Kým rastie bruškoŽivotospráva

Gravidita a lieky

 Doc. Dr. Igor Tomo, CSc.   11.09.2015   2

Pred modernou lekárskou vedou stojí vážna úloha – vyriešiť problematiku používania liekov v gravidite tak, aby neboli ohrozené deti.

Thinkstock

 

Medicína sa dnes nezaobíde bez výsledkov výskumu farmaceutických firiem, ktoré každoročne zaplavujú svetový trh a mali by slúžiť človeku v boji proti chorobám.

Historické objavy niektorých liekov, napr. proti tuberkulóze, infekčným, onkologickým ochoreniam, znamenali výrazný obrat v možnostiach účinnej liečby. Avšak i najúčinnejší liek má určité vedľajšie účinky na ľudský organizmus, s ktorými musí lekár pri predpisovaní či podávaní pacientovi počítať a oboznámiť ho s nimi.

Tak vzniká v medicíne paradoxná situácia, že s rozširovaním počtu účinných farmakologických prípravkov narastá riziko možných škodlivých účinkov.
Znalosti vedľajších účinkov liekov v súvislosti s výskytom vrodených vývinových chýb a porúch ľudskej reprodukcie aj napriek značnej snahe početných vedeckých kolektívov na celom svete sú stále neúplné.

Prečítajte si tiež: Prečo vlastne jeme lieky v tehotenstve?

 

Prvé vážne varovanie

V SRN sa v r. 1959-1962 narodilo okolo 6 000 novorodencov s vážnymi malformáciami končatín, vo viacerých prípadoch sprevádzané viacerými ďalšími odchýlkami vo vývine novorodenca, ale mentálne boli deti bez známok zaostávania.

Následne sa zistilo, že matky týchto detí užívali v ranných štádiách tehotenstva sedatívum talidomid, vyrábaný pod obchodným názvom Contergan. Vyvolával hlboký a ľahko navodzovaný „prirodzený „ spánok po celú noc.

Firma odporúčala kombinovanie talidomidu s aspírnom a s inými liečivami a tieto lieky potom užívali pacienti pri prechladnutí, chrípke, migréne, bolestiach hlavy a prieduškovej astme.

Vo Veľkej Británii boli dokonca uverejňované reklamné inzeráty, ktoré odporúčali tento „neškodný“ liek pod obrázkom dojčaťa, ktoré pije tento prípravok z kojeneckej fľaše. Hroznou iróniou boli neskoršie katastrofálne následky.

iStock

 

Aká je skutočná situácia pri užívaní liekov počas tehotenstva?

Odpoveď na túto otázku nám dávajú výsledky cielených štúdií, ktoré sledujú vzťah medzi užívaním liekov pred počatím a v čase gravidity s poškodením novorodencov. Sleduje sa náchylnosť na potrácanie plodov, výskyt rôznych vývinových chýb a tiež psychosomatické zaostávanie.

Na základe spracovania niekoľkotisícového súboru matiek na Slovensku, lieky používalo okolo 55% žien. V regióne Bratislava užívalo rôzne liečivá tri mesiace pred počatím a v priebehu gravidity 65% žien a na vidieku to bolo okolo 42%.

Odborné publikácie zo zahraničia, napr. zo Škótska udávajú až 97% žien, ktoré užívali lieky. Rozsiahle štúdie v USA potvrdzujú, že aj napriek ťažkým dôsledkom talidomidovej katastrofy, trend používania liekov u budúcich matiek stúpa.

Bezbrannosť budúceho dieťaťa

Tehotenstvo predstavuje biologickú jednotu organizmu matky a plodu. Cez placentu sa dostávajú do plodu látky potrebné pre život. V minulosti sa pripisoval veľký význam fetoplacentárnej bariére, ktorá tvorí ochrannú hrádzu a zabraňuje toxickým látkam prestup k plodu. Tento mýtus už dávno neplatí.

Citlivosť plodu je omnoho väčšia na faktory z vonkajšieho prostredia aj vzhľadom na fakt, že vlastné ochranné imunitné systémy sa tvoria a vznikajú až po narodení dieťaťa. Treba brať do úvahy vzájomné spolupôsobenie liekov, ktorých účinok sa môže znásobovať pri kombinácii a pri dlhodobom používaní pri liečbe chronických ochorení u budúcich matiek.

V tomto smere je potrebné prehodnotiť doterajšie konanie početnej skupiny „samoliečiteliek“. Tieto často bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom siahajú po liekoch, neuvedomujúc si vedľajšie účinky.

Thinkstock

 

Nebezpečenstvo sa skrýva aj za liečbou pleti

Z ďalších nebezpečných teratogénov, ktoré môžu poškodzovať plod, sa dostáva do popredia Accutan/izotretioin. Je to liek, ktorý používajú najmä dospievajúci na liečenie nepríjemných hnisavých vyrážok na tvári (akné). Jeho užívanie pred reprodukčným obdobím a v priebehu gravidity sa ukázalo ako škodlivé.

Pri sledovaní vzorky 409 ukončených tehotenstiev žien, ktoré užívali tento liek, skončilo 37% tehotenstvo spontánnym potratom, viac ako 5% novorodencov sa narodilo s rôznymi vývinovými chybami a v 54% sa skončilo tehotenstvo prerušením gravidity.

Teratogenita je vysoká, pohybuje sa v rozmedzí 14-45%. Accutan vyvoláva vrodené vývinové chyby srdcovo-cievneho systému a poškodenie tvárovej časti plodu.

Antibiotiká a tehotenstvo

Pri antibiotikách tiež treba myslieť na možnosť vedľajších účinkov, najmä pri podávaní v kombinácii - napr. pri chrípkových ochoreniach s analgetikami. Matky užívajúce antibiotiká v kombinácii v súvislosti s infekčnými ochoreniami mali vyššie % rizikových gravidít a tiež boli popísané prípady výskytu poškodenia novorodencov.

Rýchlo prechádzajú cez placentu lieky z tetracyklinového radu a jeho derivátov. Tetracyklín môže pôsobiť na vyvíjajúci sa plod tak, že porušuje zubnú sklovinu a následným typickým žltým zafarbením zubov. Možné je aj narušenie procesu reprodukcie.

Prečítajte si tiež: Osobitosti liečby počas tehotenstva

Najväčšia istota – žiadne lieky v tehotenstve

Na mieste je opatrnosť, ktorej nikdy nie je dosť. Treba si uvedomiť, že tehotenstvo je fyziologický proces, kde potencionálne riziko môžu mať aj lieky, ktoré sú inak neškodné.

Napriek moderným farmakologickým metódam a pokroku v oblasti klinickej farmakológie potrvá zrejme ešte dlho, kým bude možné spoľahlivo určiť, aký liek a v akej dávke môže spôsobovať poškodenie ľudského plodu.

Väčšina liekov, ktoré sa dostávajú do obehu, prejde dlhodobými experimentálnymi pokusmi a klinickými skúškami. V snahe vyhnúť sa akejkoľvek nepríjemnosti viaceré firmy pristupujú k tomu, že nové lieky označujú varovaním: „Liek nebol u tehotných žien preverený, a preto sa nedoporučuje týmto osobám užívať.“

Je to riešenie veľmi jednoduché, ale nie vyhovujúce. Základnou požiadavkou pri každom rozhodovaní o terapii tehotných by mala byť zásada – podávať lieky len v nevyhnutných, naliehavých prípadoch.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Sabina napísané 03.12.2015 16:41

Môže užívať tehotná žena so sklerózou multiplex počas tehotenstva aj tabletky Tecfidera? Dlhodobo užívam tabletky Tecfidera 240, neurologický stav sa mi zlepšil. Je nutné pri tehotenstve prerušiť užívanie tohto lieku? Akým iným liekom je možné ho nahradiť bez toho, aby bolo ublížené plodu?

mata napísané 07.11.2015 22:02

Váš komentár chceli by sme babetko ale uzivam topimark aj tramylpu od bolesti mam problemy a platnickami

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku
Sabina napísané 03.12.2015 16:41

Môže užívať tehotná žena so sklerózou multiplex počas tehotenstva aj tabletky Tecfidera? Dlhodobo užívam tabletky Tecfidera 240, neurologický stav sa mi zlepšil. Je nutné pri tehotenstve prerušiť užívanie tohto lieku? Akým iným liekom je možné ho nahradiť bez toho, aby bolo ublížené plodu?

mata napísané 07.11.2015 22:02

Váš komentár chceli by sme babetko ale uzivam topimark aj tramylpu od bolesti mam problemy a platnickami

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised