Prichádzame tak na tento svet všetci, rad za radom: naparfumovaní pôrodnými esenciami, lepkaví od krvi, s riadnou vrstvou mazu, ktorý nás chráni dovtedy, kým ju niektorá sestra nezderie pri umývaní z kože.
Vyglančia nás do čista ružova, nahodia do kvádra, do perinky. Výstavné katalógové kusy…
Kamera, klapka, strih pupočnej šnúry Shutterstock Kedysi nás hrdo ukazovali z okien zvedavému publiku, postávajúcemu pred pôrodnicou.
No kto by dnes hádzal do nemocničných okien kamienky, keď sa dá všetko odsledovať online, hneď a zaraz, ešte pred tým, ako nás sčlovečia a skultúrnia.
Neunikne nám ani jeden detail: kamera už zachytáva strih pupočnej šnúry vo vysokom rozlíšení.
Online pôrod vďaka oteckom Niektorí novopečení oteckovia sa nerozpakujú ukázať svojich čerstvo narodených potomkov, presne takých, akí prišli na tento svet. Nefalšovane pokrčených, vráskavých, s naturálnymi farbami mazľavo-krvavých odtieňov.
Niektorí chlapi sú skrátka drsní estéti. Schovajú do vačku aj vojnových fotografov, či investigatívcov z krimi mafiózneho prostredia.
Nechcem spochybňovať ich umelecké cítenie, veď toto je realita, takto naozaj vyzerá čerstvo narodené bábätko (a nie tá umelá kompozícia novorodenca ležiaceho v koši s lesným ovocím, či spiaceho na krídlach motýľa, ktorá ma dojať k slzám aj bachara z Leopoldova).
Okrem toho, sú to momenty, ktoré sa v živote neopakujú, sú tu len teraz, v tejto chvíli a už sa nikdy nevrátia. Buď ich zachytíš, alebo premrháš.
Shutterstock K umeleckému dojmu mám ale jednu výhradu. Je to predsa len to zátišie, ktoré by bolo zahodno zmeniť.
Holé bábätko na pozadí nemocničných obkladačiek – to vo fotoshope nevyretušuješ.
A tam to vaše bábätko naozaj nepatrí!
Ak si fotograf, postaraj sa o správne zátišie Milý otecko, keď chceš mať ozaj že prirodzené obrázky tvojho najkrajšieho, najpokrčenejšieho, najvráskavejšieho potomka, také, ako to má naozaj byť:
ušetri si čas a nohy, ktoré si častokrát ideš polámať za sestričkou, keď odnáša vaše čerstvo narodené bábätko bohviekde preč, hoci len za roh, aby mu zobrali miery, umyli a pohádali sa, koľko bodov dostane v hre zvanej Apgarovej skóre , skôr, než ti zmizne dieťa zo záberu kvôli takýmto hlúpostiam, prejav sa ako umelec, estét. Drsný estét bude za každú cenu trvať na tom, aby dieťa položili tam, kam „fyziologický novorodenec“ patrí . Patrí holý na telo jeho matky. Tam by ich mali spolu pekne prikryť. Tam foť svojho novorodenca – na jeho mamine nejde len o to, vyvolať 10 bodov z 10 za umelecký dojem. Ono to má aj nejaký význam. Dosť podstatný, ani by si neuveril. Volá sa to inak bonding , keby si chcel vedieť. Nie, neznamená to, že Bond, Ing. Bond. Žiadny inžinier Bond, ale bonding. No nič, nechajme to tak. Shutterstock Hm, však nie si smutný, že na tvojich portrétoch nebudú dominovať kvapky zaschýnajúcej krvi? Ja som to tušila.
Bábätko sa ozaj dobre vyníma na svojej mame, koža na kožu. Tak pekne foť, lebo toto sú naozaj momenty, ktoré sa v živote neopakujú, sú tu len teraz, v tejto chvíli a už nikdy sa nevrátia.
Buď ich zachytíš, alebo premrháš.
A prečo to píšem? Lebo mamy sa ešte stále sťažujú na to, že im deti odnášajú po pôrode preč a nevidia ich niekoľko hodín!
Aké sú skúsenosti mamičiek s bondingom v pôrodniciach? Toto sú niektoré odpovede mamičiek, ktoré nám k téme bondingu a rooming-in napísali do dotazníka Sprievodca pôrodnicami :
„Pri samotnom pôrode mi nedali dieťa koža na kožu, hneď mi ho odniesli, neukázali a priniesli mi ho po odvážení a zmeraní už oblečeného. Potom mi syna priniesli až po 48 hodinách.“ Bardejov „Namiesto viackrát prisľúbeného priloženia aspoň na hodinu, počas pôrodu placenty a šitia až po prisatie mi dieťatko položili na brucho asi len na 3 minúty, potom ho doniesli ukázať zabalené na 10 sekúnd a odniesli preč zo sály. Aj keď vraj bolo všetko v poriadku, dieťa mi na izbu doniesli po dlhých 6 hodinách a to aj napriek tomu, že som ho opakovane pýtala priniesť, keďže som sa cítila veľmi dobre. Čo sa s dieťaťom zatiaľ dialo (napr. prikrmovanie) netuším.“ Banská Bystrica „Pôrod prebehol úplne v poriadku, bez komplikácií, môj zdravotný stav, aj dieťatka bol v poriadku a napriek tomu mi ho len ukázali a odniesli preč. Videla som ho až po cca 5 hodinách. Žiaden kontakt koža na kožu ani prvé prisatie. V tej chvíli mi to neprišlo zvláštne. No s odstupom pár dni som z toho bola úplne mimo.“ Košice Šaca. »»»»»»»» Prečítajte si viac: Bonding a rooming-in. Slovenské pôrodnice stále tápajú .
Loading...