Začali sa prázdniny a s nimi k nám zavítala vôňa leta – slnko, voda, vzduch, vidina oddychu a dovoleniek. Pre niektoré tehuľky to však môže byť náročnejšie obdobie… Zvýšenou starostlivosťou sa dá prežiť v pohode. Nápomocné v tomto citlivom období nám budú hlavne prírodné prípravky a úprava stravy.
Relax pri vode v tehotenstve
Ak sa vyberiete k vode, voľte len overené čisté prírodné vodné plochy alebo kúpaliská, kde je zaručené pravidelné vymieňanie vody.
Po kúpaní si nenechávajte na sebe mokré plavky, prezlečte sa do suchých. Predídete tak možnému podchladeniu močových ciest.
Vo vlhkom prostredí sa dobre darí aj rôznym kvasinkovým infekciám, ktoré spôsobujú vaginálny výtok, svrbenie a pálenie. Základom je dobrá hygiena vody, sprchovanie po kúpaní a preventívna ochrana (môžete si napr. zaviesť tampón napustený olejom, ktorý funguje ako mechanická zábrana pre vodu.)
Vhodné je aj užívanie probiotík so zvýšeným obsahom lactobacilov, ktoré sú súčasťou prirodzeného zloženia vaginálnej mikroflóry. Pre zníženie rizika vaginálnych problémov je vhodné znížiť príjem jednoduchých cukrov – džúsy, sladkosti, výrobky z bielej múky. Sú totiž živnou pôdou pre kvasinky.
Pitný režim
Pri pobyte na slnku nesmiete zabúdať na pokrývku hlavy a pravidelné dopĺňanie tekutín. Najvhodnejšie sú minerálne vody nesýtené a jemne sýtené, tiež čerstvé ovocné a zeleninové šťavy, vždy však riedené vodou napr. 1:1. Tie nielen zaženú smäd, ale dodajú telu množstvo potrebných vitamínov, minerálov a iných vitálnych látok v tej najprirodzenejšej a najlepšie využiteľnej podobe.
Ochrana pokožky
Pokožka je počas tehotenstva citlivejšia, mení sa aj jej pigmentácia. Preto o ňu dôsledne dbajte nielen počas slnečných dní. Zdržujte sa v tieni, a aj tak si pokožku ošetrite opaľovacím prípravkom. Uprednostnite tie s fyzikálnym UV-filtrom, ktorý pôsobí hneď po nanesení a chemicky nereaguje s pokožkou.Večer ošetrite pokožku poopaľovacím alebo iným regeneračným prípravkom napr. z prírodnej kozmetiky Aloe vera telovým mliekom alebo mliekom po opaľovaní. Na spálenú pokožku môžete naniesť biely jogurt. Po počiatočnom schladení a čiastočnom upokojení, keď sa už pokožky dá aj dotknúť, aplikujte prípravok s obsahom panthenolu.
Nezabúdajte na pery
Nezabúdajte aj na ochranu pier. Vhodné sú tyčinky s ochrannými faktormi, s prírodnými voskami, ktoré zároveň jemnú pokožku pier aj vyživujú. Na noc si urobte medovú “masku”. Pery rozmaznáva a hojí aj drobné poranenia, či popraskania. Pery sú po nej hodvábne jemné.
Potenie
Potenie je prirodzený proces, ale vie nás tiež poriadne potrápiť. Vyhýbajte sa antiperspirantom, ktoré dlhodobo (počas celého dňa) ovplyvňujú činnosť potných žliaz. Tie patria prirodzene k nášmu vylučovaciemu systému, preto ich blokovanie nie je vhodné. Opäť sa obráťte na niečo menej zaťažujúce organizmus.
Najvhodnejšie je sa oplachovať vlažnou vodou a ak máme pocit mastnoty, aj jemným mydlom napr. detským (napr. nechtíkovým). Používajte šalviový deodorant. Nie je to také pohodlné ako 1 x denne pri antiperspirantoch, ale ochraňujete seba, bábätko a v neposlednom rade aj prírodu.
Nadmerne sa nám nepotí iba podpazušie, ale aj chodidlá a dlane. Pred oblečením ponožiek, hlavne silonových, a obutím topánok si na nohy naneste balzam na nohy. Nielen reguluje nadmerné potenie, ale pôsobí preventívne a liečebne na pliesňové ochorenia.
Súžitie s hmyzom
Dotieravý hmyz nám vie znepríjemniť pobyt pri vode, ale aj večerné posedenia v prírode. Vyhýbajte sa nadmernému užívaniu repelentov. Sú vyrobené na chemickej báze a časť látok z nich prestupuje aj pokožkou, teda dostáva sa do krvného obehu bábätka.V jedle obmedzujte výrobky z bieleho cukru a bielej múky – vedľajšie produkty metabolického procesu pri ich trávení zvyšujú našu príťažlivosť pre hmyz.
Ťažké a opuchnuté nohy
Ťažké a opuchnuté nohy pozná snáď každá tehuľka. Vyhnite sa zvýšenej konzumácii soli. Noste pohodlné šaty z prírodných materiálov a vhodnú obuv – voľnú, na 2-3 cm opätku. Denne absolvujte aspoň 1.5 kilometrovú prechádzku.
Pri dlhodobejšom sedení počas dňa si nohy vykladajte aspoň 20 cm nad podložkou napr. na schodík. Večer ich vystrite a vyložte do vodorovnej polohy. Neprekladajte si nohy cez seba, pretože sa tým narušuje krvný obeh.
Pri opuchu natierajte nohy prípravkami s obsahom pagaštanu konského či arniky.
Cestovná nevoľnosť
A na záver ešte ako si spríjemniť cestu za oddychom. Nevoľnosť pri cestovaní vám zmierni čaj pripravený z čerstvého ďumbiera. Vhodné sú aj rôzne na prírodnej báze vyrobené prípravky. Určite vám poradia vo vašej lekárni!
Ilustračné foto: redakcia