Chceme bábätko – plodné obdobie – hlien krčka maternice

Mária Kohutiarová 2

Druhým dôležitým príznakom plodnosti je hlien krčka maternice – tzv. cervikálny hlien. Je to normálny, zdravý výlučok žliazok silznice kanála krčka maternice – a má ho každá žena.

V priebehu cyklu sa jeho vzhľad a vlastnosti menia pod vplyvom estrogénov.

Hlien je pre spermie životne dôležitý – poskytuje im výživu a uľahčuje im pohyb. Prostredie pošvy nie je totiž svojím kyslým prostredím pre spermie priateľské, a bez hlienu v ňom spermie v priebehu 4 -8 hodín odumierajú.

Ako teda vedieť spoznať hlien?

V prvom rade je potrebné ho vedieť odlíšiť od chorobných výtokov

  • zdravý hlien nesprevádzajú nepríjemné pocity (napr. svrbenie, pálenie, hrudkovisťosť alebo zápach).
  • Zdravý hlien sa objavuje na rodidlách niekoľko dní pred ovuláciou (spomínali sme ho vyššie ako príznak nástupu druhej, plodnej fázy cyklu).

Na začiatku plodného obdobia je hlien najprv hustý, žltý, lepkavý, je problém ho roztiahnuť medzi prstami a preto je pre spermie ešte ťažko priechodný.

Postupne sa mení na biely, potom na číry a stáva sa ťažným, čo sa dá dobre rozpoznať natiahnutím hlienu medzi palcom a ukazovákom – a to až na niekoľko centimetrov.

Pri pohľade i skúške vyslovene pripomína surový vaječný bielok. Žena má silný pocit mokra na rodidlách, hlien dokonca tak zredne, že ho nie je možné zachytiť prstom.

Plodný – neplodný

Tento typ hlienu je príznakom maximálne vrcholnej plodnosti a je „dobrou správou“ na cestovanie spermií do maternice.

Krátko po ovulácii sa hlien znovu zahusťuje, mení farbu z bieleho na žltý, trhá sa medzi prstami, až nakoniec celkom vymizne.

Náznaky hlienu sa môžu objaviť tesne pred menštruáciou, z hľadiska plodnosti však nemá žiadny význam, ak už podľa bazálnych teplôt a dostatočného vysychania žena už zistila, že je v III. fáze cyklu.

Prečítajte si tiež: Chceme bábätko – poznajme svoj cyklus a plodné obdobie

Množstvo hlienu závisí od organizmu každej ženy

– niektoré ho majú veľmi veľa, a používajú vložku, lepšie by však bolo pravidelne meniť nohavičky. Iné ženy majú skôr problém hlien si vôbec všimnúť a zaznamenať.

Hlien a jeho množstvo sa mení – na začiatku je ho málo, potom pribúda, aby znovu strácal na kvantite až kým sa nestratí znovu. V prvom rade pre nás je dôležitá kvalita hlienu, i keď aj zaznamenané množstvo je potrebné brať do úvahu ako známku plodnosti.

Hlien možno pozorovať pocitom, hmatom a zrakom.

Pozorujeme ho na vonkajších rodidlách – teda hovoríme o vonkajšom pozorovaní, na krčku maternice – ide o vnútorné pozorovanie.

Dôležité sú aj pocity ženy v oblasti vonkajších rodidiel, ako vníma ich prejavy, ktoré začínajú pocitom sucha (po menštruácii), potom postupným vlhnutím až mokrom v čase ovulácie.

Tieto pocity je dobré skontrolovať hmatom (kontrolou natiahnutia hlienu medzi prstami a skúškou jeho ťažnosti) a tiež kontrolou zraku (kontrolujeme farbu a hustotu).

iStock

 

Pozorovanie hlienu treba začať hneď po menštruácii,

najneskôr 6. deň cyklu, aj vtedy, ak žena ešte mierne špiní. Vizuálne pozorovanie hlienu sa doporučuje pred a po použítí WC – jednoduchým jemným utretím toaletným papierom. Toto pozorovanie je dôležité hlavne v I. a II. fáze cyklu. V III. fáze cyklu má väčšina žien sucho, takže pozorovanie nie je potrebné.

Pokiaľ nemáte jasný vonkajší príznak hlienu, je potrebné vnútorné pozorovanie. Žena vtedy vloží ukazovák a stredný prst pošvou až ku krčku maternice a snaží sa nimi uchopiť a následne popísať hlien.

Dôležité je, aby žena mala umyté ruky mydlom a ostrihané nechyty. Pokiaľ sú obavy z infekcie, je možné používať chirurgické rukavice – platí to aj vtedy, ak má žena na rukách ekzém alebo bradavičky.

Test vodou

Pokiaľ máte napriek všetkému problémy s rozpoznaním hlienu, alebo máte stály pocit niečoho podobného od konca krvácania až do ďalšieho, urobte test vodou:

Prsty, na ktorých máte pošvový výlučok, opláchnite čistou vodou do misky alebo do pohára. Hlien krčka maternice si zachová svoju ťažnú, vláknitú štruktúru a nerozpustí sa vo vode, kým pošvový výtok sa rozpustí a voda sa zakalí.

Prečítajte si tiež: Chceme bábätko – plodné obdobie – bazálna teplota

Dôležité pre zdravý hlien sú tiež pravidlá osobnej hygieny:

  • vylúčte syntetickú spodnú bielizeň, vhodná je bavlnená

  • zrušte trvalé nosenie slipových vložiek – aj z dôvodu výtoku. Ich dlhodobé používanie uzatvára poštový otvor. Takto sa vytvára vlhké teplo, ktoré prispieva k rastu baktérií vyvolávajúce výtok. Lepším riešením je častá výmena spodného prádla. Pri výtoku by žena nemala používať v žiadnom prípade tampóny!

  • nenosiť tesné nohavice, rovnako ako tesné sukne. Sťahujú panvovú oblasť a tlakom uzavierajú pošvový otvor. Takýto problém môžu robiť aj pyžamové nohavice. Lepšie sú voľné, vzdušné sukne a nočné košele a ak sa dá, spať bez nohavičiek.

  • používanie tampónov pri menštruácii – pri ich zavádzaní vniká do pošvy vzduch podporujúci rast baktérií. Súčasne sa tampónom vysuší prirodzená vlhkosť pošovovej steny a odstraňujú zdravé baktérie, ktoré sa starajú o čistotu pošvy.

  • nepoužívajte dráždivé mydlo – intímne oblasti umývajte len vodou, prípadne jemným detským mydlom alebo špeciálnym mydlom na intímnu hygienu. Neodporúčajú sa žiadne výplachy pošvy, nepoužívať žiadne parfumové mydlá, spreje apod., žiadne peny do kúpeľ, žiadne avivážne prostriedky na spodné prádlo, ani parfumový toaletný papier.

  • dajte pozor, ako sa utierate po stolici! Treba to robiť spredu dozadu, aby sa baktérie z análneho otvoru nedostali do pošvy. Rovnaké riziko hrozí pri meraní teploty v pošve, ak sa predtým tým istým teplomerom merala teplota dieťaťa v konečníku.

vylúčte syntetickú spodnú bielizeň, vhodná je bavlnená

zrušte trvalé nosenie slipových vložiek – aj z dôvodu výtoku. Ich dlhodobé používanie uzatvára poštový otvor. Takto sa vytvára vlhké teplo, ktoré prispieva k rastu baktérií vyvolávajúce výtok. Lepším riešením je častá výmena spodného prádla. Pri výtoku by žena nemala používať v žiadnom prípade tampóny!

nenosiť tesné nohavice, rovnako ako tesné sukne. Sťahujú panvovú oblasť a tlakom uzavierajú pošvový otvor. Takýto problém môžu robiť aj pyžamové nohavice. Lepšie sú voľné, vzdušné sukne a nočné košele a ak sa dá, spať bez nohavičiek.

používanie tampónov pri menštruácii – pri ich zavádzaní vniká do pošvy vzduch podporujúci rast baktérií. Súčasne sa tampónom vysuší prirodzená vlhkosť pošovovej steny a odstraňujú zdravé baktérie, ktoré sa starajú o čistotu pošvy.

nepoužívajte dráždivé mydlo – intímne oblasti umývajte len vodou, prípadne jemným detským mydlom alebo špeciálnym mydlom na intímnu hygienu. Neodporúčajú sa žiadne výplachy pošvy, nepoužívať žiadne parfumové mydlá, spreje apod., žiadne peny do kúpeľ, žiadne avivážne prostriedky na spodné prádlo, ani parfumový toaletný papier.

dajte pozor, ako sa utierate po stolici! Treba to robiť spredu dozadu, aby sa baktérie z análneho otvoru nedostali do pošvy. Rovnaké riziko hrozí pri meraní teploty v pošve, ak sa predtým tým istým teplomerom merala teplota dieťaťa v konečníku.

Záleží aj na našej strave

Tieto jednoduché pravidlá pomôžu počas niekoľkých mesiacov k odstráneniu výtoku, dokonca aj zbavenia sa plesňových ochorení bez liečby. Výtok sa však môže vyskytovať aj v dôledku nervového preťaženia a vtedy ho riešime dostatkom spánku a zdravou výživou.

Zdravému hlienu prospieva obmedzenie cukru a zvýšenie príjmu acidofilných baktérií, ako aj vitamíny A a B, horčík, esenciálne mastné kyseliny. Pokiaľ má žena malý výskyt hlienu, alebo je jeho výskyt slabý, príčinou môže byť nedostatok tekutín. Vo väčšine prípadov táto rada pomohla k zvýšeniu a predĺženiu výskytu hlienu.

Prečítajte si tiež: Chceme bábätko – plodné obdobie – zmeny krčka maternice

Hlien je dôležitým znakom plodnosti ženy,

nakoľko on je tou „cestou“, po ktorej sa spermie bezpečne a pomerne jednoducho dostávajú k vajíčku do maternice. Čím klzkejší a mokrejší hlien, tým je to pre potencionálnu možnosť otehotnenia lepšie – pre maličké spermie i tak cesta do maternice predstavuje životný výkon.

S použitím učebnice Symptotermálnej metódy spracovala Mária Kohutiarová

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (25 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Dobry den, da sa otehotniet, aj ked nemavam ten cervikalny hlien?

    Volakedy som ho mavala vela, ale poslednu dobu mam pocit, ze ho vobec nemam, ked mam plodne dni (mozno iba minimalne vo vnutri).. cim to moze byt?

Pridaj komentár