Intímne zdravie

0

Najčastejšou príčinou návštevy žien v gynekologickej ordinácii je zápal pošvy sprevádzaný vaginálnym výtokom (vaginálny fluor). Za normálnych okolností je pošva osídlená neškodným spektrom mikroorganizmov. Odborníci sa dnes zhodujú na tom, že rovnovážny stav mikrobiálneho osídlenia je výsledkom vzájomného vzťahu obranyschopnosti organizmu ženy a aktivity samotných mikroorganizmov. K rovnováhe pošvového prostredia prispieva predovšetkým Döderleinov Lactobacillus acidophillus vaginalis, ktorý podporuje prirodzený obranný mechanizmus pošvy svojím podielom na produkcii kyseliny mliečnej. Vďaka jej prítomnosti je pH pošvy kyslé (3,8-4,5).

V súčasnej dobe existuje mnoho faktorov, ktoré môžu zásadným spôsobom negatívne ovplyvniť vaginálnu mikroflóru. K narušeniu mikrobiálnej rovnováhy vedú zmeny v hormonálnych pomeroch organizmu súvisiace s vekom, výživa, hygienické návyky (nadmerná spotreba neoverených prostriedkov intímnej hygieny, znížená prevencia nákazy při používaní hygienicky nevyhovujúcich toaliet), kúpanie sa na hygienicky závadných kúpaliskách, sexuálna aktivita, počet sexuálnych partnerov, spôsob antikoncepcie, hormonálny a imunitný stav organizmu, lokálne a celkové užívanie liekov (antibiotiká, hormóny), prítomnosť sexuálne prenosných mikroorganizmov, patologické zmeny na čípku maternice a mnoho ďalších, doposiaľ nezistených faktorov ovplyvňujúcich život ženy. Zásahy človeka do životného prostredia zmenili rovnako biologické vlastnosti mikroorganizmov, ktoré ho obklopujú. Porucha rovnováhy vaginálneho prostredia potom často vedie k zápalu pošvy.

Pri zápale žena zistí začervenanie a pociťuje svrbenie, niekedy i pálenie v pošve a v oblasti vonkajších rodidiel. Tieto prvé príznaky, ktoré neustupujú ani pri starostlivej intímnej hygiene, sú väčšinou sprevádzané mohutnejším a nepríjemným výtokom. Lekár v gynekologickej ordinácii stanoví presnú diagnózu na základe mikroskopického vyšetrenia a výsledku steru, ktorý pošle na kultivačné vyšetrenie. Na prebiehajúci zápal upozorní prítomnosť zvýšeného množstva bielych krviniek. V 90 % prípadov sú v náleze zastihnuté baktérie, bičíkovec Trichomonas vaginalis alebo kvasinky rodu Candida. Pri liečbe sa uplatňuje zvýšená hygiena, dočasná pohlavná zdržanlivosť a zavádzanie vaginálnych tabliet, čapíkov alebo krémov, ktoré lekár predpíše podľa výsledku vyšetrenia. Často je nutné liečiť oboch sexuálnych partnerov súčasne, pretože neliečený partner môže byť zdrojom opakovanej infekcie.

Nedoceneným ale o to dôležitejším opatrením zdravého životného štýlu je prevencia vzniku zápalu pošvy. Dá sa povedať, že je plne v rukách ženy. Spočíva v pravidelných gynekologických prehliadkach, dodržiavaní princípov racionálnej výživy, v primeranom užívaní zdravotne nezávadných prostriedkov intímnej hygieny, opatrnosti na verejných toaletách, kúpaní sa len na hygienicky kontrolovaných kúpaliskách a partnerskej vernosti.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár