Cisársky rez: hrozba či trend?

Lenka Tinková 13

Kedysi doktori po cisárskom reze siahali až v poslednej chvíli, keď šlo dieťatku či mamičke o život. V súčasnosti ale odborníci hovoria skôr o rastúcom trende.

Vo vyspelých krajinách sa začína akosi častejšie doťahovať na prirodzené pôrody. Stále rozšírenejší je tento zákrok aj u nás. Cisárskym rezom už rodí viac ako 30% mamičiek na Slovensku.

Shutterstock

Každá budúca mamička sa raz dostane k téme cisársky rez. Ja som v Anglicku toto slovo počula najčastejšie v spojení: „too posh to push“ vo voľnom preklade „príliš snobská, aby potlačila.“ 🙂

Takto zjednodušiť sa to samozrejme nedá.  Aj keď vraj čoraz viac mamičiek samo pýta tento zákrok, stále sú prípady, kedy je to nevyhnutné. 

Prečítajte si aj: Rodila som cisárskym rezom. Moje telo ma nezradilo

O cisárskom reze som počúvala, keď som ešte dieťatko neplánovala. Pôrod mi z rozprávania pripadal ako stredoveké mučenie. A cisársky rez vykúpenie. Narežú, vyberú, zašijú a pohoda.

Áno, mýty o cisárskom sa často podobajú nezmyselnosti tých o dojčení či spánku dieťaťa. Niektoré sa rozplynú až vlastnou skúsenosťou, iné už zisťovaním informácií alebo počúvaním skúseností iných mamičiek.

Prosím si jeden cisársky

Stále viac mamičiek ale vraj samo prichádza so žiadosťou o cisársky rez. Väčšinou to pramení zo strachu z pôrodu. Buď ten prvý nebol príliš jednoduchým zážitkom alebo má budúca mamička okolo seba príliš veľa hrôzostrašných pôrodných príbehov.

V zahraničí sú čísla ešte vyššie. Už aj preto sa zahraničný web napĺňa skúsenosťami mamičiek. Jedna z nich, blogerka Angela Holland, zhrnula 5 bodov, ktoré by rada vedela predtým, než si to skúsila na vlastnom brušku.

1. To, že o tejto možnosti všetci často a veľa rozprávajú, neznamená, že je to jednoduchý zákrok

Určite ste o ňom počuli. Všade sa o cisárskom reze rozpráva, ale neznamená to, že je to rutinný zákrok. (Oproti obyčajnému pôrodu je to neprirodzený zásah do organizmu. Operatívny zákrok, ktorý so sebou nesie riziká.)

2. Nebudete schopné sa samé starať o seba a o dieťa minimálne dva týždne

Áno, každý sa dáva dohromady iným tempom. Mne osobne to trvalo dva týždne. A aj po tomto období som ešte pri vstávaní a sedení trochu skuvíňala. Dôležité je poznať svoje vlastné možnosti a nepremáhať sa. Minimálne pár dní vám potrvá kým sa dostanete do formy. (Pri prirodzenom pôrode je tento stav miernejší a rýchlejší.)

3. Nebudete môcť šoférvať minimálne dva až tri týždne

Musíte sa naučiť reagovať čo najpohotovejšie – teda dať nohu na brzdu bez zbytočného otáľania (a prudkých pohybov). Ani príliš trhavé pohyby nie sú veľmi dovolené. A už vôbec nemyslite na to, že budete vláčiť v rukách detskú sedačku do auta. Proste a jednoducho, minimálne na tri týždne potrebujete osobného šoféra. Možno si teraz pomyslíte, že jednoducho nebudete tých pár týždňov nikam cestovať. Nezabudnite, že budete musieť ísť minimálne na kontrolu k doktorovi.

4. Budete potrebovať pomoc…

v mnohých veciach. Schody by pre vás mali byť na čas tabu, čím dlhšie tým lepšie. Vstať zo stoličky a poprechádzať sa bude zložité. Rovnako ako postáť si dlhšie na jednom mieste. Určite nebudete môcť bez problémov stáť nad sporákom s dieťatkom v šatke. Radšej sa teda uistite, že na tie prvé dni budete mať pri sebe nejakú pomocnú ruku. A to aj na tie najzákladnejšie veci, ktoré vám budú robiť problémy ako: vymeniť plienku, oprať, umyť riad, upratať…

5. Myslite na to, aby ste sa čo najskôr dali do poriadku

Cisársky rez je závažný chirurgický zákrok. Myslite na to neustále. Nezľahčujte to. Aj mamičky po prirodzenom pôrode často hľadajú alternatívne spôsoby ako si sadnúť a postaviť sa. Mamičky po cisárskom pôrode si musia ale navyše strážiť aj ranu a vyhnúť sa prípadnej infekcii. Preto si nezabudnite dopriať dostatok odpočinku, menej námahy, veľa tekutín a jedla, aby ste sa čo najskôr dostali znova do formy.

Ako Angela na záver zdôrazňuje, každý sa zotavuje iným tempom.  Ide o veci, ktoré by sama rada vedela ešte predtým a boli pre ňu najdôležitejšie. Každá mamička má iný názor aj skúsenosť. Čo bolo pre vás po cisárskom reze najťažšie?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 3,10 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ja som rodila akútnou sekciou v roku 2013,no dala som sa dokopy veľmi rýchlo. Nemám nejaké negatívne spomienky na tento zákrok,aj keď prvý deň po bol najhorší,no keď sa rozchodíte,tak potom už bolo lepšie. Ja som sa dala dokopy do 2.týždňov. Mne veľa pomohol manžel,aj vďaka nemu a jeho nočnému vstávaniu k malej som sa rýchlo dala dohromady. Mlieko som síce mala len mesiac,odsávala,potom už na UM sme boli,ale všetko bolo tak ako malo byť. Dcéru máme zdravú,krásnu a múdru. Som na ňu pyšná. A nevidno na nej a na jej zdravotnom stave,že nebola dojčená. To je všetko o tom,ako si to žena v hlave nastaví. Dieťa potrebuje predovšetkým zdravú a mamu,ktorá je psychicky v poriadku. A dokonca my sme sa aj vyspali,nemali sme problém s nočným spaním od začiatku. Naozaj je to individuálne u každej ženy,záleží od psychického aj fyzického stavu žien. Teraz po 10rokoch čakáme bábo zas a uvidím ako to celé dopadne. Ale zas je žena zrelšia,rozumnejšia a aj pripravená

  2. Moja manželka sa pripravovala na prirodzený pôrod, ale nakoniec musela podstúpiť sekciu. Jedna vec je, že po pôrode ozaj potrebovala pomoc. Napríklad pri sprchovaní, ktorú jej ale, chvalabohu, poskytli praktikantky, ktoré boli podľa jej slov “veľmi príjemné a jemné”. ďalším “plusom” bolo to, že prvú noc jej našu dcérku len nosili na kojenie. Našu princeznú dostala k sebe natrvalo až po cca 40 hodinách, čo bolo pre manželku, rovnako, veľkou pomocou. Po príchode domov som mohol ostať týždeň doma, aby som jej pomohol. Poviem Vám pravdu, nebol to príjemný pohľad, ale predpokladám, že ani žena po prirodzenom pôrode na tom v tom čase nie je oveľa lepšie. Ťažká chôdza a bolesti.

    Druhá vec je tá, že aj teraz, cca pol roka po pôrode ju jazva bolí. Niekedy viac, inokedy menej, ale bolí. Stále sa však úplne nespamätala z toho, že musela podstúpiť sekciu. Berie to ako svoje osobné zlyhanie, aj napriek mojim ubezpečeniam, že za to nemohla a bolo to ozaj nevyhnutné.

    Veľmi radi by sme mali neskôr aj ďalšie deti, ale neviem, či niekde na Slovensku budú lekári ochotní odrodiť manželku prirodzene…

  3. Váš komentár

     

    Myslím, že zo sekcie sa začína robiť strašiak. V inom článku na tomto webe je uverejnená fotka “strašnej” jazvy po sekcii……a čo tak dať tam fotku “strašidelnej” jazvy po nástrihu hrádze alebo jej ruptúry? A takej , po ktorej žena si nevie sadnúť ešte mesiac. Sú aj také prípady. Alebo fotky detičiek, ktoré protrahovaným pôrodom s nedostatkom kyslíka sú doživotne postihnuté. Nestálo by to za prieskum porovnať počty postihnutých detí (DMO…) v súvislosti so spôsobom vedenia pôrodu? A mimochodom ja som rodila sekciou a žiadne z vyššie uvedených som nezažívala. Píšete v článku, že minimálne 2 týždne nie je žena schopná postarať sa o seba a dieťa, čo je úplná blbosť. Ja a ostatné rodičky, ktoré rodili sekciou mali dieťa na izbe najneskôr od 3. dňa. Ja osobne som nemala žiadne z uvedených tažkostí ak opomeniem pooperačnú bolesť, ktorá sa dala v pohode prežiť. d druhého dňa som normálne chodila, problém bol so vstávaním z postele, ale žiadne horory. Mnoho žien rodiacich prorodzene má problémy na 3., či 4. deň. Súhlasím s tým, že kojenie sa rozbieha ťahšie, ale ja a mnoho iných rodiacich sekciou dojčilo v pohode. Osobne poznám dosť mamičiek s prirodzeným pôrodom, ktoré nedojčili svoje deti…. Myslím si, že prirodzená cesta je najvhodnejšia, ale ja osobne pri menších komplikáciách preferujem sekciu..a to najmä kvôli zdraviu dieťaťa.

  4. Cisársky rozhodne budúcim mamičkám neodporúčam! Ja som veľmi chcela rodiť prirodzene, no v posledných minútach som musela ísť na cisársky, kontrakcie som si teda ešte zažila a vôbec to nebolo také hrozné, ako som počula a čakala. To, čo prišlo keď som si po spinále (ten som si vybrala a neľutujem) začínala cítiť brucho bolo oveľa horšie. Prekvapilo ma, že sa vôbec nemôžem pohnúť, aj slabé zakašlanie či kýchnutie príšerne bolelo, no pre mňa bolo najhoršie to, že si nemôžem zobrať svoje dieťa do náručia a to dojčenie bolo najťažšie . Prvý deň po operácii som veľmi závidela mamičkám po prirodzenom pôrode, ktoré už návštevám na chodbe ukazovali svoje deti. Ku mne nemohla návšteva ešte ani prísť, dieťa mi len nosili a na prsník prikladala sestrička, kým druhá jej pomáhala a pchala mu ho do úst. Cry Ďalšie dni som už samozrejme dojčila sama, no bolo to hrozné, kvôli boľavému bruchu som ho nevedela ani poriadne držať, nevedeli sme si akosi nájsť tú správnu polohu a keďže stále plakal a kľudný bol iba na prsníku, trpela som aj hodinu, kým on mi tlačil na brucho, len aby sa napapal. Po ležiačky nám to nešlo Confused Cisársky rez a stres okolo toho spôsobil, že som nemala dosť mliečka a tak malý chcel piť pomaly každú pol hodinu, čiže som sa nemohla ani normálne vyspať a zotaviť. O mliečko som ale bojovala skoro 2 mesiace a našťastie sme to zvládli. No týmto chcem budúce mamičky upozorniť, že k veľkému negatívu cisárskeho rezu väčšinou patria aj problémy s kojením. Rolleyes

  5. Ja som mala 2 cisarske – oba boli kvoli mojmu zdravotnemu stavu – neodporucaju mi tlacit, kvoli ociam,aby mi to neposkodilo zrak. Po prvom som sa rychlo zotavila, aj ked to bolelo,nevedela som vela prejst,ale tak som sa tesil az prveho synceka,ze som na vsetko rychlo zabudla a tesila sa z babatka. Druhy syncek bol este aj koncom panvovym,takze musel ist cisarskym tak ci tak.Po druhom cisarskom som bola rychlejsie fit, aj ked najtazsi bol prvy den,ked som musela lezat a nemohla som vidiet drobca.Ak by som nemala zdravotne problemy,urcite by som chcela rodit prirodzene,lebo cisarsky je cisarsky. Rozmyslame nad dalsim babatkom,ale obavame sa co moze prist,ak nastanu komplikacie. Pri prirodzenom to boli tiez,ale nie je tam taky problem pri dalsich tehotenstvach. Kto si moze vybrat,nech ich prirodzene.

  6. Prvého syna som rodila normálne, pri dcérke ma pripravoval lekár na cisársky, nakoľko bola otočená KP. Ja som však chcela rodiť normálne. Nakoniec som musela ísť cisárskym, pretože mala prepadnutý pupočník. Ale podľa skúseností by som 100x radšej rodila normálne. Čo sa týka zotavovania, je pravda, každá sme iná, ale pri dvoch deťoch nemáte kedy rozmýšlať či sa postavíte, či navaríte a podobne, proste MUSÍTE, aj keď vám pomáhajú.

  7. Rodila som cisárskym, druhý deň bol dosť zlý, tretí už v pohode, keď som odchádzala na 5 deň z pôrodnice, už som ani nevedela, že som zašívaná.

    Naproti tomu kamarátka rodila teraz prirodzenou cestou, vypadali jej po nastrihnutí stehy, zapálilo sa jej dole všetko vrátane konečníka, nemohla si vyše mesiaca sadnúť, ísť na stolicu a pod.

    Tak sa rozhodnite a vyberte si!

    zwinker zwinker

     

    Ináč cisársky vám urobia dva krát, potom už neodporúčajú ďalšie tehotenstvo vôbec.

  8. Pri predcasnom narodeni cerky musel byt cisarsky druha cerkaisla prirodzenou cestou ale museli ma nastrihavat ….pre mna bol cisarsky lepsi zotavila som sa ovela skor a aj moja rana na bruchu ako rana po nastrhnuti kde mi vypadli stehy a hrozilo dalsie sitie atd

  9. moj cisarsky bol nutny,hlavne syncek bol v ohrozeni,mala som preeklamsiu,tak som rada ze maly nie je postihnuty al.nema ine tazke diagnozy.po oper.som musela dostat krv,po 12 hod.sa musela ucit prejst par metrov,velka bolest,ani smiat ci zhupnut z postele sa nedalo.nevladala som daleko zajst bez bolesti,ale musela som chodit,aby to nebolelo este viac.maly bol na novoroden.v inkub.tak aj taka prechadzka k nemu stala vela sil a odhodlavania,ale stalo to za to.po 12 dnoch v nemocke sme isli domov.tam som bola asi mesiac nepouzitelna.mala som velmi velku podporu u partnera,kt.sa staral hlavne o mna-varil,nakupoval,aj pral,ja o maleho-odstrek.,dojcila a po 2 tyzdn.zehlila po sediacky.kazda sme ina,ale aj ked to velmi bolelo,nezapalilo sa to,rozchodila som sa a po mes.mozno viac som uz bola v relativ.v pohode.malo si pamatam na to obdobie doma,bola som dost unavena a skoro stale spala s malym,ked sa dalo.je to zakrok do tela,ale s tym ze po nom sa musite starat aj o babo kt.vas velmi potrebuje.neviem aky je prirodz.porod ale chcem radsej ten.ta bolest pri cisarsk.je ovela vacsia ako pri normalnom,videla som ako sa maminky rychl.zotavili po nom..som rada ze sme to obaja prezili v poriadku.ak nebude nutne chcem rodit prirodz.bez epid.ale nikdy neviete co sa moze stat.

  10. Som po dvoch cisárskych rezoch. Prvý nebol nevyhnutný zdravotne, no pán doktor mi ho “odporučil” a potom som sa už obávala rodiť prirodzene. Druhý bol z dôvodu toho, že som nechcela rodiť prirodzene po krátkom čase od prvého cisárskeho (2 roky)…druhý dopadol tak, že už mi lekári neodporúčajú ďalšie dieťa, z toho dôvodu, že pri pôrode sa celá maternica roztrhala Cry a bola som v ohrození života…možno som jedna z mála, ale stane sa, nikdy nevieme komu. Určite by som všetkým mamičkám odporučila pokiaľ im to ich zdravotný stav dovolí rodiť prirodzene aj z dôvodu lepšieho zotavenia.

  11. zažila som cisársky rez, bol to nevyhnutný zákrok odtečenie zelenej plodovej vody v 34 tt. nebola to žiadna sranda, pár dní to bolelo pri každom pohybe aj tom minimálnom, prvé dva dni boli peklo a aj ked som nemala na výber som nakoniec rada, že som porodila cisárskym…neviem to vysvetliť, aj napriek tej bolesti….

Pridaj komentár