Dula rešpektuje rozhodnutia mamičky. Nehodnotí a nekomentuje ich

eva/ redakcia 0

„Každá z nás by chcela aby v pôrodniciach bolo všetko krásne, fungujúce a príjemné. Našim prvoradým cieľom je  vždy MAMA a jej spokojnosť. Pre každú a jednu konkrétnu ženu, ktorú sprevádzame,  sa snažíme urobiť čo najviac. Nezoženiem  jej bazén v pôrodnici, kde ho jednoducho nemajú. A ak viem, že sa chce stoj čo stoj vyhnúť sekcii, tak jej pomôžem nájsť také zariadenie, kde je percento sekcií nízke.

Vždy vychádzame z jej osobných potrieb a spoločne hľadáme  cestu ako najlepšie to splniť. Máme na hľadanie krátky čas. Takže celé naše smerovanie je postavené na vnímaní konkrétnej ženy, jej podpore a plnení jej želaní.“

Rozprávala som sa s Lubkou Lapšanskou, nesmierne energickou, vtipnou  a usilovnou ženou, mamou 3. detí, a … dulou. 

Čo si študovala, a ako si sa dostala k tomuto remeslu? Čo ťa to napadlo?:)

Odmalička som chcela byť učiteľkou v materskej škole. Rozhodla som sa priamo tam, ako dieťa na lehátku, počas poobedného spánku. Dívala som sa jedným okom  na učiteľku a hovorila som si, to je také super, môže sa tu celé dni hrať s čím len chce. 😀 

Potom som sa trochu zľakla, lebo niečo písala a ja som si uvedomila, že neviem písať. Ale, povedala som si, nevadí, to sa naučím. A to ma vlastne drží doteraz. Ak niečo neviem, nevadí, naučím sa. 😀

Úplne logicky som teda išla na strednú pedagogickú školu. A po nej na pedagogickú fakultu. Ale počas celého štúdia som bola okrem mojej obľúbenej pedagogiky  zažratá do psychológie.  Práca učiteľky a duly má napodiv veľmi veľa spoločného. Je o informáciách,  o rešpekte a o schopnosti nenásilne ukazovať cesty ktoré sa pred nami črtajú a z ktorých si môžeme vybrať.

Pred pôrodom prvého syna som začala – celkom náhodne organizovať stretnutia s inými tehotnými ženami v materskom centre.  

Definícia duly. Máte také?

Našou „poučkou číslo jedna je“, že dula je špeciálne vyškolená žena, ktorá sprevádza mamičku v období tehotenstva, pôrodu, šestonedelia a dojčenia (z gréckeho slova „doula“ – osobná otrokyňa ženy). Podstatou tejto charakteristiky je, že poskytuje budúcej mamičke v prvom rade emocionálnu a psychickú oporu.

Je mamke oporou odkedy sa prvýkrát stretnú a čo je dôležité – dula rešpektuje rozhodnutia mamičky bez potreby hodnotiť či komentovať ich. 

 

Pohybujete sa okolo tehotných žien, ste v nemocnici, pri pôrode. Je, alebo nie je dula aj „zdravotníkom“ 

Dula neposkytuje zdravotnícku starostlivosť a nezasahuje do kompetencií zdravotníckeho personálu.

Počas pôrodu poskytuje mamičke, prípadne jej partnerovi, nepretržitú psychickú a fyzickú podporu a pomáha rodičke nájsť prirodzené prostriedky na uľahčenie pôrodu. Svojou kontinuálnou podporou mamičky dopĺňa starostlivosť odborného personálu. Plne rešpektuje predstavy a rozhodnutia ženy aj počas pôrodu a snaží sa jej vyjsť čo najviac v ústrety, tak aby bol pôrod príjemným a pohodovým procesom. Jednoducho sa to dá vyjadriť vetou – dula splní mamke čo jej na očiach vidí. A veru často žena nemusí nič povedať, ak sú s dulou zohraté a majú za sebou niekoľko predpôrodných stretnutí, kde si všetko povedali, tak dula často  presne vie čo mamka potrebuje aj bez slov. Ale samozrejme, občas si to radšej potvrdíme. 

Nuž a po pôrode, v čase šestonedelia, je dula oporou novej rodiny a prispieva svojimi praktickými skúsenosťami

Hovoríš, že nie ste zdravotníkmi. Naozaj sa nepletiete niekedy lekárom do remesla?

Dula nie je zdravotnícky pracovník. Prácu odborníkov rešpektuje, nezasahuje do nej, ani ju nehodnotí.  Má svoje vymedzené kompetencie, nediagnostikuje, ani v žiadnom prípade nezasahuje do pôrodu.

Každá dula vedená v  organizácii sa pridržiava Etického kódexu a všetkých jeho bodov. Rozsah a intenzita spolupráce vždy vychádza z požiadaviek mamičiek a odráža ich potreby. V pôrodniciach  kde podstatu našej práce chápu dula spolupracuje s pôrodnou asistentkou, lekárom, zdravotnými sestrami. Nikdy však  nezasahuje do ich práce. 

Dodržiavanie pravidiel, kódexu. Už ste niekedy nejakú „duhu“ za jeho porušovanie vyhodili? 

Áno:)

Kto sprevádzal pri pôrode teba? A potrebovala si? 

Pri druhom pôrode som mala pri sebe najlepšiu kamarátku. 

Keď som pred dobrými pár rokmi rodila svoje prvé dieťa, poznala som pojem „dula“ len z ovocinárstva. Dnes sú duly už populárne. Ako ste to dosiahli?

Čoraz viac žien si uvedomuje, že spôsob, akým rodí, sa odráža nielen na sebavedomí, ale hlavne aj na jej vzťahu k dieťaťu, na dieťati samotnom, a teda v konečnom dôsledku na celej spoločnosti. Psychika totiž výrazne ovplyvňuje i fyzično.

O tom v dnešnej dobe už nik nepochybuje. Šťastná, nevystresovaná a spokojná  rodička rodí jednoduchšie, má menej komplikácií a i dieťatko sa (podľa výskumov) rodí v lepšej fyzickej kondícii.

To ako žena pôrod prežije bolo dôležité vždy. Ale až teraz ženy začínajú mať možnosť nejako to ovplyvniť. Po rokoch praxe je už jednoducho viditeľné, že prítomnosť duly reálne pomáha. A ony to vedia.

Ako zoženiem dobrú dulu. Robíte si na seba reklamu? 

Opýtajte sa známych, či má niekto skúsenosť s dulou:) To je naša reklama.

Pri výbere duly je veľmi dôležitá osobná sympatia, ak je to možné, stretnite sa s viacerými dulami, aby ste si vybrali tú VAŠU. Tak ako mamičky, aj my duly sme rôzne (rôzne typy žien), preto veríme, že každá z vás si dokáže nájsť tú pravú.

Užitočný je aj náš  „zoznam dúl“( https://www.duly.sk/zoznam-dul/) . Zvolíte si región a vyberiete  si dulu podľa miesta bydliska / či pôrodnice. Ak uvažujete aj o pôrode s dulou, oslovenie si nenechávajte na poslednú chvíľu, aby dula už nemala „plno“ v čase vášho termínu, ideálne je kontaktovať dulu najneskôr v 6. mesiaci tehotenstva.

 

Zobrať si k pôrodu dulu, alebo radšej otecka. Stojí tá otázka takto? 

Kdesi som raz počula, že dulu označili ako náhradného otecka. Nuž, dula v žiadnom prípade nie je náhradou otecka. Taktiež partnera z pôrodného procesu „nevytláča“, práve naopak.

Čo sa týka prítomnosti duly a zároveň otecka pri pôrode, mnoho mužov popisuje túto skúsenosť ako „oslobodzujúcu“. Na žiadneho rodinného príslušníka sa totiž v našom zdravotníctve nekladú také nároky ako práve na prítomnosť partnera pri pôrode.

Akosi očakávame, že bude samozrejme prítomný a s prehľadom bude vedieť čo má robiť.

Je jasné, že v skutočnosti to tak nie je. Avšak, partneri bez predošlej prípravy, sú často na pôrodnici bezradní. Je to akoby vám dali do ruky pravidlá cestnej premávky, na obrázku vám ukázali auto, a potom vás doň bez prípravy posadili a kázali vám odviezť deti do školy.

Naozaj  nesmieme zabúdať na to, že i oteckovia majú počas pôrodu určité potreby. Že niektorí pociťujú strach o najmilovanejšie bytosti, že nevedia čo môžu a čo nie a že i oni by mnohokrát s radosťou uvítali podporu.

Dula vie otecka usmerniť, vie mu naznačiť, odbremení ho od akejsi “zodpovednosti”. Čím je muž pripravenejší, kľudnejší a uvoľnenejší, tým viac citovej podpory môže poskytnúť svojej partnerke.

Od tohto sa odvíja i odpoveď na vašu otázku. Rozhodnutie je vždy na mamičke.

Ja napríklad vyše 90% pôrodov sprevádzam tak, že som tam ja i otecko. A mnohým ženám by to tak vyhovovalo. Avšak priestorové a organizačné možnosti našich pôrodníc to nie všade umožňujú. Preto si ženy „musia“ vybrať. A potom je to rozhodnutie už len na nich. Máme aj skúsenosť, že sa otecko a dula pri mamke striedajú. Je to ale škoda. Lebo ako som písala už skôr .

Čím viac bezpečia a pohody a lásky dostane rodiaca žena, tým ľahšie rodí. 

Kedy „práca“ duly končí. Podáte si ruky po úspešnom pôrode? 

Tesne po pôrode je našim najdôležitejším cieľom podpora raného kontaktu s bábätkom, ideálne  ešte na pôrodnej sále. Veľmi veľa žien, s určitosťou dokonca môžem povedať, že takmer všetky, ktoré sprevádzame, si to želajú.

Aby dieťatko mohlo ostať pri nich a aby ho v ideálnom prípade nikde neodnášali, neseparovali.

Je to také prirodzené a logické, že žena chce byť po pôrode so svojim bábätkom.  Cítim potrebu pomôcť im to splniť.

S podporou ranného kontaktu súvisí aj podpora samoprisatia. V spolupráci s chápavým, rešpektujúcim personálom dokážeme naozaj i toto.

Nasleduje podpora dojčenia. A tá pretrváva aj do obdobia šestonedelia. Či už doma alebo ešte v pôrodnici, dula poskytuje informácie a podporu v šestonedelí, pomôže mamke so spracovaním pôrodného zážitku.

Jednou z praktických záležistostí je napríklad i to, že poradí so záležitosťami/povinnosťami, ktoré treba po pôrode vybaviť na úradoch. Počet i frekvenciu návštev po pôrode si tak ako pred ním reguluje samotná mamička podľa potreby.

Je však našou morálnou povinnosťou navštíviť každú mamičku, ktorú sme sprevádzali počas pôrodu, aspoň jedenkrát po ňom.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár