Pitie kávy- riziko, či ochrana?

MUDr. Silvia Barteková 9

Jednou zo stále diskutovaných otázok je účinok pitia kávy na ľudský organizmus z hľadiska jeho zdravia. Káva ale i čaj, kakao, čokoláda a kolové nápoje obsahujú kofeín.

Kofeín je prírodný alkaloid rozpustný v tukoch a v organizme sa rýchlo vstrebáva sliznicou tráviaceho traktu. Ľahko dokáže prenikať placentárnou bariérou, ale aj ostatnými membránami, možno ho teda izolovať zo všetkých tkanív a telesných tekutín. Samozrejme sa vylučuje aj do materského mlieka.

Kofeín môže tiež narušovať nutričnú rovnováhu zvýšeného vylučovania vápnika. Výrazne tiež znižuje absorpciu železa. Znížená hladina železa sa našla aj v materskom mlieku matiek konzumujúcich veľa kofeínu.

Iba negatíva kofeínu?

Doterajšie štúdie sú však veľmi rôznorodé a káva okrem kofeínu obsahuje celý rad iných chemických látok, a tak kofeín nemusí byť zodpovedný za všetky negatíva.

Iná štúdia výskumníkov na Honolulu ukázala, že tí, ktorí konzumovali kofeínové nápoje, či už kávu alebo niečo iné ochoreli na parkinsonovu chorobu len zriedkavejšie. Naopak, tí čo kávu nepili mali až päťnásobné riziko. Prísun kofeínu môže byť z tohto hľadiska ochranným faktorom získania tohto ochorenia.

Nadmerná konzumácia kávy môže mať nežiaduce účinky. Hlavne tehotné ženy by mali znížiť pitie kávy na minimum alebo úplne vysadiť.

Koľko kofeínu obsahuje moja šálka kávy?

Obsah kofeínu v rôznych dostupných nápojoch varíruje:

√ Káva pražená filtrovaná 43-84 mg/ 100 ml nápoja

√ Káva instantná 13-27-47-73 mg/ 100 ml nápoja

√ Káva pražená prekvapkávaná 13-78/ 100 mg/ 100 ml nápoja

√ Čaj balíčkový/ vylúhovaný 5 min./ 22-36 mg/ 100 ml nápoja

√ Čaj lístkový/ vylúhovaný 5 min./ 20-32 mg/ 100 ml nápoja

√ Cola 2-19 mg/ 100 ml nápoja

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Všetko treba robiť s mierou, v normálnom množstve nič neuškodí. Inak najvhodnejší variant by mal byť podľa všetkého káva Cafézia, skúste si vyhľadať zwinker

  2. Ja osobne piju kavu hodne, hlavne v praci. Nicmene se ji snazim aspon rano nahrazovat obilnou kavou /kavovina/, ktera kofein neobsahuje. Doporucuju smile

  3. Neviem, ako ste prisli na to, ze som slovencinarka. Nie som. Slovo varirovat som este nikdy nepocula a ak aj je v nejakom 5-kilovom slovniku, to neznamena, ze ho teraz zacneme hromadne pouzivat v beznej reci. Kazde anglicke slovo sa da poslovencit. Pripada mi to tak, ze sa tu pani doktorka trocha predvadza.

    Nemohli by sme sa vyjadrovat po slovensky? Nepouzivame uz aj tak prilis vela anglickych slov? Akceptovat, dizajn, bookovat, memorovat, a desiatky dalsich?

    Dakujem za pochvalu. Ano, viem dobre po anglicky, ale nemala som v umysle sa tu s tym vytahovat. To ste asi zle pochopili. A to, ze vas to tak popudilo, len ukazuje, ake ste malicherne.

  4. Pani slovenčinárka by si mohla pozrieť niektorý zo slovníkov cudzích slov, prípadne synonymických slovníkov a slovo “varírovať” a tiež “variovať” by poľahky našla aj spolu s prekladom. Netreba sa hneď vyvyšovať a ukazovať, ako dobre nám ide angličtina 🙂

    Myslím, že v prejave lekára sú namieste aj cudzie slová.

     

    Žiaľ, v mnohých iných článkoch (aj tu na bábätku) sú do oči bijúce gramatické chyby v čisto slovenských slovách. A to je, myslím, horšie.

  5. Dufam, ze to varirovanie sa uz nebude repetitovat! Ved je to vysmech slovenciny! Ak autorka clanku nevie prelozit anglicke slovo “vary” do slovenciny, tak mozem pomoct – “to vary” znamena roznit sa, mat rozne moznosti.

    To uz nechceme hovorit vlastnou recou?

Pridaj komentár