Príručka pre rodičaPeniaze pre rodičov

Materské. Príklad výpočtu (3)

 Kristína Kováčiková   01.01.2018   0

Budem poberať vyššie materské, ak mi zamestnávateľ zvýši mzdu pred nástupom na materskú?

Príklad : Zamestnankyňa pracovala od skončenia školy v roku 2016 u jedného zamestnávateľa. Poberala hrubú mzdu vo výške 800 eur mesačne, od januára 2018 vo výške 1000 eur. Termín pôrodu má určený na máj 2018.

Podľa § 54 ods. 1 zákona o sociálnom poistení, ak nemocenské poistenie trvalo nepretržite najmenej od 1. januára kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, do dňa, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

Rozhodujúcim obdobím na zistenie denného vymeriavacieho základu bude rok 2017.

Zamestnankyňa mala síce od nového roka zvýšenú mzdu na 1000,- eur, ale táto neovplyvní výšku jej budúceho materského. Denný vymeriavací základ sa vypočíta ako podiel súčtu vymeriavacích základov v rozhodujúcom období (spočítajú sa všetky vymeriavacie základy, ktoré mala osoba v roku 2017) a počtu dní rozhodujúceho obdobia (365).

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised