Plánujeme dieťaPočatie

Prečo ženy naozaj odkladajú materstvo

 Anna Veselá   22.01.2018   1

So zvyšujúcim sa vekom sú bezdetné ženy často terčom impertinentných poznámok o tikajúcich biologických hodinách a zmeškaných vlakoch.

Šuškajú si o nich, že sú karieristky, ako keby práca bola hlavný vinník, prečo sa vyhýbajú prekojeným nociam a výmene plienok. Je to ale inak.

Shutterstock

 

Nie sme karieristky

Podľa výsledkov štúdie, ktorá bola uverejnená v časopise Journal of Obstetrics and Gynaecology Canada, kariéra nie je top dôvodom, pre ktorý dnešné ženy odkladajú rodenie detí. Prácu pred deťmi uprednostňuje menej ako 30 % žien.

Väčšina žien, až 97 %, si želá mať pevný partnerský vzťah, skôr než sa rozhodnú stať sa matkami. Medzi ďalšie faktory, ktoré vplývajú na rozhodnutie mať dieťa, je pocit kontroly nad vlastným životom (82 %), pripravenosť na rodičovstvo (77 %). Kariérne ciele sú pre ženy na chvoste, keď ide o deti.

Staršie prvorodičky

V Kanade rodí 11 % žien svoje prvé dieťa po 35. narodeninách alebo neskôr, v USA je to dokonca 20 %. Aj na Slovensku evidujeme v posledných rokoch väčší počet „starších“ prvorodičiek.

Kým v 60. rokoch minulého storočia bol priemerný vek matiek prvorodičiek 23 rokov, v roku 2005 to bolo 28 rokov. Trend odkladania pôrodov, samozrejme, pokračuje, hranica sa približuje k 30-ke.

Zároveň sa čoraz častejšie stretávame s fenoménom neplodnosti, ktorý ide ruka v ruke s odkladaním materstva.

Odborníci odporúčajú, aby matky stihli plánovať rodinu ešte pred 35.-kou, nakoľko so zvyšujúcim sa vekom starne aj ženský reprodukčný systém, rastie pravdepodobnosť genetických abnormalít, spontánnych potratov a predčasných pôrodov.

Hoci sú nám z médií známe pozitívne príklady žien, ktoré sa stali matkami až po 40-ke, napríklad Nicole Kidman, Salma Hayek, Juliane Moore, Halle Berry či Janet Jackson, takmer päťdesiatročná, nemali by sme upadnúť do falošných nádejí, že je to jednoduché.

Málo sa hovorí o rizikách, ktoré prináša asistovaná reprodukcia. Ani lieky, ktoré užívajú ženy pri tomto procese, nie sú bez vedľajších účinkov.

Neprekombinovať to

Plánovať a kombinovať sa dá, keď je človek mladý. Pocit, že to máme vo svojich rukách, sa vie ale škaredo rozplynúť. Ženy, boriace sa s neplodnosťou, by nerozhodným ženám určite radili nečakať na pomyselnú 35-ku. Čím skôr, tým lepšie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku
realny clovek napísané 22.01.2018 20:46

PENIAZE pochopitelne, ked nemam dost prachov, tazko uzivim dieta, logicky. ale ved co, ludi je aj tak viac nez dost.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku
realny clovek napísané 22.01.2018 20:46

PENIAZE pochopitelne, ked nemam dost prachov, tazko uzivim dieta, logicky. ale ved co, ludi je aj tak viac nez dost.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised