ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Príprava na pôrodAko sa pripraviť?

Hypnopôrod- technika, ktorú vyskúšala aj Kate Middleton

 Marcela Beňová   27.07.2018   0

Novinkám a modernému prístupu sa neubráni žiadna oblasť starostlivosti o dieťa, dokonca ani samotný pôrod. Po tom, ako mamičky začali rodiť s dulou či presadzujú pôrody do vody, objavila sa na tehotenskom trhu ďalšia novinka- hypnopôrod. 

shutterstock

 

Kým v zahraničí je táto technika pomerne bežná, u nás ju preslávila až kráľovská mamička Kate Middleton, ktorá pomocou hypnopôrodu priviedla na svet svoje tretie dieťa. Ide o dobrý komerčný trik, alebo hypnopôrod naozaj zaručí, že na deň narodenia svojho bábätka bude mamička spomínať s radosťou a úsmevom?

Na hypnopôrod sa musíte pripraviť

Samotnému hypnopôrodu známemu aj pod názvom HypnoBirth predchádza niekoľkomesačná príprava. Na nej sa mamičky prostredníctvom hypnotických techník, osvojovania si správneho spôsobu dýchania, cvičení prevažne jógového charakteru a radám od vedúceho kurzu snažia postupne zbavovať telo aj myseľ stresu a strachu z pôrodu.

Ženy sa pripravujú na priebeh pôrodu po psychickej a fyzickej stránke.

Správne dýchanie a uvoľnené svalstvo má mamičku lepšie pripraviť na spracovanie bolesti, zachovanie síl a lepšie uvedomenie si svojho tela počas všetkých troch pôrodných dôb. Budúce rodičky by sa po absolvovaní kurz mali úplne zbaviť obáv z pôrodu a naplno si vychutnať príchod dieťatka na svet.

Okrem toho sa tehotné ženy učia využívať tzv. vizualizáciu, teda predstaviť si, ako vaše dieťa prichádza na svet, ako všetko prebieha v poriadku a preniesť tieto predstavy do reality. Naprázdno neobídu ani oteckovia, ktorí sa učia správne masírovať hrádzu, aby partnerke uľahčili priebeh pôrodu.

shutterstock

 

Mamičky sú nadšené

Kurz a samotný hypnopôrod vyskúšala aj mamička Zuzana, ktorá rodila v Anglicku.

„Osobnú skúsenosť mám dobrú. Nemôžem síce porovnať, aké by to bolo bez toho, ale ja som mala ľahký pôrod. Bolesti neboli vôbec strašné a rodila som do vody. Otvorila som sa za polovičný čas ako normálne.

Kurz na hypnopôrod ma naučil ako správne dýchať, tlmiť tým bolesť a hlavne byť v pokoji, čím sa vlastne uvoľní aj svalstvo. Dokonca ho už použili aj pri cisárskom reze, maminka zostala pokojná a nepanikárila,“

Mamičky v zahraničí, ktoré majú hypnopôrod za sebou, sú nadšené. Príprava trvá zvyčajne dva mesiace a stojí od 200 do 450 libier, no ženy sa zhodujú v tom, že vynaložené financie stoja za to.

Samotný pôrod prebieha podľa rozhodnutia mamičky, dôležité však je, aby pri ňom dôverovala predovšetkým schopnostiam svojho tela a nevyužívali lieky proti bolesti ani epidurálky. Okrem kratšieho a jednoduchšieho pôrodu kurz sľubuje, že čerstvá mamička bude rýchlo vo forme a pohodlne nabehne na starostlivosť o svoje dieťa.

A čo rodičky na Slovensku?

Už aj slovenské mamičky môžu absolvovať kurz hypnopôrodu. Ten sa však zatiaľ ponúka len v podobe dvojdňového kurzu a mamičku s partnerom bude stáť približne 140 eur.

Ak však chcete ušetriť, inšpirujte sa rodičkami v zahraničí a stiahnite si kurz online. Podľa jednotlivých vyučovacích hodín môžete postupne správnym spôsobom precvičovať jednotlivé svalové partie a učiť sa dýchať tak, ako to pôrod vyžaduje.

Premýšľate, či sa oplatí s kurzom hypnopôrodu začínať? Jeho úlohou je predovšetkým pripraviť prvorodičky na neznámu cestu, dodať in odvahu a precvičiť pred samotným pôrodom svalstvo. Mnohým ženám, najmä ak majú za sebou sekciu alebo traumatický zážitok z tehotenstva, pomáha poraziť strach a opätovne začať sebe ako matke veriť.

Ak sa však so stresovými situáciami vyrovnávate dobre, pred pôrodom úplne stačí venovať sa pravidelnému pohybu, chodiť na dlhé prechádzky po čerstvom vzduchu a prípadné obavy prekonzultovať s lekárom alebo budúcim oteckom. Potom sa budúca mamička pripraví na príchod dieťatka viac než dobre.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Tehotenský kalendár - vyberte si video s vašim týždňom tehotenstva
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised