V tehotenstve dochádza na tele ženy k mnohým zmenám. Mimo iného sa jej zväčšujú prsia, ktoré sú tiež citlivejšie, formujú sa bradavky, začína sa v nich tvoriť materské mlieko. Preto je nevyhnutné sa o prsia začať včas a správne starať a s touto starostlivosťou pokračovať i v priebehu dojčenia.
shutterstock Starostlivosť v tehotenstve Správne by vám mal okolo šiesteho mesiaca tehotenstva skontrolovať vaše prsia váš gynekológ, aby zistil, či nemáte vpadnuté bradavky . Ak to neurobí, požiadajte ho o to, alebo sa spojte s kvalifikovanou laktačnou poradkyňou. Kontakt na ňu získate napríklad na webe Inštitútu pre podporu dojčenia .
Bradavky môžu mať rôzny tvar a veľkosť. Pre správny nástup laktácie a bezproblémové dojčenie je však potrebné, aby boli hlavne správne formované – musia vystupovať nad dvorec. Je dobré nechať v tehotenstve tkanivo prsníka prirodzene pracovať. Je možné, že sa bradavky budú formovať postupne. Ak sa však asi po 25. týždni tehotenstva samé nesformujú, je potrebné konzultovať s lekárom alebo laktačnou poradkyňou použitie tzv formovača.
Vrodené skrátené väzivo, ktoré je podstatou problému pri vpadnutej bradavke, je možné dlhodobým a stálym tlakom predĺžiť. A k tomu práve formovače slúžia. Pôsobia tak, že membrána formovača vytvára trvalý tlak na svaly dvorca prsníka, ktoré svojím sťahom spôsobujú erekciu bradavky.
Formovače je možné začať používať už počas tehotenstva (približne od 32. týždňa a ďalej). Začnite nosiť formovače najskôr 1 hodinu denne a postupne nosenie predlžujte až na 8 hodín denne, po pôrode ho používajte asi 30 minút až hodinu pred dojčením. Nenoste ho v noci, aby nedošlo k vytvoreniu otlakov a bolesti. Nosenie formovačov konzultujte s laktačnou poradkyňou alebo lekárom, ktorý má skúsenosti a pozná váš zdravotný stav. Dobrou správou je, že formovače vám pomôžu i v prípade, kedy sa u vás vpadnuté bradavky objavia až po pôrode.
Bradavky sú najcitlivejšou časťou ženského tela. S pribúdajúcou dĺžkou tehotenstva sa ich citlivosť ešte zvyšuje. Keď túto zmenu pocítite, je čas venovať bradavkám adekvátnu starostlivosť.
Bradavky dobre pripravené na dojčenie nie sú suché, krehké, precitlivené, nesvrbia. Používanie malého množstva lanolínu tkanivo bradaviek zvláčni.
shutterstock Lanolín je 100% čistý prírodný ovčí tuk bez chemických a konzervačných látok. Je voľne dostupný v lekárňach. Ak použijete lanolín alebo inú masť bez vône a príchute, bradavky vám potom nebudú pri začiatkoch dojčenia a pri počiatočnom namáhaní pri nácviku správnej techniky a polohy pri dojčení praskať a bolieť.
Už v tehotenstve môže odchádzať samovoľne po kvapkách z prsníka mledzivo. To, že mledzivo odchádza, je samo o sebe dobrá správa. Môže sa ale stať, že presiakne cez odev a to už nie je žiaduce. Je teda vhodné začať používať jemné jednorazové vložky do podprsenky , ktoré mledzivo bezpečne zachytia.
Zväčšujúce sa prsia potrebujú v tehotenstve dobrú oporu v podobe kvalitnej podprsenky preto, aby najmä mliečna žľaza mala podmienky a oporu pre svoj rozvoj. Investovať do nej sa rozhodne vyplatí.
Starostlivosť po pôrode Pri začiatkoch dojčenia je potrebné v dôslednej starostlivosti o prsia pokračovať. Je vhodné používať podprsenku pre dojčiace matky, vzdušnú, dobre podporujúcu prsia, bez kostíc, so širšími ramienkami. Na noc môžete použiť „nočný“, pohodlnejší model. Podprsenku je dobré si zaobstarať ešte v tehotenstve, počítajte však s tým, že akonáhle sa prsia nalejú mliekom, zväčšia sa asi o jednu veľkosť.
(Odporúčame si prečítať článok Ako si vybrať správnu podprsenku na dojčenie ).
Pri úniku mlieka vám pomôžu jednorazové a neskôr i prateľné vložky, ktoré sa do podprsenky vkladajú. Pri väčšou objeme unikajúceho mlieka je vhodné použiť misky na zachytenie materského mlieka. Takto zachytené mlieko môžete zbierať a uchovávať vo fľaši alebo vo vrecku na skladovanie mlieka a v prípade potreby kedykoľvek využiť.
Prsia je dobré často oplachovať čistou vodou, sprchovať, jemne utrieť a nechať prevetrať. Vetranie je veľmi dôležité! Nezabudnite vložky i podprsenku často meniť.
Počas sprchovania je vhodné používať na prsia iba teplú vodu bez prídavkov mydiel alebo sprchovacích gélov, ktoré kožu vysušujú. Suchú pokožku môžete natierať po kúpeli olejom, napríklad čistým olivovým.
Bradavky môžete naďalej ošetrovať neparfumovaným čistým prírodným lanolínom. Malé množstvo krému vytvorí ochranný film na povrchu bradavky, ktorý môže dieťa bezpečne olízať. Nie je však úplne nutné prsia mazať krémom, rovnako môže poslúžiť i materské mlieko, ktoré je samo o sebe mastné.
Pre prvé dni dojčenia je vhodné využiť tiež hydrogelové vankúšiky pre rýchlejšiu tvorbu povrchových krycích buniek na bradavke. Použitie hydrogelových vankúšikov a lanolínu vedie k včasnému nastaveniu komfortného pocitu pri dojčení.
Ako na poranené bradavky V prípade, že sú bradavky boľavé, opuchnuté alebo začervenané, je vhodné použiť chránič bradavky medzi dojčením, ktorý umožní ochranu pred tlakom na bradavku, prístup vzduchu a voľnosť pre bradavku.
Ak bude zároveň bradavka ošetrená lanolínom, bude sa pod chráničom lepšie hojiť než uzavretá a zaparená pod vložkou vtlačená do podprsenky. Hydrogelový vankúšik je možné použiť tiež vychladený ako studený obklad v prípade pocitu horúčavy na bradavke.
Riešenie problému s boľavou či poranenou bradavkou nie je vhodné odkladať. Pomôcť vám môže osobný kontakt s kvalifikovanou laktačnou poradkyňou, ktorá skontroluje techniku dojčenia a poradí postup riešenia problému s poranenou bradavkou.
Loading...
Ja som používala počas tehotenstva a teraz počas dojčenia pokračujem so svojim prírodným krémikom s bambuckým maslom, pantenolom a morskou soľou z hristiny a ten prsia drží zdravé, vyživené a bez strií