Vaginálne po cisárskom – fakty

Ľuba Lapšanská 24

Ešte donedávna to bol takmer nonsens. Avšak výskumy a skúsenosti hovoria, že sa to dá. Odborne sa prirodzený – vaginálny – pôrod po predošlom pôrode cisárskym rezom označuje i skratkou VBAC (vaginal birth after cesarean).

Ingimage

Nebudem tu rozpisovať celú dlhú históriu boja za či proti takýmto postupom (medzi pôrodníkmi, matkami, poisťovňami a ďalšími zainteresovanými).

Uvediem len jeden fakt spoza veľkej mláky – americké kolégium pôrodníkov a gynekológov (ACOG) došlo po dvoch desaťročiach výskumov s niekoľkými tisíckami žien k oficiálnemu stanovisku, že „ak neexistujú špecifické dôvody pre prevedenie cisárskeho rezu, mal by byť aj v prípade žien, ktoré už rodili sekciou, rutinne volený pôrod prirodzený.“

Faktory vylučujúce vaginálny pôrod po sekcii

Naozaj nie všetky ženy majú možnosť (na základe svojho zdravotného stavu) porodiť „VBAC“. Keďže nie som odborník, pomôžem si literatúrou. Faktory, ktoré vylučujú prirodzený pôrod po sekcii, sú najmä tieto:

  1. vertikálna jazva na maternici – rozumej zhora dole. Obvykle po väčšej operácii.
  2. a… druhý som v literatúre nenašla… určite však existuje… myslím, že to sú iné zdravotné problémy – nesúvisiace priamo s maternicou, ktoré bránili žene porodiť normálne už prvé dieťa.   
  3. Faktory, ktoré nevylučujú prirodzený pôrod sekcii:

    predošlý cisársky rez urobený na základe niektorej z týchto diagnóz:

  • nepostupujúci pôrod,
  • kefalopelvický nepomer,
  • pôrodná dystokia.

Šanca porodiť normálne je cca 75%.

podozrenie na príliš veľké dieťa.

Zaujímavá informácia i pre mňa bola, že dokonca i deti s váhou nad štyri kilá sa takto narodili. Podľa výskumov je šanca pri takto veľkých bábätkách 50 – 75%. Pri menších samozrejme väčšia.

ak cisárskym rezom porodila žena v minulosti viac ako jedenkrát.

Tak to už naozaj neviem posúdiť, či by sa na to podujal i niektorý z našich pôrodníkov. A mamičiek…

Citujem: „V tomto prípade sa môže zvýšiť pravdepodobnosť symptomatického povolenia jazvy, ale nejde o zvýšenie natoľko výrazné, aby vyžadovalo plánovaný cisársky rez.“

 dvojičky

Zatiaľ zhromaždené fakty nenasvedčujú, že by VBAC predstavoval neúmerne vysoké riziko ani pri dvoch bábätkách v brušku. Avšak – aby som bola objektívna – v tomto smere je tých výskumov ešte málo.

dieťatko v polohe koncom panvovým

I v tomto prípade je výskumov ešte málo.V literatúre sa však píše o obrate bábätka vonkajšími hmatmi.

Prečítajte si aj článok:Bábätko koncom panvovým. obrat vonkajšími hmatmi

A to u nás na Slovensku už takmer nikto nerobí. Skúsenosti starých pôrodníkov sa v tomto smere akosi vytratili.

Takže, ak som to dobre pochopila, ak vám bábätko niekto obráti ešte pred pôrodom, tak je šanca bezpečne ho vaginálne porodiť i po predošlej sekcii. 

 vertikálne jazvy – nízko vedené.

Musím priznať, že nepoznám ženu, ktorá by takýto rez mala. Ale ak by náhodou áno, citujem: „Takýto rez sa robieva pri rodení nedonosených detí, pretože spodná časť maternice nie je pre priečne vedenie rezu ešte dostatočne vyvinutá. Výsledky výskumov naznačujú, že tento typ jazvy je rovnako pevný ako priečna jazva.“

Tak či onak, podľa mojich skúseností, najviac  žien malo cisársky rez práve na základe diagnóz uvedených v bode č. 1.

Percento sekcií u nás závratne stúpa.

Nezazlievam ženám, ktoré kašlú na VBAC a pri druhom dieťatku sa radšej rozhodnú znovu pre cisársky. Mali by však dostať všetky OBJEKTÍVNE informácie. Rozumej z oboch brehov rieky, aby sa mohli samé rozhodnúť.

Cisársky totiž nie je len o pohodlí, či menšej bolestivosti. A taktiež nie je len o bezpečí… je to veľká operácia a či chceme alebo nie, môže znamenať aj určité úskalia.

Prečítajte si aj článok: Riziká opakovaných sekcií

Krásne pôrody a hlavne zdravé a spokojné bábätká Vám želám…

Zdroj: informácie a citáty v článku sú z knihy Pruvodce premýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu od Henci Goer.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (26 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

články autora...

Komentáre k článku

  1. katarínka obávam sa ze vo vasom prípade tazko najdete lekara ktory by sa odhodlal viest prirodzeny porod. kedze maternica je narusena na viacerych miestach, tak riziko sa kazdym svom zvacsuje. pravdepodobne uz by to nebolo bezpecne.

    avsak – ja nie som odbornik, tak sa skuste opytat vasho – ale aj ineho gynekologa. zaujimalo by ma aj ak by sa vam podarilo nieco zistit, resp, niekoho najst.

  2. a čo ženy po myomektómii? v sept. roku 2014 mi boli vyberané štyri myómy z maternice nie laparoskopicky, ale klasicky, čiže mám rez ako po cisárskom plus štyri jazvy na maternici, pričom jeden z myómov bol veľký cca 7-8 cm = veľká jazva. dutina maternice nebola porušená. čo v mojom prípade? som v 21. týždni a rada by som rodila prirodzene, existuje pre mňa taká možnosť? .. posledné príspevky sú tu z roku 2014, tak neviem či mi niekto odpovie, ale ak áno alebo ak by ste mali pre mňa nejaký kontakt na niekoho, budem Vám vďačná. katka

  3. Pred 3,5 rokmi sa m narodil syn cisárskym ( vraj mal omotanú šnúru okolo nohy, takže pôrod nepostupoval). Druhý cisársky som nechcela, preto som sa rozhodla s tehotenstvom počkať 3 roky, aby sa jazva ako tak scelila a mohla som rodiť prirodzene. Aké však bolo moje prekvapenie, keď mi v nemocnici ( na Antolskej) tento pôrod nikto neodporúčal, vraj aj tak budem pravdepodobne rodiť znovu cisárskym, poslali ma aj na predoperačné vyšetrenie a doktor povedal, že keď tak veľmi chcem a ak sa bábätko nevypýta do termínu, dáme cisársky. Skúšala som všetky fígle na prirodzené vyvolanie pôrodu a podarilo sa to. Deň pred termínom sa nám narodila dcérka- prirodzenou cestou. Bolelo to, epidurálku mi totižto tiež neodporučili (vraj aby som cítila, keby mi náhodou praskla jazva po cisárskom), takže som rodila bez… ale ten pocit, ako mi ju priložili bol neopísateľný, malá bola hned od pôrodu so mnou (pri cisárskom mi ju priniesli až na druhý deň). Preto Vám odporúčam, nedajte sa odradiť a pokiaľ nemáte žiadne vážne komplikácie, určite si stojte za svojim- prirodzený pôrod je síce bolestivý, čo sa ale dá vydržať a naozaj stojí to za to.

  4. Ja som mala prve dieta sekciou pre nepostupujuci porod, druhe som rodila vaginalne – uplne bez problemov, porod trval 6 hod, dieta malo 4kg a ani len k natrhnutiu hradze nedoslo zwinker

    Poznam aj take, co rodili vaginalne po 2-3 cisarskych, takze to sa da (aspon teda v UK – i ked nie vsetci zdravotnici su ochotni v tomto smere – ale po 1 cisarskom sa vaginalny porod priam odporuca, skor je problem mat dalsi cisarsky ak nie je ina indikacia).

    V mojom pripade jediny rozdiel medzi VBAC a ‚normalnym‘ porodom bol ze sa vyzadovalo neustale monitorovanie srdcovych oziev, tj mala som na bruchu priviazany pas s monitorom pocas celeho porodu.

    Inak otocenie dietata (external cephalic version) sa tu v UK robi bezne – ale po cisarskom je to kontraindikovane pokial viem (nicmenej vaginalny porod koncom panvovym je mozny – i ked sa vacsinou v takom pripade odporuca cisarsky).

    Zaujimave ze su take rozdiely medzi jednotlivymi krajinami – nie ze by obyvatelky roznych (vyspelych) krajin boli tak velmi odlisne – skor ide o to, ci maju porody „v rukach“ lekari (ako je tomu v USA ci na Slovensku) alebo porodne asistentky (ako v UK ci Holandsku).

    1. Ahoj, rodila som v USA a porod mal v rukach porodny asistent. Bol super. Lekara som za cele tehotenstvo ani porod ani po porode vobec nevidela. Tak len tolko na upresnenie tvojho tvrdenia.

    2. citala som pred par dnami, ze robili studiu, tusim v Spanielsku, ohladne rizika obratenia dietata vonkajsimi hmatmi po predch. cisarskom a vyslo im ze tam nebolo zvysene riziko, takze mozno aj to sa da

  5. Ja som prveho syna rodila cisarskym rezom kvoli polohe panvovym koncom pred takmer styrmi rokmi. Rozpravala som sa s troma lekarmi a ziadny to nechcel riskovat vaginalne. Nemala som dost odvahy im protirecit. Teraz som v 36. tyzdni a moj gynekolog tvrdi, ze vo vaginalnom porode nevidi ziadny problem. Ale vraj „pre istotu“ mi da urobit predoperacne vysetrenia…. Buduci tyzden sa mam stretnut s porodnikom, ktory rodil mojho syna cisarskym a tiez ma vtedy ubezpecoval, ze druhykrat to kludne moze ist spontanne. Tak mi drzte palce smile.

    Cisarsky som vobec nepovazovala za vyhru. Mala som epiduralnu analgezu, ked mi dieta vyberali von mala som pocit, ze mi zaziva trhaju vnutornosti. 24 hodin som sa nemohla hybat, syna som nemohla mat pri sebe a hoci som to planovala, nemala som ho pri sebe do konca pobytu v nemocnici, pretoze som vobec nebola schopna stat na nohach. Odpadavala som, mala som obrovske bolesti chrbta, ledva som sa dosuchtala do kupelne. A trvalo to veru par tyzdnov, kym som sa ako tak pozviechala. A to nehovorim o tom velmi zvlastnom pocite, ze keby som z porodnice odisla sama, ani by mi to nevadilo…. Akoby som nerodila ale bola len po nejakej operacii, nevedela som si akosi „predstavit“, ze to male dieta, co mi nosia na dojcenie, je naozaj moje…. Mozno nema kazda matka po cisarskom taketo pocity, ale pre mna to bolo psychicky narocne. A bolo mi to velmi luto. Verim, ze normalny porod bude v tomto smere omnoho prirodenejsi.

    1. Aj ja som prveho syna rodila cisarskym – v Egypte, ale inak pohoda, inak to neslo, lebo bol hlavickou na mojej peceni kdesi, chcela som epidural pocas celeho tehotenstva, ale lekar ma prehovaral aj tak na cisarak, nuz, ja som nechcela, ale ked uz som bola s bolestami niekolko hodin v porodnici a nic, tak mi zase navrhli, ze lepsie bude neriskovat, a ihned to previest. Manzel BOL ALE CELY CAS PRI NAS, kludne fotil, aj on je lekar, snad aj preto to bolo mozne, a az tak sme vedeli, ze vlastne poloha babatka bola zla, a ja som sa neotvarala. No a neskor mi lekar este posepkal, ze maly bol aj zamotany v snure, teda by sa udusil. Niekedy je babenky lepsie ustupit a nebojovat za nieco, co moze vase babo zabit !!! Cisarsky previedol lekar s takou zrucnostou, ze mam neviditelnu jazvu, a doma som bola do 21 hodin od porodu !!! Vsetko bolo ok, postavili ma na nohy, hned ako tsom si ich citila, mala som spinalnu anesteziu, aj normalnu,a le zobudili ma z nej, ked malinkeho vybrali a ihned mi ho prilozili, a ja som potom uz len prespala sitie a cast, ked ma odviezli na izbu. Maly bol so mnou !!! cely cas v izbe, svokrovci mohli byt s nami, no ja si nemozem vynachvalit svoj prvy porod v exotickej krajine, cenovo to je rovnake ako nas nadstandard, iba ich nadstardart je VYSSI ako nas. Preto sa aj moje druhe babatko narodi inde a nie u nas na Slovensku. Bohuzial musim konstatovat, ze sa bojim u nas ist aj k obycajnemu lekarovi, nieto este rodit.
      Dojcenie po cisraskom, ako som si nasla polohu, ktora nebolela, ihned sme skusali prikladat, a sice ako prvorodicke mi to travlo aj 3 dni, kym sa poriadne male napilo, ale nakoniec, vdaka super videu ako na to od mojej kamaratky Viki, sme to zvladli. Mliecko som dlho nemala, ale maly prospieval aj napriek tomu. A dodnes mu to ostalo, zje vsetko, co vidi. Nevidim vplyv kratsieho dojcenia na jeho imunitu. A nedodrziavala som ziadne zadasy, kedy ake jedlo babatku zacat davat, pomalicky v malinkych davkach slo vsetko, co nebola zatazujuce a mohol to zjest, pre nas tabulky veru neplatili.
      Na umelom mlieku bol asi tak pol roka, a potom obycajne, a normalna strava v malinkch davkach, malou lyzickou, z flase a pohara sa naucil pit velmi rychlo, preskocil vsetky ‚specialne’vynalezy pre deti. Druhe babatko je na ceste, a ja dufam, ze aj toto bude mat lahku cestu na svet. A potom lahky proces ucenia sa zit tu s nami.
      Xenia

  6. Ja mám 6r.syna a o mesiac 4ročnú dcéru obidve sekcie. Pri prvom som mala menšie komplikácie a pri druhom som sa pre sekciu rozhodla sama teraz plánujeme tretie a poviem vám pravdu mám z riadneho pôrodu strach . Confused

  7. Som matkou troch detí, prvý syn sa narodil spontánne, druhá dcéra cisárskym predčasne, pretože bola ohrozená na živote z dôvodu stúpajúcich protilátok, keďže mám negatívnu krvnú skupinu. V tehotenstve s tretím synom som sa začala zaujímať o VBAC, keďže tehotenstvo bolo bezproblémové, navštívila som pôrodnicu v našom meste, kde o vaginálnom pôrode po cisárskom spred deviatich rokov nechceli lekári ani počuť. Tak som zašla do pôrodnice v susednom meste, kde veľmi milý pán primár s tým nemal najmenší problém a pred dvomi mesiacmi som prirodzene porodila krásneho synčeka. Skrátka keď sa chce, tak sa dá, záleží aj od prístupu lekárov.

  8. Podarili sa mi po prvom cisarskom dvojicky prirodzenou cestou. Zaviselo to len od ich polohy ( obe hlavou nadol, resp najma prve, druhe eventuelne aj koncom panvovym). myslim, ze prirodzena cesta je vzdy lepsia.

    Drzim palce na prirodzene porody.

    Mira

  9. Ja som mala dve detičky sekciou, hoci plány boli rodiť prirodzene a aj snaha lekárov. Dokonca ani pri druhom pôrode nikto nepovažoval predchádzajúcu sekciu za problém, ale situácia sa napokon aj tak otočila – dcérka nepostupovala kvôli omotanému pupočníku. A hoci viem, že čo lekár to názor, aj tak sa mi nezdá normálne aby si mamičky dopredu vyberali spôsob pôrodu! Predsa vždy je prvý prirodzený pôrod a až keď sú komplikácie príde na rad sekcia!

    Riziká sú pri oboch pôrodoch ale pri sekcii značne vyššie! A už ste niekedy čítali, alebo videli, čo sa deje s Vaším dieťatkom po sekcii? Odporúčam nájsť si informácie. Pri normálnom pôrode je dieťa prechodom cez pôrodné cesty riadne stlačené, čím vlastne zo seba dostane plodovú vodu von a umožní sa mu nádych. Ako je to pri sekcii? Podľa toho čo som čítala, by som nechcela byť v koži svojho dieťatka!

  10. nuz veru obavam sa, ze to T cko uz bude v kategorii vaginalny porod neuskutocnitelny.

    nie som lekar, ale to by si uz asi nikto nezobral na zodpovednost.

    a verim, ze ten treti porod – nech uz bude akokolvek dopadne dobre – bez tej nemocnicnej hnusoby. 🙂

  11. Ja asi spadam do tej kategorie cislo 6.

    Moj druhy syn sa narodil velmi predcasne sekciou. Nevedeli ho drobceka maleho vytiahnut a tak som pocula (mala som spinalku) ako jeden porodnik hovori druhemu : „sprav tam T-cko“

    V prepustacej sprave som potom mala napisane T-rez na utere.

    Cize zrejme mam na maternici horizontalny a vertikalny rez.

     

    Myslite, ze take nieco uz spada do kategorie nemoznosti VBAC? Lebo ak by som mala tretie, tak by som si velmi zelala vaginalny porod.

    Zotavovanie po sekcii bolo pre mna strasne (najme vdaka infekcii operacnej rany nejakou nemocnicnou hnusobou Frown )

  12. Obe deti som rodila v BA na Antolskej. Prve som rodila cisarskym rezom, po cca 2 hodinach kontrakcii mi pustili plodovu vodu („mamicka, neobavajte sa, rychlejsie porodite“), ked som sa neotvarala ani po dalsich osmych hodinach, musela som ist na sekciu – dietatko bolo ohrozene. Jazvu mi nevidiet, dalo sa to prezit, ale strasne som lutovala, ze to nebolo prirodzene iba kvoli pustenej plodovej vode.

     

    Pri druhom som si zaumienila, ze budem rodit prirodzene, ale narazila som na natlak z viacerych stran, aby to bola opat sekcia. Dokonca lekarka, ktoru som mala zaplatenu, mi povedala, ze neveri, ze porodim prirodzene (!?!). Kedze som prenasala, musela som ist lezat na rizikove, a tam som si musela vyslovene na reverz (podpisom) vynutit odklad sekcie, ale iba o tyzden po planovanom termine. Nastastie dcerka sa v noci pred planovanou sekciou zacala pytat na svet a predpoludnim som v pohode bez vyvolavaciek a podporovaciek a infuzii prirodzene porodila. Ten zazitok bol neporovnatelny s prvym porodom a urcite by som nemenila (i ked podotykam zaplatena lekarka bola strasne odporna, z celeho porodu si pamatam jej vetu „co stonate, ved ste to chceli“, ked som sa roztrhla a zastonala som).

     

    Takze jedine, co by som neurobila – lekara by som si uz nezaplatila. Nadobudla som pocit, ze pri zaplateni lekara sa Vas tento snazi porodit, ked ma sluzbu (inak by musel prist iba kvoli tomuto do nemocnice). Takze Vam da vyvolavacku pocas svojej sluzby – ak mate smolu a nezaberie (teda mate kontrakcie a neotvarate sa), idete na sekciu – ina moznost nie je. Ak je komplikacia, nezachrani Vas ani zaplateny lekar, ak komplikacie nie su, v pohode Vas odrodi aj lekar, ktory ma sluzbu. Ak to zdravotny stav dovoluje, myslim ze sa oplati zabojovat za prirodzeny porod. Ten neopakovatelny pocit, ked Vam dietatko polozia na brucho a ono na vas obrati tie zacudovane kukadla a Vy ho mozete hned objat a bozkat, stoji podla mna ROZHODNE za to.

  13. naše prvé dieťa-syn sa narodil cisárskym rezom. bolo to pre problémy s pupočníkom. nebol to pre mna ten najlepší zážitok. po troch rokoch sme sa rozhodli pre druhé bábätko. vtedy nikto neriešil, že som mala prvý cisársky. porodila som prirodzene dcérku. bola som najšťastnejšia na svete. po štyroch rokoch sme opäť zatúžili po malom zázraku. podarilo sa a narodila sa nám druhá dcéra. prirodzenou cestou.

    Deti rástli a ked mal najstarší syn 18 a videli sme ako deti rastú a čím dalej nás menej potrebujú, sme sa rozhodli ísť do toho ešte raz. a vtedy začal každý riešiť moj prvý porod sekciou. vraj ako je možné, že po prvej sekcii ma nechali rodiť dva krát prirodzene a či by nebolo lepšie urobiť sekciu a tak. no s tým som nemohla súhlasiť. ved ked to išlo dva krát, pojde to aj tretí. vzhladom k mojmu veku (v tej dobe 36) som spadala do rizikovej poradne a tam to brali ako hotovú vec. no ale príroda je príroda a tak som porodila pekne v termíne a na prekvapenie všetkých zástancov plánovanej sekcie prirodzene. máme krásnu a zdravú tretiu dcérku. smile

  14. prve dieta sa mi narodilo (vzhladom na nepostupujuci porod a hroziaciu hypoxiu) urgentnym sc. bola som z toho vykolajena, lebo s takym niecim som absolutne nepocitala… ale rekonvalescencia bola v pohode, dcera je zdrava krasna dnes uz skolacka.

    pri druhom tehotenstvo ma moj gynekolog zo starej skoly jemne strasil moznymi komplikaciami, ale ja som bola v tom, ze idem rodit normalne. lenze, opat som prenasala, dieta vraj malo byt velke a vzhladom na predchadzajuci sc. sa porod nedal vyvolat (casovy rozdiel je 3 roky). urobime to opat cisarskym. toto na mna primar vysypal na vysetreni rano o siedmej a kym som to predychala, lezala som uz na operacke. rekonvalescencia ako pred tym, rychla a pohodova, syn v poriadku, len stale mi zostala taka smutna pachut v srdci. dodnes lutujem, ze som nenasla silu dupnut si, ze este par dni pockam a az potom bude cisarsky, to velke dieta malo nakoniec 3,8 kg a 50 cm a nemal ziadne znaky prenasania.

    2,5 roka na to ma cakal opat porod… to uz moj gynekolog nado mnou zalamoval ruky a takmer ma pochovaval (podotykam, ze vsetky tehotenstva boli ukazkove – ziadne problemy, ani len zvyseny tlak, vseko OK) a vlastne cele tehotenstvo ma intenzivne presviedcal, aby som podpisala ziadost o sterilizaciu, lebo dalsie tehotenstvo by ma urcite zabilo. Evil tentokrat som sa pripravovala, preluskala som tony materialov a vaginalnych porodoch po cisarskom, rozpravala som sa s roznymi ludmi, nasla som si dulu, ktora mi bola psychickou oporou, zial narazila som na tvrdu stenu porodnickeho oddelenia, kde mi oznamili, ze po dvoch cisarskych mi v ziadnom pripade nedovolia rodit prirodzene. este som trosku skusala popohnat babo, aby sa skusilo vypytat samo, ze tiez by som dobehla na poslednu chvilu do porodnice, ale ked sa do planovaneho terminu sekcie nic nedialo, kapitulovala som. je mi luto, ze si nikdy nezazijem prirodzeny porod, ale mame tri zdrave deti, co je najdolezitejsie.

    a velmi ma potesil moj porodnik, ktory robil tu poslednu sekciu a na prvej vizite mi povedal, ze dnesna medicina riadne pokrocila a vzhladom na moj stav nevidi problem mat este dalsie dieta. Big Grins je mi jasne, ze to uz inak ako sc. zrejme nepojde, ale co uz…

  15. Horala, tak to sa velmi tesim ze sa nasli take lekarky. 🙂 a ze si to tak krasne zvladla.

     

    a erin, je pravda ze aj pri vaginalnom porode sa moze vselico stat. clankov ci debat je o tom aj na tomto vwebe dost.

    ale osobne si myslim – tak nam to priroda zariadila, aby sme rodili, aby sme pri tom – ja neviem snad nieco pochopili, zosilneli a pod. tu chcem zdoraznit, ze nie kazdy vaginalny porod je „prirodzeny“ porod. mnohokrat je pri nom vela zasahov zvonku a atd.

    tesim sa, ze si po sekcii nemala ziadne problemy. ale su zeny ktore problemy proste maju.

     

    a toto je len jeden z clankov ktory sa snazi pomoct zenam, ktore chcu rodit vaginalne po sekcii, ale ktosi ich presviedca ze to urcite nejde. snazim sa tu podat fakty – kedy ano, kedy nie – a nie strasit zeny.

     

    Cool zwinker

  16. ja som rodila po cisárskom v Petržalke a nebol s tým žiaden problém. Rozdiel je neporovnateľný – vo všetkom…po prirodzenom som sa cítila fantasticky..

  17. Mna by len zaujimalo, preco vsetci robia zo sekcie takeho strasiaka. Ano, rozumiem je to operacia, tzn.riziko. A co zena ci dieta pri normalnom porode riziko ziadne nepodstupuje? Preco sa nepise o tom, ako zeny nastrihuju, ako zle sa im hoja tie nastrihy, ako musia dieta tahat vakuovou pumpou, ako niektorym zlomia klucnu kost ked babatko vytahuju…. Je toho tiez dost.

    Ja som mala planovanu sekciu, nehovorim, po porode prve dni neboli lahke, ale prepustali ma na deviaty den z nemocnice a ani som necitila ze ma rezali. Moja dcera ma rok, je sikovna, zdrava a krasna a necitim to ani teraz. Jazvu mam taku malu, ze mi skoro nie je ani vidiet. A keby si mam vybrat sposob rodenia. Pojdem sekciou.

    Toto je moj nazor, je mi jasne, ze vela zien odrodilo prirodzene uplne bez problemov, a plne to schvalujem, ale su aj zeny, a urcite nie som sama, ktore po sekcii nemali a nemaju ziadny problem. Inak, este doplnim, ze som kojila az do minuleho tyzdna, dcera sa sama odstavila.

  18. Mna by len zaujimalo, preco vsetci robia zo sekcie takeho strasiaka. Ano, rozumiem je to operacia, tzn.riziko. A co zena ci dieta pri normalnom porode riziko ziadne nepodstupuje? Preco sa nepise o tom, ako zeny nastrihuju, ako zle sa im hoja tie nastrihy, ako musia dieta tahat vakuovou pumpou, ako niektorym zlomia klucnu kost ked babatko vytahuju…. Je toho tiez dost.

    Ja som mala planovanu sekciu, nehovorim, po porode prve dni neboli lahke, ale prepustali ma na deviaty den z nemocnice a ani som necitila ze ma rezali. Moja dcera ma rok, je sikovna, zdrava a krasna a necitim to ani teraz. Jazvu mam taku malu, ze mi skoro nie je ani vidiet. A keby si mam vybrat sposob rodenia. Pojdem sekciou.

    Toto je moj nazor, je mi jasne, ze vela zien odrodilo prirodzene uplne bez problemov, a plne to schvalujem, ale su aj zeny, a urcite nie som sama, ktore po sekcii nemali a nemaju ziadny problem. Inak, este doplnim, ze som kojila az do minuleho tyzdna, dcera sa sama odstavila.

  19. Toť nedávno ma potešila jedna mamička. Má tri detičky, dosť krátko po sebe – 1,5r a 2r, všetky cs. Keď sme sa bavili, tak som prehodila niečo v zmysle – keď muselo prvé, museli i ostatné, však? Prekvapujúca odpoveď bola, že asi má niečo v génoch, lebo aj ona sama sa narodila cs a hlavne – pri každom jednom dieťati (aj prvom) sa lekári pokúšali o vaginálny pôrod. Keďže však pôrod nepostupoval, a hoci ju dosť potrápili, museli to nakoniec vždy ukončiť cs. A pritom mamička bola po 30tke a deti boli vždy väčšie. Toto bolo v Martine a bola som ozaj milo prekvapená.

    Poznám aj iný prípad, keď v štandardnej pôrodnici, kde po prvom cs chcú robiť len cs, sa mamička ktorá mala 2cs mierne vzoprela nariadeniu ísť na cs a do pôrodnice prišla na poslednú chvíľu a porodila vaginálne. Dnes má s ďalším štrajkovaním 5 detí… zwinker

  20. náš prvý syn sa narodil cisárskym. lekár mi nutnosť operácie objasnil dvoma predchádzajúcimi potratmi (v 26. a 8. tt), mojím vekom (38 r.) a mierne zvýšeným tlakom v posledných cca dvoch týždňoch tehotenstva. inú možnosť ako cisársky nepripúšťal. presne to isté malo byť pri ďalšom pôrode, povedal mi, že nemám vymýšľať s prirodzeným pôrodom. v čase môjho termínu mal dovolenku, takže som v poradni naďabila na iných lekárov, pričom obaja mi nezávisle od seba povedali, že pôrod cisárskym nie je nutný, že ani vek nie je indikácia, čím často argumentoval môj gynekológ. do nemocnice som šla štyri dni pred termínom na pozorovanie pred cs, a to na doporučenie môjho gynekológa, ale prijímajúca lekárka vybadala moju „nestotožnenosť“ s cs a po porade s primárkou a prednostom odd. sme sa dohodli, že skúsime prirodzený pôrod a keby to nešlo, bude cisársky. babatko sa narodilo pár hodín po tomto rozhovore. obaja sme boli v poriadku, ja doslova nadopovaná endorfínmi som si ho hneď vzala k sebe.

    rekonvalescencia bola možno dlhšia ako po cisárskom, aj ma všeličo bolelo, ale som rada, že lekárky, s ktorými som prišla do kontaktu, boli také empatické a pochopili ma. stálo to za to.

Pridaj komentár