RodímeDuly a pôrodné asistentky

Prirodzené tehotenstvo a pôrod

 Ing. Jana Ivanecká, dula   14.07.2008   0

Obdobie tehotenstva a pôrodu je najkrehkejším obdobím v živote každej ženy. Starostlivosť zo strany zdravotníkov je v tomto období v rôznych krajinách rôzna. Niektoré zdravotnícke postupy, ktoré u nás počas tehotenstva a pôrodu berieme ako samozrejmosť, za našimi hranicami vyzerajú často krát úplne inak. A hovoríme o krajinách s nie horšími výsledkami v zdravotnej starostlivosti.

U nás je bežne tehotná žena počas každej návštevy poradne vyšetrovaná vaginálne, pre mnohé z nás je to veľmi nepríjemné, nehovoriac o riziku zanesenia infekcie. A pritom to nie je nevyhnutné - inde je možné prežiť fyziologické tehotenstvo bez jediného takéhoto vyšetrenia, pod skúseným dohľadom pôrodnej asistentky.

Hlavný rozdiel v prístupe je asi v tom, že u nás sa aj o zdravú budúcu mamičku stará lekár zvyknutý liečiť a potýkať sa s chorobami, zatiaľ čo inde je zdravá tehotná v starostlivosti pôrodnej asistentky – a jej prístup a teda aj metódy práce sú celkom odlišné. Pôrodná asistentka pri vyšetrení nepoužíva monitor ani ultrazvuk, len skúsené ruky, fonendoskop a meter a takto sleduje vývoj tehotenstva. Rukami zisťuje, ako je dieťatko uložené, vie to mamičke ukázať.

Toto sme videli na vlastné oči na mimoriadnom seminári so samostatnou pôrodnou asistentkou Ivanou Königsmarkovou z Prahy. So zatajeným dychom sme počúvali jej príbehy z jej praxe, konečne nám niekto z praxe povedal, že sa dá rodiť aj inak, že krásny prirodzený pôrod nie je len fikcia z internetu. Pani Ivana má láskavý prístup a vie sucho realistickým postojom a humorom zaujať poslucháčov. Jej pohľad na pôrody sa zmenil po stáži v Dánsku, kde sa o zdravé tehotné ženy starajú pôrodné asistentky, ktoré pracujú v pôrodných centrách. Starostlivosť pôrodných asistentiek je oveľa lacnejšia ako starostlivosť lekárov a prepláca ju zdravotná poisťovňa.

Postupne sme preberali jednotlivé vyšetrenia, s ktorými sa stretávame v našich ambulanciách a pôrodniciach a pani Ivana sa k nim vyjadrovala – niektoré z nich sa dajú robiť šetrnejšie voči matke a dieťaťu, niektoré nie sú vôbec nutné. A dôležité je vedieť, že s každým jedným vyšetrením či zákrokom (pokiaľ nejde o ohrozenie zdravia či života) môžeme súhlasiť či nesúhlasiť – také sú naše zákonné práva. My sa bežne všetkému v ambulancii podrobujeme úplne automaticky, často krát ani netrváme na primeranom vysvetlení.

Napríklad test na genetické vady, tzv. Tripple test, sa u nás robí rutinne, často krát bez vysvetlenia, všetkým ženám – a výstupy sú veľmi problematické. Výsledok testu okrem iného veľmi závisí od presného určenia dĺžky trvania tehotenstva - čo môže byť problém. Je veľa prípadov, naozaj veľa, keď výsledky vypovedali o vysokej miere pravdepodobnosti genetického poškodenia dieťaťa – a dieťa sa narodilo úplne zdravé, zatiaľ čo matka prežila zvyšok tehotenstva v strese a obavách. A nie sú výnimkou ani opačné prípady. A ak je žena presvedčená o tom, že prijme s láskou i dieťa postihnuté, je pre ňu toto vyšetrenie zbytočné.

Veľmi diskutabilná je napr. aj poloha v ľahu na chrbte, v ktorej sa často robí vyšetrenie, tzv. monitor, v prvej dobe pôrodnej a je to najbežnejšia a u lekárov najobľúbenejšia poloha v druhej fáze, pri vytláčaní dieťaťa. Zďaleka nie tak obľúbená je u žien – každá tehotná žena sa v posledných týždňoch tehotenstva tejto polohe intuitívne vyhýba, pretože sa v nej necíti dobre. Je to spôsobené tým, že dieťa svojou váhou tlačí na dolnú dutú žilu, čím sa blokuje krvný obeh a znižuje zásobovanie dieťaťa (i matky) krvou. A pri vytláčaní to vôbec nie je prirodzená poloha, jednak tlačí na dolnú dutú žilu a rodiacej žene gravitácia nepomáha, naopak, musí s ňou bojovať a tlačiť „do kopca“. Prečo je táto poloha napriek tomu u našich lekárov taká obľúbená?

Pani Ivana ďalej vysvetľovala,

 • že my ženy vieme rodiť intuitívne, bez toho aby nás to bolo potrebné učiť - tlačiť pri „veľkej potrebe“ nás tiež nikto neučil a predsa to vieme, takisto ako vytlačiť dieťa,
 • že každá sme iná, každé dieťa je iné, a preto treba k tehotným pristupovať individuálne - niektoré sa proste vymykajú zdravotníckym tabuľkám a štatistikám a napriek tomu môžu byť úplne v poriadku,
 • že každý zásah do pôrodu vyvoláva potrebu ďalšieho zásahu, čo môže viesť k zbytočným komplikáciám,
 • že partner pri pôrode môže byť veľkou oporou, ale niekedy naopak príťažou,
 • že zmeny v pôrodníctve môžu nastoliť len ženy – záleží na našej informovanosti a angažovanosti, či budú pôrody naďalej riadené lekármi alebo ženskou prirodzenosťou,
 • že holenie pri pôrode nemá dôvod, pre ženu je len nepríjemnou komplikáciou,
 • V zahraničí sa pôrod koncom panvovým (zadočkom), považujú za fyziologický a rodí sa prirodzene, u nás je táto poloha dieťatka dôvodom pre cisársky rez
 • že „vytláčanie“ dieťaťa pôrodnou asistentkou tlakom na hornú časť bruška môže poškodiť vnútorné orgány rodičky a pre dieťa tiež nieje bezpečné,
 • že v zahraničí sa čaká na odlúčenie placenty aj sedem hodín ak je to potrebné (u nás sa rutinne urýchľuje oxytocínom)
  a ešte mnoho ďalších zaujímavých informácií.

  Seminár bol veľmi podnetný a užitočný a určite prispel k zvýšeniu informovanosti nás – košických žien o prirodzených metódach starostlivosti v tehotenstve a počas pôrodu. Tiež prehĺbil povedomie zodpovednosti za to, ako sa budú veci diať, o zákonných právach slobodne rozhodovať o navrhovaných zdravotníckych postupoch – v prospech matky, dieťaťa, rodiny.

  Seminára sa zúčastnilo asi 40 žien (hlavne tehotné ženy), niekoľko oteckov a detí, tri duly vo výcviku. Prišlo i zopár zdravotníkov a študentov. Škoda, že neprišlo viac pôrodných asistentiek, mohli sa dozvedieť, že sa dá pracovať aj inak, prirodzenejšie a pritom ani nemuseli cestovať do Dánska. Informácie o seminári boli vo všetkých košických pôrodniciach.

  Ivana Königsmarková pracuje ako pôrodná asistentka od r. 1974, na stáži v Dánsku v r. 1992 sa jej pohľad na pôrodníctvo zmenil. Ako samostatná pôrodná asistentka pôsobí od r. 1996, je viceprezidentkou Únie pôrodných asistentiek (UNIPA). Vedie kurzy predpôrodnej prípravy, stará sa o ženy počas tehotenstva, pôrodu a šestonedelia, chodí k pôrodom doma, organizuje odborné konferencie a semináre.
  Viac o tejto zaujímavej žene a jej práci nájdete v knihe „Hovory s porodní bábou“ od J. Doležalovej, Argo 2006.

  Seminár sa konal 5.4.2008 v Košiciach v rámci projektu Možnosť voľby pre košické matky, ktorý zastrešuje o.z. Slovenské duly a bol podporený Slovensko–českým ženským fondom (SCWF www.womensfund.cz/sk/home). Projekt je zameraný na zlepšenie informovanosti košických žien v oblasti tehotenstva, pôrodu, materstva. To tento seminár bohato naplnil.
  Viac informácií o projekte a aktivitách v rámci projektu nájdete na cestazeny.presnetsk.net.

  Ing. Jana Ivanecká
  o.z. Slovenské duly, www.duly.sk
  moznost.volby(at)gmail.com

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised