Menštruačný kalíšok používajú ženy aj na to, aby skôr otehotneli. Funguje to?

Anna Veselá 0

Každým dňom populárnejší menštruačný kalíšok, ako ekologická alternatíva k tampónom a vložkám, nemusí slúžiť len na zníženie odpadu, ktorý vzniká každej žene raz za mesiac počas jej dní.

Niektoré ženy používajú menštruačný kalíšok aj vtedy, keď sa im nedarí otehotnieť.

Shutterstock

Páry, ktoré sa snažia o dieťa a každý mesiac túžobne čakajú na dve čiarky tehotenského testu, sú neraz ochotné vyskúšať rôzne metódy, sľubujúce otehotnenie, bez ohľadu na to, či sú medicínsky podložené alebo sú to len „babské“ reči.

Gynekologička hovorí áno

Niektoré ženy zájdu ďalej, ako len k vyloženiu nôh hore po styku, aby spermie „zdržali“ čo najdlhšie vo vnútri.

Gynekologička Sherry Ross pre portál parents.com potvrdila, že k pomôckam na otehotnenie patria v poslednej dobe aj menštruačné kalíšky.  

„Ženy si vkladajú menštruačný kalíšok do vagíny ihneď po sexuálnom styku, aby tak dosiahli, že spermie ostanú na mieste, blízko k maternici,“ vysvetľuje lekárka, podľa ktorej môže menštruačný kalíšok naozaj pomôcť.

„V každom ejakuláte sa nachádza milión spermií, ktoré plávajú. Menštruačný kalíšok plný spermií dovoľuje pohyb spermiám iba jedným smerom, a to smerom k vajíčku.“

Shutterstock

Kalíšok spermie „zadrží“

Ženské vajíčko je schopné oplodnenia do 12 hodín po ovulácii. Toto krátke obdobie plodnosti sa môže predĺžiť o životnosť spermií v ženskom genitálnom trakte. Predpokladá sa, že spermie sú schopné oplodniť vajíčko 24 až 48 hodín po pohlavnom styku.

Po ovulácii vajcovod zachytí vajíčko a za normálnych okolností sa tu stretne so spermiami. Na oplodnenie stačí len jedna spermia.

Zdravá spermia žije tri dni.

Podľa doktorky Rossovej by takéto „zadržanie“ spermií blízko krčka maternice mohlo zvýšiť šance na počatie.

Čím dlhšie sa totiž nachádza pri maternici, tým väčšia je šanca, že sa dostane do vajcovodu, kde môže oplodniť vajíčko. Avšak neodporúča mať zavedený menštruačný kalíšok v takomto prípade dlhšie ako dvanásť hodín.

Iná gynekologička a odborníčka na neplodnosť, dr. Daniela A. Skora sa pre parents.com vyjadrila, že mať menštruačný kalíšok viac ako dvanásť hodín nie je vhodné, nakoľko môže prísť k zmene vaginálneho PH, kedy sa môžu premnožiť baktérie a spôsobiť žene vaginálnu infekciu.

Opýtajte sa lekára

O tom, či kalíšok môže fungovať pri oplodnení, sa porozprávajte so svojím gynekológom, ktorý vám určite povie svoj odborný názor.

Aj keď určite nejde zrovna o konvenčnú metódu, ako otehotnieť, možno menštruačný kalíšok stojí za pokus. Je to ekologické a určite menej nákladné ako niektoré invazívne spôsoby.  

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár