Spanie-nespanie s tehotenským bruškom

Anna Veselá 0

Nemusí to byť iba bolestivo naliaty objem v podprsenke alebo povestná ranná, u niekoho priebežne celodenná nevoľnosť, ktorá to naznačí.

Zbystriť pozornosť sa tiež oplatí, keď vás nechce opustiť extrémna „jarná“ únava, keď neviete odolať večer čo večer zaľahnúť do postele zarovno s Večerníčkom. Ide o jeden z indikátorov, ktoré môžu znamenať, že bábätko je na ceste.

Shutterstock

Spavá nemoc

Ak aj vás prepadne zarovno s pozitívnym tehotenským testom spavá nemoc, vedzte, že zvíťaziť v tomto nerovnom súboji sa dá len jednou zbraňou, a to… spaním. Je to tak, premáhať zívanie kofeínom sa neoplatí.

Ak je to len trochu možné počas dňa, doprajte si siestu. Aspoň na pol hodinku. Aspoň nohy vyložiť, keď už si nemôžete pospať po obede, keď sa vám zatvárajú viečka a drieme sa vám nad stolom pomedzi fascikle.

Aj tá najšialenejšia počiatočná únava časom prejde, treba to len nejako v zdraví prežiť. Bábätko sa uhniezdi ako doma, telo si postupne zvykne, že už nie je samé, adaptuje sa na „návštevný mód,“ a vy čoskoro lapíte druhý dych. Zatiaľ si užívajte napríklad spanie na bruchu, kým sa dá realizovať. Ku koncu tehotenstva to už tak trochu nebude ono:)

Bábätku sa spí dobre. Aj vám?

Netreba si zakazovať spať na bruchu preventívne ihneď, aby sa bábätku niečo nestalo, tieto obavy sú celkom zbytočné. Napríklad bábätko v 6. týždni tehotenstva je veľké len ako zrniečko ryže, naozaj nemáte žiadnu šancu ho „priľahnúť.“ V akejkoľvek polohe spíte, bábätku je komfortne.

Dokedy bude komfortne mame so zväčšujúcim sa bruškom, je vec druhá. Niekomu sa spí zle na pravom boku, aj na onakom boku, nepomáha ani vankúš na kojenie stlačený medzi kolenami. Skúšame spať posediačky, postojačky, možno aj levitovať nakoniec začneme!

Shutterstock

Veľa tehotných sa teší na to, že sa konečne po pôrode vyspia v akejkoľvek polohe, ktorá sa naskytne. Ani na chrbte to totiž nemusí byť ono. V pokročilom tehotenstve môže maternica tlačiť na dolnú dutú žilu a narúšať krvný obeh, môže nám byť zle, mdlo, na odpadnutie. Prípadne maternica tlačí smerom nahor, na žalúdok, čo vyvoláva nepríjemné pálenie záhy.

„Vyspať sa do zásoby“ – čo, prosím???

Na záver tehotenstva si toho spánku pravdepodobne moc neužijete, čo by ste po ňom ako túžili (a potrebovali, o tom potom). Objemnejšie proporcie sa totiž vždy rady pripomenú.

Rovnako tak bábätko, ktoré si celý deň krásne vyspáva ukolísané pohybom a zobudí sa akurát, keď sa chcete konečne uložiť do postele. Hmýri celým svojim telíčkom, od hlavy až k päte, žeby malý heavy-metalový koncert?

Aspoňže sa upokojí pri našich nočných vychádzkach na záchod, lebo veď mechúrik v tejto životnej etape nesklame. Bije na poplach, hoci len pri objeme talianskej „krátkej“ kávy na dva hlty.

Už nikdy, ale ozaj nikdy sa nevyspíš!

Niektorí škodoradostní odroni nám v týchto zapeklitých spánkových etudách radi pripomenú, že ide o nácvik na to, čo bude potom, keď sa „to“ narodí. Milujem vetu: už nikdy sa nevyspíš! A rovnako milujem týchto úprimných rodičovských vierozvestcov.

Kašľať na nich. Tešiť sa treba. Na to, že po pôrode sa konečne vyspíme na bruchu. A samozrejme – okrem iného a hlavne – na bábätko:)

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (18 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár