Výživné pre slobodnú matku

Kristína Kováčiková 5

Bez ohľadu na to, či sú rodičia dieťaťa zosobášení alebo žijú v mimomanželskom vzťahu, zákon o rodine predpokladá účasť oboch rodičov nielen pri výchove a výžive potomka, ale aj vzájomnej pomoci pri starostlivosti o rodinu.

 

Kým pre manželov platí vzájomná vyživovacia povinnosť, Zákon o rodine nevydatej matke priznáva nárok na príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom, ku ktorej viaže otca dieťaťa. A to nezávisle od ďalšej vyživovacej povinnosti, ktorú má otec voči dieťaťu.

Príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke

Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom (§ 74 ods. 1 Zákona o rodine).

Zákon rozlišuje v tomto prípade dva príspevky, a to:

  • príspevok na výživu nevydatej matke v trvaní najviac dvoch rokov odo dňa pôrodu a
  • príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.

Túto vyživovaciu povinnosť je povinný plniť otec dieťaťa, ktorého otcovstvo bolo určené (buď súhlasným vyhlásením rodičov pred matrikou/súdom alebo rozhodnutím súdu).

Ak sa matka s otcom nedohodnú

Pokiaľ ide o plnenie uvedenej vyživovacej povinnosti voči matke dieťaťa, vrátane výšky príspevkov, v prvom rade sa rodičia dieťaťa majú dohodnúť. Úloha súdu nastupuje až vtedy, ak sa rodičia vôbec nedohodli na poskytovaní príspevkov nevydatej matke alebo majú rozdielne predstavy o ich výške.

Na rozdiel od vyživovacej povinnosti rozvedeného manžela, súd nebude skúmať, či nevydatá matka je alebo nie je schopná sama sa živiť, ale prihliadne na odôvodnené potreby matky, ako aj na schopností, možnosti a majetkové pomery otca dieťaťa.

Na schopností, možnosti a majetkové pomery povinného (otca dieťaťa) súd prihliadne aj vtedy, ak sa vzdá bez dôležitého dôvodu výhodnejšieho zamestnania, zárobku, majetkového prospechu; rovnako prihliadne aj na neprimerané majetkové riziká, ktoré povinný na seba berie (§ 75 Zákona o rodine).

Právo žiadať príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa pôrodu.

Ak otcovstvo dieťaťa nebolo určené

Súd môže na návrh tehotnej ženy uložiť mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, aby poskytol vopred sumu potrebnú na zabezpečenie jej výživy, príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a sumu potrebnú na zabezpečenie výživy dieťaťa po dobu, počas ktorej by žene patrila materská dovolenka (§ 74 ods. 2 Zákona o rodine).

Kým otcovstvo nie je určené, súd môže priznať tehotnej žene (!)

  • právo na príspevok na výživu
  • príspevok na náhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom,
  • vrátane sumy potrebnej na zabezpečenie výživy dieťaťa po dobu, počas ktorej by žene patrila materská dovolenka (v prípade osamelej ženy je to 37 týždňov, ak žena porodí dve a viac detí a aspoň o jedno z nich sa stará, 43 týždňov).

Návrh môže podať iba tehotná žena, nie žena po pôrode, to znamená, tieto nároky sú časovo ohraničené na tehotenstvo ženy.

Súd sa nebude zaoberať určením otcovstva

Súd sa bude v konaní zaoberať nárokmi tehotnej ženy, nie otázkou určenia otcovstva. Nebude zisťovať, či označený muž je alebo nie je otcom dieťaťa, ale či je jeho otcovstvo pravdepodobné (či s matkou dieťaťa súložil v dobe rozhodujúcej pre narodenie dieťaťa). Ak by došlo počas konania k určeniu otcovstva, matka dieťaťa si môže uplatniť na súde nároky podľa § 74 ods. 1 Zákona o rodine.

Použité boli: Zákon o rodine v aktuálnom znení, Komentár k Zákonu o rodine, JUDr. Bronislava Pavelková, PhD., vydavateľstvo C.H.BECK

V článku „Na aké dávky má nárok slobodná matka“ sa venujeme určitým výhodám, ktoré vyplývajú osamelým rodičom (slobodným, rozvedeným a ovdoveným), napríklad dlhšej materskej dovolenke či dlhšej podpornej doby poberania materského

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobrý deň,

     

    Chcela by som sa Vás opýtať, čo v prípade ak otec dieťaťa nie je zapísaný v rodnom liste a je občan inej krajiny EU, kde aj trvalo žije? Je v takomto prípade možné nejak uplatniť nárok na výživné? A ak áno, ako by sa to mohlo riešiť?

    Ďakujem

  2. Prosím, chcem sa opýtať – včera mi volali že zastávuju rodičovský príspevok ,a to z dôvodu že otec mojej dcéry pracuje v Nemecku a že naň nemám nárok , nie sme manželia ani nebývame spolu, čo mám teraz robiť? Môžu mi to zobrať? Ja nemám žiadny iný príjem … dakujem

  3. Dobrý deň,prosim vas,chcem sa informovať.Som slobodná matka,mam 3ročnú dcérku alergičku,chodi preto len na 4hodiny do škôlky.Takže sa o ňu staram vylučne len ja.Žiadala som o predĺženie rodičovského príspevku a ten mi bol zamietnuty.Bola som sa pýtať na hmotnú núdzu,bolo mi povedané že mam na to narok,ale musela by som chodit 3,4x denne na pohovory kde by mi z uradu poslali kvoli prácam,ale mne sa nema kto potom postarať o dieťa…Je nejaké iné dočasné riešenie,ako získať finančnú vypomoc od štátu?Ďakujem za odpoveď

  4. Dobry den.Mam otazocku na paragraf 74 – vyzivne pre slobodnu matku.Som stale obcan SR a v Rakusku zijem 3 roky. Tu taky zakon zial neexistuje!Mohla by som si tento narok uplatnit cez Slovensko a Co k tomu potrebujem a ako mam postupovat?. Dakujem za odpoved.

  5. Dobrý deň,

    ak biologický otec nebol zapísaný v rodnom liste a o dieťa sa riadne nestaral až po uplynutí 5rokov došlo na súde k súhlasnému stanovisku a až následne bol dopísaný do rodného listu je možné dodatočne žiadať o príspevky v zmysle paragrafu 74 ods.1 o rodine?

Pridaj komentár