Príručka pre rodičaRodič a práca

Predĺžená rodičovská dovolenka: ako ju vybaviť?

 Kristína Kováčiková   07.09.2017   37

Rodičia sa pri príležitosti 3. narodenín svojho dieťaťa často pýtajú na možnosti predĺženia rodičovskej dovolenky, resp. predĺženia rodičovského príspevku do 6 rokov veku dieťaťa. 

Shutterstock

 

Predĺžená rodičovská dovolenka

"Predĺžená" rodičovská dovolenka je hovorový termín, ktorý Zákonník práce nepoužíva (takisto "predĺžený" rodičovský príspevok).

Rodičovská dovolenka (ktorej účelom je prehĺbenie starostlivosti o dieťa po vyčerpaní materskej dovolenky) sa v zásade poskytuje do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Týmto dňom sa rodičovi spravidla končí rodičovská dovolenka a nasledujúci deň by mal nastúpiť naspäť do práce.

V prípade dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa, ktorý vyžaduje osobitnú starostlivosť, je však možné požiadať zamestnávateľa o rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku.

Rovnako tak rodičovský príspevok. Nárok naň zaniká od prvého dňa kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po kalendárnom mesiaci, v ktorom dieťa dovŕšilo zákonom určený vek (ak dieťa dovŕši vek 3 roky 15. mája, nárok na rodičovský príspevok zanikne 1. júna).

Po dovŕšení 3 rokov veku dieťaťa je možné poberať rodičovský príspevok aj naďalej v prípade, že má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav.

Dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa je:

» » choroba a stav uvedené v prílohe č. 2 zákona o sociálnom poistení, ktoré podľa poznatkov lekárskej vedy trvajú viac ako dvanásť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov alebo je predpoklad, že budú trvať viac ako dvanásť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, a vyžadujú osobitnú starostlivosť podľa tejto prílohy, alebo

» » choroba a stav vyžadujúce osobitnú starostlivosť, ak choroba a stav vylučujú schopnosť sústavne sa pripravovať na povolanie a vykonávať zárobkovú činnosť.

Prehľad chorôb a stavov, ktoré vyžadujú osobitnú starostlivosť, resp. vylučujú schopnosť sústavne sa pripravovať na povolanie a vykonávať zárobkovú činnosť podľa prílohy č. 2 k zákonu o sociálnom poistení nájdete aj v našom článku: Rodičovský príspevok do 6 rokov veku dieťaťa.

Kto rozhoduje o dlhodobo nepriaznivo zdravotnom stave?

Shutterstock

 

Dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa posudzuje príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého pobytu alebo prechodného pobytu oprávnenej osoby.

Posudok o dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa vydá príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny na základe písomnej žiadosti oprávnenej osoby alebo žiadosti podanej elektronickými prostriedkami podpísanej zaručeným elektronickým podpisom oprávnenou osobou. Vzor žiadosti o posúdenie zdravotného stavu na účely štátnych sociálnych dávok si môžete stiahnuť aj na tomto linku.

Podľa posudku dieťa nemá dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav

Pokiaľ rodič podal žiadosť o posúdenie dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa a Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vydal posudok, podľa ktorého dieťa nemá dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, je možné opätovne požiadať o posúdenie dlhodobo nepriaznivého stavu dieťaťa, akonáhle nastane zmena v zdravotnom stave dieťaťa, keď sa jeho zdravotný stav zhorší.

Zákon neobmedzuje rodiča lehotami, odkedy možno znova požiadať o posúdenie dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu: úrad práce, sociálnych vecí a rodiny opätovne posudzuje dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa podľa potreby, individuálne podľa charakteru choroby a stavu.

Skúsenosť našej čitateľky

"Podali sme žiadosť o predĺžený rodičovský príspevok. Zamietli nám ho. Mne z toho vychádza, že sa o dieťa staráme až príliš dobre...": Ako sú rodičia trestaní za starostlivosť.

Moje dieťa býva choré, ale nemá dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Čo s prácou?

Shutterstock

 

Ak rodič nenájde inú možnosť, môže po vyčerpaní rodičovskej dovolenky (pri dovŕšení 3 rokov veku dieťaťa) požiadať zamestnávateľa o neplatené voľno, avšak toto voľno nie je zamestnávateľ povinný poskytnúť. Je to len na dobrej vôli zamestnávateľa, inak prichádza do úvahy skončenie pracovného pomeru.

Pokiaľ rodič ostane doma a stará sa o dieťa do 6 rokov veku, môže získať status poistenca štátu, za ktorého štát môže platiť poistné na dôchodkové poistenie a poistné na zdravotné poistenie. Viac na túto tému si môžete prečítať v článku Rodič na materskej.

Poberám "predĺžený" rodičovský príspevok. Môžem napriek tomu pracovať?

Súčasná legislatíva žiadnym spôsobom neobmedzuje rodiča v pracovných aktivitách. Bez ohľadu na to, či zabezpečuje starostlivosť o zdravé dieťa alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, popri poberaní rodičovského príspevku môže vykonávať aj zárobkovú činnosť akoukoľvek formou. Výška príjmu zo zárobkovej činnosti rodiča nemá vplyv na nárok a ani na výšku rodičovského príspevku.

Je na rozhodnutí každého rodiča, či sa bude popri poberaní rodičovského príspevku o svoje dieťa starať osobne alebo či bude vykonávať aj zárobkovú činnosť a akým spôsobom zabezpečí v čase zárobkovej činnosti starostlivosť o svoje dieťa. Môže byť umiestnené aj v škôlke, resp. zverené do starostlivosti inej osoby.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 35 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Tehotenský kalendár - vyberte si video s vašim týždňom tehotenstva
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Alena Šamajová napísané 14.01.2019 21:57

Dobrý deň, chcem sa spýtať a po dovŕšení 6 rokov je nárok na opatrovne ak je dieta dlhodobo choré?Ďakujem

Jana napísané 26.02.2018 09:21

V apríli bude mať moja dcérka 3 roky, v škôlke mi už ale teras oznámili že mi ju zoberu až od septembra-možno

Do prace by som chcela nastupiť od marca, čo ale robiť ak mi ju nezoberu, doma sedieť bez prijmu nemôžem

Ako mam postupovať ďalej

irena napísané 06.12.2017 22:20

Dobry vecer chcem sa opitat moja cera dovrsila 4.11.tri roki skoncila mi materska a rok som ostala aj bez prace akurat si vibavujem do siestich rokou lebo ma zdravotne problebi a chcem vediet ci sa da vibavit rok po zadu za jeden rok lebo tobpatri do siestich rokou a teras ma stiri tak este budem poberat dve roki a co stim jednim rokom piradte mi

Juraj napísané 29.09.2017 10:46

Môžem ako manžel ísť so synom na predĺženú materskú dovolenku?

Zuzana napísané 04.09.2017 20:31

dobrý večer chcem sa spita dasa predĺžiť rodicovsky ked mam decrku stale chorlavu a mavame casto zapal priedušiek marci bude mat 3roky

renci napísané 04.09.2017 10:17

dobry den

chcela by som opytat chcem syna dat do materskej skolky na 4 hodiny alobo moze ist na cely den .

a mam dlhodobo nepriaznivy zdravotny stav vyzadujuci osobitnu starostlivost vtedy mi zoberu rodicovsky prispevok .

Martina H... napísané 02.05.2018 23:11

Dobry vecer, chcem sa spytat,ci moze 3r. dieta navstevovat skolku ,ak ma dlhodobo nepriaznivy zdravotny stav (ale obcas je priaznivy)a ja ako matka poberam peniaze-som na platenej predlzenej rodicovskej dovolenke. Dakujem

Oľga napísané 16.03.2017 16:00

Dobry den.

Chcem sa spytat,ci mozem pracovat na polovičný úväzok(prip.plný uvazok),ak si vybavujem predlzenu rodicovsku dovolenku.Prispevok na dieta nebudem dostávať.Dieta škôlku nenavstevuje.

Dakujem.jedenásť

Ivana Z. napísané 14.02.2017 14:06

Váš komentár

Dobrý deň ,

chcela by som sa spýtať , môj syn bude mať v auguste 3 roky , ale

narodil sa mi s rázštepom pery a podnebia , chcem sa spýtať , či mám nárok na predlženú rodičovskú dovolenku , keď máme ešte problém s výslovnosťou?

 

Ďakujem

Lenka Beťáková napísané 12.02.2017 12:51

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať môj starší syn bude mať teraz v máji 4 roky a teraz som sa dopočula o možnosti predlženej materskej do 6 rokov. Malý sa narodil s vrodenou srdcovou chybou a už teraz to síce má už ustálené, ale stále každý polrok navštevujeme kardiologickú ambulanciu v Bratislave na Kramároch a kardiologickú ambulanciu v Dolnom Kubíne. Chcem sa opýtať, či si to môžem vybaviť aj ked malý už bude mať tie spomínané 4 roky? Tiež by som chcela vedieť, kde na koho sa mám obrátiť, aby som si to mohla vybaviť? Vopred Vám dakujem za skorú odpoved Beťáková.

Tomáš Kostka napísané 30.01.2017 21:21

Dobrý deň, chcem sa opýtať, kedy je vhodný čas podať Žiadosť o predĺženie rodičovskej dovolenky? Je to asi lepšie 1 - 2 mesiace pred dovŕšením 3 roka dieťaťa?

 

Ďakujem

Katarína napísané 10.12.2016 23:39

dobrý deň ,chcem sa spýtať či je možné žiadať o predlženie rodičovského príspevku aj má dieťa takmer päť rokov,dakujem

Atiz napísané 29.08.2016 16:19

Dobrý deň som na predĺženej rodičovskej dovolenke a dôvodu dlhodobo nepriaznivého zdravotneho stavu dieta na rozhodnutí mám napísané že dieťa nie je vhodné do kolektívu ......platia aj pre mňa podmienky že môžem ísť pracovať a dieťa dať do škôlky? Malá má imunodefekt a časté infekty dýchacích ciest....vďaka za odpoved

Michaela Sádecká napísané 19.07.2016 18:02

Ja by som sa chcela spýtať, ako postupovať v prípade, keď mi úrad práce a soc. vecí zamietla žiadosť o predlžení rodičovského príspevku dieťa dovŕšilo 5 rokov, doteraz som dostávala rodičovský príspevok pre nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa. Teraz som sa odvolala proti rozhodnutiu, ešte nové rozhodnutie som nedostala ale už by som mala nastúpiť do zamestnania, čo nemôžem kvôli zlého zdravotného stavu dieťaťa. Som bezradná neviem čo ďalej. Môžem požiadať zamestnávateľa o neplatenú rodičovskú dovolenku? Zamestnávateľ mi poskytne bez výhrad alebo nemusí súhlasiť.

Za skorú odpoveď Vám vopred Ďakujem.

Stanka napísané 12.07.2016 00:47

Dobry vecer.Chcela by som sa spytat ci rodic ktory je na predlzenej rodicovskej dovolenke platenej moze pracovat a davat sucastne dieta aj do skolky?Myslim v case ked jeho stav je chvilkovo priaznivy.Bolo mi povedane ze teraz od 1.juna 2016 je to zakazane a kontroluju sa skolky.Dakujem za odpoved.

Andrea napísané 19.10.2016 10:49

Dobry den, mam otazocku. Syn ma 4 roky a riadne navstevuje skolku. Pred dovrsenim 3 rokov som poziadala o predlzenie rodicovkeho prispevku na zaklade diagnozy, ktoru mu vtedy stavoili. Prispevok mi schvalili do 6 rokov a ja pracujem. Bolo mi povedane, ze je na mne ako zabezpecim starostlivost o dieta, takze je cely den v skolke. V jednom komentari mamicka som sa ale docitala, ze to nie je mozne a ze to od 1.6.2016 kontroluju v skolkach. Prosim poradite mi? Dakujem vopred za rychlu odpoved

Andrea napísané 19.10.2016 11:15

Dobry den, mam otazocku. Syn ma 4 roky a riadne navstevuje skolku. Pred dovrsenim 3 rokov som poziadala o predlzenie rodicovkeho prispevku na zaklade diagnozy, ktoru mu vtedy stavoili. Prispevok mi schvalili do 6 rokov a ja pracujem. Bolo mi povedane, ze je na mne ako zabezpecim starostlivost o dieta, takze je cely den v skolke. V jednom komentari mamicka som sa ale docitala, ze to nie je mozne a ze to od 1.6.2016 kontroluju v skolkach. Prosim poradite mi? Dakujem vopred za rychlu odpoved

zuzana napísané 15.05.2016 10:28

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či mám nárok na predlženu rodičovskú dovolenku? Celé tehotenstvo som bola na \PN, rizikové tehotenstvo. Ja mám diagnostikovanú ťažkú astmu, preto sa ťažko zamestnám. Moje dieťa budem mať v oktobri 3 roky. Zatial prekonala detsku žltačku, často máva zápal priedušiek. Lekári majú podozrenie na detskú astmu. Možem preto požiadať o predlženie?

Vaše menoirena napísané 07.02.2016 22:46

Dobry vecer chcela bi som sa opitat mne skonci rodicovsky prispevok v 4.novembra na buduci rok ja nemozem pracovat mam us dlksie problemi z chrbticou a silne bolesty tak preto nemožem sa zamestnat mozem poziadat o predlzenie rodicovskeho prispevku dakujem Rolleyes

Mária Tancosova napísané 03.01.2016 22:05

Dobrý večer ! Mam 3,5 ročného syna, ktorý má imundefict, alergiu na mlieko a roztoce, atopicky ekzem. Chcem vedieť či mam nárok na predĺžený materský príspevok.

Maria Kollarova napísané 01.02.2016 22:36

Dobry den.dnes som bola na socialnej poistovni a koncila mir odicovska dovolenkasom si ju predlzila o starostlivost o dieta do 6 rokov.Socialne aj zdravotne bude platit stat.mam este starsieho szna bude mat sest rokov.Chcem sa opytat ze ci aj nanho to plati.Manzel pracuje v zahranici ci netreba prehlasit zdravotne poistenie do krajiny kde pracuje.Dajujem.

janka Gregorova napísané 07.12.2015 12:39

Dobry den, dcerke 3,5r zisitli NS / nefroticky syndrom/, nastavili liecbu, ktora nezabrala, musia urobit biopsiu, cize to bude na dlho, mozem uz teraz poziadat o plateny predlzeny rodicovsky prispevok?

Miroslava napísané 24.11.2015 18:07

Dobry vecer chcem sa opytat. Som na predlzenej rodicovskej dovolenke a poberam rodicovsky prispevok a opat som tehotna. Moja otazka znie: budem poberat 2 rodicovske prispevky alebo ako to vlastne je? Dakujem za odpoved Confused

Linda napísané 29.10.2015 22:47

Dobrý deň. Chcem sa opýtať syn má syndaktyliu a polydaktyliu (diagnóza Q69aQ70)na obidvoch aj nohách mám nárok na predĺženú platenú rodicovsku dovolenku. Ďakujem za odpoveď

JANKA napísané 23.10.2015 13:27

Dobrý deň, chcem sa opýtať...syn mal v auguste roky, pri trojročnej prehliadke pani doktorka posúdila, že nieje v poriadku reč a ani výška podľa tabuliek, povedala, že musíme pochodiť neurológa, logopéda...atď. Moja otázka,, dokedy sa môže požiadať o predĺženie rodičovského príspevku a ak je schválený peniaze vyplácajú aj spätne?" Ďakujem za odpoveď!

judita napísané 17.08.2015 14:52

Dobry den. Dcerka bude mat v oktobri 3roky,je zapisana do skolky na cely den.chcela by som sa spytat na to,ci sa da predlzit rodicovsku dovolenku aj v takomto pripade.dakujem

Monika napísané 01.07.2015 07:18

Dcérka bude mať 12.augusta 3 roky. Kedy už môžem podať žiadosť o posúdenie zdravotného stavu na účely štátnych sociálnych dávok?

Aké staré musia byť potvrdenia od odbor. lekárov ?

Ďakujem

Monika

VašeMonika meno napísané 17.05.2017 13:46

Váš komentárDobry den.Momentalne som na predĺženej rodic.dovolenke so synom s dg.Imunodeficit.Recid katary DC.Konci mi v septembri,kedy zvazujem opäť si podat žiadosť. Vo vyrozumeni bolo ,že nedop.zaraď. do kolektivu.Nechodil do Ms.Ale teraz zvazujem,ze by som ho na 4.hodinky skusila.Mozem prist o rodic.prispevok?Dakujem.

Andrea napísané 29.06.2015 21:54

Dobrý večer, mám 4 a 2 ročnú dcérku. Chcela by som si predlžiť rodičovskú dovolenku, nakoľko je staršia dcéra každý mesiac chorá/ opakujúce sa zápaly priedušiek, kašeľ/ a takto to trvá už 2 roky a zhoršuje sa to. Beháme v jednom kuse na alergologiu, plucne, dnes nám dr. navrhla kupele. Mám nárok na predlženie RD?

Tá mladšia má zasa problémy od kedy sa narodila s bacilami, bud sú v hrdle, nose, konečníku. Pred mesiacom sme boli na operácii, vyberali jej nosnú mandlu a dali jej aj do uška ventilačnú trubičku, ktorú má mať rok/ mala opakovane zápaly stredného ucha a stále jej robili parecentézu/. K tomu každý pol rok chodíme do Ke na gastro, kvôli celiakii, resp. nemá ju potvrdenú, len genetické testy jej vyšli, že má vysokú pravdepodobnosť, čo sa ani nečudujem, kedže mám v rodine štyroch celiatikov.

Chcela by som aj do práce, ale ak to takto pôjde dalej, nemám šancu, kedže v jednom kuse behám s deťmi po doktoroch, bud s jednou, druhou alebo oboma naraz. Je to na nervy.

 

 

Mala by som nárok na predlženie? Dakujem krásne za odpoved.

Jana Štellerová napísané 25.03.2015 15:27

Dobry den,

Mam 33 mesacneho syna, ktory sa zacal pred 1,5 mesiacom zajakavat. Logopedicka nam striktne zakazuje okrem vystavovania synceka stresovym situaciam aj nastup do MS, co by jeho stav v kolektive zhorsilo. Povazuje sa aj zajakavanie za dlhodobo nepriaznivy zdravotny stav dietata? Ak ano, ako si vybavit predlzenu rodicovsku dovolenku? Chapem to takto:

1) vytlacit ziadost o posudenie zdravotneho stavu dietata

2) navsteva logopeda a vyplnenie ziadosti

3) podat ziadost na UPSVaR

4)???? Navsteva socialnej poistovne a zdravotnej poistovne?

5) podat ziadost zamestnavatelovi o predlzenie rodicovskej dovolenky?

Kedze mam nastupit do prace 23.6.2015, potrebujem informacie, aby som postupovala spravne.

 

Dakujem Jana

Martina napísané 08.02.2015 20:48

Ivana Pašeková, áno dieťa smie len na 4hodiny a to z dôvodu že sa podpisuje papier o riadnej celodennej starostlivosti dieťaťa. Ustanovuje to zákon o zdravotnom poistení. Ak na toto dieťa aj poberáte rodičovský príspevok naďalej do 6rokov vtedy môže dieťa na celý deň.

 

znenie zákona:

v prípade ak Vám Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny bude vyplácať rodičovský príspevok aj po treťom roku života dieťaťa z dôvodu jeho zlého zdravotného stavu, budete evidovaná ako poistenec štátu a v tomto prípade nie je potrebné splniť podmienku, že dieťa môže byť v školskom zariadení najviac na štyri hodiny.

 

Uvedená podmienka sa vzťahuje iba na situáciu, že dieťa, ktoré dovŕšilo tretí rok života je vo Vašej celodennej starostlivosti, ale nepoberáte naň rodičovský príspevok. Vtedy by ste boli v zmysle Zákona o zdravotnom poistení evidovaná tiež ako poistenec štátu, ale musia byť splnené podmienky celodennej starostlivosti podľa §11:

 

(10) Osobná celodenná a riadna starostlivosť je na účely tohto zákona starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševného vývinu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho výchova, primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie liečebno-preventívnych opatrení. Podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj vtedy, ak dieťa

 

 

 

a) navštevuje jasle, materskú školu, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne,

 

 

 

b) pravidelne ambulantne navštevuje liečebno-rehabilitačné zariadenie,

 

 

 

c) je zo zdravotných dôvodov v ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia najviac tri po sebe nasledujúce kalendárne mesiace.

Ivana Pašeková napísané 08.02.2015 18:11

Dobry den. Chce sa spytat ako je to prosim s pracou pocas rodicovskej dovolenky pri dlhodobo nepriaznivom stave dietata a na kolko hodin moze byt dieta v takomto pripade umiestnene v materskej skolke. Mam 5-rocneho synceka a som s nim uz treti rok na predlzenej rodicovskej. Pytala som sa konkretne na socialnej poistovni ci je mozne pri tom pracovat a ci moze syncek na cely den v skolke. V pripade prace vraj to nie je mozne, ale skolku moze navstevovat aj na cely den. Ale v zdravotnej poistovni mi povedali, ze moze ms navstevovat len na 4 h ze je to zakon ministerstva zdravotnictva. A tu v clankoch citam, ze nie je to obmedzene a tak isto mozem aj pracovat. Chcela by som preto sa dozvediet presne ako to je a nakoho sa v takomto pripade obratit. Dakujem!

Lenka Stredova napísané 06.02.2015 12:58

Dobry den, Mam dve deti - 3 a 4 rocne, chodia do skolky, ja som nastupila do novej prace po rodicovskej dovolenke, avsak deticky su stale casto chore. Pracujem 3 mesiace. MOzem aj teraz pozidat o vratenie sa na rodicovsku dovlenku z dovodu nepriazniveho zdravotneho stavu? dakujem

Kristina Szerdiova napísané 19.11.2014 16:49

Mam dvojcatka ktore mali teraz v oktobri 3roky no stale nerozpravaju a nechodia na nocnik mam pravo poziadat o predlzeny rodicovsky prispevok ???

Paja napísané 22.09.2014 15:03

Dobrý deň. A môže si nejakým spôsobom privyrobiť aj osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6 rokov? /teda nie osoba starajúca sa o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdr.stavom/?

Ďakujem...

Zdenka Rusnáková napísané 17.07.2014 13:51

Dobry den! Moja dcera dovrší v septembri tohto roku 3 roky a ja momentalne som nezamestnana, mohla by som si predlžit rodičovsky prispevok!

Majka napísané 25.03.2015 23:03

Tak ja som natom napodobne :-)) dcerka bude mať v septembri 3 roky. Najradšej by som si už teraz vybavovala predlženéú materskú, aby v prípade neodsuhlasenia som mala dostatok času na zháňanie práce :-). Nieje mi však jasné kedy už môžem podať žiadosť a aké staré musia byť tlačiva od odborných lekárov? 3 mesiace? pol roka?

dakujem vopred

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
Alena Šamajová napísané 14.01.2019 21:57

Dobrý deň, chcem sa spýtať a po dovŕšení 6 rokov je nárok na opatrovne ak je dieta dlhodobo choré?Ďakujem

Jana napísané 26.02.2018 09:21

V apríli bude mať moja dcérka 3 roky, v škôlke mi už ale teras oznámili že mi ju zoberu až od septembra-možno

Do prace by som chcela nastupiť od marca, čo ale robiť ak mi ju nezoberu, doma sedieť bez prijmu nemôžem

Ako mam postupovať ďalej

irena napísané 06.12.2017 22:20

Dobry vecer chcem sa opitat moja cera dovrsila 4.11.tri roki skoncila mi materska a rok som ostala aj bez prace akurat si vibavujem do siestich rokou lebo ma zdravotne problebi a chcem vediet ci sa da vibavit rok po zadu za jeden rok lebo tobpatri do siestich rokou a teras ma stiri tak este budem poberat dve roki a co stim jednim rokom piradte mi

Juraj napísané 29.09.2017 10:46

Môžem ako manžel ísť so synom na predĺženú materskú dovolenku?

Zuzana napísané 04.09.2017 20:31

dobrý večer chcem sa spita dasa predĺžiť rodicovsky ked mam decrku stale chorlavu a mavame casto zapal priedušiek marci bude mat 3roky

renci napísané 04.09.2017 10:17

dobry den

chcela by som opytat chcem syna dat do materskej skolky na 4 hodiny alobo moze ist na cely den .

a mam dlhodobo nepriaznivy zdravotny stav vyzadujuci osobitnu starostlivost vtedy mi zoberu rodicovsky prispevok .

Martina H... napísané 02.05.2018 23:11

Dobry vecer, chcem sa spytat,ci moze 3r. dieta navstevovat skolku ,ak ma dlhodobo nepriaznivy zdravotny stav (ale obcas je priaznivy)a ja ako matka poberam peniaze-som na platenej predlzenej rodicovskej dovolenke. Dakujem

Oľga napísané 16.03.2017 16:00

Dobry den.

Chcem sa spytat,ci mozem pracovat na polovičný úväzok(prip.plný uvazok),ak si vybavujem predlzenu rodicovsku dovolenku.Prispevok na dieta nebudem dostávať.Dieta škôlku nenavstevuje.

Dakujem.jedenásť

Ivana Z. napísané 14.02.2017 14:06

Váš komentár

Dobrý deň ,

chcela by som sa spýtať , môj syn bude mať v auguste 3 roky , ale

narodil sa mi s rázštepom pery a podnebia , chcem sa spýtať , či mám nárok na predlženú rodičovskú dovolenku , keď máme ešte problém s výslovnosťou?

 

Ďakujem

Lenka Beťáková napísané 12.02.2017 12:51

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať môj starší syn bude mať teraz v máji 4 roky a teraz som sa dopočula o možnosti predlženej materskej do 6 rokov. Malý sa narodil s vrodenou srdcovou chybou a už teraz to síce má už ustálené, ale stále každý polrok navštevujeme kardiologickú ambulanciu v Bratislave na Kramároch a kardiologickú ambulanciu v Dolnom Kubíne. Chcem sa opýtať, či si to môžem vybaviť aj ked malý už bude mať tie spomínané 4 roky? Tiež by som chcela vedieť, kde na koho sa mám obrátiť, aby som si to mohla vybaviť? Vopred Vám dakujem za skorú odpoved Beťáková.

Tomáš Kostka napísané 30.01.2017 21:21

Dobrý deň, chcem sa opýtať, kedy je vhodný čas podať Žiadosť o predĺženie rodičovskej dovolenky? Je to asi lepšie 1 - 2 mesiace pred dovŕšením 3 roka dieťaťa?

 

Ďakujem

Katarína napísané 10.12.2016 23:39

dobrý deň ,chcem sa spýtať či je možné žiadať o predlženie rodičovského príspevku aj má dieťa takmer päť rokov,dakujem

Atiz napísané 29.08.2016 16:19

Dobrý deň som na predĺženej rodičovskej dovolenke a dôvodu dlhodobo nepriaznivého zdravotneho stavu dieta na rozhodnutí mám napísané že dieťa nie je vhodné do kolektívu ......platia aj pre mňa podmienky že môžem ísť pracovať a dieťa dať do škôlky? Malá má imunodefekt a časté infekty dýchacích ciest....vďaka za odpoved

Michaela Sádecká napísané 19.07.2016 18:02

Ja by som sa chcela spýtať, ako postupovať v prípade, keď mi úrad práce a soc. vecí zamietla žiadosť o predlžení rodičovského príspevku dieťa dovŕšilo 5 rokov, doteraz som dostávala rodičovský príspevok pre nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa. Teraz som sa odvolala proti rozhodnutiu, ešte nové rozhodnutie som nedostala ale už by som mala nastúpiť do zamestnania, čo nemôžem kvôli zlého zdravotného stavu dieťaťa. Som bezradná neviem čo ďalej. Môžem požiadať zamestnávateľa o neplatenú rodičovskú dovolenku? Zamestnávateľ mi poskytne bez výhrad alebo nemusí súhlasiť.

Za skorú odpoveď Vám vopred Ďakujem.

Stanka napísané 12.07.2016 00:47

Dobry vecer.Chcela by som sa spytat ci rodic ktory je na predlzenej rodicovskej dovolenke platenej moze pracovat a davat sucastne dieta aj do skolky?Myslim v case ked jeho stav je chvilkovo priaznivy.Bolo mi povedane ze teraz od 1.juna 2016 je to zakazane a kontroluju sa skolky.Dakujem za odpoved.

Andrea napísané 19.10.2016 10:49

Dobry den, mam otazocku. Syn ma 4 roky a riadne navstevuje skolku. Pred dovrsenim 3 rokov som poziadala o predlzenie rodicovkeho prispevku na zaklade diagnozy, ktoru mu vtedy stavoili. Prispevok mi schvalili do 6 rokov a ja pracujem. Bolo mi povedane, ze je na mne ako zabezpecim starostlivost o dieta, takze je cely den v skolke. V jednom komentari mamicka som sa ale docitala, ze to nie je mozne a ze to od 1.6.2016 kontroluju v skolkach. Prosim poradite mi? Dakujem vopred za rychlu odpoved

Andrea napísané 19.10.2016 11:15

Dobry den, mam otazocku. Syn ma 4 roky a riadne navstevuje skolku. Pred dovrsenim 3 rokov som poziadala o predlzenie rodicovkeho prispevku na zaklade diagnozy, ktoru mu vtedy stavoili. Prispevok mi schvalili do 6 rokov a ja pracujem. Bolo mi povedane, ze je na mne ako zabezpecim starostlivost o dieta, takze je cely den v skolke. V jednom komentari mamicka som sa ale docitala, ze to nie je mozne a ze to od 1.6.2016 kontroluju v skolkach. Prosim poradite mi? Dakujem vopred za rychlu odpoved

zuzana napísané 15.05.2016 10:28

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či mám nárok na predlženu rodičovskú dovolenku? Celé tehotenstvo som bola na \PN, rizikové tehotenstvo. Ja mám diagnostikovanú ťažkú astmu, preto sa ťažko zamestnám. Moje dieťa budem mať v oktobri 3 roky. Zatial prekonala detsku žltačku, často máva zápal priedušiek. Lekári majú podozrenie na detskú astmu. Možem preto požiadať o predlženie?

Vaše menoirena napísané 07.02.2016 22:46

Dobry vecer chcela bi som sa opitat mne skonci rodicovsky prispevok v 4.novembra na buduci rok ja nemozem pracovat mam us dlksie problemi z chrbticou a silne bolesty tak preto nemožem sa zamestnat mozem poziadat o predlzenie rodicovskeho prispevku dakujem Rolleyes

Mária Tancosova napísané 03.01.2016 22:05

Dobrý večer ! Mam 3,5 ročného syna, ktorý má imundefict, alergiu na mlieko a roztoce, atopicky ekzem. Chcem vedieť či mam nárok na predĺžený materský príspevok.

Maria Kollarova napísané 01.02.2016 22:36

Dobry den.dnes som bola na socialnej poistovni a koncila mir odicovska dovolenkasom si ju predlzila o starostlivost o dieta do 6 rokov.Socialne aj zdravotne bude platit stat.mam este starsieho szna bude mat sest rokov.Chcem sa opytat ze ci aj nanho to plati.Manzel pracuje v zahranici ci netreba prehlasit zdravotne poistenie do krajiny kde pracuje.Dajujem.

janka Gregorova napísané 07.12.2015 12:39

Dobry den, dcerke 3,5r zisitli NS / nefroticky syndrom/, nastavili liecbu, ktora nezabrala, musia urobit biopsiu, cize to bude na dlho, mozem uz teraz poziadat o plateny predlzeny rodicovsky prispevok?

Miroslava napísané 24.11.2015 18:07

Dobry vecer chcem sa opytat. Som na predlzenej rodicovskej dovolenke a poberam rodicovsky prispevok a opat som tehotna. Moja otazka znie: budem poberat 2 rodicovske prispevky alebo ako to vlastne je? Dakujem za odpoved Confused

Linda napísané 29.10.2015 22:47

Dobrý deň. Chcem sa opýtať syn má syndaktyliu a polydaktyliu (diagnóza Q69aQ70)na obidvoch aj nohách mám nárok na predĺženú platenú rodicovsku dovolenku. Ďakujem za odpoveď

JANKA napísané 23.10.2015 13:27

Dobrý deň, chcem sa opýtať...syn mal v auguste roky, pri trojročnej prehliadke pani doktorka posúdila, že nieje v poriadku reč a ani výška podľa tabuliek, povedala, že musíme pochodiť neurológa, logopéda...atď. Moja otázka,, dokedy sa môže požiadať o predĺženie rodičovského príspevku a ak je schválený peniaze vyplácajú aj spätne?" Ďakujem za odpoveď!

judita napísané 17.08.2015 14:52

Dobry den. Dcerka bude mat v oktobri 3roky,je zapisana do skolky na cely den.chcela by som sa spytat na to,ci sa da predlzit rodicovsku dovolenku aj v takomto pripade.dakujem

Monika napísané 01.07.2015 07:18

Dcérka bude mať 12.augusta 3 roky. Kedy už môžem podať žiadosť o posúdenie zdravotného stavu na účely štátnych sociálnych dávok?

Aké staré musia byť potvrdenia od odbor. lekárov ?

Ďakujem

Monika

VašeMonika meno napísané 17.05.2017 13:46

Váš komentárDobry den.Momentalne som na predĺženej rodic.dovolenke so synom s dg.Imunodeficit.Recid katary DC.Konci mi v septembri,kedy zvazujem opäť si podat žiadosť. Vo vyrozumeni bolo ,že nedop.zaraď. do kolektivu.Nechodil do Ms.Ale teraz zvazujem,ze by som ho na 4.hodinky skusila.Mozem prist o rodic.prispevok?Dakujem.

Andrea napísané 29.06.2015 21:54

Dobrý večer, mám 4 a 2 ročnú dcérku. Chcela by som si predlžiť rodičovskú dovolenku, nakoľko je staršia dcéra každý mesiac chorá/ opakujúce sa zápaly priedušiek, kašeľ/ a takto to trvá už 2 roky a zhoršuje sa to. Beháme v jednom kuse na alergologiu, plucne, dnes nám dr. navrhla kupele. Mám nárok na predlženie RD?

Tá mladšia má zasa problémy od kedy sa narodila s bacilami, bud sú v hrdle, nose, konečníku. Pred mesiacom sme boli na operácii, vyberali jej nosnú mandlu a dali jej aj do uška ventilačnú trubičku, ktorú má mať rok/ mala opakovane zápaly stredného ucha a stále jej robili parecentézu/. K tomu každý pol rok chodíme do Ke na gastro, kvôli celiakii, resp. nemá ju potvrdenú, len genetické testy jej vyšli, že má vysokú pravdepodobnosť, čo sa ani nečudujem, kedže mám v rodine štyroch celiatikov.

Chcela by som aj do práce, ale ak to takto pôjde dalej, nemám šancu, kedže v jednom kuse behám s deťmi po doktoroch, bud s jednou, druhou alebo oboma naraz. Je to na nervy.

 

 

Mala by som nárok na predlženie? Dakujem krásne za odpoved.

Jana Štellerová napísané 25.03.2015 15:27

Dobry den,

Mam 33 mesacneho syna, ktory sa zacal pred 1,5 mesiacom zajakavat. Logopedicka nam striktne zakazuje okrem vystavovania synceka stresovym situaciam aj nastup do MS, co by jeho stav v kolektive zhorsilo. Povazuje sa aj zajakavanie za dlhodobo nepriaznivy zdravotny stav dietata? Ak ano, ako si vybavit predlzenu rodicovsku dovolenku? Chapem to takto:

1) vytlacit ziadost o posudenie zdravotneho stavu dietata

2) navsteva logopeda a vyplnenie ziadosti

3) podat ziadost na UPSVaR

4)???? Navsteva socialnej poistovne a zdravotnej poistovne?

5) podat ziadost zamestnavatelovi o predlzenie rodicovskej dovolenky?

Kedze mam nastupit do prace 23.6.2015, potrebujem informacie, aby som postupovala spravne.

 

Dakujem Jana

Martina napísané 08.02.2015 20:48

Ivana Pašeková, áno dieťa smie len na 4hodiny a to z dôvodu že sa podpisuje papier o riadnej celodennej starostlivosti dieťaťa. Ustanovuje to zákon o zdravotnom poistení. Ak na toto dieťa aj poberáte rodičovský príspevok naďalej do 6rokov vtedy môže dieťa na celý deň.

 

znenie zákona:

v prípade ak Vám Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny bude vyplácať rodičovský príspevok aj po treťom roku života dieťaťa z dôvodu jeho zlého zdravotného stavu, budete evidovaná ako poistenec štátu a v tomto prípade nie je potrebné splniť podmienku, že dieťa môže byť v školskom zariadení najviac na štyri hodiny.

 

Uvedená podmienka sa vzťahuje iba na situáciu, že dieťa, ktoré dovŕšilo tretí rok života je vo Vašej celodennej starostlivosti, ale nepoberáte naň rodičovský príspevok. Vtedy by ste boli v zmysle Zákona o zdravotnom poistení evidovaná tiež ako poistenec štátu, ale musia byť splnené podmienky celodennej starostlivosti podľa §11:

 

(10) Osobná celodenná a riadna starostlivosť je na účely tohto zákona starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševného vývinu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho výchova, primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie liečebno-preventívnych opatrení. Podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj vtedy, ak dieťa

 

 

 

a) navštevuje jasle, materskú školu, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne,

 

 

 

b) pravidelne ambulantne navštevuje liečebno-rehabilitačné zariadenie,

 

 

 

c) je zo zdravotných dôvodov v ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia najviac tri po sebe nasledujúce kalendárne mesiace.

Ivana Pašeková napísané 08.02.2015 18:11

Dobry den. Chce sa spytat ako je to prosim s pracou pocas rodicovskej dovolenky pri dlhodobo nepriaznivom stave dietata a na kolko hodin moze byt dieta v takomto pripade umiestnene v materskej skolke. Mam 5-rocneho synceka a som s nim uz treti rok na predlzenej rodicovskej. Pytala som sa konkretne na socialnej poistovni ci je mozne pri tom pracovat a ci moze syncek na cely den v skolke. V pripade prace vraj to nie je mozne, ale skolku moze navstevovat aj na cely den. Ale v zdravotnej poistovni mi povedali, ze moze ms navstevovat len na 4 h ze je to zakon ministerstva zdravotnictva. A tu v clankoch citam, ze nie je to obmedzene a tak isto mozem aj pracovat. Chcela by som preto sa dozvediet presne ako to je a nakoho sa v takomto pripade obratit. Dakujem!

Lenka Stredova napísané 06.02.2015 12:58

Dobry den, Mam dve deti - 3 a 4 rocne, chodia do skolky, ja som nastupila do novej prace po rodicovskej dovolenke, avsak deticky su stale casto chore. Pracujem 3 mesiace. MOzem aj teraz pozidat o vratenie sa na rodicovsku dovlenku z dovodu nepriazniveho zdravotneho stavu? dakujem

Kristina Szerdiova napísané 19.11.2014 16:49

Mam dvojcatka ktore mali teraz v oktobri 3roky no stale nerozpravaju a nechodia na nocnik mam pravo poziadat o predlzeny rodicovsky prispevok ???

Paja napísané 22.09.2014 15:03

Dobrý deň. A môže si nejakým spôsobom privyrobiť aj osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6 rokov? /teda nie osoba starajúca sa o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdr.stavom/?

Ďakujem...

Zdenka Rusnáková napísané 17.07.2014 13:51

Dobry den! Moja dcera dovrší v septembri tohto roku 3 roky a ja momentalne som nezamestnana, mohla by som si predlžit rodičovsky prispevok!

Majka napísané 25.03.2015 23:03

Tak ja som natom napodobne :-)) dcerka bude mať v septembri 3 roky. Najradšej by som si už teraz vybavovala predlženéú materskú, aby v prípade neodsuhlasenia som mala dostatok času na zháňanie práce :-). Nieje mi však jasné kedy už môžem podať žiadosť a aké staré musia byť tlačiva od odborných lekárov? 3 mesiace? pol roka?

dakujem vopred

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised