hodinu a potom mat free time bez ohladu ake to pre nich je…nez si na kazdu z nich robit cas individualne.

  5. Napriklad Dr. Matta v Kosiciach v Novej Nemocnici, bez slova a upozornenia, prepichol rodicke plodovu vodu!!!!! A pritom vedel, ze ma porodny plan, a ani si ho neprecital! Takze na neho bacha!

     

     

    Fakt vedme nejaku databazu lekarov, nerespektujucich nase priania!

  6. Myslim si,ze clanok viacmenej odzrkadluje realitu v slovenskom zdravotnictve a nieje to len pri porodoch.Mala som v nemenovanej nemocnici v Bratislave brata,ktory mal za Sebou tazku operaciu a ta starostlivost bola hrozna.Aj jednanie s nami zo strany personalu,dokonca i lekarov bolo polutovaniahodne.Akoby sme ich obtazovali.Myslim si,ze by si mali uvedomit,ze su tam najma pre ludi,pracuju s ludmi a robia v zdravotnictve,cize so zdravim,co je v zivote najdolezitejsie.Ak ich ta praca nebavi,nech ju nerobia,lebo nasilu nic nieje dobre.Ja som momentalne tehotna a mam trochu obavu z porodu a po precitani clanku,ktory je viacmenej pravdivy,sa obavam viac.Mali by mat ludskejsi,citlivejsi pristup,nakolko sme ludia.Ani k zvieratam sa tak nechovame.No maju sa este co ucit,ale mali by sa co najrychlejsie,pretoze su tu kvoli nam a bez nas by im tie tituly boli nanic.Cest vynimkam,korych je menej. Je pravda,ze aj mi ich potrebujeme a velmi a oni to zneuzivaju.No hadam to bude coskoro lepsie.

    1. Tu je postup čo sa má robiť pred pôrodomhttp://www.levret.cz/texty/casopisy/mb/2004_3/mechurova.php prečítajte si ho všetci …
      Na záver toľko, slovenské zdravotníctvo podľa posledných hodnotení bolo zo 30 miest na 28, čo naozaj vyvoláva absolútnu nedôveru, pozrite sa na tie nemocnice v akom sú stave viac tu
      http://www.aktuality.sk/clanok/146551/hanba-mame-sieste-najhorsie-zdravotnictvo/
      aktualne.centrum.sk/zdravie/zdravie-a-politika/clanek.phtml
      a sú toho plné noviny a web.
      Pýtam sa: „Ktorú nemocnicu postavili po roku 1989 ?“ A koľko ich zatvorili – zlikvidovali ?
      Vláda a Ministerstvo zdravotníctva nech sa konečne zobudí a poskytne budúcim mamičkám dôkladnú starostlivosť a istotu pri narodení človeka. Alebo je pre nich – „zodpovedných“ nový ľudský život ľahostajný ? Ak im je ľahostajný, prečo sú tam…to je jako keby matka z nedbanlivosti ubližovala dieťaťu a to nie je trestné ?????? Kde sú normy a zákony a spravodlivosť ? Na koho sa máme spoľahnúť ak chce žena splniť svoju rodičovskú rolu a dať život pre svet, pre štát…? Mimochodom by som chcel vidieť, štatistiky pôrodné …neviete kde sa dajú zohnať ?

  7. Mam za sebou 1 porod presne toho typu ako opisala autorka, len o par horsich zazitkov navyse. Povazujem sa za pomerne silnu osobnost, no aj napriek tomu bol moj porod pravdepodobne najhorsim zazitkom v mojom zivote (nemala som nijake komplikacie). A ano, sposobilo mi to traumu. Nikto mi nenahovaral ake by to malo byt, a ze to bude hrozne ak to tak nebude. Ja sama som tuzila po dostojnom a bezpecnom porode. A rovnako som vedela, ze cely cas sa pri porode robil presny opak toho, co som chcela ja. Mozem uplne uprimne tvrdit, ze potom, co mi urychlovali porod vyvolavackou a 2 infuziami (napriek tomu, ze pri poslednej som uz v neznesitelnych bolestiach prosila aby mi ju nedavali) a sestricky mi doslova vytlacili dieta z brucha, som dlho verila tomu, ze sama by som ho nikdy v zivote nebola porodila a ze ani nie som schopna porodit dieta. Citila som maximalne zlyhanie.

  8. Váš komentárplne suhlasim s clankom,aj ked musim dodat,ze je pravda,co tu uz bolo spomenute,co sa tyka toho,ze je malo personalu a potom nestihaju,ale to neznamena,ze sa k vam spravaju ako k zvieratu,moj porod sa skoro uplne zhodoval s opisovanym porodom,az na to,ze som bola 5dni pred tym v nemocnici,ako prvorodicke mi odtiekla plod.voda,tak som utekala do nemocky,ale nic sa nedialo-slo o zadnu plod vodu,ale aj tak dobre,pretoze mi preliecili kvasinky,vraj ba som sa cela potrhala a moja Dr.mi to neliecila-ze v tehotnosti je to normalne,ale k veci,ked dosli pravid.kontr.10min.zaviedli ma na porod.sal a cakali sme co bude dalej a rano prisiel Dr.,nic nepovedal,bola som otvor.na 6prstov a prepichol vodu-koncila mu sluzba a uz som ho nevidela ,tak som vedela,ze sa bude rodit,tak som konecne mohla zavolat priatela-velke stastie,ze tam bol a potom to zacalo-chodili sestry,roztahovali ma zo spodku,dali inf.obracali z jednej polohy do druhej,ked som pov.ze mi treba mocit,ze chcem misu,bo na wc by som nedosla,povedali,ze to pojde pri porode vsetko von,tak som drzala a nakoniec ma cievkovali,pretoze som mala plny moc.mechur a ja som uz nevladala,bolesti strasne,ja som pomaly upadavala do agonie,bolo mi na zvracanie a myslela som,ze umieram,drzalo ma jedine to,ze to musim dobojovat koli tomu clovieciku,co sa mu mozno ani este nechcelo ist von,dve sestry mi tlacili na brucho a este,ze sranda,bo sa mi roztrhla kosela a oni mysleli,ze mi zlomili rebra… Confused takze tak,sitie bolelo,nastrih tiez na dva razy a tak dalej,medzi tym porodoli 3ine deti,no dost som to rozobrala,len som chcela pvedat,ze autorka ma pravdu podla mna-viac empatie by nezaskodilo,aj ked nemozem hadzat vsetky sestry a dr.do jedneho vreca,ale slovenske nemocky su riadne pozadu a tu sa mi natiska otazka-,chcela by som mat pri dalsom porode pri sebe osobnu porodnu asistentku?ANO,a druha otazka-mohla by som si to po financnej stranke dovolit?NIEtak asi tak-ani z voza,ani na voz

    1. Myslim, ze je pravda, ze v inych krajinach je zdravotnictvo na lepsej urovni ako na Slovensku…na druhej strane vsak chcem trosku obhajit porody u nas…Rodila som sice len raz, v bratislavskej nemocnici a bola som relativne spokojna…pri kontrakciach som sa mohla prechadzat, sama lekarka mi poradila zliezt z porodneho stola a stat pri tych najsilnejsich bolestiach, co mi krasne pomohlo pri otvarani-a aj bolesti boli znesitelnejsie v tejto polohe…Samotny porod bol fajn, sestricky ma povzbudzovali, nikto sa mojho brucha ani nedotkol, dcerku som si „porodila sama“ (asi za 3 minutky bola cela vonku )K nastrihu hradze sa neviem vyjadrit, podla mna je to lepsie ako natrhnutie – u niektorych az po konecnik….ale to hojenie potom je neprijemne, to je pravda….co sa tyka klystiru, absolvovala som ho, pri tlaceni sa obsah criev aj tak este uplne vyprazdni, co je sice prirodzene, ale trosku neprijemne-takze vdaka klystiru je v crevach uz minimum…Oholena som bola uz z domu, v dnesnej dobe je to snad uz samozrejmost…je to urcite hygienickejsie a lekarovi nic neprekaza „vo vyhlade“ …takze neviem, co vsetci proti tomu maju…ak idu niekoho operovat, tiez mu to operovane miesto vyholia, tak preco by to pri porode bolo ponizujuce?…Na zaver len tolko: je jasne, ze vela by sa dalo vylepsit, ale vyjadrovat sa o tom, ze u nas su vedene porody pod ludsku dostojnost, to je trosku prehnane…nemyslite?

  9. uplne suhlasim s autorkou clanku.ja som prezila porod v uk.personal neskutocne prijemni.polohy porodu a sposob sa dal pokojne menit priebezne ako som sa v ten moment citila.epidural mi prisli zaviest behom 5 min a do 15 min som uz lezala a len oddychovala.dokonca som si sama davkovala tlacidlom kolko toho chcem podla bolesti.4 hodiny pred porodom mi asistentka doniesla hrianku,kedze som den pred tym skoro nic nejedla a to ma este zasobovali glukozovymi napojmi ked som bola smadna.porod prebiehal pokojne pri dvoch asistentkach a doktorka sa na mna pocas porodu prisla pozriet 2x.manzel prestrihol pupocnu snuru,syn mal 4kg,ziadne nastrihovanie nebolo nutne a ja som skoncila len s jednym stychom vo vnutry.klistyr a holenie som nemala a napriek tomu dieta prislo do cisteho.po porode mi babatko dali hole na hrud a bolo pri mne po cely cas az kym som sa nesla sama osprchovat,dokonca som si ho sama s manzelom previezla na poporodne odd.o 2 dni sme sli domov.spokojnost nado vsetko.rozhodla som sa pre porod v uk po skusenosti na sonografickom oddeleni v bojnickej nemocnici.doktor odmerany za 2 minuty som mala urobene sono,co v uk robili 20min.s podrobnym komentarom a este k tomu mi vynadal co som si nepriniesla uterak a na utretie brucha mi dal 2 ustrizky toaletneho papiera.ani som nebola poriadne oblecena a uz volal dalsiu pacientku.no prepacte,ale ani si predstavit nechcem co by ma cakalo pri samotnom porode.

  10. Váš komentár Dalšia premúdrelá sestrička, ktorá píše pre ustáchané ženy čo ešte nerodili. Som zdravotník a mám za sebou dva porody. Vždy som sa oholila doma, pretože hladká koža sa lepšie dezinfikuje a požiadala som o klizmu, pretože si myslím, že je lepšie, ked dieťa prichádza na svet samé a nie sprvádzané výkalom.

    1. Daslia „premudrela“, co si mysli, ze klistyr ju 100% ochrani pre unikom stolice pri porode… Lepsie pevny bobcek, ako riedky spric! Tak!

    2. Nemas pravdu, je to o prioritach.
      Ak si zela zena rodit prirodzene tak treba,
      aka dezinfekcia? Ake nastrihavanie? Ake holenie?
      Pri holeni sa podrazdi pokozka, robi to nejaky slintajuci personal aj klistir.
      A ak sa dieta narodi do stolice dostane biologicky stimul pre imunitny system, posledne vyskumy dokazali, ze taketo deti su ovela zdravsie…
       
      Nikde vo svete sa nerobi nastrih. Iba v primitivnom Slovensku !

  11. Som matkou štyroch deti, rodila som s klistirom, bez klistíru, s oholením, bez oholenia, s priviazanými nohami, aj bez priviazaných nôh. Vôbec z toho nemám traumu. Dala by som ruku do ohňa za to, že by tu traumu nebola mala ani samotná rodička, ak by ju autorka článku nebola presvedčila, že z toho traumu musí mať… Confused

    Keby sa autorka článku dopredu bola informovala, ako je to s pôrodmi na Slovensku a upozornila by na to aj nastávajúcu mamičku, nebol by problém. zwinker Mne osobne sa ten článok vôbec nepáčil. zwinker

    1. Prepac, ale to, ze je to jedno Tebe, neznamena, ze musi byt jendo aj inym – lidia sme rozni, mame rozne hodnoty, rozne aktivny pristup, sme rozne citlivi… porod je minimalne z polovice o emociach a dusevne, nielen o tom fyzicne

  12. Existuje moznost sa stazovat na postup porodneho personalu? Nie je predsa normalne napriklad bez upozornenia a poucenia podavat lieky a robit rozne ukony pri roznych inych chorobach, tak preco pri normalnom porode?

     

    Vela z hore opisaneho sa to podla mna deje aj preto ze zena pri porode je dost bezbranna… povie „neprivazujte ma“ a oni jej na to jemne vylozia nohy a povedia „nejako sa dohodneme“, alebo „musi to byt“…a potom na nu jacia tlacte a ona to chce dobre zvladnut tak tlaci…a nikto v miestnosti si uz vlastne nemysli ze je zena schopna porodit bez tych profesionalne vylepsenych poloh a prepichovani a oxyticinu a zbesileho tlacenia na brucho…des.

     

    Ved keby bola nejaka moznost spatne sa stazovat a par lekarov by dosptalo po prstoch tak snad by sa spamatali…

     

    A dalsia vec, po porode je zena stastna ze ma drobca pri sebe, zabuda na bolest – aj ine nasilnosti zo strany personalu – a kolektivne vedomie slovenske uz zabudlo ze to nie je celkom normalne…a je vdacna porodnikovi ze jej porodil dieta smile …tak preco by sa stazovala ze jej napichol vak a necakal pol hodinku na tlacenie a podobne? A okrem toho, kto by s par tyzdnovym babatkom riesil nieco take? A potom mate zase uz ine starosti a vas porod upada do zabudnutia…a ine zeny rodia v podobnych hlupych podmienkach.

     

    Aj ja som si myslela ze sa zvladnem obhajit pocas porodu ale nezvladla som…vo vacsine veci som mala stastie ze som prisla do porodnice uplne otvorena, vytecena…ked som nechcela vylozit nohy uz som ich mala na plafone, dieta mi na 4 hodiny zmizlo lebo nebola izba…hruza. Snad budem nabuduce vediet sa obhajit…

     

    Sme za opicami…viem, preto som sa na buduce rozhodla velmi alibisticky si vybrat nemocnicu, kde ani to lehatko nemaju…ale tam kde robia aj ine polohy a netlaci ich cas.

     

    ps: a hoci som mala zaplateneho porodnika pri porode (nastastie nestihol prist) , tak takuto vec uz tiez neurobim, lebo som pocula vela pribehov o tom ako si porodnici ktori su zaplatni vyvolavaju porod pocas svojej sluzby, alebo ho urychlia, pretoze im sluzba konci a predsa tam nebudu dalsich x hodin cakat…

  13. Ano, ta otazka sa naozaj natiska, na co tam vobec autorka clanku bola, ak nevedela nic presadit z porodneho planu, ci ziaden ani nebol?! Na opis reality si staci precitat desiatky prispevkov na forach.

  14. Váš komentár

    aj ja som porodna asistentka a mam uz aj syna takze velmi dobre viem posudit tuto problematiku z oboch stran. Podla mna to tiez nieje s nasimi porodnicami ruzove a bude este dlho trvat kym sa priblizime k spontannosti a znovu zacneme porody brat prirodzene, ale k tomu je potrebna nielen zmena nasej legislativi.Avsak ak idete do slovenskej porodnice s porodnou asistentkou, ktora na slovensku este porod neodvadzala tak to dopadne presne takto, Mamicka mala byt podla mna informovana , ze ju cakaju take rutinne veci ako su holenie a vsetko to neprijemne co by sa dalo vynechat, ale tu chyba komunikacia, vysvetlit preco sa to robi, dat moznost vybrat si a verte mi to chce zmenu krvi na nasich oddeleniach, pretoze vsetky tie skusene sestry sa velmi neradi prisposobuju novym veciam to som mala moznost zistit ako mlada porodna asistentka a potom aj ako mamicka. takze podla mna je to vsetko len o komunikacii a ochote a to nasmu zdravotnictvu najviac chyba a nezmeni sa sa to ak bude jedna asistentka na min.6 porodov za noc

  15. Som uprimne zhrozena a zhnusena z toho, ako sa zaobchadza s rodickami na Slovensku. Eek Ked to tak citam, som velmi rada ze ani jedno z mojich deti nemusim porodit v takych nedostojnych podmienkach. To vyvazovanie, holenie, prepichovanie, celkovo necitlivy pristup, by mali patrit skor do mastale ako do porodnic v 21. storoci… A pritom by stacilo len menej techniky a viac empatie, ved to tak fungovalo po starocia.

  16. Neviem sa zbaviť dojmu, že tento článok tu už raz bol. Pamätám si to najmä podľa toho opisu už umytého a v perinke zabaleného bábätka prineseného na prvý pokus o prisatie sa. Confused Preto mi moc nedáva zmysel dátum.. No neva, chcela som len toľko: neviem, či ja som už načítala príliš veľa o prirodzených pôrodoch, porodila dve deti v podstate viac menej podľa mnou navrhnutých pôrodných plánov… ale tento príspevok sa mi zdal trochu… no… prázdny a „ničnovéhovoriaci“. Ale ako hovorím, možno je to tým, že osobne mám toho naštudovaného už dosť. Zarazilo ma však (nepríjemne), že autorka článku nebola „pripravená“ na vyväzovanie nôh a najmä na nástrih a nedokázala tomu predísť a zabrániť. Žiada sa mi až povedať – načo tam vlastne bola? Na psychickú podporu rodičky takto stačil sám manžel… Eek

  17. Krasny clanok… velmi pravdivo odraza realitu nasich porodnic. Akonahle sa z cloveka stane pacient (aj ked je zdravy a ide na svet priviest dieta) stava sa z neho menejcenna bytost. A musi doslova bojovat o to svoje, na co v podstate ma narok, co v strese a bolesti, ktoru preziva, je niekedy nadludsky vykon. Som lekarka – zopar cudzich deti som previedla na svet, mam tri deti vlastne, kazde odrodene v inej Slovenskej porodnici, takze zopar skusenosti s touto temou mam. Myslim, ze reforma v mysleni zdravotnikov je u nas viac nez potrebna…

    Martina, mozme poprosit este jeden clanok pre porovnanie, ako vyzera bezny nemecky porod z pohladu porodnej asistentky? Vopred dakujeme.

  18. Výborný článok reflektujúci obraz nášho zdravotníctva, ale je mi ľúto, že sa ním nič nezmení, pokiaľ ostanú personál a lekári chránení anonymitou. Vždy sa píše o „nejakých“ lekároch, zdravotníkoch atď., ale ťažko sa posunieme ďalej, keď sa bojíme konkretizovať a pomenovávať.

  19. Viktoria, co tym zvolanim chcel basnik povedat? !?

    K clanku: dobre napisane, presne to odraza situaciu – rutina, rutina, rutina, nerespektovanie fyziologie porodu, rodicka sa musi prisposobit aj za cenu vlastneho nepohodlia…

Pridaj komentár