ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Príručka pre rodičaPeniaze pre rodičov

Ošetrovné počas prázdnin a štrajku učiteľov

 Kristína Kováčiková   01.01.1970   0

Nárok na ošetrovné majú rodičia nielen v situáciách, ak ošetrujú choré dieťa, ale tiež vtedy, ak sa osobne a celodenne starajú o zdravé dieťa z dôvodu, že predškolské/školské zariadenie bolo rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v ňom bolo nariadené karanténne opatrenie.

Shutterstock

 

Ošetrovné počas prázdnin

Ak je materská škola uzatvorená na základe rozhodnutia jej riaditeľa napríklad z dôvodu dezinfekcie prostredia a hračiek alebo z prevádzkových dôvodov, podmienka uzavretia školy rozhodnutím príslušného orgánu je splnená.

Rodičovi dieťaťa navštevujúceho túto materskú školu nárok na ošetrovné vzniká (za predpokladu splnenia ostatných podmienok) a má nárok na ošetrovné najviac za desať dní osobnej a celodennej starostlivosti o toto dieťa.

Školáci

Ak si rodič školáka uplatní nárok na ošetrovné z dôvodu starostlivosti o dieťa počas školských prázdnin, Sociálna poisťovňa nárok neprizná, pretože v tom čase škola nie je uzavretá na základe rozhodnutia, ale priamo na základe školského zákona a príslušnej vyhlášky ministerstva školstva.

Nárok na ošetrovné počas prázdnin môže vzniknúť jedine v prípade, ak je dieťa choré.

Ošetrovné počas štrajku

Nárok na ošetrovné počas štrajku učiteľov môže rodičom vzniknúť len v prípade, ak bola základná škola dieťaťa v deň štrajku uzavretá na základe rozhodnutia riaditeľa školy (podľa § 150 ods. 5 školského zákona), prípadne na základe rozhodnutia iného príslušného orgánu.

Ak štrajkujú učitelia a štrajk trvá len niekoľko hodín, t. j. riaditeľ školy ju neuzatvorí, nárok na ošetrovné rodičovi nevzniká, lebo nespĺňa podmienku potreby celodennej starostlivosti o dieťa.

K ošetrovnému je potrebné potvrdenie lekára – dočasnú nemožnosť výkonu zárobkovej činnosti poistenca z dôvodu starostlivosti o dieťa do 10 rokov veku potvrdzuje ošetrujúci lekár dieťaťa na dvojdielnom tlačive Žiadosť o ošetrovné. Rodič dieťaťa si nárok na ošetrovné uplatní tým, že doručí vyplnené a podpísané tlačivo Žiadosť o ošetrovné príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne.

K žiadosti priloží aj rozhodnutie príslušného orgánu o uzavretí školy. Na preukázanie, že táto podmienka bola splnená, stačí predložiť písomné potvrdenie riaditeľa školy o tom, že poskytol žiakom voľno z dôvodu štrajku zamestnancov tejto školy, škola bola v tento deň uzavretá a neboli zabezpečené náhradné priestory na plnenie povinnej školskej dochádzky.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.

články autorky...

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised