Príručka pre rodičaRodič a práca

Nástup do práce po rodičovskej dovolenke

 Kristína Kováčiková   01.07.2020   2

Môžem sa vrátiť do práce skôr, ako bude mať dieťa 3 roky? Musím zamestnávateľovi oznámiť nástup a skončenie RD? Je zamestnávateľ povinný prideliť mi rovnakú prácu ako pred nástupom na MD? Môžem dostať výpoveď po rodičovskej dovolenke?

Shutterstock

 

Môžem sa do práce vrátiť skôr, ako dieťa dovŕši 3 roky?

Áno. Zamestnanec nie je povinný vyčerpať si rodičovskú dovolenku (RD) v plnom rozsahu, kým dieťa dovŕši 3 roky.

Ak sa zamestnanec počas RD rozhodne, že sa chce vrátiť do práce, zamestnávateľ musí jeho požiadavku akceptovať. Podmienkou však je, že zamestnanec najmenej mesiac vopred písomne oznámi zamestnávateľovi dátum nástupu do práce.

Dá sa vrátiť znova na rodičovskú dovolenku, ak som už nastúpila do práce?

Áno.

Prerušenie rodičovskej dovolenky. Ak sa rodič vráti do práce skôr, ako dieťa dovŕši 3 roky, neznamená to, že mu RD "prepadla." V prípade potreby môže zamestnávateľa opäť požiadať o ďalšie čerpanie RD v rozsahu minimálne jedného mesiaca.

Presunutie rodičovskej dovolenky. Ak si rodič nevyčerpá celú rodičovskú dovolenku, kým dieťa dovŕši 3, resp. 6 rokov, môže sa so zamestnávateľom dohodnúť o presunutí nevyčerpanej časti na neskoršie obdobie (do piatich rokov veku dieťaťa alebo v prípade dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do ôsmich rokov veku dieťaťa).

Musím zamestnávateľovi oznámiť koniec rodičovskej dovolenky?

Áno. Predpokladaný deň skončenia RD, zmeny, týkajúce sa skončenia RD Podľa žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred (§ 166 ods. 3 Zákonníka práce).

 

Skončila sa mi rodičovská. Musím dostať svoje pôvodné miesto?

Zamestnanec, ktorý sa vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky, má právo požadovať od zamestnávateľa zaradenie späť do pracovného procesu tak, aby bol zaradený na pôvodnú prácu a pôvodné pracovisko a aby sa mu po skončení rodičovskej dovolenky zachovali všetky práva v pôvodnom rozsahu, ktoré mal v čase nástupu na rodičovskú dovolenku, vrátane akýchkoľvek zmien, ktorý vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa.

Moja pracovná pozícia bola počas rodičovskej zrušená.

Ak nie je možné zaradiť zamestnanca na pôvodnú prácu a pôvodné pracovisko, pretože práca sa nevykonáva alebo pracovisko bolo zrušené, zamestnávateľ je povinný zaradiť ho na prácu zodpovedajúcu jeho pracovnej zmluve.

Mám nárok na neplatené voľno po rodičovskej dovolenke?

Pomerne časté sú situácie, kedy dieťa dovŕši 3 roky, je zdravé, avšak nie je prijaté do škôlky v čase svojich tretích narodenín. Ak rodič nenájde inú možnosť, môže požiadať zamestnávateľa o neplatené voľno, avšak toto voľno nie je zamestnávateľ povinný poskytnúť. Je to len na dobrej vôli zamestnávateľa, inak prichádza do úvahy skončenie pracovného pomeru.

Mám po rodičovskej dovolenke nárok na kratší pracovný čas?

Ak žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov požiada o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

Môže ma zamestnávateľ nútiť, aby som pracovala v noci?

Ak ide o ženu alebo muža trvale sa starajúcich o dieťa mladšie ako tri roky, osamelú žena alebo osamelého muž, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, práca nadčas je možná len s ich súhlasom. Pracovná pohotovosť je možná len po dohode.

 

Môžem dostať výpoveď po rodičovskej dovolenke?

Áno. Počas čerpania materskej a rodičovskej dovolenky platí zákaz výpovede zo strany zamestnávateľa. Po návrate do práce už rodič nie je chránený pred výpoveďou zo strany zamestnávateľa, aj keď dieťa, o ktoré sa stará ešte nedovŕšilo tri roky (výnimku majú iba osamelí rodičia).

Keď dám výpoveď v práci, budem mať nárok na dávku v nezamestnanosti?

Načasovanie výpovede počas rodičovskej dovolenky alebo po jej skončení je dôležité, nakoľko môže výrazne ovplyvniť nárok na ďalšie dávky, ako je nemocenské, materské, či dávka v nezamestnanosti. Prečo je potrebné nastúpiť aspoň na jeden deň do práce po skončení RD, ak nechce žena prísť o dávky, si môžete prečítať v článku Výpoveď v práci po RD a nárok na dávky.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Janka napísané 16.06.2020 14:33

Dobrý deň,

Chcem Vás veľmi pekne poprosiť, či mi viete poradiť ohľadom nástupu do práce po rodičovskej dovolenke.

Máme osvojené dieťa, ktoré sa narodilo 22.3.2018. Od 13.8.2018 sme si ho prevzali do starostlivosti a od tohto dátumu som začala poberať aj materské.

Po skončení materskej som prešla plynule na rodičovskú dovolenku.

Nástup do zamestnania by som mala uviesť 3 roky od prevzatia dieťaťa? Čiže 13.8.2021?

Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď a želám pekný deň

livia napísané 25.06.2018 11:19

Dobry den, mala by som otazku tykajucu sa RD. Zamestnankyna po MD neoznamila/nepoziadala o rodicovsku dovolenku, pricom MD jej skoncila pred mesiacom.

 

Tato zamestnankyna bola este pred nástupom na MD velmi problemova, chceli sme s nou rozviazat pracovny pomer, no oznamila nam tehotenstvo.

 

Chcem sa spytat, ako ju mam ako zamestnavatel vnimat? Je to zamestnankyna stale na RD? No cerpanie RD neoznamila. Je alebo nie je v ochrannej dobe? Mozem s nou skoncit pracovny pomer? Mozem vyvodit voci zamestnankyni nejake sankcie za nesplnenie si povinnosti oznamit zamestnavatelovi prechod na RD? Mozem to povazovat za porusenie prac.discipliny?

Dakujem za odpoved.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised





Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
Janka napísané 16.06.2020 14:33

Dobrý deň,

Chcem Vás veľmi pekne poprosiť, či mi viete poradiť ohľadom nástupu do práce po rodičovskej dovolenke.

Máme osvojené dieťa, ktoré sa narodilo 22.3.2018. Od 13.8.2018 sme si ho prevzali do starostlivosti a od tohto dátumu som začala poberať aj materské.

Po skončení materskej som prešla plynule na rodičovskú dovolenku.

Nástup do zamestnania by som mala uviesť 3 roky od prevzatia dieťaťa? Čiže 13.8.2021?

Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď a želám pekný deň

livia napísané 25.06.2018 11:19

Dobry den, mala by som otazku tykajucu sa RD. Zamestnankyna po MD neoznamila/nepoziadala o rodicovsku dovolenku, pricom MD jej skoncila pred mesiacom.

 

Tato zamestnankyna bola este pred nástupom na MD velmi problemova, chceli sme s nou rozviazat pracovny pomer, no oznamila nam tehotenstvo.

 

Chcem sa spytat, ako ju mam ako zamestnavatel vnimat? Je to zamestnankyna stale na RD? No cerpanie RD neoznamila. Je alebo nie je v ochrannej dobe? Mozem s nou skoncit pracovny pomer? Mozem vyvodit voci zamestnankyni nejake sankcie za nesplnenie si povinnosti oznamit zamestnavatelovi prechod na RD? Mozem to povazovat za porusenie prac.discipliny?

Dakujem za odpoved.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised