Koľko peňazí dostanem na dve deti (materské, rodičovský, daňový bonus, prídavky)

Kristína Turnerová Kováčiková 31

Máte dieťa, ktoré ešte nemá 3 roky a ste znovu tehotná? Prípadne máte viac detí, ktoré nemajú 3 roky? Na aké peňažné dávky od štátu máte nárok v tejto situácii? Toto sú najčastejšie otázky, ktoré zaujímajú rodičov v prípade, že sa jedná o tzv. reťazový pôrod.

Reťazový pôrod

Ide o prípady, keď sa mladšie dieťa narodí skôr, ako staršie dieťa dovŕši 3 roky. Resp., keď matka na rodičovskej dovolenke znova nastúpi na materskú dovolenku s mladším dieťaťom.

 

Na ktoré dávky mám nárok pri narodení druhého (ďalšieho) dieťaťa?

Príspevok pri narodení dieťaťa

Pri narodení druhého aj tretieho dieťaťa sa poskytuje jednorazová dávka – príspevok pri narodení dieťaťa vo výške

 • 829,86 eur, ak ide o dieťa narodené z prvého pôrodu až štvrtého pôrodu.
 • 151,37 eur, ak ide o dieťa narodené z piateho pôrodu a ďalšieho pôrodu.

Vypláca ho príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Splnenie podmienok pre vyplatenie príspevku sa už nejakú dobu overuje elektronicky. Uľahčuje sa tým život matkám, ktoré dovtedy potrebovali získavať niekoľko potvrdení k žiadosti osobitne (napr. od gynekológa, pediatra a pod.).

 

Prídavky na dieťa

Táto dávka patrí každému dieťaťu, nevylučuje sa poberanie prídavku na dieťa s materským, ani rodičovským príspevkom.

Výška dávky je 60 eur mesačne na jedno dieťa (2024). Ak máte dve deti, dostanete 120 eur mesačne, pri troch deťoch sú rodinné prídavky dokopy 180 eur mesačne.

Nárok na prídavok trvá, kým je dieťa považované za nezaopatrené, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku. Vypláca príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Daňový bonus na dve a viac detí

Na každé vyživované dieťa (druhé dieťa, tretie, atď.) žijúce v domácnosti s daňovníkom si môžete za splnenia podmienok ustanovených zákonom uplatniť daňový bonus:

a) 140 eur mesačne pre nezaopatrené deti do 18 rokov

b) 70 eur mesačne pre nezaopatrené deti od 18 rokov

Sumy sú platné v roku 2024.

Uplatniť si ho môže ten rodič, ktorý aktuálne pracuje (nie však matka na materskej/rodičovskej dovolenke, ak nemá zdaniteľný príjem). Aby rodič dostal plný daňový bonus (2×140 eur), musí zarábať mesačne aspoň 1200 eur v hrubom.

Od 1.1.2025 sa má daňový bonus znížiť, a to na sumu:

 • 100 eur pre rodičov detí do 15 rokov veku
 • 50 eur pre rodičov detí nad 15 rokov veku

Viac v prehľadovom článku o dávkach pre rodiča.

Materské pri reťazovom pôrode

Poberali ste materskú na prvé dieťa? Pri reťazových pôrodoch, ak pracovný pomer ešte trvá, má poistenkyňa v zásade nárok na materské aj pri druhom dieťati. Rovnako to platí o tehotenskej dávke.

V prípade reťazového pôrodu bude Sociálna poisťovňa skúmať, či poistenkyni ešte trvá pracovný pomer alebo či pracovný pomer zanikol. Ak trvá, nárok na materské vznikne, nakoľko dobu 270 dní nemocenského poistenia pred pôrodom žena získa tým, že čerpá rodičovskú dovolenku.

Materské a rodičovský príspevok

Podľa zákona o rodičovskom príspevku je vylúčený súbeh materského a rodičovského príspevku. Znamená to, že oprávnená osoba nemôže poberať materské a rodičovský príspevok zároveň. Nie je možné ani jednotlivé dávky rozdeliť medzi rodičmi. Napríklad tak, že matka bude poberať materské na mladšie dieťa a otec rodičovský príspevok na staršie dieťa.

Nárok na rodičovský príspevok (staršie dieťa) zanikne, akonáhle vznikne nárok na materské (mladšie dieťa), t.j. cca v 34. týždni tehotenstva.

Ak vám vznikne nárok na materské, musíte rodičovský príspevok na staršie dieťa ukončiť. Spravidla 6 týždňov pred očakávaným pôrodom.

Je povinnosťou rodičov ustriehnuť si ukončenie poberania rodičovského príspevku v prípade, že matke vznikne nárok na materské. Pokiaľ rodičia po narodení druhého dieťaťa ďalej čerpajú dávky na obidve deti, príslušný úrad ich vyzve dávky čerpané neoprávnene vrátiť.

»»»»»» Prečítajte si aj: Ako štát šetrí, keď sa vám narodí druhé dieťa.

Nízka materská a rodičovský príspevok

Ak žena poberá materské nižšie ako je suma RP, môže požiadať UPSVaR, aby jej bol doplatený rozdiel medzi sumou rodičovského príspevku a sumou materského. To je jediná „výnimka,“ kedy je možné čerpať materské a rodičovský príspevok naraz. 

Materské pre mamu aj pre otca

Na to isté dieťa v rovnakom období nemôžu rodičia poberať materské naraz. Výnimkou je situácia, keď si otec čerpá 2 týždne „otcovské“ v období do 6 týždňov od narodenia dieťatka).

Avšak obidvaja rodičia môžu byť na materskej spolu, ak budú poberať materské na dve rôzne deti. Otec dieťaťa môže poberať materské po dohode s matkou dieťaťa, za podmienky, že matka nepoberá rodičovský príspevok. 

Pri príležitosti „zrušenia“ rodičovského príspevku si môžete požiadať aspoň na krátku dobu o príspevok na starostlivosť o dieťa. Poskytuje sa minimálne vo výške 41,10 eur mesačne, bez preukazovania výdavkov na starostlivosť o dieťa. Maximálna sume je 280 eur mesačne podľa preukázaných výdavkov na starostlivosť v zariadení.

Rodičovský príspevok na dve deti

Rodičia, ktorí nepoberali materské, majú nárok na nižší rodičovský príspevok. Ten je v sume 345,20 eur mesačne.

Vyšší rodičovský príspevok v sume 473,30 eur je pre tých rodičov, ktorí poberali materské.

Ak je v rodine viac detí do 3 rokov, resp. 6 rokov veku (dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, zverenie do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov), vzniká len jeden nárok na rodičovský príspevok. Patrí len jednej oprávnenej osobe určenej podľa ich dohody.

V prípade, že máte 3 deti do 3 rokov, budete poberať iba jeden rodičovský príspevok. A to do času, kým najmladšie dieťa nedovŕši 3 roky. 

Keď máte dve deti do troch rokov, štát bude finančne podporovať len jedno z nich, to mladšie. Na staršie už bude posielať len prídavok na dieťa, aktuálne v sume 60 eur mesačne (platí aj v roku 2024).

 Príspevok na starostlivosť o dieťa

Príspevok na starostlivosť o dieťa patrí oprávnenej osobe na každé dieťa do 3 rokov veku, resp. 6 rokov veku, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom.

Oprávnená osoba môže poberať aj 2 príspevky na starostlivosť o dieťa, ak má dve deti do 3 rokov. Tu je rozdiel oproti rodičovskému príspevku: ak je v rodine viac detí, vzniká len jeden nárok na rodičovský príspevok.

Shutterstock

 

Materské a príspevok na starostlivosť o dieťa

Súbeh materského (mladšie dieťa) a príspevku na starostlivosť (staršie dieťa) možný je. Avšak len na obmedzenú dobu, najdlhšie po dobu 6 týždňov od narodenia dieťaťa.

Poberanie materského alebo poberanie obdobnej dávky v cudzine sa považuje za zárobkovú činnosť podľa zákona o príspevku na starostlivosť o dieťa, čo je jednou z podmienok nároku na túto dávku.

Po uplynutí 6 týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa bude oprávnená osoba poberať už len materské. Nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa nevzniká:

 • ak sa za celý kalendárny mesiac poskytuje jednej z oprávnených osôb alebo manželovi oprávnenej osoby materské alebo obdobná dávka v cudzine po uplynutí šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa.
Shutterstock

 

Rodičovský príspevok a príspevok na starostlivosť o dieťa

Súbeh týchto dvoch príspevkov možný nie je. Nedá sa poberať jeden rodičovský príspevok a jeden príspevok na starostlivosť na to dieťa, ktoré navštevuje jasličky.

Nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa nevzniká, ak sa za celý kalendárny mesiac poskytuje jednej z oprávnených osôb alebo manželovi oprávnenej osoby rodičovský príspevok alebo obdobná dávka v cudzine.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (32 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Kristína Turnerová Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

články autora...

Komentáre k článku

 1. Dobry den, poberam rodicovsky prispevok na 20mesacnu dceru a v marci 2023 sa nam narodi druhe dieta. Nemam vsak narok na matersku pri druhom dietati pretoze mi zanikol pracovny pomer pocas prvej msterskej. Moze poberat materske na druhe dieta otec, a ja sucasne stale rodicovsky prispevok na prve dieta kym dovrsi 3 roky? Dakujem

 2. Dobry den. kedze vela nejazdim, tak zvazujem kupu benzinoveho auta. diesel nechcem nicit na kratkych tratiach… rocne vela nenajazdim. prosim ake benzinove 7 miestne auto by ste mi odporucili?

 3. Dobry den!

   

  Màm male dieta, a poberàm rodicovsky, ale znova som otehotnela . Tak budem dostat rodicovsku a aj matersku? Alebo ako sa to vypocita?

 4. Dobrý deň,

  prosím vás. V decembri nastupujem na materskú (mladšie dieťa). Staršie bude mať 3roky až v apríli (týmto ja prichádzam o rodičák na staršie..) Môže si o rodičovský na staršie dieťa požiadať druhá oprávnená osoba?

 5. Dobrý deň,

  mám malé pól ročne dieťa a poberám rodičovský, no stalo sa, že som znovu otehotnela. Budem dostávať 2 rodičovské pri narodení ďalšieho dieťaťa alebo ako sa to vypočíta?

  Ďakujem

 6. Dobrý večer chcela by som sa spytat ..ak opatrujem 9 ročného syna ktory je tazko zdravotne postihnutý .S partnerom sme sa rozhodli mat druhe dieťa…chcela by som sa spytat ci budem mat nárok na rodičovský príspevok ..Dakujem.

 7. Dobrý večer, dcérka bude mať 13.9.2020 3roky, termín dalsieho pôrodu mam 24.10.2020 s tým, že nástup na materskú bude 13.9.2020. Budem mať ešte nárok na materskú z reťazového pôrodu alebo ako to presne je na dní? Ďakujem za odpoveď

 8. Dobrý deň.

  Poberám Rodič.Príspevok,

  Materská Dovolenka mi nebola priznaná,som SZČO. Manžel od februára ide na MD (všetko spĺňa zamestnanec), plánujeme druhé bábätko.

  Prvá otázka : Je možné aby manžel po skončení MD išiel na RP na prvé dieťa (bude doma sa starať o dieťa) a ja na druhé na RP prípadne MD, ak mi vznikne nárok?

  Druhá otázka: Bude manžel poberať vyšší RP (platný od 1.1.2020) a aj ja, ak mi vznikne nárok na MD,

  teda či obaja môžeme poberať vyšší RP ?

  Ďakujem za odpoveď

 9. Dobrý deň,moja otázka sa tyka retazovych pôrodov a pravdepodobného vymeriavacieho základu. Čakám tretie dieťa, prechádzam stále z materskej na rodičovskú a späť a som stále zamestnaná u toho istého zamestnávateľa.

  Je pravda, že sa mi môže materská vypočítať z pravdepodobného (hypotetickeho) príjmu aký by som mala teraz v roku 2019? Na materskú nastupujem v januári 2020. Čo musí urobiť zamestnávateľ? Rieši zvýšenie platu dodatkom v pracovnej zmluve? Úradníčky v sociálnej poisťovni ani mzdárka vo firme povedali, že o takom niečom nevedia a že materská sa vypočíta z príjmu pred nástupom na 1. Matersku, čo bolo pred 6.

  Ďakujem za odpoveď

 10. Dobrý deň, chcela by som sa opýtat ako je to s mojim pripadom. Som na rd dcérka dovŕši v marci 3roky a predpokladaný termín pôrodu je v máji. Čiže nestihnem tzv reťazovu materskú. Som stále zamestnaná na tpp na, dobu neurčitú. Je možnosť na vzink md?alebo už nemám nárok na novú md?vopred Vám ďakujem.

 11. Dobry den

  Chcela by som sa spitat mam rocne dieta a poberam nan rodicovsky prispevok no lenze cakam druhe dieta a ci by mohol otec dieta poberat rodicovsky prispevok na to druhe dieta

 12. Dobrý den p.Kováčiková,

   

  prosím Vás veľmi pekne o odpoved do emailu, či mám nárok na (dalšie) materské, ked sa druhé bábätko narodí cca. dva mesiace po uplynutí dcérkiných troch rokov. Čiže tzv. reťazový pôrod sme nestihli s rozdielom asi 50dní, musím ísť teda na tie dva mesiace naspäť do práce – už vo vyššom štádiu tehotnosti, aby som mala vôbec nárok na materské? Zamestnaná som stále, tpp, doba neurčitá. Dakujem vopred za Vašu odpoved.

 13. Dobry den, chcem sa opytat teda podla toho co som citala ked manzel bude poberat matersku na jedno dieta starsie tak ja zrejme uz nemozem mat narok na rodicovsky prispevok ale na mladsie dieta ci ak som to spravne pochopila?

   

  Kde potom budem evidovana? Mam sa niekde zahlasit pocas toho ako bude manzel na materskej so starsim dietatom a ja este chcem byt doma s mladsim dietatom kedze ma len 8 mesiacov ?

  Este do toho som aj nezamestnana momentalne lebo nam minuly rok rusili prevadzku a z organizacnych dovodov sme dostali vypoved aj ked som bola vtedy na rodicovskej dovolenke. Dakujem zwinker

 14. Dobry den. Aj mna by zaujimalo. Ak dieta prve dovrsi 3 roky v auguste a dalsie sa narodi v january . Moj pracovny pomer je na dobu neurcitu a po dobu kym nebudem moct cerpat matersku budem pn. Zanikami narok na materske davky? Budem mat narok len na rodicovsky prispevok. Dakujem za odpoved.

 15. Zdravim mame 8 mesacneho syna. S priatelom sme sa rozhodli ze mu chceme este dopriat surodenca a zhodli sme sa na tom ze najlepsie obdobie je teraz kym nema maly 3 roky. Moj pracovny pomer stale trva. Uz som na rodicovskej dovolebke. Ak som spravne pochopila tento clanok tak pokial porodim kym maly bude mat 3 roky budem mat narok na matersku a rodicovsky mi zanikne. Chcem sa opytat ci sa v takomto pripade materska pocita z prijmu ktory som poberala ked som bola v praco? Dakujem za odpoved.

 16. Dobrý deň. Čakáme 2 babätko. Prvé bude mať v oktobri 3 roky. Termín pôrodu máme marec. Zmluva na dobu neurčitú. Mám nárok na materskú? Ak nie, čo možem preto spraviť aby som ju mala? A čo v pŗípade že by som ostala pn? Ďakujem

 17. Dobry den,

  kolko krat mozem ist z materskej na matersku aby som dostavala matersku. Mam trvaly pracovny pomer na dobu neurcitu.

  Syncek ma 16mesiacov a chcela by som este dve deti

  Dakujem

 18. Dobry den.

  Ak cakam 2 dieta a prve bude mat viac ako 3roky pri narodeni prveho.

  Mam narok na materske vo vyske 75% alebo len 213e.

  Dakujem

 19. Dobry den chcem sa prosim opytat,mladsie dieta sa narodilo 16.9.2017,materske na mladsie dieta som poberala od 20.8.2017 do 14.4.2018, teraz som si poziadala o rodicovsky ktory mi prinalezi od 15.4.2018. Mam narok na prispevok na starostlivost o dieta (starsie ma teraz 2 roky), aj ked som si ziadost on podala az dnes 18.4.2018 co je uz po ukonceni poberania materskeho. Moze sa vyplatit aj spatne? Velmi pekne dakujem.

 20. Dobrý deň chcem sa spýtať …máme 20 mesačného syna….manželka už poberá rodičovský príspevok….chcel by som využiť ako otec materskú…..len v júni čakáme druhé dieťa….ja budem na Materskej s prvým dieťaťom a keď mi skončí môže ísť žena na materskú s druhým dieťaťom?…..

 21. Dobrý deň

  Mala by som pár otazok?

  Som na materskej v Júni to bude už druhý rok a matersku nepoberam zo Slovenska. Stale cakame na schvalnenie z Rakúska (uz sice prisiel papier ze mi ju schvalia len do konca tohto roka, ale muselo sa tam este nieco doplnat.

  V podstate to bude dva a pol roka co by mi mali preplatiť. Na zdravotnej poistovni ma od janura minuleho roka vedu zevraj ako socialny pripad pokial nepodam vyjadrenie ohladom materskej. A to mi tam bolo povedané ze ak mi ju uznajú v Rakúsku tak si budem musiet zdravotnu poistovnu platit mesacne 60€ako sakoplatitel.(prečo ked som na materskej)

  A dalsia otazka: teras v júni cakame dalsi prirastok takze vsetko zacneme vybavovať hneď zas v Rakúsku. mám tu na Slovensku volakde oznamit ze to zas vybavujeme? to, že rodny list zanesiem na urady to viem, ale s tou materskou som už jeleň.

 22. Dobrý večer, ja by som sa chcela opýtať na moju situáciu. Mám Rakúsku živnosť ako opatrovateľka ale momentálne som doma na rodičovskom mám 16 mesačne dieťa. Rodičovský príspevok poberám z At aj zo Slovenska. Z Rakúska mám nárok už len do novembra kedy dcéra dovŕši 2 roky. Z manželom rozmýšľame nad druhým dieťaťom len neviem či mám nárok zo slovenska na rodičovský aj pri druhom dieťati. Lebo z Rakúska od novembra nedostanem nič. Takže moja otázka znie keď by som porodila druhé dieťa kým bude mať prvé 3 roky dostanem zo Slovenska rodičovský príspevok a prídavok na dieťa. ? ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

 23. Dobry den,mna by zaujimala odpoved na rovnaku otazku ako mal pan peter v roku 2015 v pripade ak niesu rodicia zosobaseny a maju tiez rozne trvale bydliska,vedia si teda tieto davky rozdelit na jednotlive deti?

 24. Zdravím, chcem sa opytat: momentalne mame s manzelom 3deti 6r, 4r a najmladsi 7.10. bude mat 3 roky. Kedze som pred narodenim kazdeho z nich nebola nemoc. poist tych 270 dni poberam len rodic. prispevok-ale teraz som nemoc. poistena 10 mesiacov – mam dohodu o vyk. prace. ale cakame 4. dieta 12. 11. mam termin. Ak by sa mi zmenila dohoda na riadnu riadny prac. pomer-zmluvu , mala by som narok uz na matersku davku? Kedze by sa to s rodic. prispevkom ml. dietata malo prelinat 2mesiace? Dakujem

 25. Dobrý deň, chcem sa opýtať ako je to v mojom prípade: som vydatá, manžel pracuje a momentálne som na materskej dovolenke a poberám z Upsvar rodičovský príspevok 203,20 a rodinné prídavky 23,52 na 23mesačné dieťa. A teraz 4.5 2016 nastupujem na materskú a termín pôrodu mám 15.6 2016 , že na aké príspevky mám nárok od štátu a kde si to vybavím. Od gynekologa som dostala potvrdenie na žiadosť o materské. Za odpoveď ďakujem.

  1. Dobry den,
   Mam otazku.V decembri mi konci rodic.prispevok,predtym som poberala matersku.Planujeme druhe dieta.Co ak zostanem tehotna a nenastupim do prace kvoli nevyhovujucemu stavu.Budem poberat vtedy PN a potom pred porodom matersku?Pracovny pomer mam na dobu neurcitu.Dakujem

 26. Váš komentár

  Dobrý deň, chcem poprosiť o informáciu, či je možné, aby si manžel uplatnil nárok na rodičovský príspevok na naše prvé dieťa, ktoré je momentálne vo veku jedného roka, nakoľko ja ako manželka budem poberať materské po narodení nášho druhého dieťaťa, ktoré očakávame v mesiaci jún 2016.

 27. Dobrý deň,

  chcem sa opýtať je pracovník UPSVR povinný informovať rodiča ktorý už poberá rodičovský príspevok a začína poberať rodičovské?

  Pretože mňa nikto na to neupozornil a poberala som pol roka aj rodičovský príspevok a aj materské. Je mi jasné, že danú sumu musím teraz vrátiť, len nechápem prečo na to daný úrad neupozornil resp. neodobral mi rodičovský príspevok už pri predložení rodného listu druhého dieťaťa a žiadosti o príspevku pri narodení dieťaťa.

  Ďakujem za odpoveď.

 28. Dobry den moj prvi syn ktory ma 4 r. je v docasnej starostlivosti a s druhym muzom mam 7mes.dcerku a teraz cakame dalsie.7mes.dcerku mam pri sebe a aj to ktore cakame budem mat pri sebe. Chcem sa spitat kolko budem piberat. Rodicovsky prispevok len za jedno dieta? A preco mi nedali prispevok pri narodeny? Ani teraz nedostanem? Dakujem

 29. Dobrý deň,

  chcem sa opýtať ako to je v prípade, že som zamestnaná v ČR ale trvalý pobyt mám na Slovensku. 27.12.2013 som porodila syna, ktorý má trvalý pobyt na Slovensku, materskú som poberala z Čiech. Rodičovský príspevok mi bol už vyplácaný na Slovensku keďže sme tu s manželom a synom už ostali, on pracuje na Slovensku na trvalý pracovný pomer v jednej spoločnosti. Materská dovolenka by mi mala končiť v októbri 2016. Tento týždeň sme sa ale dozvedeli, že čakáme druhé bábo, termín by mal byť nejako v auguste. Moja otázka znie či mám nárok dostávať po narodení druhého dieťaťa opäť materskú z Čiech keďže môj prvý syn nebude mať ani tri roky.

  Ďakujem ze odpoveď

 30. Čo s v prípade keď nie sme zosobášený, v rodnom liste dieťaťa je uvedené moje priezvisko a s priateľkou máme rôzne trvalé bydlisko. Priateľka nastupuje na materskú, nemôžem zobrať do opatery dieťa a poberať naňho príspevok?

   

  ďakujem

Pridaj komentár