Koronavírus a povinná karanténa sa dotkla nielen nášho každodenného fungovania, ale aj výnimočných chvíľ, na ktoré sa tešíme a dlho pripravujeme. Jednou z nich je aj pôrod.
Dva mesiace bez otcov na pôrodnej sále
Mnohé ženy si tento deň nevedia predstaviť bez toho, aby ich nesprevádzal aj otecko dieťaťa, a spoliehajú sa na jeho prítomnosť a podporu. Napriek tomu, že je to pre viaceré rodičky dôležité, majú ich partneri vo viacerých nemocniciach už dva mesiace zatvorené dvere.
Koronavírus a otázka bezpečnosti či už iných rodičiek alebo personálu znamená, že viacerí budúci oteckovia nemohli byť pri pôrode. Svoje dieťa videli až vo chvíli, keď si mamičku s novorodencom odvážali z pôrodnice domov.
Ako sa v krajine postupne uvoľňujú opatrenia, začínajú sa aj nemocnice vracať k možnosti, aby sa oteckovia zúčastnili pôrodu.
Otcovia opäť môžu k pôrodom
Predchádzajúce mesiace si bezpečnosť v jednotlivých nemocniciach “ošetrilo” každé vedenie podľa svojho rozhodnutia.
Prečítajte si aj: Rodila som počas karantény v Snine
Väčšina pôrodníc zostávala pre oteckov počas pandémie zatvorená, výnimku urobilo len niekoľko gynekologicko – pôrodníckych oddelení napríklad v Trenčíne a Martine. V polovici apríla sa k nim pridala napríklad aj pôrodnica vo Zvolene.
V súčasnosti uvoľnili opatrenia aj pôrodnice, ktoré patria pod Svet zdravia. V Humennom, Vranove nad Topľou, Rožňave, Partizánskom, Topoľčanoch, Žiari nad Hronom, Galante a Michalovciach už môže prísť budúca mamička do pôrodnice aj s partnerom, ktorý ju bude pri pôrode sprevádzať.
Samozrejme, za dodržiavania prísnych bezpečnostných podmienok. Svet zdravia však upozorňuje, že je stále potrebné vopred zatelefonovať do nemocnice a o aktuálnej informácii v pôrodnici sa vopred informovať.
K téme otcov pri pôrode vyjadril aj Úrad verejného zdravotníctva, ktorý s ich návratom na pôrodné sály súhlasí.
Pri pôrode, ale bezpečne
Vydaním rozhodnutia chce Úrad verejného zdravotníctva vyjsť v ústrety nielen rodičkám, ale aj detským pacientom, rodinám dlhodobo ležiacich či onkologickým pacientom.
V súvislosti s pôrodmi preto 11. mája vydal hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas vyjadrenie, že každá mamička má nárok na sprevádzajúcu osobu pri pôrode, ako aj na jeho prítomnosť na súkromnej izbe počas pobytu v pôrodnici.
Potrebné je však neustále dodržiavanie prísnych opatrení. Ak chce prísť otecko k pôrodu, musí mať za sebou aktuálne negatívne vyšetrenie na koronavírus, ako aj prípadné prejavy infekcie dýchacích ciest.
Počas pôrodu musí mať povinne ochranné pomôcky ako rúško, rukavice, jednorazový plášť a dodržiavavať hygienické úkony (umývanie a dezinfekcia rúk) či iné opatrenia, ktoré nariadi nemocnica.
Oteckovia sa musia ako návštevníci zaevodivať a smú sa zdržiavať len v určenej miestnosti, aby sa vyhli stretávaniu s inými pacientmi.
V prípade, že má mamička záujem, môže sa k pôrodu namiesto sprevádzajúceho otca zavolať inú osobu, napríklad člena rodiny či pôrodnú asistentku.
Mamičky a predčasniatka opäť spolu
Najväčšia kritika zo strany rodičiek sprevádzala opatrenie, ktoré bránilo, aby mamičky mohli navštevovať a starať sa o predčasne narodené bábätká.
Prečítajte si aj: Ako sa pôrodnice pripravili na koronavírus?
Vznikali tak situácie, keď mali rodičia jediný kontakt s dieťaťom prostredníctvom fotografií, ktoré im sprostredkoval ochotný nemocničný personál.
Podľa rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva môže predčasne narodené deti navštevovať jeden alebo obaja rodičia, pokiaľ budú dodržané všetky hygienické normy, a pokiaľ sa vyhnú tomu, že sa budú pri bábätku striedať.
Je dôležité, aby novorodenca buď navštevovali spoločne, alebo po vzájomnej dohode iba jeden z dvojice. Úrad zároveň odporúča, aby sa na rodičov nepozeralo ako na návštevu, ale na osoby, ktoré sa na starostlivosti o dieťa podieľajú.
Nemocnice by tak mali podľa vlastného uváženia umožniť, aby rodina mohla byť s dieťaťom v kontakte v priebehu celého dňa.
Akým spôsobom nemocnice sprostredkujú prítomnosť rodičov pri predčasne narodených novorodencoch bude záležať od ich schoposti zabezpečiť epidemiologické opatrenia.