Zdravotné poistenie platí štát dieťatku, aj rodičovi

Kristína Kováčiková 18

Za nezaopatrené dieťa platí poistné na zdravotné poistenie štát. Poistencom štátu je však nielen nezaopatrené dieťa, môže ním byť aj matka alebo otec dieťaťa. Za akých podmienok?

iStock

Podmienky, za ktorých je rodič považovaný za poistenca štátu

Štát je platiteľom poistného na zdravotné poistenie v prípade, že fyzická osoba:

  1. poberá materské,
  2. poberá rodičovský príspevok alebo rodičovský príspevok z iného členského štátu, ak tam nie je zdravotne poistená,
  3. sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov.
  4. Za zamestnanca je povinný zmenu platiteľa poistného, ktorým je štát, oznamovať zamestnávateľ – tak pri nástupe alebo skončení materskej/rodičovskej dovolenky.

    Kedy je povinná oznámiť tieto skutočnosti iná osoba ako zamestnávateľ, upresňuje Petra Balážová, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne:

    „Platiteľ poistného, ktorý je samostatne zárobkovo činnou osobou alebo samoplatiteľom, je povinný oznámiť zmenu platiteľa poistného najneskôr do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom došlo k zmene.“

    Do úvahy pripadá aj externý subjekt: „V prípade, že matka nie je samostatne zárobkovo činná osoba, nie je zamestnaná alebo nie je samoplatiteľ, preukazuje uvedené skutočnosti o poberaní rodičovského príspevku alebo materského Úrad práce sociálnych vecí a rodiny alebo Sociálna poisťovňa.“

    Matka má povinnosť oznámiť svojej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného – štát, z titulu osobnej celodennej a riadnej starostlivosti, a to do ôsmich dní od vzniku skutočnosti.

    Prečítajte si tiež: Ako vybaviť preukaz poistenca pre dieťa

    Zdravotné poistenie po skončení rodičovského príspevku

    Štát za vás môže platiť poistné na zdravotné poistenie aj vtedy, ak vám skončí nárok na rodičovský príspevok (dieťa dovŕši 3 roky), ak sa osobne celodenne a riadne staráte o dieťa vo veku do 6 rokov.

    Podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa je podľa zákona splnená aj vtedy, ak dieťa navštevuje:

  • jasle, materskú školu – v rozsahu najviac štyri hodiny denne,
  • zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie – v rozsahu najviac štyri hodiny denne,
  • liečebno-rehabilitačné zariadenie – pravidelne ambulantne,
  • alebo je zo zdravotných dôvodov v ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia – najviac tri po sebe nasledujúce kalendárne mesiace.

Zdravotné poistenie a práca rodiča

V prípade, že osoba poberá materské, považuje sa za poistenca štátu, bez ohľadu na to, či má popri materskom ďalší príjem.

Pokiaľ však poberáte rodičovský príspevok alebo ste osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do 6 rokov, štát za vás bude platiť poistné na zdravotné poistenie iba vtedy, ak nebudete mať zároveň príjem ako zamestnanec alebo SZČO vyšší ako 15-násobok životného minima. Vyplýva to z § 11 ods. 8 zákona o zdravotnom poistení.

Viac Petra Balážová, hovorkyňa VšZP: „V prípade, ak je matka na materskej dovolenke a zároveň je aj SZČO považuje sa aj za poistenca štátu.

Prečítajte si tiež: Povinnosti voči Soc.poisťovni pri narodení bábätka.

V prípade matky, ktorá je poberateľkou rodičovského príspevku, alebo matky ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov (teda poistenec štátu ) a je aj SZČO sa zároveň uplatňuje § 11 ods. 8 zákona o zdravotnom poistení, podľa ktorého:

štát nie je platiteľom poistného za osobu podľa odseku 7 písm. a) až l), n) až r), t) a u), ak má v rozhodujúcom období vymeriavací základ podľa § 13 vyšší ako 15-násobok životného minima platného k prvému dňu kalendárneho roka rozhodujúceho obdobia alebo vyšší ako jeho pomerná časť prislúchajúca k počtu kalendárnych dní, počas ktorých poistenec bol osobou podľa odseku 7 písm. a) až l), n) až r), t) a u).

Tu je však potrebné uviesť, že uvedená podmienka sa bude skúmať až pri ročnom zúčtovaní poistného na verejné zdravotné poistenie za príslušný rok. Ak teda poistenec nesplní uvedenú podmienku, štát za takéhoto poistenca poistné platiť nebude.

Zároveň je však potrebné uviesť, že novela zákona o zdravotnom poistení účinná od 01.01.2014 upravila uvedenú problematiku tak, že na vymeriavací základ osoby podľa § 11 odseku 7 písm. a) až l), n) až r), t) a u), ktorá má v rozhodujúcom období vymeriavací základ vyšší ako 15-násobok životného minima, sa nevzťahuje vymeriavací základ podľa § 13 ods. 9 písm. a) (tzn. úhrn minimálnych vymeriavacích základov).“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Tak napr 1 september je štátny sviatok

    Napr 2018 alebo iny rok 1 september je sobota a do 10 septembra je 6 pracovnych

    dni co je menej ako do 8 dna v mesiaci a splnene

    Vlasta Lež. niečo pozerala asi veterinú ktorá je zameraná na zvierata

    a skončilo jej to inde a aj 7 rokov

    Dozadu a na iné mesto

    A keď sa tuklo potom do počítača vyhodilo to 21e a nejaké centy ze tam chyba

    Od 1 až do 10 dňa v jednom mesiaci 6 pracovnych dni vraj

     

    V kalendársk mas zobrazené roky

    Nepoucovat človeka zo socializmu

  2. Zdravotné poistenie dospely

    Takže načo pozera spatne pred tým také také sa nerobi

    Kým to vybavi trvá par dní keď vybavuje

    Chyba im tam nejaké akoze 10 e ci co lebo nepočíta ze je to od 1 dňa v mesaaci co platí štát alebo rodičia napr co uz bolo

    Ale za pár dní kým to vybavi

    zo dňa na den sa stihnúť nedá ale asi

    Ale mama a ocko vážený mohli zaplatiť aj za dávno dospelého vtedy

    Plem plem. Ako králicka rozmyslala

    8 marec deň žien kvety aj za 10e nech sa páči posli

    1. Takže napr
      od 1 dňa do 10 dňa v mesiaci bez víkendov je 7 dni pracovnych
      7 je menej ako 8 dni
      Keď hľadá 2 dní do 10dni a ešte naco hľadá tuki tuk

  3. Dobrý deň prajem,chcela by som sa opýtať a zaujíma ma či má žena nárok na tehotenský príspevok ak nepracuje,a stará sa riadne o dieťa do 6 rokov a stať za ňu platí zdravotné poistenie ďakujem pekne smile

  4. Dobry den,

     

    viete mi prosim poradit? Pracovna zmluva na dobu urcitu mi skoncila po 2 rokoch 13.9.2017. Som tehotna, momentalne PN od 29.5.2017. Od 26.9.2017 mi bude ukoncena PN a zároveň prejdem na matersku dovolenku. Treba ist nieco nahlasit aj do zdravotnej poistovne? Alebo to nahlasuje socialna poistovna? Je platitelom automaticky stat ak mi skoncila pracovna zmluva a som este stale PN?

     

    Dakujem

  5. Dobrý deň. Vo februári sme prišli z grécka. Šla som zapísať 5 ročného syna na osobitnú matriku ale nestačil im grécky rodný list preložený a apstilovaný. Tak som zohnala ďalšie papiere a čakám na odpoveď. Mám problém ale s poistením. Potrebovala by som syna poistiť ale všade pýtajú rodné číslo ktoré nemám. Viete mi poradiť kde by som ho mohla poistiť ako samoplatca?

    Ďakujem

  6. Som pracujúca matka. Požiadala som o predĺženie RD do 6 rokov dieťaťa kôli zdrav.stavu. Môže chodiť dieťa do škôlky na celý deň-alebo iba 4hod .?

  7. Váš komentárdcera zije v irsku deti na prazdniny chodia na slovensko pouzivaju bezne zdravotne osetrenie pocas prazdnin . pri navsteve lekara som predlozila prekas poistenca slov a euro preukas jasom odhlasena na slov. deti nemuseli vratit preukas vyjadrenie na urade .18 10 2016 som dostala vyzvu na uhradu do 4000eur do vs. zdr. poistoniza dobu od 14.9 2009 do 1.7 2016 prosim o raru ci pozadovanu sumu som povinny uhradit deti vtom case su nepolnolete.som domaca nepracujem starsie dieta je na voziku potrebuje dennu staroostlivost

  8. Dobrý deň, chcem sa opýtať, som osoba starajúca sa o dieťa do 6.rokov,bez nepriaznivého zdravotného stavu. Teraz neviem ak bude mať dieťa 5 rokov, či sa musím odhlásiť zo zdravotnej poisťovne, keďže dieťa môže byť podľa nich len 4.hod. v škôlke, a podľa zákona musí byť v predškolskej triede celý deň, ako to je potom aj s dôchodkovým poistením ak tam môžem byť doma do 6.rokov veku, či musím ísť na upsvar, a môžem byť zároveň dôchodkovo poistená, alebo môžem aj ostať v evidencii v zdravotnej poisťovni. Ďakujem

    1. Váš komentár
      Dobrý deň,
      chcela by som sa spýtať, aké oznamovacie povinnosti mám v prípade, ak syn dovŕši tri roky a ja chcem s ním zostať i naďalej doma ako poistenec štátu z titulu starostlivosti o dieťa do 6 rokov, bez nepriaznivého zdravotného stavu. Čo a kam treba oznamovať? Na čo mám nárok? Je možné i po treťom roku uplatniť si nezdaniteľnú časť na manželku v ročnom zúčtovaní ak zostanem doma? Ďakujem.

  9. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či príde mamička o rodičovský príspevok, ak dieťatko nemá ešte tri roky(bude mať až v máji), je na predĺženej materskej a dá to dieťatko do materskej školy na celodenný pobyt. prípadne na akú dlhú dobu môže umiestniť to dieťatko, aby o príspevok neprišla.

    Ďakujem za odpoveď

  10. Zdravím, poberám rodičovský príspevok,chlapec dovrši 26.11.2016. 1.7.2016 som sa zaevidovala na ÚPSVaR, musím to ísť ohlasit na Zdravot. poistovnu / hned?/ a dokladovať niečo, nejaké papiere? Alebo až ked chlapec dovrši 3 roky,?môžem byť na ÚPSVaR zaevidovaná a aj poberať rodičovský príspevok?dakujem

  11. mám zopár otázok

    1. mám obchod som SZČO…..plánujem tehotenstvo…..ak som to správne pochopila tak ak som 270 dní povinne nem. poistená vzniká mi nárok na meterské a rodičovský príspevok…. počas tohto obdobia budem poistencom štátu, takže platiť odvody do soc. a zdrav. poisťovne bude za mňa platiť štát. (môj mesačný príjem je cca 400€)

    odchod môže fungovať ďalej…

    2. ak by som rodila v ČR musím si zaplatiť zdravotné poistenie v česku alebo mi to preplatí slovenská poisťovňa? (union)

    3. ak porodím v ČR mám nárok na pôrodné?

    4. materské a rodičovský budem dostávať aj bez ohľadu na to kde budem bývať?

    5. ak budeme žiť aj s otcom dieťaťa v ČR (otec je čech-živnostník) ako to bude so zdravotným poistením mňa a dieťaťa, keď lekárov budeme mať v ČR? sociálne bude za mňa platiť štát na slovensku a zdravotné v česku?

  12. Otázočka: Momentálne som na predĺženej MD (dieťa je zdravé, ale nezobrali mi ho do škôlky). Zároveň čerpám dovolenku z môjho súčasného zamestnania do polovice novembra. Potom som na neplatenom voľne až do augusta 2016. Chcem sa opýtať:

    Môžem sa normálne zamestnať u iného zamestnávateľa na inú prac. pozíciu ako som práve robila s tým, že mi štát naďalej bude platiť odvody? Čosi som si prečítala ohľadne 15-násobku životného minima, ale nerozumiem tomu presne? Je to myslené na ročný príjem alebo na mesačný príjem?

    Ďakujem. za odpovede.

Pridaj komentár