Ako na bezpečné kúpanie v tehotenstve

Kika Kováčiková 0

Je kúpanie v tehotenstve bezpečné? Niektoré tehotné majú dilemu, či vôbec ísť do vody alebo nie. A pritom práve plávanie patrí k športom, ktoré sa v tehotenstve považujú za najviac ideálne. Prečo potom tie obavy a kde sa skrývajú rôzne „ale?“

Shutterstock

Kvalita a teplota vody

Nielenže môžeme, ale mali by sme plávať. Už len preto, že voda nadľahčuje, dokonca vraj voda nás odbremení o 10 percent hmotnosti. To sa oplatí najmä v poslednom trimestri, keď si väčšina tehotných pripadá naozaj veľkorozmerne 🙂

Mnoho žien sa napriek odporučeniu plávať obáva možných infekčných chorôb a prechladnutia. Problémom sa javí hygiena, preto by sme mali dbať na to, v akej kvalitnej vode sa rozhodneme okúpať aj s bruškom.

Keď hrozia kvasinky

Veľmi častou nepríjemnosťou bývajú kvasinky. Tehotné majú až desaťnásobne väčšie riziko, že si na ne počká kvasinková infekcia, a to kvôli zvýšenej hladine estrogénov, ktoré kvasinky provokujú k rastu. 

Candida albigans, ktorá môže za 90 % prípadov kvasinkových infekcií, je huba, ktorá je prítomná v pošve stále a v zásade je neškodná. Problém nastáva až vtedy, keď sa kvasinky premnožia – darí sa im najmä v teplej vode.

Teplá voda inak sama o sebe bábätku neškodí. Ak sa tehotným neodporúča pobyt v termálnej vode, býva to najmä kvôli prípadnému nízkemu tlaku a nevoľnostiam. Preto sa oplatí mať pri sebe určite spoločnosť.

Pozor na teplotný šok

Vyvarujme sa však aj extrémom na druhej strane – príliš studenej vode, ktorá môže vyvolať teplotný šok pri náhlom prechode z teplého prostredia. Naša termoregulácia nie je stroj, ktorý dokáže okamžite reagovať na zmeny teploty a vždy je skúškou imunitného systému. Preto choďte do vody s rozvahou – postupne zvykajte telo.

 

Zápal močového mechúra

Zápal močových ciest je v tehotenstve bežnejší, ako by sme chceli. Treba preto o to zvlášť myslieť dopredu na prevenciu.

Môžete plávať, koľko chcete, ale nezabudnite si prezliecť mokré plavky,“ znela rada môjho chorvátskeho gynekológa na tehotenskej poradni, keď začala kúpacia sezóna.

Neostávajte vo vode zbytočne dlho, určite si hneď vymeňte mokré plavky za suché, len čo vyjdete z vody a ak máte možnosť, ešte sa pred tým osprchujte.

Nezabúdajte na obuv: bosá noha vás skôr privedie k častým návštevám toalety.

More, jazero, či bazén?

Kúpanie v mori je z hľadiska hygieny teoreticky najbezpečnejšie, no aj v prípade mora sa môžeme baviť o relatívnej čistote, keď prídete na mestskú pláž, kde je hlava na hlave a deti robia v mori to isté, čo vo verejnom bazéne…

Pri mori tiež pozor na vlny, ktoré by Vám mohli spôsobiť silný úder do oblasti bruška alebo by Vás mohli zavaliť. V tehotenstve môže byť aj krátky pobyt bez kyslíka pre bábätko nebezpečný. Vyhýbajte sa preto potápaniu!

Nezabudnite ani na obuv do vody, aby ste omylom neprišli k úrazu, či už by to bol nepríjemný pád na šmykľavom teréne alebo morský ježko v päte.

Shutterstock

 

Sú jazerá bezpečné?

Pokiaľ sa rozhodnete navštíviť nejakú vodnú nádrž, zistite si najskôr, aký je aktuálny stav prírodných kúpalísk. Vždy o ňom informuje Úrad verejného zdravotníctva na svojich stránkach.

Hygienici zvlášť varujú pred kúpaním vo vode s premnoženými sinicami, kedy sa môžu objaviť reakcie v podobe zvracania, riedkej stolice, zvýšenie teploty, bolesti hlavy. Ale aj v bazéne, a to hlavne termálnom, sa môžu vyskytovať baktérie, ktoré môžu spôsobiť problémy.

Mohlo by vás zaujímať: Chcete sa ísť kúpať do jazera? Pozor na nebezpečné sinice

Preventívne proti infekcii

Bojíte sa, že v bazéne dostanete infekciu? Nemecká pôrodná asistentka Ingeborg Stadelmann odporúča ako prevenciu použiť tampón namočený v olivovom oleji alebo rozriedenom tea tree oleji.

Postup je jednoduchý:

  • do cca pol deci rastlinného oleja (najvhodnejší je za studena lisovaný olej v lekárenskej kvalite) kvapnete max. 2 kvapky čajovníkovej silice (tea tree olej, ideálne kúpený v lekárni).
  • Do toho namočíme tampón a zavedieme pred plávaním do pošvy. Tea tree olej je antibakteriálny, takže „zlikviduje všetkých nepriateľov“ už pri vstupe.

Alternatívou sú dnes aj rôzne tampóny, ktoré dostanete kúpiť v lekárni špeciálne na to určené. Po návšteve bazéna môžete preventívne použiť aj čapíky na ochranu pošvovej flóry.

»»»»»» Prečítajte si aj: Tehotná v lete – návod na prežitie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Kika Kováčiková

články autora...

Pridaj komentár