Psychofyzická predpôrodná príprava

redakcia 0

Psychofyzická príprava na pôrod má dve neoddeliteľné časti:

  • Fyzická, teda telesná časť spočíva v pravidelnom precvičovaní cvikov špeciálne určených pre budúce mamičky.
  • Psychická, náučná alebo poznávacia časť, spočíva v získavaní informácií, ktoré súvisia s tehotenstvom, s pôrodom, s popôrodným obdobím.

 

Kedy začať s prípravou na pôrod

S prípravou je vhodné začať už od 16.týždňa tehotnosti a samozrejme platí: lepšie začať hoci aj neskoro, ako nezačať vôbec.

Úloha psychofyzickej predpôrodnej prípravy je odbúrať strach z neznámeho, racionálne vysvetliť určité fakty, osvojiť si správny spôsob dýchania, spôsob zapájania svalov brušného lisu a panvového dna a mnoho ďaľších vecí.

Kto vedie kurzy

Cvičenia vedú špeciálne školené sestry – pôrodné asistentky, duly, psychológovia, terapeuti, odbornými prednáškami sa na príprave podieľajú aj gynekológovia-pôrodníci a pediatri.

Oteckovia pri pôrode

Ďalšou možnosťou, ako uľahčiť alebo spríjemniť samotný pôrod, je prítomnosť otca dieťaťa počas  pôrodu. Je vhodné, ak budúci otecko, ktorý je rozhodnutý svojou prítomnosťou pomáhať pri pôrode, absolvuje s partnerkou tú časť prípravy, v ktorej sa formou prednášky oboznámi s tým, aké sú možné začiatky pôrodného deja, ako pôrod prebieha, všetko, čo potrebuje vedieť na to, aby jeho prítomnosť bola skutočne pomocou. Viaceré pôrodnícke zariadenia prítomnosť otecka pri pôrode podmieňujú práve absolvovaním takéhoto kurzu.

Čo a kedy sa cvičí na psychofyzickej príprave na pôrod:

Vlastná príprava sa začína v 3. – 4.mesiaci gravidity predpôrodnou gymnastikou. Cvičenia sa uskutočňujú spravidla raz do týždňa a trvajú až do pôrodu Samozrejme podľa možností.

Každé cvičenie sa začína dýchacími cvikmi v stojí s precvičením horných končatín, nasleduje séria cvikov so zameraním na chrbticu a chrbtové svalstvo, potom sa precvičujú dolné končatiny v sede a v ľahu na chrbte, posilňujú sa stehenné kĺby a napokon sa precvičujú brušné svaly a svalstvo panvového dna.

Cviky na posilnenie priamych brušných svalov sa v 3., 5. a 7. mesiaci tehotnosti neprecvičujú.

Koncom 8. mesiaca a v 9. mesiaci sa k týmto cvikom pripája nácvik gynekologickej polohy so všetkými úkonmi, ktoré si potom zopakujete v praxi – pri pôrode. Počas cvičenia treba dodržiavať zostavené poradie cvikov.

Pri všetkých cvikoch je dôležité koordinovať dýchanie s pohybom.

Medzi jednotlivými skupinami cvikov sa precvičuje dýchanie. Sústredením sa na správne dýchanie pri kontrakciách môže rodička odviesť pozornosť od bolestivých podnetov vychádzajúcich z maternice. V mozgovej kôre pritom vzniká ohnisko, ktoré utlmuje všetky okolité miesta. To znamená, že ak sa podnety z oblasti panvy dostanú do mozgu, buď ich rodička nepociťuje ako bolesť, alebo sú utlmené do takej miery, že sú znesiteľné. Aj pravidelným dýchaním teda možno aspoň čiastočne tlmiť vnímanie pôrodnej bolesti. V prvej pôrodnej dobe sa má rodička nadychovať nosom do pľúc a vydychovať otvorenými ústami. Rýchlosť dýchania prispôsobuje úrovni a sile kontrakcie. Na vrchole kontrakcie je dýchanie najrýchlejšie, pri ústupe kontrakcie sa spomaľuje

Na začiatku druhej pôrodnej doby, teda vo chvíli, keď rodička pocíti prvý tlak na konečník, sa musí použiť ďalší spôsob dýchania, a to rýchle a plytké vdychovanie a vydychovanie ústami, pričom pracuje len hrudník, aby bránica netlačila nadol privčas.

Na konci 8. mesiaca a v 9. mesiaci tehotnosti sa precvičuje fáza tlačenia v gynekologickej polohe.

Pri vlastnom pôrode sa na začiatku kontrakcie rodička zhlboka nadýchne, zadrží dych, zavrie oči a tlačí celou silou smerom do konečníka. Keďže by jej jedno nadýchnutie nestačilo na celú kontrakciu, pri nedostatku vzduchu vydýchne, opäť sa rýchlo nadýchne a znovu tlačí. Na celú kontrakciu spravidla stačia tri hlboké nádychy.

Významnou súčasťou predpôrodnej gymnastiky je nácvik relaxácie.

Vo svaloch spôsobuje uvoľnenie a v mozgu podporuje koncentráciu (fenomén pozornosti), čím sa zastierajú bolestivé podnety. Pri relaxácii počas pôrodu sa najviac osvedčila poloha na boku.

 

Zmierňovanie bolesti pri pôrode

Zmierňovať bolesti počas pôrodu napomáha pôrodnícka analgézia. Existuje niekoľko spôsobov, najčastejšie sa aplikuje epidurálna analgéza. Je to spôsob znecitlivenia, pri ktorom sa do epidurálneho priestoru aplikuje kombinácia lokálneho anestetika a opiátu. Epidurálny priestor je priestor nad alebo vedľa obalov, ktoré chránia miechu. Ihla a následne katéter, cez ktorý sa látka podáva, vôbec neprichádza do kontaktu s miechou, s nervovými koreňmi alebo s likvorom, a teda nehrozí ochrnutie, ako sa niekedy zvykne mylne tvrdiť. Počas epidurálnej analgézy je plne zachovaná motorika /hybnosť/ dolných končatín, možnosť používania svalstva brušného lisu a svalstva panvového dna, potlačená je len bolestivosť kontrakcií.

Viac o možnostiach tlmenia bolesti pri pôrode, resp. úľavových polohách, nájdete v článkoch:

Ako si uľahčiť pôrod – stres

Ako si uľahčiť pôrod – prostredie

Ako si uľahčiť pôrod – úľavové techniky

Entonox pri pôrode

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár